Teknologji

NASA nis misionin për t’i ndryshuar drejtimin një asteroidi

Misioni ka për qëllim të shërbejë si test në të ardhmen.

Publikuar

NASA ka lansuar Sonda DART – me madhësinë e një makine – i cili do të përplaset me një asteroid në mënyrë që t’i ndryshoj kahjen e tij, shkruan Al-Jazeera, përcjell UBT News.

NASA nisi një mision për të goditur qëllimisht këtë anije kozmike në një asteroid – test ky që njerëzimit mund të i nevojitet ndonjëherë për të ndaluar një shkëmb gjigant hapësinor që kërcënon jetën në Tokë.

Qëllimi është të ndryshohet pak trajektorja e asteroidit Dimorphos.

Ndikimi duhet të ndodhë në tremujorin e tretë të vitit 2022, kur sistemi binar i asteroideve është 11 milionë kilometra nga Toka, pothuajse pika më e afërt që ata arrijnë ndonjëherë.

“Ajo që ne po përpiqemi të mësojmë është se si të shmangim një kërcënim”, tha shkencëtari kryesor i NASA-s, Thomas Zuburchen për projektin i cili kushtoi 330 milionë dollarë e që është i pari i këtij lloji, transmeton UBT News.

Për të qenë të qartë, asteroidët në fjalë nuk përbëjnë asnjë kërcënim për planetin tani për tani. Por ato i përkasin një klase trupash të njohur si Objekte Pranë Tokës, të cilat afrohen brenda 48 milionë kilometrave.

Zyra e Koordinimit të Mbrojtjes Planetare të NASA-s është më e interesuar për ato më të mëdha se 140 metra në madhësi, të cilat kanë potencialin të shkatërrojë qytete ose rajone të tëra me energji shumë herë më të madhe se bomba bërthamore mesatare.

Janë të njohur 10,000 asteroidë afër Tokës me këtë madhësi ose më të madhe, por asnjëri nuk ka një shans të konsiderueshëm për të goditur Tokën në 100 vitet e ardhshme. Shkencëtarët vlerësojnë se asteroidët 140 metra godasin një herë në 20,000 vjet.

Asteroidët që janë 10 km (6 milje) ose më të gjerë – si ai që goditi 66 milionë vjet më parë dhe çoi në zhdukjen e shumicës së jetës në Tokë, duke përfshirë edhe dinosaurët – ndodhin çdo 100-200 milionë vjet./UBTNews/

Lajmet

Trump ka mbledhur 1 miliard dollarë për platformen e tij të mediave sociale

Marrëveshja do të sigurojë të ardhura të vlerësuara prej 1.25 miliardë dollarësh.

Publikuar

nga

Trump Media & Technology Group Corp. (TMTG) dhe Digital World Acquisition Corp. (DWAC), një kompani për blerje me qëllime të veçanta, njoftuan të shtunën se të dy kompanitë arritën një marrëveshje për të financuar faqen e re të mediave sociale të Trump, TRUTH Social.

Marrëveshja – për të cilën burimet fillimisht i thanë Reuters se ishte në progres në fillim të kësaj jave – do të sigurojë të ardhura të vlerësuara prej 1.25 miliardë dollarë për TRUTH Social, sipas një njoftimi për shtyp. Ndërsa identiteti i investitorëve mbetet i panjohur, financimi do të funksionojë si investime “PIPE”, apo investime private në kapitalin publik.

Trump tha në një deklaratë të shtunën se investimi do ta vendosë kompaninë e tij “në një pozicion më të fortë për të luftuar kundër tiranisë së Big Tech”.

“1 miliard dollarë i dërgon një mesazh të rëndësishëm Big Tech se censura dhe diskriminimi politik duhet të marrin fund”, tha Trump në një deklaratë. “Amerika është e gatshme për TRUTH Social, një platformë që nuk do të diskriminojë në bazë të ideologjisë politike”.

TMTG tha në tetor se faqja dhe aplikacioni shoqërues pritet të nisë në fillim të vitit 2022, pas një prove në nëntor.

Njoftimi i Trump për platformën erdhi pasi ish-presidentit i’u ndalua qasja përgjithmonë në disa rrjete sociale kryesore për shkelje të politikave në fillim të këtij viti, duke përfshirë Facebook, Twitter dhe YouTube./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

Fraza e vitit 2021 në Duolingo

Sikurse Spotify dhe Apple, edhe aplikacioni Duolingo po u sjell përdoruesve një vështrim të vitit 2021.

Publikuar

nga

Aplikacioni për mësimin e gjuhëve, Duolingo, thotë se fraza e vitit 2021 në këtë aplikacion është “Jam psiqikisht i lodhur”, frazë e cila u përdor në mësimet e gjuhës japoneze dhe duket se e përmbledh më së miri vitin 2021.

Sikurse Spotify dhe Apple, edhe aplikacioni Duolingo po u sjell përdoruesve një vështrim të vitit 2021.

Në raportin e aplikacionit Duolingo, gjuhët më të kërkuara ishin gjuha spanjolle, gjuha angleze, gjuha frënge, gjuha japoneze, gjuha gjermane, dhe popullariteti i gjuhës koreane po rritet në mbarë botën.

Më shumë se dy të tretat e përdoruesve të anketuar nga Duolingo thanë se “ngjarjet kulturore” i frymëzuan ata të mësojnë një gjuhë të re, kurse 29% prej tyre thanë se videot në TikTok në gjuhë të tjera shërbyen si motivim.

Madje kishte të atillë që u frymëzuan edhe nga serialet për të mësuar gjuhë të reja, psh.37% e të anketuarve filluan të mësonin gjuhën spanjolle pas serialit “Money Heist”, 28% prej tyre filluan të ndiqnin kursin e gjuhës koreane pasi pane serialin “Squid Game”, dhe 20% prej tyre filluan të mësonin gjuhën frënge pasi panë serialin “Emily in Paris”./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Robotikë

NASA financon tre kompani për të zhvilluar stacione hapësinore komerciale

Blue Origin do të marrë 130 milionë dollarë për të zhvilluar Orbital Reef.

Publikuar

nga

NASA njoftoi përzgjedhjen e tre kompanive amerikane që do të marrin fonde nga qeveria për të zhvilluar më tej stacionet private hapësinore. Nga një grup prej 11 propozimesh, NASA zgjodhi Blue Origin, Nanoracks LLC dhe Northrop Grumman për të marrë mbi 400 milionë dollarë në fonde federale përmes tre Marrëveshjeve të veçanta të Aktit Hapësinor.

NASA filloi të kërkojë propozime në korrik për programin e saj Komercial të Zhvillimit të Orbitës së Ulët të Tokës (CLD), i cili synon të mbështesë zhvillimin e stacioneve hapësinore komerciale. Është pjesë e një plani më të madh për të zëvendësuar përfundimisht Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) me stacione hapësinore komerciale. Nëpërmjet këtij modeli, NASA do të ishte një klient i industrisë komerciale të hapësirës, ​​duke e lejuar atë të kursejë kostot dhe të fokusohet në kërkimin dhe eksplorimin bazë.

Blue Origin do të marrë 130 milionë dollarë për të zhvilluar Orbital Reef, një koncept stacioni hapësinor me fluturim të lirë që kompania e njoftoi për herë të parë në tetor. Orbital Reef po zhvillohet në partneritet me Sierra Space, prodhuesi i aeroplanit hapësinor me krahë Dream Chaser. Blue Origin thotë se stacioni do të jetë funksional në gjysmën e dytë të dekadës.

Nanoracks LLC po merr 160 milionë dollarë për konceptin e saj të stacionit Starlab. Gjithashtu u njoftua në tetor, Starlab është një bashkëpunim me Voyager Space dhe Lockheed Martin. I projektuar për të mbajtur deri në katër astronautë dhe për të kryer kërkime të avancuara mbi biologjinë, shkencën e materialeve dhe më shumë, Starlab synohet të niset në vitin 2027 me një fluturim të vetëm, sipas njoftimit për shtyp të NASA-s.

Çmimi prej 125.6 milionë dollarësh i Northrop Grumman do t’i japë atij mundësinë për të zhvilluar një stacion hapësinor komercial duke përdorur teknologjitë ekzistuese si anija e tij kozmike Cygnus, e cila aktualisht transporton mallra në ISS. Northrop po punon me Dynetics në konceptin e tij për një stacion hapësinor modular.

Axiom Space, një kompani e Hjustonit, e cila kshte fondet e para të dhëna në janar 2020 për të zhvilluar modulin e saj tregtar për t’u shtuar në ISS, tha në një deklaratë në Twitter se nuk bëri ofertë për të marrë një nga çmimet CLD.

Sipas NASA-s, çmimet janë pjesa e parë e një qasjeje dyfazore për të siguruar një tranzicion të qetë në stacionet tregtare në LEO.

Faza e parë, që pritet të vazhdojë deri në vitin 2025, do t’i lejojë përfituesit e granteve të krijojnë një plan dhe dizajne që plotësojnë nevojat e sektorit privat dhe qeverisë. Gjatë fazës së dytë, NASA dëshiron t’i certifikojë këto stacione për t’i përdorur nga astronautët njerëzorë dhe, në fund të fillojë t’i përdorë ato. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Elon Musk: Ka shumë mundësi që realiteti ynë, të mos jetë i vërtetë

Ai deklaroi se me shumë gjasa, ne po jetojmë në një simulim kompjuterik hiperreal!

Publikuar

nga

Miliarderi i teknologjisë deklaroi se ka shumë mundësi që realiteti ynë të mos jetë i vërtetë!

Sikur lansimi i robotëve Tesla në botë dhe dërgimi i turistëve në hapësirën e jashtme të mos ishte disi shqetësuese, miliarderi i teknologjisë Elon Musk deklaroi së fundi se me shumë gjasa, ne po jetojmë në një simulim kompjuterik hiperreal!

Duke iu përgjigjur një postimi në Twitter në lidhje me Pong – videolojëra e parë e suksesshme komerciale e Atari, e lëshuar në vitin 1972 – Musk shpjegoi se përparimet në grafikat e videolojërave nënkuptojnë se ne mund të jemi në rrugën e duhur për të krijuar botë të padallueshme nga realiteti ynë.

“49 vjet më vonë, lojërat janë botë foto-realiste 3D”, shkroi ai. “Çfarë nënkupton kjo tendencë e vazhdueshme për realitetin tonë?”, transmeton UBT News.

Musk tha më parë se ka mundësi që ne po jetojmë në një simulim, duke përmendur si provë letrën e filozofit të Oksfordit, Nick Bostrom të vitit 2003, të titulluar “Are You Living in a Computer Simulation”. Argumenti i Bostrom thotë se nëse edhe një qytetërim mund të simulojë qenie të vetëdijshme me fuqi llogaritëse, atëherë miliarda qytetërime shumë të detajuara mund të simulohen në ngjashmërinë e paraardhësve të tyre.

Në vitin 2016, në Konferencën e Recode Code, Musk mbështeti pretendimet e Bostrom. “Nëse supozoni ndonjë shkallë përmirësimi, atëherë lojërat do të bëhen të padallueshme nga realiteti”, tha ai. “Edhe nëse kjo shkalla e përparimit bie një mijë nga ajo që është tani, le të imagjinojmë se janë 10,000 vjet në të ardhmen, që nuk është asgjë në shkallën evolucionare”.

Muajin e kaluar, fizikanti teorik dhe ish-drejtuesi i departamentit të astronomisë në Harvard, Abraham ‘Avi’ Loeb, propozoi teorinë e tij të simulimit: se universi ynë u krijua qëllimisht nga një klasë më e avancuar e formës së jetës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara