Kronika e zezë

Nesër varroset Bedri Rexhepi

Për vrasjen e Bedri Rexhepit, prokuroria ka ngritur aktakuzë ndaj Jeton dhe Nexhat Vllasaliut.

Publikuar

8 prilli i vitit 2021 është dita e fundit kur u pa Bedri Rexhepi. E tek tashti, pas më shumë se një viti e gjysmë u mor vesh se biznesmeni nga Lipjani u vra. Pista e hetimeve çoi në mbetjet e tij mortore, që u gjetën 3 javë më parë në Novobërdë, derisa për vrasjen e të riut po dyshohen dy persona.

“Pas hetimit, sigurimit të të gjitha provave dhe dëshmive, kam arritur të vërtetoj dyshimin mirë të bazuar dhe kam ngritur aktakuzë kundër dy personave, Jeton dhe Nexhat Vllasaliu në drejtim të veprës penale ‘Vrasja e rëndë në bashkëkryerje’ dhe ‘Dëmtimi varreve apo kufomave’”, tha prokurori i rastit, Armend Hamiti.

Motivi i kryerjes së këtyre veprave është i ulët. Sipas hetimit 18-mujor rezultoi se vrasja ka ndodhur për shkak të fitimit material, rreth 30 mijë euro. E pas kësaj ka reaguar vëllai i tij, Adnan Rexhepi.

“Shpresa e lutjet që ta gjenim të gjallë vëllain tonë na mbajtën të fortë gjatë gjithë kësaj kohe, por ja që tani na u shua çdo shpresë! Ne këto ditë që i kaluam dhe po i kalojmë, ju falënderojmë përzemërsisht të gjithë juve që në çfarëdo forme ishit bashkë me ne, na qëndruat afër, ofruat ndihmën tuaj që dhimbjen e mërzinë ta ndajmë së bashku. Tani e tutje lutja jonë e vetme është që shpirti i tij të pushoj në parajsë, e drejtësia të vijë në vendin e duhur”, ka shkruar Adnan Rexhepi.

Ai ka njoftuar se varrimi i vëllait të tij do të bëhet të enjten.

“Ju njoftojmë se varrimi i më të dashurit tonë Bedriut do të bëhet të enjten, 20 tetor 2022, në ora 13:00 ( Me namazin e Drekës ) në varrezat e qytetit në Shtime”, ka shkruar Rexhepi.

Për vrasjen e Bedri Rexhepit, prokuroria ka ngritur aktakuzë ndaj Jeton dhe Nexhat Vllasaliut.

Kronika e zezë

“Vrasje në tentativë” në Hajvali

I dyshuari që ka kryer plagosjen është lokalizuar.

Publikuar

nga

Policia ka informuar se një “Vrasje në tentativë” ka ndodhur dje në Hajvali.

Personi që është plagosur me armë zjarri është intervistuar dhe liruar në procedurë të rregullt, derisa i dyshuari që ka kryer plagosjen është lokalizuar.

Lidhur me rastin, edhe një person tjetër është dërguar në mbajtje.

“Është raportuar për një përleshje në mes të dy familjeve, njësitë relevante policore kanë dalë në vendin e ngjarjes ku kanë gjetur dhe sekuestruar tre gëzhoja dhe një fishek të pa shkrepur. Një i dyshuar mashkull kosovar, i cili dyshohet se ka kryer plagosjen, është lokalizuar. I njëjti i është nënshtruar një intervenimi kirurgjik në spital pasi që ka pësuar lëndime. Me vendim të prokurorit i dyshuari mbetet i shtrirë në spital nën sigurimin e policisë. Revolja e cila dyshohet se është përdorur në rast, dhe një karikator pa fishek janë sekuestruar. I dyshuari tjetër mashkull kosovar i cili ka mbetur i plagosur me armë zjarri është intervistuar dhe liruar në procedurë të rregullt. I dyshuari i tretë mashkull kosovar me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje”, ka informuar Policia.

Rasti është cilësuar si “Vrasje në tentativë”.

Ndërkohë, rasti do të vazhdojë të hetohet.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Policia jep detaje për vrasjen në Podujevë

Lidhur me rastin, nuk është raportuar për të arrestuar.

Publikuar

nga

Një burrë është gjetur i vdekur dje në afërsi të shtëpisë së tij në fshatin Dumnicë të Epërme të Podujevës.

Policia rastin e ka cilësuar si “Vrasje”.

Lidhur me rastin, nuk është raportuar për të arrestuar.

“Vdekjen e viktimës e ka konfirmuar ekipi mjekësor në vendin e ngjarjes. Në vendin e ngjarjes përveç njësive relevante policore ka dalë edhe prokurori, i cili ka urdhëruar që trupi i pajetë të dërgohet në obduksion”, ka informuar Policia.

Ndërkohë, rasti është në hetime.

Lajmin për vdekjen e një personi në Podujevë mbrëmë për KosovaPress ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Shenjëstrohet një rast i krimeve të rënda, sekuestrohen mbi 2 milionë euro

Rasti i ri është koduar “Frangu”.

Publikuar

nga

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës, Blerim Isufaj, ka mbajtur të premten takimin e radhës me ekipin e përbashkët për përzgjedhjen dhe shenjëstrimin e krimeve të rënda, ku kanë shenjëstruar një rast të ri të koduar “Frangu” e ku janë të përfshirë katër persona.

Prokuroria njofton se rasti është shënjestruar për veprat penale “Shpëlarje e parasë”, “Fajdeja”, “Detyrimi” dhe “Pengim i të privuarit apo procedurës zyrtare”.

“Sa i përket hetimeve financiare, rasti është hetuar paralelisht dhe ditën e operacionit është arritur të ngrihen llogaritë bankare të të dyshuarve dhe familjarëve të ngushtë. Në llogaritë e tyre rrjedhëse dhe të afatizuara janë ngrirë gjithsej 2,131,223.31 euro dhe 878,632.47 franga. Kurse në vazhdimësi të hetimeve janë identifikuar edhe prona dhe patundshmëri të cilat me urdhër të Gjykatës janë ngrirë gjashtëmbëdhjetë (16) parcela. Në ketë rast për momentin janë të përfshirë katër (4) persona, tre (3) prej tyre janë në paraburgim”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë Speciale.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Arrestohet një burrë në Gjilan, ishte në kërkim

Rasti është iniciuar si arrestim i personit të kërkuar.

Publikuar

nga

Të enjten rreth orës 21:00 është arrestuar i kërkuari mashkull kosovar dhe është dërguar në vuajtje të dënimit, thuhet në raportin 24 orësh të policisë.

Rasti është iniciuar si arrestim i personit të kërkuar.

“Gjilan 23.03.2023 – 21:00. Në bazë të urdhëresës së lëshuar nga gjykata, është arrestuar i kërkuari mashkull kosovar dhe është dërguar në vuajtje të dënimit”, thuhet në raportin e policisë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara