Lajmet

OKB: Pas Covid, lufta do të çojë “krizë tredimensionale”, do të preken 1.7 miliardë njerëz

“Tani po përballemi me një stuhi që kërcënon të shkatërrojë ekonomitë e vendeve në zhvillim” tha Antonio.

Publikuar

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka paralajmëruar se bota është në prag të një ‘stuhie’, pasi lufta në Ukrainë po e përkeqëson ekonominë globale.

Në një deklaratë për shtyp ditën e djeshme, OKB tha se lufta mund të çojë në një “krizë tredimensionale”, të ushqimit, energjisë dhe financave, zona që tashmë janë goditur rëndë nga Covid-19 dhe ndryshimet klimatike.

“Tani po përballemi me një stuhi që kërcënon të shkatërrojë ekonomitë e vendeve në zhvillim. Dhe njerëzit më të cenueshëm anembanë globit nuk mund të bëhen dëm kolateral në një fatkeqësi tjetër për të cilën ata nuk mbajnë asnjë përgjegjësi”, tha Antonio Guterres.

OKB thotë se deri në 1.7 miliardë njerëz në 107 ekonomi do të ndiejnë ndikimin e të paktën një prej tre krizave, me ato në Afrikë, Azi dhe Paqësor, Amerikën Latine dhe Karaibe veçanërisht në rrezik.

Një përmbledhje e OKB-së propozon rekomandime të shumta afatshkurtra dhe afatgjata për të ndihmuar në shmangien e krizave globale, duke përfshirë largimin nga karburantet fosile në energjinë e rinovueshme, vendet e G20 dhe bankat që ofrojnë fonde për vendet më pak të zhvilluara dhe kufizimin e kufizimeve të eksportit për ushqim.

Kuriozitete

Diamanti tejet i rrallë ngjyrë rozë pritet të shitet mbi 35 milionë dollarë

Ky diamant tejet i rrallë do të dalë në ankand në muajin qershor.

Publikuar

nga

Një diamant ngjyrë rozë me shkëlqim të rrallë, pritet të shitet mbi 35 milionë dollarë në ankand në New York, konfirmoi Sotheby’s të mërkurën.

Me peshë 10.57 karatë dhe i njohur The Eternal Pink, ky diamant tejet i rrallë do të dalë në ankand në muajin qershor, katër vjet pasi firma nga Afrika jugore, De Beers, e zbuloi atë në një nga minat e saj në Botsvana.

Zyrtarisht i klasifikuar si diamant “rozë e purpurt”, ai është diamanti më i vlefshëm i nuancës së tij që është shfaqur ndonjëherë në ankand, sipas Sotheby’s.

Kreu i bizhuterive të shtëpisë së ankandeve për Amerikën, Quig Burning, tha në një deklaratë se ky diamant “po i bashkohet radhëve të diamantëve më të rëndësishëm në histori”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Skulptura mikroskopike do të shfaqen në Wollaton Hall

Shtëpia madhështore do të mbajë ekspozitën e botës së zhdukur nga muaji prill deri në muajin tetor.

Publikuar

nga

Disa nga skulpturat më të vogla që u krijuan ndonjëherë do të shfaqen në Wollaton Hall në Nottingham.

Shtëpia madhështore do të mbajë ekspozitën e botës së zhdukur nga muaji prill deri në muajin tetor.

Artisti Willard Wigan krijoi 20 copëza arti mikroskopike në kuadër të koleksionit të tij për të theksuar çështjet mjedisore.

Këshilli i Qytetit të Nottinghamit tha se është i emocionuar për ekspozitën, e cila do të mbahet në galeritë e saporinovuara.

Ekspozita fokusohet në biodiversitetin në rrezik dhe nis së bashku me një galeri të re të historisë natyrore në Wollaton Hall, e cila thekson nevojën për të studiuar taksiderminë për të mbështetur ruajtjen globale./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kopshti i paqes i Ukrainës do të ndërtohet në Londër

Kopshti do të hapet më 5 maj.

Publikuar

nga

Një kopsht paqeje ukrainas i krijuar për t’u dhënë refugjatëve “një ndjenjë të atdhedashurisë” po krijohet në Liverpool.

Kopshti, i cili ka bimë të origjinës në Ukrainë, po ndërtohet në periudhën kur qyteti po përgatitet të mbajë konkursin e këngës, Eurovision. Qyteti po organizon konkursin në emër të Ukrainës më 13 maj.

Projektuesi i kopshtit, Peter Lloyd shpreson se “pamja dhe aroma” e kopshtit “autentik” ukrainas do të sjellë rehati te njerëzit.

“Shpresoj që kopshti të sjellë një pjesë të vogël të Ukrainës në Liverpool që të gjithë do ta vlerësojnë”, tha ai.

Kopshti do të hapet më 5 maj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Thuajse gjysma e mjaltit në tregjet evropiane është false, sipas hetimeve të BE-së

Shumica e mjaltit të rremë sillet nga Turqia (93%) dhe Kina (74%).

Publikuar

nga

Gati gjysma e mjaltit në tregjet e Bashkimit Evropian dyshohet se është false, sipas një hetimi të BE-së.

Hulumtimi, i udhëhequr nga Zyra Kundër Mashtrimit e Komisionit Evropian (OLAF) dhe Qendra e Përbashkët Kërkimore (JRC), zbuloi mashtrimin masiv dhe se shumë mund të blejnë mjaltë të falsifikuar të etiketuar si autentik, njofton Euronews.

Sipas hetimeve të Komisionit Evropian, janë testuar 320 mostra dhe 147 (46%) e mostrave të mbledhura të importit të mjaltit dyshohet se janë të falsifikuara me shurupe dhe për rrjedhojë në mospërputhje me kërkesat e Direktivës së BE-së për mjaltin.

Dyshohet se mjalti është prerë me shurupe sheqeri të bëra nga orizi, gruri ose panxhari i sheqerit.

Shumica e mjaltit të rremë sillet nga Turqia (93%) dhe Kina (74%).

Të dhjetë llojet e mjaltit futura përmes Mbretërisë së Bashkuar nuk i kaluan testet dhe u shënuan “jo në përputhje”.

Raporti tregon se mjalti i importuar nga Britania e Madhe kishte një shkallë dyshimi prej 100%, me JRC që sugjeron se mjalti mund të jetë prodhuar në vende të tjera përpara se të përpunohej në Mbretërinë e Bashkuar dhe të rieksportohej në BE.

Kurth mjalti

‘Nga kosheret’ është veprimi i koordinuar i BE-së, i udhëhequr nga Drejtoria e Përgjithshme e Komisionit Evropian për Shëndetin dhe Sigurinë Ushqimore (DG SANTE), me autoritetet kombëtare të 18 shteteve që janë pjesë e Rrjetit të Mashtrimit Ushqimor të BE-së, OLAF dhe i Komisionit Evropian Qendra e Përbashkët Kërkimore (JRC).

Vendet pjesëmarrëse ishin: Belgjika, Bullgaria, Çekia, Danimarka, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Irlanda, Italia, Lituania, Polonia, Rumania, Spanja dhe Suedia, si dhe Norvegjia dhe Zvicra.

133 biznese (70 importues dhe 63 eksportues) u konstatuan të përfshira në ngarkesat me mjaltë të dyshuar si të falsifikuar. 44 operatorë të tjerë janë hetuar deri më sot, thotë OLAF./syri.net

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara