Teknologji

NASA lëshon raketën e parë nga qendra hapësinore australiane

Sipas Equatorial Launch Australia (ELA), raketa u lëshua në mesnatë nga Qendra Hapësinore e Arnhem në Rrafshnaltën Dhupuma, pranë qytezës Nhulunbuy.

Publikuar

NASA ka lëshuar me sukses një raketë nga Territori Verior i largët i Australisë, duke shënuar histori si lëshimi i parë komercial i agjencisë në portin hapësinor jashtë Shteteve të Bashkuara.

Sipas Equatorial Launch Australia (ELA), raketa u lëshua në mesnatë nga Qendra Hapësinore e Arnhem në Rrafshnaltën Dhupuma, pranë qytezës Nhulunbuy.

Raketa pritet të udhëtojë më shumë se 300 kilometra (186 milje) në hapësirë ​​në misionin e saj për të vëzhguar konstelacionet Alpha Centauri A dhe B – sistemet yjore më të afërta me Tokën.

Alpha Centauri ka një kuptim të veçantë për Australinë. Ajo është kryesisht e dukshme vetëm nga hemisfera jugore dhe është një nga “treguesit” drejt konstelacionit të Kryqit të Jugut që shfaqet në flamurin e vendit, sipas Reuters.

Eventi i së hënës po ashtu shënoi histori për Australinë si nisja e parë komerciale në hapësirë në vend./UBTNews/

Lajmet

Snapchat do të pushojë disa nga punonjësit e tij për shkak të performancës së tyre

Aktualisht është e paqartë se sa nga më shumë se 6,000 punonjësit e firmës do të pushohen.

Publikuar

nga

Kompania kohët e fundit tha se “nuk ishte e kënaqur” me performancën e saj të biznesit.

Snapchat është në fazat e hershme të planifikimit të pushimeve nga puna, sipas dy personave të njohur me këto plane.

Shkurtimet e planifikuara vijnë pasi kompania kohët e fundit dha rezultate zhgënjyese të të ardhurave dhe nuk parashikoi të ardhura për tremujorin e tretë – lajm që çoi në një rënie të çmimit të aksioneve në nivelet më të ulëta të të gjitha kohërave.

Aktualisht është e paqartë se sa nga më shumë se 6,000 punonjësit e Snapchat do të pushohen nga puna.

Biznesi i Snapchat është dëmtuar kohët e fundit nga dy faktorë: i pari është prezantimi i kërkesës “Ask App Not to Track” nga Apple. Faktori i dytë është rënia më e gjerë ekonomike që ka ndëshkuar veçanërisht çmimet e aksioneve të Snapchat.

Hera e fundit që Snap bëri pushime nga puna ishte në vitin 2018. Që atëherë, baza e përdoruesve të saj është rritur në 347 milionë përdorues të përditshëm, duke tejkaluar edhe Twitter./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Të ardhurat e Huawei kanë rënë me më shumë se 6 për qind në gjysmën e parë të 2022

“Biznesi ynë i infrastrukturës së TIK-ut mbajti rritje të qëndrueshme”, tha Ken Hu, kryetari i Huawei.

Publikuar

nga

Gjigandi kinez i telekomunikacionit Huawei bëri 301.6 miliardë juanë (44.8 miliardë dollarë) të ardhura në gjysmën e parë të 2022, 6.2 për qind më pak se një vit më parë pasi pandemia Covid-19 dhe rivaliteti tregtar ShBA-Kinë goditi shitjet, treguan shifrat e kompanisë të Premten.

Ndërsa biznesi ynë i pajisjeve u ndikua shumë, biznesi ynë i infrastrukturës së TIK-ut mbajti rritje të qëndrueshme“, tha në një deklaratë Ken Hu, kryetari i rradhës i Huawei. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Raporti: 300 punonjës të TikTok dhe ByteDance më parë kanë punuar për mediat kineze të mbështetura nga shteti

Raporti i botuar nga Forbes i referohet atyre si “krahu i propagandës së qeverisë kineze”.

Publikuar

nga

Një raport i botuar nga revista amerikane, Forbes, ka gjetur një lidhje midis punonjësve në firmën e teknologjisë ByteDance, e cila është gjithashtu kompania mëmë e platformës së mediave sociale TikTok, dhe shtëpive mediatike kineze të mbështetura nga shteti.

Forbes shqyrtoi një numër të profileve publike të LinkedIn për të arritur në këtë përfundim.

Agjencia e Lajmeve Xinhua, Radio Ndërkombëtare e Kinës dhe Televizioni Global i Kinës Qendrore/Kina janë shtëpitë mediatike kineze me të cilat thuhet se kanë qenë të lidhur këta punonjës të ByteDance.

Raporti i referohet atyre si “krahu i propagandës së qeverisë kineze”.

Rreth 23 drejtorë të ByteDance kishin punuar më parë në role të ndryshme drejtuese, përfshirë “bashkëpunimin mediatik”, në këto organizata. 15 punonjës të ByteDance raportohet se po punojnë gjithashtu njëkohësisht për kompaninë si dhe për këto shtëpi mediatike të sponsorizuara nga shteti. Një ish-menaxher i strategjisë së përmbajtjes për TikTok është aktualisht korrespondenti kryesor i Xinhua News, sipas raportit.

Lidhur me këtë çështje, Forbes foli edhe me zëdhënësen e ByteDance, Jennifer Banks, ku tha se punësime të tilla bëheshin rreptësisht mbi bazën e meritave profesionale. Ajo shtoi më tej se punonjës nga prejardhje të ndryshme, përfshirë politikat publike, qeverinë dhe të tjerët, sjellin përvoja të ndryshme.

Megjithatë, lidhur me raportimin se disa punonjës punonin dy vende pune në të njëjtën kohë, Banks tha se kompania “nuk i lejon punonjësit të kryejnë punë të dyta ose me kohë të pjesshme, apo ndonjë aktivitet të jashtëm biznesi, që do të shkaktonte konflikt interesi”.

TikTok ka ndikuar gjerësisht në peizazhin e mediave sociale amerikane dhe në vitin 2019, ish-presidenti amerikan Donald Trump, së bashku me një numër politikanësh amerikanë, kishin bërë thirrje që platforma të ndalohej në vend./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Twitter ka një plan për të luftuar dezinformimin rreth zgjedhjeve të ardhshme në ShBA

Kjo në përpjekje për t’u bërë një burim i besueshëm informacioni gjatë zgjedhjeve afatmesme.

Publikuar

nga

Twitter më 11 gusht 2022, zbuloi një plan për të luftuar përhapjen e dezinformatave në zgjedhjet e ardhshme afatmesme të 8 nëntorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA).

Platforma po rifut politikën ‘Civic Integrity’ e cila u prezantua për herë të parë në 2018. Kjo mbështetet në identifikimin e përmbajtjes mashtruese dhe etiketimin ose heqjen e saj. Politika fokusohet në ndalimin e informacioneve mashtruese që mund: të ndalojnë ose të bindin njerëzit të votojnë, të minojnë besimin e publikut në zgjedhje, apo të tregojnë informacione të pasakta për rezultatin e zgjedhjeve.

Në një përpjekje për t’u bërë një burim i besueshëm informacioni gjatë zgjedhjeve afatmesme, Twitter po rikthen ‘prebunks’ të cilat janë një përpjekje për të “adresuar tema që mund të jenë subjekt i keqinformimit”.

Twitter do të ndryshojë gjithashtu ndërfaqen e vet duke shfaqur të gjitha “informacionet kritike të kandidatëve” në profilin e njerëzve që konkurrojnë për Senatin, Dhomën e Përfaqësuesve ose zyrën e Guvernatorit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara