Lajmet

Perspektiva e Abazit: Kosova rreshtohet krah Evropës për ndalimin e TikTok-ut

Publikuar

Në një vendim të fundit të qeverisë së Kosovës, përdorimi i aplikacionit TikTok në institucionet publike është ndaluar për të parandaluar rrezikun e dezinformatave dhe sulmeve kibernetike. Ky veprim vjen në kontekstin e masave të ngjashme të marra nga vende të Bashkimit Evropian për të mbrojtur sigurinë dhe integritetin e të dhënave.

Blerton Abazi, dekan në Fakultetin Sisteme të Informacionit në UBT vendimin e përshkruan si të rëndësishëm dhe në përputhje me praktikat e vendeve të Bashkimit Evropian.

“Vendimi i fundit i qeverisë për të ndaluar përdorimin e TikTok-ut në institucionet publike mendoj se është një vendim i duhur dhe shumë i rëndësishëm. Ky vendim është në përputhje me masat e marra nga vendet e Bashkimit Evropian si Belgjika, Holanda, Suedia dhe vende të tjera, me qëllim parandalimin e rrjedhjes së informacionit nga brenda, sulmeve kibernetike dhe shpërndarjes së dezinformatave”, shprehet Abazi.

Deklarata e Abazit, reflekton shqetësimet e përhapjes së informacioneve të rreme dhe mundësinë e sulmeve kibernetike nëpërmjet këtyre platformave, gjë që ka shtuar ndjeshmërinë e qeverive dhe institucioneve për të rritur masat e sigurisë dhe kontrollit të tyre.

“Ky është një përfundim i arritur nga shumë vende që konsiderojnë se përdorimi i TikTok-ut apo aplikacioneve të ngjashme ndikon shumë në përhapjen e dezinformatave, në sigurinë kibernetike dhe në rrjedhjen e të dhënave”, vlerëson profesori.

Profesori Abazi, gjithashtu diskutoi për përfitimet dhe rreziqet e përdorimit të aplikacioneve të rrjeteve sociale në vendet e punës, duke theksuar se menaxhimi i tyre duhet të bëhet me kujdes për të parandaluar dëmtimet potenciale në reputacion dhe produktivitet.

“Në vendet e punës, kryesisht kompanitë private e përdorin TikTok-un në fushën e marketingut dhe promovimit të produkteve dhe shërbimeve të tyre. Kjo praktikë ka mangësitë dhe përparësitë e veta, por mendoj se përdorimi i çdo vegle të rrjeteve sociale, nëse menaxhohet mirë, mund të përdoret deri në një masë të caktuar për përfitime. Nëse tejkalohet apo bëhet viral në pika dhe procese të caktuara, mund të jetë i dëmshëm dhe mund të ndikojë në reputacion, produktivitet dhe në procese të tjera”, vë në theks Abazi.

Fokus Abazi i dha edhe vendimit duke konsideruar se përmes tij do të synohet të parandalohen dhe reduktohen rreziqet e dezinformatave dhe potencialisht sulmet ndaj të dhënave të ndjeshme të qytetarëve.

“Ky është kryesisht qëllimi pse është ndaluar përdorimi i TikTok-ut, për të parandaluar dhe minimizuar mundësinë e dezinformatave dhe potencialisht ndonjë sulm ndaj të dhënave të ndjeshme të qytetarëve”, përfundon Abazi./UBTNews/

Dionesa Ebibi

Lajmet

Krasniqi: Për katër vite, Kosova ka humbur mbi 210 mijë banorë

Publikuar

nga

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka reaguar sot pas publikimit të statistikave të regjistrimit të popullsisë, ku, siç thotë, u konfirmua se për 4 vitet e fundit Kosova ka humbur mbi 210 mijë banorë.

“Pa u lëshuar këtu në saktësinë e shifrave të publikuara, është lajm i keq dhe shumë i dhembshëm që, duke u bazuar në publikimet zyrtare të ASK-së, po konfirmohet se vetëm në katër vitet e fundit, Kosova i ka humbur mbi 210 mijë banorë”, tha Krasniqi në një postim në Facebook.

Duke iu referuar dhënave të ASK-së, Krasniqi tha se dëshmohet se në vitin 2020 Kosova kishte 1,798,186 banorë.

“Ndërsa, sot, kjo Agjenci publikoi shifrën pikëlluese prej vetëm 1,586,659 banorëve rezidentë”.

“Qytetarët, e veçmas rinia e Kosovës, po e braktisin vendin! Ose, thënë më mirë, Qeveria i ka braktisur ata dhe ëndrrat e tyre. Ky lajm i gëzon vetëm ata që nuk ia duan të mirën vendit tonë. Kjo shifër kërkon veprime politike emergjente. Qytetarët tanë meritojnë më shumë dhe më mirë – pranë familjeve të tyre dhe në vendin e vet”, tha Krasniqi.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Pothuajse 10% e popullsisë së BE-së s’është në gjendje të përballojë ushqimin e duhur

Publikuar

nga

Rreth 9.5% e popullsisë së BE-së nuk ishin në gjendje të përballonin një vakt që përmban mish, peshk ose një ekuivalent vegjetarian çdo të dytën ditë të vitit të kaluar, njoftoi sot Eurostat.

Autoriteti statistikor i bllokut 27 anëtarësh tha se kjo shifër ishte 1.2 pikë përqindje më e lartë krahasuar me normën 8.3 të vitit 2022.

“Për më tepër, duke u fokusuar te personat në rrezik të varfërisë në vitin 2023, pesha në nivel të BE-së ishte 22,3%”, tha Eurostati, duke shtuar se kjo shifër gjithashtu u rrit me 2,6 pikë përqindje në bazë vjetore.

Përqindja më e lartë e njerëzve në rrezik varfërie të paaftë për të përballuar ushqimin e duhur u pa në Sllovaki (45.7%), e ndjekur nga Hungaria (44.9%) dhe Bullgaria (40.2%). Nga ana tjetër, përqindja më e ulët u regjistrua në Irlandë (4.2%), e ndjekur nga administrata greke qipriote (5%) dhe Portugalia (5.9%)./AA

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Temperaturat e larta në Kosovë, Ministria e Shëndetësisë merr këtë vendim

Publikuar

nga

Ditëve të fundit në Kosovë janë duke mbizotëruar temperatura të larta.

Të njëjtat është paralajmëruar që do të vazhdojnë edhe ditëve në vijim.

Shkak i kësaj Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim për kufizim të orarit të punës për disa kategori.

Nga 13 e deri më 20 korrik lirohen nga puna gratë shtatzëna, por në rast të pamundësisë së lirimit të njëjtat punojnë nga shtëpia.

Po ashtu qytetarët me sëmundje kronike punojnë me orar të shkurtuar deri në 4 orë në ditë.

Nga data 13.07.2024 deri më 20.07.2024 ndalohet puna në sektorin e ndërtimtarisë në ambiente të hapura gjatë orarit 11:00 – 17:00 në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës.

Ndërsa, varësisht prej temperaturave që mbizotërojnë gjatë muajit korrik dhe gusht 2024, ndërmerren masa të tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Osmani takohet me Macronin në Uashington, temë diskutimi e ardhmja euroatlantike e Kosovës

Publikuar

nga

Presidentja Vjosa Osmani ka qëndruar në Uashington këto ditë për të marrë pjesë në Samitin e NATO-s për përvjetorin e 75-të të Aleancës.

Në këtë samit, Osmani ka zhvilluar një takim me homologun e saj francez, Emmanuel Macron.

Ajo tha se temë diskutimi ka qenë e ardhmja euroatlantike e Kosovës, mes tjerash.

“Diskutim përmbajtjesor me Presidentin Macron në Samitin e NATO-s në Washington D.C lidhur me të ardhmen euroatlantike të Kosovës, reformat në fushën e sundimit të ligjit dhe forcimin e marrëdhënieve bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Francës”, shkroi Osmani në Facebook.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara