Bota

Një robot që u jep kurajo të sëmurëve me COVID-19

Publikuar

Prania e tij redukton rreziqet e kontaminimit mes personelit mjekësor dhe jep një mbështetje psikologjike për pacientët. Në një spital të Meskikos, një robot i vogël shkon dhomë më dhomë për të vizituar të sëmurët me COVID-19.

“Përshëndetje! Unë jam Laluchy, roboti i vogël. Si të quajnë?, përsërit androidi 1,40 metra dhe 37 kilogranë, para se vendosë pacientin në marrëdhënie me një psikolog.

Vendosur në pjesën e sipërme të robotit, një ekran mundëson dialogun duke shmangur kontaktin fizik dhe rrezikun e infektimit.

Roboti zhvendoset vetëm dhe mundëson vendosjen e marrëdhënies së pacientit me të afërmit (…) ai mundëson gjithashtu komunikimin me personelin mjekësor”, thekson neuropsikologia Lucia Ledesma, nga spitali “20 de Noviembre”.

KJo na ka ndihmuar për shëndetin mendor të pacientit”, thekson Sandra Muñoz, zyrtare e strategjisë kundër koronavirusit të ri brenda institucionit.

Roboti u integrua në spital në muajin korrik si një “bashkë-terapist” në departamentin që trajton pacientët me COVID-19.

Përveç lidhjes, ai mund të bëjë tinguj relaksues për të zvogëluar stresin dhe ankthin e shkaktuar nga izolimi i pacientit.

Nga teknologjia meksikane, roboti ka një sistem të integruar të njohjes së fytyrës dhe lëviz falë sensorëve.

“Kjo na lejon të jemi të pranishëm përmes robotit, por pa ndonjë ekspozim ndaj aerosoleve në zonënCOVID-19”, nënvizon Lucia Ledesma.

Për Rosa Maria Velazquez, një e sëmurë 55-vjeçare, përdorimi i kësaj teknologjie është një ide e mirë pasi nëpërmjet tij të afërmit tanë na shohin dhe ne i shikojmë, kjo i jep kurajo të gjithëve. /AFP/ 

Aktualitet

Ministri i Jashtëm i Polonisë bën udhëtimin e parë jashtë vendit në Kiev

Publikuar

nga

Ministri i Jashtëm i Polonisë ka mbërritur në Kiev në vizitën e tij të parë zyrtare jashtë vendit, tha një ambasador ukrainas.

Radoslaw Sikorski postoi një selfie për X e cila dukej se e shfaqte atë në kryeqytetin ukrainas, me mbishkrimin: “Vizita e parë jashtë vendit; Tashmë këtu”.

Vasyl Zvarych, ambasadori i Ukrainës në Poloni, shkroi në përgjigje “Mirë se erdhe në Kiev! Faleminderit për mbështetjen e Ukrainës. Së bashku jemi më të fortë”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

ShBA: Dy burra akuzohen për vrasjen e 3600 zogjve

Publikuar

nga

Dy burra amerikanë janë akuzuar për vrasjen e paligjshme të rreth 3600 zogjve, duke përfshirë shqiponja.

Simon Paul dhe Travis John Branson dyshohet se qëlluan zogjtë gjatë disa viteve dhe shitën pjesë dhe pupla në tregun e zi. Ata u akuzuan për konspiracion, shkelje të ligjit për mbrojtjen e shqiponjave dhe trafikim të paligjshëm.

Dy burrat u urdhëruan të paraqiteshin në gjykatë në janar. Në një rast, burrat përdoren një kufomë dreri për të tërhequr zogjtë përpara se t’i qëllonin.

Prokurorët nuk pranuan të japin detaje të mëtejshme kur u kontaktuan të mërkurën.

Akuzat për konspiracion dhe trafikim parashikojnë dënime maksimale prej pesë vjetësh burgim dhe shkeljet e ligjit për mbrojtjen e shqiponjës dënohen me një vit burg, plus gjoba.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Ukraina paralajmëron kursim të energjisë elektrike për shkak të dëmtimeve të reja nga sulmet ruse

Ukrenergo u bëri thirrje qytetarëve që “të kursejnë energjinë elektrike”.

Publikuar

nga

Importet emergjente të energjisë nga Polonia, Sllovakia dhe Rumania po mbështesin sektorin e energjisë në Ukrainë pasi moti i ftohtë ka shkaktuar një deficit.

Operatori i rrjetit energjetik të Ukrainës, Ukrenergo, u bëri thirrje qytetarëve që “të kursejnë energjinë elektrike” në një deklaratë në Telegram.

Kompania tha se 408 shtëpi mbeten pa energji elektrike, si rezultat i mungesës së energjisë dhe bombardimeve ruse.

“Ka dëmtime të reja në rrjetet Oblenergo në rajonet Donetsk, Kharkiv dhe Kherson”, tha ai.

“Punimet e riparimit janë duke vazhduar në disa njësi të termocentraleve dhe termocentralet diellore nuk mund të punojnë në kapacitetin e tyre maksimal për shkak të mbulesës së dendur të reve në të gjithë vendin”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Aviacionit Civil

Publikuar

nga

Shënimi i Ditës Ndërkombëtare të Aviacionit Civil ndihmon në gjenerimin dhe përforcimin e ndërgjegjësimit botëror për rëndësinë e aviacionit civil për zhvillimin shoqëror dhe ekonomik të shteteve, si dhe rolin unik të Organizatës Ndërkombëtare të Aviacionit Civil (ICAO) për të ndihAmuar shtetet që të bashkëpunojnë dhe realizojnë një transit të shpejtë global në shërbim të njerëzimit.

Ndërsa OKB ka miratuar Agjendën 2030 dhe ka filluar një epokë të re në zhvillimin e qëndrueshëm global, rëndësia e aviacionit si një motor i lidhjes globale nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme për objektivat e Konventës së Çikagos për të parë fluturimin ndërkombëtar si një mundësuesi themelor për paqe dhe prosperitet në botë.

Çdo pesë vjet, që përkon me përvjetorët e ICAO 2014/2019/2024/2029 /etj., Këshilli i ICAO krijon një temë të veçantë përvjetori për Ditën Ndërkombëtare të Aviacionit Civil. Midis këtyre viteve të përvjetorit, përfaqësuesit e Këshillit zgjedhin një temë të vetme për periudhën e plotë ndërhyrëse katërvjeçare.

Këshilli ka vendosur që nga tani deri në 2023, tema do të jetë: “Avancimi i Inovacionit për Zhvillimin Global të Aviacionit”.

Ndryshe, Dita Ndërkombëtare e Aviacionit Civil është themeluar në vitin 1994 si pjesë e aktiviteteve të 50-vjetorit të ICAO.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara njohu zyrtarisht 7 dhjetorin si Ditën Ndërkombëtare të Aviacionit Civil në vitin 1996.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara