Lajmet

OKB paralajmëron për pasoja nga rritja e nivelit global të deteve

Rritja e këtij niveli vë në rrezik vende si Banglladeshi, Kina, India dhe Holanda.

Publikuar

Shefi i Kombeve të Bashkuara paralajmëroi të martën se nivelet globale të deteve janë rritur me shpejtësi që nga viti 1900, dhe rritja e këtij niveli vë në rrezik vende si Banglladeshi, Kina, India dhe Holanda dhe rrezikon në mënyrë të drejtpërdrejtë gati 900 milionë njerëz që jetojnë në zonat e ulëta bregdetare.

Në një fjalim në mbledhjen e parë të Këshillit të Sigurimit mbi kërcënimin ndaj paqes dhe sigurisë ndërkombëtare nga rritja e nivelit global të detit, Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres deklaroi se nivelet e detit do të rriten ndjeshëm edhe nëse ngrohja globale kufizohet “mrekullisht” në 1.5 gradë Celsius, një qëllimi që cilësohet si i pakapshëm ndërkombëtarisht.

Ai paralajmëroi se Toka është në një pikë që vlerësohet si “një dënim me vdekje” për vendet që preken nga kjo rritje, duke përfshirë shumë kombe të vogla ishullore.

Përveç vendeve të kërcënuara, Guterres tha se “mega-qytetet në çdo kontinent do të përballen me efekte serioze, duke përfshirë Kajron, Lagosin, Bangkokun, Mumbain, Shangain, Kopenhagën, Londrën, Los Anxhelesin, Nju Jorkun, Buenos Airesin dhe Santiagon”.

Shefi i OKB-së theksoi lëvizje në ngrohjen globale llogaritet, pasi rritja e nivelit të detit mund të dyfishohet nëse temperaturat rriten me 2 gradë Celsius.

Organizata Botërore Meteorologjike publikoi të martën të dhëna që përshkruan rrezik të madh nga rritja e nivelit të deteve, tha Guterres.

“Niveli mesatar global i deteve është rritur më shpejt që nga viti 1900 se në çdo shekull të mëparshëm në 3,000 vitet e fundit”, tha ai.

“Oqeani global është ngrohur më shpejt gjatë shekullit të kaluar se në çdo kohë në 11,000 vitet e fundit”, shtoi ai.

Sipas të dhënave të cituara nga Guterres, niveli mesatar global i detit do të rritet me rreth 2 deri në 3 metra gjatë 2 mijë viteve të ardhshme, edhe nëse ngrohja kufizohet në 1.5 gradë Celsius.

Me një rritje prej 2 gradëve Celsius, niveli i deteve mund shkojë deri në 6 metra, dhe me një rritje prej 5 gradëve Celsius, detet mund të ngrihen deri në 22 metra.

“Bota jonë po kalon kufirin e ngrohjes prej 1,5 gradësh, dhe me politikat aktuale, po shkon drejt 2,8 gradëve – një dënim me vdekje për vendet e cenueshme”, tha Guterres./REL

Lajmet

A është e drejtë që Ukraina të bashkohet me NATO-n?

Nga Frank Gardner – BBC News.

Publikuar

nga

A është e drejtë që Ukraina të bashkohet me NATO-n?

Për Ukrainën, përgjigja është e qartë. Po, sepse pasi të jetë brenda strehës mbrojtëse të aleancës perëndimore, atëherë çdo sulm i ardhshëm nga Rusia do ta detyronte të gjithë NATO-n të dilte në mbrojtje të saj – me trupa, jo vetëm me pajisje.

Ish-komandanti i ushtrisë amerikane në Evropë, gjenerallejtënant Ben Hodges, i tha BBC-së: “Evropa do të jetë më e sigurt me Ukrainën në NATO. Rusia nuk do ta sulmojë Ukrainën pasi të jetë në NATO”.

Ai tha se samiti i ardhshëm i NATO-s në Vilnius do të ishte një dështim i madh i besueshmërisë nëse nuk do të kishte mesazh të qartë për pashmangshmërinë e anëtarësimit të Ukrainës në NATO.

Por në anën tjetër të argumentit, kjo do të rriste rrezikun në mënyrë dramatike. Po sikur anëtarësimi i ardhshëm i Ukrainës në NATO të mos frenonte agresionin rus dhe konflikti të shpërthente në kufijtë e saj?

Kjo do të thotë se NATO atëherë ishte në luftë me Rusinë, me të gjitha rreziqet shoqëruese të përshkallëzimit bërthamor.

Nacionalistët rusë, përfshirë presidentin Putin, tashmë e konsiderojnë zgjerimin e NATO-s drejt lindjes si një provokim të patolerueshëm.

Është e vështirë të parashikohet se si do të reagonte Moska ndaj kombit të dytë më të madh të Evropës, dhe një vendi që disa e konsiderojnë si pjesë e Rusisë, duke iu bashkuar një aleance që ajo tani e sheh si një armik të paepur./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Prokurorët kanë një regjistrim audio ku Trump dëgjohet duke thënë se mbante dosje të klasifikuara

Hetimi raportohet se është afër fundit dhe mund të rezultojë në akuza.

Publikuar

nga

Prokurorët amerikanë kanë siguruar një regjistrim audio të Donald Trump, në të cilin ai pranon se ka mbajtur një dokument të klasifikuar pas largimit nga Shtëpia e Bardhë.

Departamenti i Drejtësisë po heton trajtimin e materialeve të klasifikuara nga z. Trump. Ai mohon keqbërjen.

Hetimi raportohet se është afër fundit dhe mund të rezultojë në akuza.

Regjistrimi audio thuhet se është nga një takim në klubin e golfit të z. Trump në New Jersey në korrik 2021, që është rreth gjashtë muaj pasi ai u largua nga detyra.

Dy njerëz të njohur me këtë çështje i thanë CBS se z. Trump mund të dëgjohet duke pranuar se ka kufizime të sigurisë kombëtare në një memorandum ushtarak, sepse ai detajon një sulm të mundshëm ndaj Iranit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Japonia raporton pranverën më të ngrohtë në histori

Temperaturat përgjatë marsit, prillit dhe majit ishin 1.59 gradë Celsius më të larta se mesatarja.

Publikuar

nga

Japonia përjetoi pranverën e saj më të ngrohtë këtë vit, tha të enjten agjencia kombëtare e motit, pasi gazrat serrë dhe El Nino shkaktojnë rritje të temperaturave në mbarë botën.

Temperaturat përgjatë marsit, prillit dhe majit ishin 1.59 gradë Celsius më të larta se mesatarja, tha Agjencia Meteorologjike e Japonisë.

Kjo e bëri atë pranverën më të nxehtë që kur agjencia filloi të bënte matje të krahasueshme në 1898.

“Ngrohja globale i ka bërë temperatura të tilla në nivel rekord më të shpeshta dhe ato pritet të bëhen edhe më të zakonshme në të ardhmen me përparimin e ngrohjes globale”, thuhet në deklaratë.

Kombet e Bashkuara thanë muajin e kaluar se ishte pothuajse e sigurt se 2023-2027 do të ishte periudha më e ngrohtë pesëvjeçare e regjistruar ndonjëherë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

9 statujat më të famshme në botë

Shtatë mrekullitë origjinale të botës përfshinin dy statuja: Kolosin e Rodosit dhe Statujën e Zeusit në Olimpia.

Publikuar

nga

Statujat janë krijuar nga njeriu që nga parahistoria për shumë arsyje dhe në të gjitha përmasat. Një nga statujat e para, një skulpturë e lartë 29,6 cm e quajtur Lion Man, u krijua pothuajse 32,000 vjet më parë.

Shtatë mrekullitë origjinale të botës përfshinin dy statuja: Kolosin e Rodosit dhe Statujën e Zeusit në Olimpia. Sot, ka statuja nëpër gjithë botën, e që të gjitha përfaqësojnë diçka duke filluar nga ngjarjet historike tek njerëzit me ndikim.

Këtu keni një listë të statujave më të famshme në të gjithë botën:

Sirena e vogël
Statuja e Sirenës së Vogël ulet në një shkëmb në portin e Kopenhagës në Langelinie në Danimarkë.

Luanët e Delos
I vendosur pranë Mykonos, ishulli Delos është një nga vendet më të rëndësishme mitologjike, historike dhe arkeologjike në Greqi.

Statuja Nëna Rusi
Statuja e Nënës në Rusi, e quajtur edhe The Motherland Calls, është një statujë e famshme në Mamayev Kurgan në Volgograd që përkujton Betejën e Stalingradit.

Statuja Olmekët
Olmekët ishin një qytetërim i lashtë parakolumbian që jetonte në ultësirat tropikale të Meksikës jug-qendrore, në ato që janë afërsisht shtetet moderne të Veracruz dhe Tabasco.

Mali Nemrut
Nemrut është një mal 2,134 metra i lartë në Turqinë juglindore, pranë qytetit të Adiyaman.

Sfinksi i Madh
E vendosur në Rrafshnaltën e Gizës pranë Kajros në Egjipt, Sfinksi i Madh është një nga statujat më të mëdha dhe më të vjetra në botë, por fakte themelore për të, si kush ishte modeli i fytyrës, kur u ndërtua dhe nga kush, ende nuk dihen saktë.

Statuja e Lirisë
Statuja e Lirisë, një dhuratë nga populli i Francës për të festuar njëqindvjetorin e nënshkrimit të Deklaratës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara, qëndron në ishullin e Lirisë dhe është një nga simbolet më të famshme në botë.

Krishti Shëlbues
Krishti Shëlbues është një statujë e Jezu Krishtit në Rio de Zhaneiro, Brazil.

Moai
Moai me famë botërore janë statuja monolitike të vendosura në ishullin e Pashkëve, një nga ishujt më të izoluar në Tokë. Statujat e famshme u gdhendën nga kolonizatorët polinezianë të ishullit, kryesisht midis viteve 1250 dhe 1500 pas Krishtit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara