Kronika e zezë

Nga një muaj paraburgim ndaj katër të arrestuarve për krim të organizuar

Ata u arrestuan dje nga Policia e Kosovës gjatë një operacioni kundër krimit të organizuar në rajonin e Prishtinës.

Publikuar

Gjykata Themelore në Prishtinë ua ka caktuar nga një muaj paraburgim katër të arrestuarve për gjashtë vepra penale. Ata u arrestuan dje nga Policia e Kosovës gjatë një operacioni kundër krimit të organizuar në rajonin e Prishtinës.

“Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti për Krime të Rënda ka vendosur lidhur me kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurve D.S, XH.M, H.H, T.SH për shkak të veprave penale Vrasje e rëndë në tentativë nga neni 173 lidhur me nenin 28 dhe 32 të Kodit Penal të Republikës se Kosovës, Shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm nga neni 356 të Kodit Penal të Republikës se Kosovës, Lëndim i rëndë trupor nga neni 186 të Kodit Penal të Republikës se Kosovës, Detyrimi nga neni 328 të Kodit Penal të Republikës se Kosovës, Zjarrëvenja nga neni 322 të Kodit Penal të Republikës se Kosovës dhe Mbajtja ë pronësi apo posedim i paautorizuar i armës nga neni 366 paragrafi 1 të Kodit Penal të Republikës se Kosovës”, është bërë e ditur nga gjykata.

Gjyqtarja e procedurës paraprake me rastin e caktimit të paraburgimit ka vlerësuar se nëse të pandehurit D.S, XH.M, H.H, T.SH gjendet në liri, ekziston rreziku potencial i arratisjes dhe ikjes së të pandehurve, të njëjtit po të gjenden në liri, mund të asgjësojnë, fshehin, ndryshojnë ose falsifikojnë provat e veprave penale dhe mund të pengojnë rrjedhën e procedurës penale duke ndikuar në dëshmitarë.

Kronika e zezë

Han i Elezit: Arrestohen dy persona

Ata janë dërguar në vuajtje të dënimit.

Publikuar

nga

Policia e Kosovës ka arrestuar sot rreth orës 10:00 dy persona në Han të Elezit. Të arrestuarit janë H.L (M/K) i moshës 45-vjeçare dhe M.K (M/K) i moshës 41-vjeçare.

Policia ka bërë të ditur se ata ishin të kërkuar në bazë të urdhëresës së Gjykatës Themelore në Ferizaj për veprën penale “Keqpërdorim i besimit” me dënim burgimi me nga nëntëdhjetë (90) ditë.

Në njoftimin e policisë thuhet se pas kompletimit të dokumentacionit, të njëjti janë dërguar në vuajtje të dënimit.

Policia Rajonale e Ferizajt do të vazhdojë me realizimin e urdhëresave të gjykatës ndaj personave që ende nuk i janë përgjigjur thirrjes së gjykatës.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Arrestohet një person i kërkuar në Kaçanik

Ai po kërkohej për veprën penale “Lëndim i lehtë trupor”.

Publikuar

nga

Policia ka arrestuar një 36 vjeçar në fshatin Begracë të Kaçanikut, i cili ka qenë në kërkim nga autoritetet. Ai po kërkohej për veprën penale “Lëndim i lehtë trupor” me dënim prej 8 muajve. I njëjti është dërguar në vuajtje të dënimit.

“Sot, në ora 10:50 në fshatin Begracë të Kaçanikut policët e stacionit në Kaçanik kanë arrestuar personin e kërkuar me urdhëresë të gjykatës A.L (M/K) i moshës 36 vjeçar. Ai ishte i kërkuar në bazë të urdhëresës së Gjykatës Themelore në Ferizaj për veprën penale ‘’Lëndim i lehtë trupor’’ me dënim burgimi prej tetë (8) muajve. Pas kompletimit të dokumentacionit, i njëjti është dërguar në vuajtje të dënimit”, thuhet në njoftim.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Goditet nga vetura një këmbësor në Gjilan

Dyshohet se aksidenti dyshohet se ka ardhur për shkak të mos dhënies së përparësisë këmbësorit.

Publikuar

nga

Mbrëmë rreth orës 21:00 në Gjilan ka ndodhur një aksident trafiku mes një veture dhe një këmbësori.

Organet e rendit bëjnë të ditur se deri te aksidenti dyshohet se ka ardhur për shkak të mos dhënies së përparësisë këmbësorit dhe se lëndime trupore ka pësuar viktima i cili ka pranuar tretman mjekësor e më pas është liruar.

Ratsi është inicuar si aksident trafiku me lëndime.

“Gjilan 02.02.2023 – 21:00. Ka ndodhë një aksident trafiku në mes të një veture dhe këmbësorit, viktimës mashkull kosovar. Deri te aksidenti dyshohet se ardhur për shkak të mos dhënies së përparësisë këmbësorit. Si pasojë e aksidentit lëndime të trupore ka pësuar viktima i cili ka pranuar tretman mjekësor e më pas është liruar. Në lidhje me rastin është konsultuar prokurori i shtetit i cili ka rekomanduar që rasti të procedohet në procedurë të rregullt”, thuhet në njoftimin e policisë.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Një grua vodhi para, kapet nga kamerat

Rasti është inicuar si vjedhje e rëndë.

Publikuar

nga

Një person në Novobërdë ka raportuar të mërkurën në polici se i janë vjedhur para të gatshme.

Policia ka njoftuar se lidhur me rastin përmes video incizimeve është identifikuar e dyshuara femër kosovare dhe se gjatë deklaratës ajo e ka pranuar veprën.

Me vendim të prokurorit, rasti shkon në procedurë të rregullt.

Rasti është inicuar si vjedhje e rëndë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara