Sport

Nga lojtare e lagjes, në futbolliste profesioniste

Gjithçka filloi në një turne futbolli mes shkollave shtatë vite më parë ku ajo u shpall kampione në regjionin e Mitrovicës.

Publikuar

Është kjo Edonisa Aliu, mesfushorja 19-vjeçare e KFF Feronikelit, e cila karrierën si futbolliste profesioniste e filloi si 12-vjeçare.

Gjithçka filloi në një turne futbolli mes shkollave shtatë vite më parë ku ajo u shpall kampione në regjionin e Mitrovicës. Talenti i saj i ra në sy trajnerit të KF Drenicës, Fisnik Lushtakut, i cili i bëri ftesë Edonisës t’i bashkangjitej ekipit dhe ajo aty filloi karrierën.

“Dashurinë për futbollin e kisha në shpirt. Qysh nga vegjëlia ëndërroja të bëhem një futbolliste dhe ishte mami im ajo që më shtyu në këtë drejtim dhe më ka këshilluar të fillojë në klubin e Drenicës”, tha ajo.

Mesfushorja ishte për dy vjet e gjysmë pjesë e Drenicës e më pas kaloi te Feronikeli, ku në sezonin 2019/2020 ishin finaliste në superligën e futbollit të femrave dhe humbën kundër KFF Mitrovicës me rezultat minimal 1 me 0.

Paragjykimet e njerëzve nuk e ndaluan atë ta ndjek ëndrrën e saj.

“Fillimet e karrierës ishin të vështira sepse kisha paragjykime të shumta, ajo që më thuhej zakonisht ishte se femrat nuk dijnë të luajnë futboll”, theksoi ajo.

Kapitenja e Feronikelit ishte pjesë e përfaqësueses së Kosovës katër vjet më parë dhe ëndrra e saj më e madhe është rikthimi aty, sepse siç shprehet ajo, fanella e shtetit tënd peshon më rëndë se cilado fanellë tjetër.

“Synimi im ekipor është rikthimi i KFF Feronikelit lartë në tabelë sepse pas problemeve të ekipit tonë njëjtë edhe të djemve kemi pësuar rënie, por do i bashkojmë forcat dhe do të kthehemi dinjitetshëm. Sa i përket synimit individual dëshira ime është që në të ardhmen e afërt të jem lojtare e ndonjë lige evropiane”, shtoi Edonisa.

Kërkesa e saj është që bizneset dhe institucionet përkatëse të kenë më shumë përkrahje për futbollin e femrave sepse është e vështirë mbijetesa në Kosovë vetëm si futbolliste.

“Mesazhi im për të gjithë femrat që dëshirojnë të fillojnë rrugëtimin në sportin e futbollit është të mos ndalojnë për asnjë gjë, të punojnë që në të ardhmen kjo t’iu shpërblehet dhe të tregojnë se femrat janë të forta dhe ia dalin pavarësisht gjithçkaje”, përfundoi ajo./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Sport

Reali merr vendim për të ardhmen e Asensios

Marco Asensios nuk do t’i ofrohet mundësia e rinovimit të kontratës së tij në “Santiago Bernabeu”, raporton “Marca”.

Publikuar

nga

Gjiganti spanjoll, Real Madrid, si duket ka marrë një vendim sa i përket të ardhmes së sulmuesit spanjoll, Marco Asensio.

Marco Asensios nuk do t’i ofrohet mundësia e rinovimit të kontratës së tij në “Santiago Bernabeu”, raporton “Marca”.

Reprezentuesi spanjoll, i cili së fundmi ka qenë i lidhur me Arsenalin dhe Liverpoolin, tani duhet të vendosë nëse dëshiron të largohet këtë verë nga Reali apo të pres deri verën tjetër, dhe të largohet si lojtar i lirë.

Që prej kalimit nga Espanyoli te Real Madridi, Marco Asensio ka arritur të bëjë 235 paraqitje, duke regjistruar 49 gola dhe 24 asistime mbi emrin e tij.

Vazhdo të lexosh

Sport

Shabani rikthehet në fole, nënshkruan me Llapin

Trajneri Tahir Batatina i dëshiroi mirëseardhje dhe shumë suksese te Llapi, Alban Shabanit.

Publikuar

nga

KF Llapi ka bërë zyrtare sot se ka arritur marrëveshje me mesfushorin Alban Shabani, i cili nënshkruan me klubin e Tahir Batatinës deri në vitin 2024.

Mesfushori me tipare defanzive rikthehet te Llapi, i cili përgjatë dy sezoneve paraprake luajti te skuadrat si Skënderbeu, Feronikeli e Drenica.

Shabani rikthehet në fole, aty ku u formua si futbollist dhe i morri hapat e parë të karrierës së tij.

Trajneri, Tahir Batatina i dëshiroi mirëseardhje dhe shumë suksese te Llapi, Alban Shabanit.

Vazhdo të lexosh

Sport

Raphinha refuzon kalimin te Chelsea, kjo është dëshira e tij

Ylli brazilian dëshiron që të kalojë te Barcelona, pasi që kjo ka qenë ëndrra e tij që kur ishte fëmijë.

Publikuar

nga

Ditë më parë skuadra e Chelseat pa një ofertë prej 75 milionë eurove të pranohet nga Leeds për yllin brazilian, Raphinha.

Me këtë ofertë, Chelsea mposhti Barcelonën e Arsenalin, të cilat ishin në garë për të siguruar shërbimet e sulmuesit brazilian.

Pasi që Leeds ishin të kënaqur me ofertën, në pyetje ishin vetëm kushtet personale me lojtarin, por si duket ky i fundit ka vendosur ta refuzojë kalimin te Chelsea.

Siç raportohet nga “Diario AS”, Raphinha i ka kërkuar agjentit të tij, Decos, që të bllokojë transferimin e tij te Chelsea, pavarësisht se ky i fundit ka marrëveshje në vlerë prej 75 milionë eurove me Leeds.

Ylli brazilian dëshiron që të kalojë te Barcelona, pasi që kjo ka qenë ëndrra e tij që kur ishte fëmijë.

Vazhdo të lexosh

Sport

Futbolli drejt ndryshimit, FIFA prezanton teknologjinë e re për offside

Nuk është ende e qartë nëse teknologjia do të përdoret gjatë 90 minutave.

Publikuar

nga

Përdorimi dhe zbatimi i ligjit të pozitës jashtë loje, të njohur ndryshe si offside, duket se është bërë më i diskutueshëm që kur VAR-i erdhi në skenë.

FIFA ka njoftuar se një sistem i ri jashtë loje gjysmë-automatike do të zbatohet në Kupën e Botës “Katar 2022” në nëntor të këtij viti.

Sistemi i ri, i cili duhet të jetë në gjendje të ndërtojë një paraqitje 3D të lojës brenda sekondave dhe t’i dërgojë një alarm gjyqtarit për të përcaktuar nëse një lojtar ishte jashtë loje apo jo.

Siç u përmend nga “Diario AS”, nuk është ende e qartë nëse teknologjia do të përdoret gjatë 90 minutave apo nëse do të aplikohet vetëm gjatë rishikimeve të VAR-it.

Foton se si duket ky projekt e gjeni më poshtë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara