Bota

Në Hungari ndodh “çudia”, krijohet shteti paralel!

Publikuar

Në Hungari ndodh “çudia”, krijohet shteti paralel!

Fondacione të pavarura të pajisura me miliarda dollarë do të marrin përsipër detyra shtetërore. DW thotë se për të siguruar pushtetin e tij, Orban ka bërë shumë këto vite, që nga kthimi në unison të medias, deri tek një ligj zgjedhor, që avantazhon partinë e tij, Fidesz.

Ideja e fundit megjithatë, i kapërcen të gjitha: synohet ngritja e një shteti paralel, i cili do t’i mundësojë kryeministrit dhe elitës së tij që në rast të një humbjeje të zgjedhjeve, të ulen në të gjitha komandat e drejtimit të shtetit dhe shoqërisë.

Kjo masë po merret për shkak se në Hungari duket se ka filluar të fryjë një erë e ndryshimit politik. Shumë njerëz janë lodhur nga Orbani dhe sondazhet ka kohë që i japin opozitës shansin të zëvendësojë kryeministrin në pranverën e ardhshme. Institucioni, që do duhet të pengojë marrjen e drejtimit të një qeverie që nuk drejtohet nga Orbani, quhet “Fondacioni i Interesit Publik për Administrimin e Pasurive që Kryejnë Detyra Publike”.

Parlamenti hungarez i dha së fundi miratimin me dy të tretat ligjit që mundëson krijimin e këtij institucioni të ri dhe themelimin e 32 fondacioneve të tilla. Shumica e tyre do të jenë fondacione të universiteteve shtetërore, me këtë kalon gati i gjithë sistemi shtetëror i arsimit të lartë hungarez në fondacione, përfshirë edhe klinikat universitare.

Pjesa më e vogël e fondacioneve ka karakter të përgjithshëm dhe merr përsipër detyra nga të gjithë sektorët shtetërorë; sporti, familja, kultura, klima, bujqësia, prodhimi mediatik deri te marrëdhëniet ndërkombëtare dhe mbështetja e pakicave hungareze jashtë.

Në këtë mënyrë garantohet, shkruan avokati dhe ish-deputeti liberal hungarez, Andras Schiffer, që pas një ndërrimi të qeverisë çdo qeveri do duhet të ndajë pushtetin me “një qeveri të thellë paralele të fshehur në administratë, të komanduar nga Viktor Orban.

Aktualitet

Indonezi: Ekspertët paralajmërojnë rritjen e rasteve me COVID-19

Qeveria po fajëson variantin Delta për rritjen e infektimeve, por ekspertët thonë se dështimet e menaxhimit të qeverisë janë në të vërtet shkaku.

Publikuar

nga

Zyrtarët shëndetësorë në Indonezi po fajësojnë shfaqjen e variantit Delta të zbuluar së pari në Indi për një rritje masive të rasteve pozitive ditore në javët e fundit, por disa nga ekspertët e sëmundjeve infektive thonë se arsyet e vërteta janë tjera.

Përhapja e këtij varianti të virusit është shumë e shpejtë“, pranoi Ministri i Shëndetësisë Budi Gunadi Sadikin. “Për shkak se shumë porte detare në Indonezi mbajnë mallra dhe shumë gjithashtu vijnë nga India, ato hyjnë nga atje“, tha ai.

Numri i vdekjeve nga COVID-19 në Indonezi.

Por ekspertët thonë se varianti Delta nuk është problemi kryesor.

Ata thonë se rritja e rasteve është rezultat i udhëtimeve në fund të muajit të Ramazanit – kur shumë njerëz injoruan ndalimet që ishin për të vizituar qytetet tjera, mungesa e reklamave shëndetësore të shoqëruara me mesazhe, privatizimi i regjimeve të testimit dhe disa arsyje të tjera.

Ndërsa udhëtimi ishte ende i kufizuar në aeroportet e brendshme, qeveria vlerësoi se midis pesë dhe gjashtë milion njerëz kishin udhëtuar në dy ishujt më të populluar të Indonezisë, Java dhe Sumatra gjatë periudhës së pushimeve.

Të gjitha variantet e COVID janë një shqetësim por varianti Delta nuk ka dëshmuar të jetë më vdekjeprurës“, tha Mahardika, virologu më i vjetër në Bali. “Ajo merr një medalje argjendi; kampioni në Indonezi është ende varianti Alpha. Unë besoj se varianti Delta po përdoret si arsye, për shkak të paaftësisë së qeverisë për të menaxhuar pandeminë”.

Sipas ekspertëve, ka kaluar më shumë se një vit në pandemi, por qeveria ka dëshmuar se është e paaftë për të menaxhuar COVID-19. Ata kanë frikë se Indonezia së shpejti mund të përballet me një shpërthim të krahasueshëm me atë në Indi.

Varianti Delta do të shtoj infeksione muajin tjetër“, tha njëri nga ta. “Unë parashikoj që në korrik do të ketë një ngarkesë të madhe dhe vdekshmëri në rritje sepse 40 përqind e popullsisë jeton në ishull dhe kjo dendësi i vë ata në një situatë shumë të rrezikshme“.

Edhe kur rastet rriten, Indonezia është ende duke folur për lejimin e vizitorëve të huaj që të kthehen në destinacionet e njohura si Bali, që mirëpriti 10 milion turistë në vitin 2019 – vitin e fundit para goditjes nga pandemia.

Lancet ka botuar një artikull duke thënë se mënyra e vetme për t’u marrë me shpërthimet [e infektimeve] është eliminimi, jo zbutja“, tha Utomo.

Udhëheqësit tanë duhet të ‘shkatërrojnë’ lakoren, të mos shqetësohen nëse njerëzit do të votojnë për ta në zgjedhje. Përndryshe, ne kurrë nuk do të dalim nga kjo pandemi”./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Bota

Zbulohet një hamam në Spanjë që daton nga shekulli i 12-të

Kjo ish banjë arabe e zbuluar daton nga ditët kur qyteti jugor spanjoll drejtohej nga kalifati Almohad.

Publikuar

nga

Arkeologët zbuluan kohët e fundit një hamam të shekullit të 12-të brenda një bari spanjoll i cili tani po ndihmon për të pikturuar një pamje më të mirë të jetës islamike urbane në Seviljen e shekullit të 12-të.

Verën e kaluar në Spanjë, teksa biznesi ndaloi gjatë koronavirusit, në lokalin tapas Cervicería Giralda në qendrën historike të Seviljes, pronarët e restorantit 98-vjeçar vendosën se ishte koha e duhur për një rinovim shumë të nevojshëm.

Ndërsa punëtorët filluan të qëronin suvanë që mbulonin kolonat fluturuese të shiritit dhe të copëtonin tavanet e tij të harkuar, ata u habitën nga ajo që gjetën.

Të varrosur poshtë bojës ishin mbetjet e një hamami islamik jashtëzakonisht të zbukuruar nga shekulli 12, të kompletuar me drita të dritareve të gdhendura në formën e yjeve me tetë cepa dhe piktura të detajuara të okrit të kuq me motive gjeometrike që përfaqësojnë qiellin e natës.

Kjo ish banjë arabe daton nga ditët kur qyteti jugor spanjoll drejtohej nga kalifati Almohad, një Perandori Berbere që dikur mbretëronte në pjesën më të madhe të Afrikës Veriore dhe Gadishullit Iberik.

Zbulimi i tij ndihmon në krijimin e një pamje më të mirë të jetës islamike urbane në Seviljen e Shekullit të 12-të dhe është e fundit nga disa ish-banja që janë identifikuar rreth xhamisë qendrore të qytetit të stilit Mudéjar, pallatit Mbretëror Alcázar.

Historianët besojnë se këto banja janë përdorur nga adhuruesit për t’u pastruar para se të hynin në xhami për t’u lutur. Ata gjithashtu ka të ngjarë të kenë shërbyer si vende mbledhjeje për t’u shoqëruar, për të biseduar biznes ose thjesht për t’u çlodhur.

Ndoshta është me vend, pra, që në vend që të kthehet në një muze, ky bar hamami i kthyer në tapas është ende një vend për t’u takuar, për të biseduar dhe për të lënë shqetësimet tuaja të lahen./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Izraeli – Palestinës: Ua japim 1 milion vaksina, na i ktheni më vonë

Sipas kushteve të marrëveshjes, Autoriteti Palestinez është pajtuar që t’ia japë Izraelit numrin e njëjtë të vaksinave, kur të furnizohet me to më vonë.

Publikuar

nga

Zyrtarët izraelitë thanë të premten se Izraeli do t’ia japë së paku një milion vaksina për Covid-19 Autoritetit Palestinez si pjesë e marrëveshjes për shkëmbimin e dozave. Ky veprim pritet ta fuqizojë fushatën e vaksinimit në Gaza dhe në Bregun Perëndimor.

Sipas kushteve të marrëveshjes, të sjellë nga zyra e kryeministrit të ri izraelit, Naftali Bennett, Autoriteti Palestinez është pajtuar që t’ia japë Izraelit numrin e njëjtë të vaksinave, kur të furnizohet me to më vonë këtë vit.

“Izraeli do t’ia transferojë Autoritetit Palestinez 1 deri në 1.4 milion doza të vaksinës së Pfizer-it. Dozave që do të dërgohen u skadon afati së shpejti dhe ato u miratuan duke e marrë parasysh faktin se rezervat e vaksinave në Izrael i përmbushin nevojat sot”, thuhet në një deklaratë të përbashkët të Zyrës së Kryeministrit, Ministrisë së Shëndetësisë dhe Ministrisë së Mbrojtjes.

Një burim në Ministrinë e Shëndetësisë së Autoritetit Palestinez e konfirmoi marrëveshjen dhe tha se palestinezët presin që këto vaksina t’i marrin në gusht ose shtator, shkruan Reuters,

Izraeli, që ka qenë shembull në tërë botën për vaksinimin e shpejtë të popullsisë, është përballur me kritika që nuk ka bërë më shumë që edhe palestinezët të kenë qasje në vaksina.

Rreth 55 për qind e izraelitëve që i plotësojnë kushtet për vaksinim tashmë i kanë marrë të dy dozat. Sipas zyrtarëve palestinezë, vetëm 30 për qind e palestinezëve që i plotësojnë kushtet për vaksinim e kanë marrë së paku dozën e parë.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Austria do të dërgojë 1 milion vaksina për Ballkanin Perëndimor

Kancelari austriak Sebasatin Kurz ka thënë se kjo po bëhet me qëllim të luftimit të përbashkët të pandemisë,

Publikuar

nga

Kancelari austriak, Sebastian Kurz ka njoftuar se Austria do të dërgojë edhe 1 milion vaksina kundër COVID-19 për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.

Ai ka thënë se kjo po bëhet me qëllim të luftimit të përbashkët të pandemisë, njofton Klan Kosova.

Kurtz këtë e tha pas samitit me liderët e gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor në Vjenë.

“Ne kemi dërguar mbi 600 mijë doza për Ballkanin Perëndimor. Dhe si Republikë e Austrisë duam të japim një kontribut duke i vënë në dispozicion 1 milion doza të vaksinës. Do të dërgojmë 1 milion për të mbështetur në luftën kundër pandemisë”, deklaroi ai.

Kurz tha sot se BE-ja s’është e kompletuar derisa Ballkani Perëndimor të jetë pjesë e tij.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara