Lajmet

Përkujtohet masakra e Pastaselit, Kurti: Krimi i Serbisë as nuk harrohet dhe as nuk falet

Kurti tha se kjo pllakë përkujtimore është një pikë kujtimi për brezat që do të vinë në mënyrë që kurrë mos të harrohet gjenocidi i Serbisë.

Publikuar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në zbulimin e pllakës përkujtimore të dëshmorëve dhe martirëve të rënë në masakrën në fshatin Pastasel të Komunës së Rahovecit, ka thënë se duke u përbashkuar në këtë vend, denoncojmë forcat serbe, pasi që 106 qytetarë të këtij fshati u vranë vetëm se ishin shqiptarë.

Kurti para qindra të pranishmëve tha se kjo pllakë përkujtimore është një pikë kujtimi për brezat që do të vinë në mënyrë që kurrë mos të harrohet gjenocidi i Serbisë, krimet kundër njerëzimit e krimet e luftës.

“Ajo çka e bënë këtë masakër të Pastaselit ndër masakrat më të tmerrshme në Kosovë, është se së pari kemi torturim të shqiptarëve e pas torturimit i ndajnë në grupe, ku në grupin e parë i vrasin fëmijët, në mënyrë që edhe prindërit e tyre, edhe gjyshërit e tyre t’i shohin duke vdekur djemtë e nipat e tyre, e më pastaj i pushkatojnë edhe prindërit e gjyshërit. Kjo e bënë shumë të tmerrshme këtë masakër…ata kriminelet nuk janë më këtu, ju jeni dhe do të jeni gjithmonë këtu, e kriminelet duhet të jenë prapa grilave, qoftë në drejtësi ndërkombëtare, qoftë vendore. Krimi i Serbisë as nuk harrohet, as nuk falet”, ka thënë ai.

Kurti në ceremoni të përkujtimit të masakrës në Pastasel, theksoi se duke kujtuar të rënët, denoncohen kryesit e këtij krimi.

“Sot jemi këtu për ta ruajtur dhe kultivuar kujtimin e viktimave të gjenocidit të ushtruar nga Serbia mbi shqiptarët në Kosovë gjatë viteve 1998-1999. Duke u përbashkuar në këtë vend, pikërisht këtu ku forcat serbe e kryen masakrën e Pastaselit 24 vjet më parë, ne shënojmë historinë e këtyre viktimave dhe denoncojmë kryerësit e këtij krimi. Më 31 mars 1999, policia serbe vrau dhe masakroi 106 shqiptarë të pa armatosur në Pastasel për të vetmën arsye se ishin shqiptar. Vetëm një javë pas fillimit të fushatës ajrore të bombardimeve të NATO-s mbi Jugosllavi, fshati Pastasel i Rahovecit u bë vendi ku humbën jetën nga armët e policëve të Serbisë plotë 106 njerëz nga Pastaseli, por edhe nga fshatra tjera si Seoci, Kremniku, Kazniku, Kramoviku, Palluzha dhe nga vend të tjera. Nga kjo masakër kemi ende persona të zhdukur me dhunë”, theksoi Kurti.

Po ashtu Kurti, tha se thirrja dhe gatishmëria qeveritare për t’i ndjekur kriminelët serbë të luftës duhet të has në interesimin urgjent dhe të shtuar të Prokurorisë së Kosovës.

“Dua ta ritheksoi përkushtimin tim maksimal jo vetëm për kujtimin e viktimave të luftës, por edhe për studimin e historisë si dhe angazhimin institucional për adresimin e të gjitha krimeve të kryera gjatë luftës në sistemin e drejtësisë vendore dhe ndërkombëtare. Thirrja dhe gatishmëria qeveritare për t’i ndjekur kriminelët serbë të luftës duhet të has në interesimin urgjent dhe të shtuar të Prokurorisë së Kosovës”, tha ai.

Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi tha se UÇK erdhi si një bekim dhe shpresë për popullin e Kosovës. Ai përmendi edhe bashkëluftëtarët e tij, siç tha ai që po mbahen padrejtësisht në Hagë dhe ftoi të gjithë qytetarët ta dalin në protestë më 2 prill.

“Lufta jonë e drejt dhe domosdoshme nën emblemën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës u mbështet nga populli ynë i shumë vuajtur e pas edhe nga fuqitë demokratike botërore. UÇK erdhi si një bekim dhe shpresë për popullin e Kosovës. Djem e burra të kësaj ane si Milaim e Fadil Krasniqi nuk menduan gjatë, sepse ishin të bindur se rrugë tjetër liria nuk kishte, përveçse të mundit, djersës dhe gjakut”, theksoi Latifi.

Përfaqësuesi i fshatit, Afrim Krasniqi ka kërkuar drejtësi nga institucionet vendor dhe ndërkombëtare për vrasjen e 106 qytetarëve në Pastasel.

“Sot 24 vjet më parë në përroin e këtij fshati u ven në shënjestër të barbarisë serbe 106 qytetarë, të cilët u vranë dhe u masakruan në mënyrë më barbare nga serbët. Ndërsa, më 30 mars fshati ishte mbushur me dhjetëra mijëra qytetarë nga fshatrat për rreth… prandaj, si familjarë të të rënëve kërkojmë nga institucionet tona dhe ndërkombëtare të bëjnë më shumë për zbardhjen dhe dënimin e atyre keqbërësve”, theksoi ai.

Lajmet

Pse gratë në moshën 40 vjeçare duhet të bëjnë rregullisht mamografi

Kjo duke qenë se rreziku fillon të rritet pas kësaj moshe.

Publikuar

nga

Mosha kur femrat duhet të fillojnë t’i nënshtrohen mamografive të rregullta ka qënë prej një debat vitesh mes ekspertëve të shëndetit.

Por mjekët e Kolegjit Amerikan të Obstetërve dhe Gjinekologëve rekomandojnë që gratë të kryejnë mamografi të rregullta që në moshën 40 vjeçare, duke qenë se rreziku fillon të rritet pas kësaj moshe.

Ndërsa Shoqata Amerikane e Kancerit rekomandon që gratë të fillojnë ekzaminimet vjetore midis moshës 40 dhe 44 vjeç dhe të bëjnë mamografi vjetore duke filluar nga mosha 45 vjeç.

Por ekzaminimet e hershme mund të shoqërohen edhe me efekte të padëshiruara siç është edhe ekspozimi ndaj rrezatimit. Megjithatë, ekspertët të cilëve AgroWeb.org iu referohet, shprehen se ky rrezik është minimal dhe nuk duhet t’i dekurajojë pacientët të kryejnë kontrolle.

Edhe pse këshillat rreth moshës kur gratë duhet të fillojnë këto ekzaminime mund t’ju konfuzojnë, ato mbeten sërisht të dobimshme sepse mund të shpëtojnë jetë.

Në fakt mjekë të shumë këshillojnë që gratë duhet së pari t’i nënshtrohen një vlerësimi të rrezikut të kancerit të gjirit në moshën 25-vjeçare.

E nëse ato shfaqin rrezik, ajo çka rekomandohet është kryerje e mamografive vjetore që fillojnë në moshën 40-vjeçare. Identifikimi i kancerit në fazat e hershme është i rëndësishëm pasi jo përmirëson rezultatet tek pacientët, por siç e tham edhe më sipër mund të shpëtojë jetë.

Rreziku i kancerit të gjirit ndryshon për grupe të ndryshme demografike

Ekspertët thonë se duhet bërë më shumë për të siguruar që të gjithë gratë pa ndryshme racore dhe socio-ekonomike, të kenë akses në kryerjen e mamografisë dhe ekzaminimeve të rregullta.

Ekonomia, arsimi, dallimet kulturore, variancat gjenetike dhe aksesi në kujdes luajnë një rol në diagnozat dhe rezultatet.

Kanceri është një sëmundje shumë personale që ndryshon nga individi në individ me moshën, racën dhe historinë familjare, të cilat janë vetëm disa nga faktorët që duhet të merren parasysh.

Në fund të fundit, ekspertët pajtohen se fillimi i kontrolleve të rregullta në moshën 40 vjeçare është i dobishëm.

Gjithashtu sugjerohet që gratë rreth moshës 30-vjeçare të fillojnë të flasin me mjekët e tyre për rreziqet e kancerit të gjirit dhe të edukojnë veten. /AgroWeb.org

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Studimi: Një në 10 lojtare e mendojnë vetëvrasjen, shkak abuzimi me të cilin përballen gjatë lojës në internet

Nivelet e ngacmimeve janë aq të forta sa 25% e grave të anketuara pranuan se ndiheshin të dëshpëruara.

Publikuar

nga

Hulumtimi i ri për Sky Broadband tregon se nga 4000 femra lojtare të anketuara, 49% janë përballur me abuzim ose ngacmim kur luajnë ose transmetojnë në internet – duke u rritur në 75% e atyre të moshës 18 deri në 24 vjeç.

Nivelet e ngacmimeve janë aq të forta sa 25% e grave të anketuara pranuan se ndiheshin të dëshpëruara, 40% janë ndjerë të kërcënuara personalisht nga abuzimi që kanë përjetuar në internet dhe 27% janë të shqetësuara se mos sulmohen në jetën reale pas kërcënimeve të bëra në platformat e lojërave.

Renata Miranda Antelo luan çdo ditë dhe tha për Sky News se “kultura toksike” është e pamëshirshme.

“Mendoj se një nga gjërat më të bezdisshme është kur të pyesin se ku jetoni, nga jeni, cili është Instagrami juaj, sa vjeç jeni, nëse doni t’i vizitoni në vendet e tyre të origjinës”, tha ajo.

“Dhe është thjesht një cikël i vazhdueshëm i asaj që është Instagrami juaj, cili është Instagrami juaj? Dhe më pas ndonjëherë nuk doni të thoni asgjë, kështu që thjesht nuk thoni asgjë fare, gjë që dëgjoj shumë nga njerëzit – ata janë si, ‘Oh, thjesht heshtin ose thjesht mos u kthe asgjë’.

“Por ajo vazhdon dhe vazhdon deri në pikën ku ata më pas fillojnë të shajnë ty dhe më pas fillojnë të thonë abuzime sepse nuk po marrin reagimin që duan nga ju”.

Steffy Evans është një transmetues që përdor TikTok për të nxjerrë në pah mizogjininë me të cilën përballet në internet, duke postuar video në të cilat shfaqen burra duke e sharë dhe kërcënuar.

Ajo thotë se shpreson të ndihmojë të tjerët duke ekspozuar realitetin me të cilin përballen gratë gjatë lojës.

“Ajo që po bëj me të gjithë këtë është se po i sjell dritë kësaj, hyj në lojë dhe rrisë besimin e grave për të vazhduar lojën, për të mbajtur mikrofonin e tyre të ndezur, madje edhe për të folur me këta djem”, tha Evans për Sky News.

Gjithashtu është duke ndërmarrë veprime Guild Esports i cili konkurron në internet kundër ekipeve të tjera.

Ajo nisi një fushatë gjithëpërfshirëse, për të nxjerrë në pah abuzimin me të cilin përballen femrat.

“Realiteti është nëse kjo do të ndodhte në një fushë futbolli, ju do të kishit një gjyqtar që do të donte të largonte dikë”, shpjegoi CEO i Guild Esports, Jasmine Skee.

“Ne nuk mund të vazhdojmë të shikojmë që këto shifra të të ndodhin dhe këto femra vazhdojnë të kenë këtë përvojë”.

“Kjo ka të bëjë me kujdesin për shëndetin e tyre mendor dhe për t’u siguruar që gratë të ndiejnë se mund të luajnë dhe të bëjnë atë që duan dhe të ndihen shumë përfshirëse”.

Lojërat në internet janë një biznes i madh, ku pritet të ketë vlerë më shumë se 279 miliardë funte deri në vitin 2026./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Putin: Nuk do të lejojmë që armiqtë të destabilizojnë Rusinë

Ai tha se kjo duhet të parandalohet.

Publikuar

nga

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha të premten në Këshillin e Sigurimit se “dashamirësit” po përpiqen gjithnjë e më shumë të destabilizojnë Rusinë dhe se kjo duhet të parandalohet.

“Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për t’u siguruar që në asnjë rrethanë nuk do t’iu lejohet ta bëjnë këtë”, tha Putin./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Koreja e Jugut përdor Inteligjencën Artificiale për ta matur liderin Kim Jong Un

Nuk u dhanë detaje se çfarë softuerësh janë përdorur.

Publikuar

nga

Zyrtarët e Koresë së Jugut kanë përdorur inteligjencën artificiale për të vlerësuar peshën e liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

“Ai dukej i lodhur me rrathë të errët rreth syve gjatë paraqitjes së tij publike më 16 maj dhe u vlerësua se peshonte mbi 140 kg sipas analizës së Inteligjencës Artificiale”, tha Yoo Sang-bum, një anëtar i komisionit parlamentar të inteligjencës para mediave.

Ai nuk tha detaje se çfarë softuerësh janë përdorur, por tha se udhëheqësi i Koresë së Veriut besohet se vuan nga një çrregullim i gjumit, duke cituar një raport të inteligjencës.

Lideri trashëgues i gjeneratës së tretë erdhi në pushtet pasi babai i tij Kim Jong Il vdiq në vitin 2011 nga një sulm në zemër./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara