Kronika e zezë

Një qytetar nga Kaçaniku dorëzon në polici portofolin e gjetur

Sipas njoftimit, pas verifikimit, ajo i është kthyer pronarit.

Publikuar

Policia e Kosovës ka njoftuar se një 22-vjecar nga Kaçaniku e ka dorëzuar një kuletë me para dhe dokumente qe e kishte gjetur në rrugë.

Sipas njoftimit, pas verifikimit të pronarit, ajo i është kthyer një 68-vjecari, poashtu nga Kaçaniku.

Njoftimi i plotë:

Me datën 13.10.2021 rreth orës 11:55 një qytetar nga fshati Bob i Kaçanikut Fidan Dema i moshës 22 vjeçar , në rrugën “Ismajl Raka “në Kaçanik ka gjetur një portofol me para dhe dokumente të humbura.

Portofoli i përkiste qytetarit Beqir Koxha i moshës 68 vjeçar, nga Kaçaniku.

Ai menjëherë portofolin e gjetur e ka dorëzuar në stacionin policor në Kaçanik.

Pas procedurave të verifikimit të pronarit, në prani të policisë, pronarit Beqir Koxhës i kthehen paratë 32.00 euro dhe dokumentet e tij ( patentë shoferi , letërnjoftimi dhe dokument tjera).

Me këtë rast, Drejtoria Rajonale e Policisë në Ferizaj, ka falënderuar qytetarin Fidan Demën për gjestin human dhe shembullorë me rastin e dorëzimit të portofolit të gjetur në stacionin e policisë.

Kronika e zezë

Tri raste të dhunës në familje në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve janë raportuar tre raste të dhunës në familje në tre qytete të Kosovës.

Publikuar

nga

Në Gllogoc një grua ka raportuar se është kanosur nga bashkëshorti i tij. I dyshuari është intervistuar dhe me vendim të prokurorit është liruar në procedurë të rregullt.

Ndërsa në Prizren është arrestuar një burrë pasi kishe sulmuar fizikisht nënën e tij. Viktima nuk ka pësuar lëndime, thotë Policia e Kosovës, ndërsa me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajte.

Dhunë ndaj bashkëshortes, dyshohet të ketë shkaktuar edhe një mitrovicas. Sipas raportit policor, raportohet se pas një mosmarrëveshje midis dy bashkëshortëve i dyshuari ka shtyrë bashkëshorten e tij e cila është rrezuar. Viktima pas sulmit të pësuar ka pranuar tretman mjekësor.

Me vendim të prokurorit pas intervistës palët janë liruar dhe rasti ka shkuar në procedurë të rregullt.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Tre muaj burg për rrahje

I pandehuri është dënuar për shkak të veprës penale lëndim i lehtë trupor.

Publikuar

nga

Gjykata Themelore në Ferizaj ka dënuar me tre muaj heqje lirie të pandehurin A.Rr., shtetas i Kosovës, për shkak të veprës penale lëndim i lehtë trupor.

I pandehuri akuzohet se më 21.10.2019, në oborrin e shkollës së mesme profesionale në Shtime, së bashku me dy të mitur, pas një mosmarrëveshje, ka sulmuar të dëmtuarit SH.A., D.M., A.M., duke u shkaktuar lëndime trupore, të cilat rezultojnë me pasoja të përkohshme për shëndetin.

Kundër këtij aktgjykimi, palët kanë të drejtë ankese në afat prej 15 ditëve nga dita e pranimit të aktgjykimit në formë të shkruar.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Hajni që thyente muret e banesave dënohet me 18 muaj burg

Kundër këtij aktgjykimi, palët kanë të drejtë ankese në afat prej 15 ditëve.

Publikuar

nga

Gjykata Themelore në Ferizaj ka dënuar me një vit e gjysmë burg dhe 200 euro gjobë të pandehurin G.P., për shkak të veprës penale vjedhje e rëndë.

I pandehuri akuzohet se gjatë muajit maj 2018 në Ferizaj me qëllim përvetësimi të pasurisë së luajtshme, hap një vrimë të madhe në banesën e fqinjës së tij N.E., depërton brenda ku pastaj përmes kësaj banese hap një vrimë tjetër dhe depërton në banesën e F.F., ku ka vjedhur dy çanta Sfarovski në vlerë 2000 euro, një orë dore në vlerë 350 dollarë, një hekur për hekurosje të rrobave në vlerë 40 euro, rroba të ndryshme, si dhe ka tentuar që të marrë edhe një TV, por pasi nuk ka arritur, i njëjti është dëmtuar tërësisht, vlera e të cilit sillet rreth 600 euro.

I pandehuri po ashtu më 2.05.2018 në Ferizaj, së bashku me një të mitur, në banesën e N.E., kanë thyer murin duke depërtuar në banesë dhe kanë marrë dy valixhe, tre tepihë, pesë palë perde të ndryshme, 40 bluza të ndryshme dhe ngjyra të ndryshme për femra, një palë gjygyma, 10 palë sandale për gra, një fyell për fëmijë, një kitare, një pallto, një këmishë, dy kutia të kozmetikës, një rrip, një kapëse (element kuzhinës), një palë vathë bizhuterie, një laps, një kaçavidë, një fustan, një palë pantallona, katër minifund për femra, dy shami, një palë pantallona për fëmijë, dy komplete për femra, tri palë çizme për femra, dy palë këpuca për femra, një tharëse të flokëve, një makinë për shpageta, pesë fletore të ndryshme, tri tenxhere, një tepsi, dy kullesa metalike, një palë doreza të plastikes, dy qese me tela për larjen e enëve, një ombrellë, me ç’rast të dëmtuarës, i ka shkaktuar dëm material.

Kundër këtij aktgjykimi, palët kanë të drejtë ankese në afat prej 15 ditëve nga dita e pranimit të aktgjykimit në formë të shkruar. 

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Rrahet një mësimdhënëse në Ferizaj

Rasti sipas policisë ka ndodhur pasi vajza e së dyshuarës, nxënëse në këtë shkollë, kishte marrë një vërejtje.

Publikuar

nga

Policia e Kosovës ka arrestuar sot një person pasi që ka rrahur një mësimdhënëse në shkollën e mesme të ulët “Naim Frashëri” në Zaskok të Ferizajt.

Personi i arrestuar B.P., femër e moshës 35-vjeç, rreth orës 08:05, ka sulmuar H.L., femër e moshës 58-vjeç, mësimdhënëse në këtë shkollë, duke i shkaktuar lëndime trupore si pasojë e së cilave edhe ka marrë tretman mjekësor në Qendrën Emergjente në Ferizaj.

Rasti sipas policisë ka ndodhur pasi vajza e së dyshuarës, nxënëse në këtë shkollë, kishte marrë një vërejtje.

E dyshuara, pasi është intervistuar nga policia me vendim të Prokurorit të Prokurorisë Themelore në Ferizaj është dërguar në mbajtje për 48 orë, për procedura të mëtejme hetimore dhe rasti është iniciuar lëndim trupor dhe vetëgjyqësi.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara