Lajmet

Për gjykimin ndaj Thaçit dhe të tjerëve trupi gjykues thotë se seancat private duhet të kërkohen vetëm kur është shumë e domosdoshme

Trupi gjykues mund të bëjë ndryshime në të ardhmen kur është e nevojshme, ka bërë të ditur Griep.

Publikuar

Trupi gjykues në çështjen kundër ish krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka lëshuar urdhër mbi zhvillimin e gjykimit ku ndër të tjera ka theksuar se seancat private duhet të kërkohen vetëm kur është shumë e domosdoshme.

Angela Griep, shefe e informimit dhe Komunikimit Publik në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, ka deklaruar se turpi gjykues pasi ka shqyrtuar parashtrimet e palëve, ka lëshuar urdhër mbi zhvillimin e gjykimit që trajton sjellën në sallën e gjyqit gjatë gjykimit, procesin e nxjerrjes së materialeve, paraqitjen dhe pranimin e provave, kalendarin dhe pyetjet e dëshmitarëve nga palët.

“Në Urdhër, Trupi Gjykues rikujton palët të respektojnë karakterin publik të procesit dhe thekson se seancat private duhet të kërkohen veç kur është rreptësisht e domosdoshme. Palëve u kërkohet të dorëzojnë të gjitha parashtrimet me shkrim si dokumente publike dhe t’i kufizojnë aspektet konfidenciale sa më shumë të jetë e mundur”, ka thënë Griep përmes platformës Zoom.

Ndërsa lidhur me autenticitetin dhe pranueshmërinë së provave, ajo ka thënë se turpi gjykues inkurajon palët t’i caktojnë vetës një standard të lartë kur vlerësojnë provat që synojnë të përdorin gjatë gjykimit.

“Sa i takon autenticitetit dhe pranueshmërisë së provave, Trupi Gjykues thekson se është përgjegjësi e palëve të japin informacion lidhur me origjinën e provave materiale si dhe hapat që kanë ndërmarrë për verifikimin e informacionit. Pra, Trupi Gjykues inkurajon palët t’i caktojnë vetes një standard të lartë kur të vlerësojnë provat që synojnë të përdorin gjatë gjykimit”, ka shtuar ajo në informimin e rregullt javor.

Trupi gjykues mund të bëjë ndryshime në të ardhmen kur është e nevojshme, ka bërë të ditur Griep.

Gjyqi ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit pritet të fillojë më 1 mars të këtij viti.

Aktakuza ndaj tyre lidhur me pretendimin për krime lufte, është konfirmuar më 26 tetor 2020 ndërsa në paraqitjet e tyre të para në Dhomat e Specializuara në Hagë ata janë deklaruar të pafajshëm.

Ata po qëndrojnë në paraburgim në Hagë prej nëntorit të vitit 2020.

Më 29 prill, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka dorëzuar një aktakuzë të ndryshuar ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit ku pretendon se të akuzuarit kanë kryer krime lufte në Gjilan, Budakovë e Semetishtë.

Lajmet

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia-s këtë javë

Ai do të vlerësojë sigurinë bërthamore dhe sigurinë e objektit.

Publikuar

nga

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia-s në Ukrainë gjatë kësaj jave.

Përmes një postimi të dielën në Twitter, ai ka thënë se do të vlerësojë sigurinë bërthamore dhe sigurinë e objektit.

“Unë do të vazhdojë përpjekjet për të mbrojtur centralin bërthamor gjatë vazhdimit të konfliktit ushtarak”, deklaroi ai mes tjerash.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike lëshoi një deklaratë në të cilën thuhej se Grossi dëshiron të shoh evoluimin e situatës nga muaji shtator dhe të flasë me ata që operojnë në objekt./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjermani: Rrjeti i transportit publik hyn në grevë, punëtorët kërkojnë paga më të larta

Dy nga sindikatat më të mëdha të Gjermanisë po kërkojnë paga më të larta.

Publikuar

nga

Rrjeti i transportit të Gjermanisë është pothuajse në një ndalesë, kjo pasi vendi përjeton një nga grevat më të mëdha në dekada.

Stafi në aeroporte, porte, hekurudha, autobusë dhe metro u largua pak pas mesnate për një ndalim 24-orësh.

Dy nga sindikatat më të mëdha të Gjermanisë po kërkojnë paga më të larta për në koston e jetesës.

Ministrja e Brendshme e vendit Nancy Faeser tha se ishte optimiste se një marrëveshje do të arrihet këtë javë.

“Shumë punonjës të shërbimeve publike po vuajnë çmimet e larta të energjisë dhe inflacionin e lartë” i tha ajo Reuters të hënën. “Kjo është arsyeja pse është detyra jonë të gjejmë një marrëveshje të mirë”.

Kohët e fundit ka pasur largime nga nëpunës të tjerë publikë.

“Megagreva” e së hënës, siç është quajtur në mediat lokale, ka prekur trenat e udhëtarëve dhe rajonalë të operuar nga Deutsche Bahn, operatori hekurudhor kombëtar i Gjermanisë.

Shërbimet e transportit lokal, përfshirë tramvajet dhe autobusët, gjithashtu nuk funksionojnë në shtatë shtete.

“Çmimet e benzinës dhe të ushqimeve janë rritur”, tha një protestues në Berlin për agjencinë e lajmeve AFP. “Po e vërej në portofolin tim”.

Mijëra fluturime janë anuluar, përfshirë dy nga aeroportet më të mëdha të vendit – Mynihut dhe Frankfurtit.

Fluturime të shumta nga aeroporti i Mynihut gjithashtu u ndërprenë të dielën nga aksionet e grevës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Suedia ofron mbështetjen për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

U tha se Suedia po punon edhe për shqyrtimin e aplikacionit të Kosovës për marrjen e statusit vend kandidat për anëtarësim në BE.

Publikuar

nga

Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë priti të hënën në takim ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. Aty u konfirmua mbështetja e Suedisë ndaj Kosovës në proceset euro-integruese, veçmas në anëtarësimin në Këshill të Evropës. Derisa u bë e ditur se kompania suedeze e veturave Volvo pritet të hap së shpejti degën e saj në Kosovë.

Pas takimit me ambasadorin Westerlund, kryetarja e Komisionit për Punë të Jashtme, Arbëreshë Hyseni-Kryeziu, në një konferencë për medie, tha se Suedia e cila udhëheq me Këshillin e Bashkimit Evropian, po punon edhe për shqyrtimin e aplikacionit të Kosovës për marrjen e statusit vend kandidat për anëtarësim në BE.

“Me ambasadorin Westerlund folëm specifikisht për proceset integruese në për të cilat po kalon Kosova dhe atë që Suedia po bën gjatë këtyre muajve kur edhe po udhëheq me presidencën e Bashkimit Evropian. Sigurisht ka mundësi që nga afër të diskutojë qoftë me pesë vendet jonjohëse apo me vendet të tjera që janë të përfshira në proceset integruese, në të cilat është e përfshirë edhe Republika e Kosovës. Këtë po e bën dhe po e mbështetë jashtëzakonisht shumë shtetin tonë. Ne kemi parë se Suedia publikisht dhe hapur e ka ofruar mbështetjen për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës dhe ka pranuar edhe aplikacionin për anëtarësim në Bashkim Evropian. Këtu pozicioni i tyre mbetet pak më i mbyllur për shkak të faktit se ata po udhëheqin me presidencën, jo se ata janë kundër apo kanë vërejtje për këtë çështje”, tha ajo.

Krahas kësaj, Kryeziu-Hyseni bëri të ditur se ambasadori Westerlund iu ka konfirmuar se shumë shpejt kompania Volvo do të hap degën e saj më të re në Kosovë.

“Po punohet jashtëzakonisht shumë që të sjellën investitor të huaj, më specifikisht nga Suedia në Republikën e Kosovës. Me sa duket na u tha se jo shumë larg do të shkojë prej kur Volvo do të hap degën e saj më të re këtu në Kosovë. Jo vetëm Volvo, kemi edhe dy kompani të rëndësishme që tashmë kanë hapur bizneset e tyre”, tha ai.

Në anën tjetër, ambasadori suedez në PrishtinëJonas Westerlund nuk pranoi të prononcohet para mediave në lidhje me këtë takim.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Macron mban një takim për krizën aktuale në vend

Macron tha javën e kaluar se ai pranoi “jopopullaritetin” që erdhi me reformën.

Publikuar

nga

Presidenti Emmanuel Macron thirri ministrat e qeverisë për një takim krize të hënën, ndërsa tensionet u rritën një ditë përpara një dite tjetër të madhe grevash dhe protestash kundër reformave të tij të pensioneve.

Gati dy javë pasi Macron e futi ligjin e ri në parlament duke përdorur një dispozitë të veçantë duke anashkaluar çdo votë, sindikatat janë zotuar të mos pushojnë nga protestat masive për të bërë që qeveria të tërhiqet.

Macron tha javën e kaluar se ai pranoi “jopopullaritetin” që erdhi me reformën.

Kryeministrja e Francës, Elisabeth Borne, ndërkohë tha se ndërsa nuk kishte plan për të hequr legjislacionin, ajo ishte gati për një dialog të ri me sindikatat.

Duke filluar nga e hëna, Borne ka planifikuar bisedime për tre javë, përfshirë anëtarët e parlamentit, partitë politike, autoritetet lokale dhe sindikatat.

Një vizitë shtetërore në Francë nga Mbreti Charles III i Britanisë, e cila duhej të fillonte të dielën, u shty për shkak të trazirave aktuale./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara