Art

MKRS ndan dy çmime në fushën e kinematografisë, Çeku e nderon artistin e ndjerë Nusret Salihamixhiqi

Me këtë rast, çmimet u ndanë për artistin e ndjerë, Nusret Salihamixhiqi dhe Violeta Xhaferin.

Publikuar

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka ndarë dy çmime në fushën e artit pamor, respektivisht në fushën e kinematografisë.

Me këtë rast, çmimet u ndanë për artistin e ndjerë, Nusret Salihamixhiqi dhe Violeta Xhaferin. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, tha se çmimet ndahen për siç tha njerëz të mëdhenj.

“Jam shumë i lumtur me i nda dy çmime për dy emra shumë të mëdhenj. Sidomos për Nysretin që është ndarë nga jeta dhe është çmim postmortum”, tha Çeku.

E çmim iu nda edhe Violeta Xhaferit, të cilën e mori djali i saj, Ilir Xhaferi. Ky i fundit e falënderoi ministrin Çeku.

“Kosova ka artistë dhe do ta ketë dhe me këto çmime i keni treguar botës se kemi pasur edhe art”, tha djali i Violeta Xhaferit.

Art

Media shtetërore kineze i bën thirrje muzeut britanik të kthejë artefaktet

Kjo është njëra prej çështjeve më aktuale në Weibo pas një editoriali në gazetën shtetërore.

Publikuar

nga

Pas vjedhjes së fundit të rreth 2 mijë artefakteve, po pushton rrjetet sociale thirrja për muzeun britanik për të kthyer artefaktet kineze. Madje kjo është njëra prej çështjeve më aktuale në Weibo pas një editoriali në gazetën shtetërore.

Në artikullin e publikuar të dielën mbrëma, Global Times i kërkoi muzeut të kthejë të gjitha reliket kulturore kineze “pa pagesë”. Megjithatë qeveria kineze ende nuk ka komentuar mbi këtë çështje.

Në drejtim të muzeut janë hedhur akuza pasi 2 mijë objekte janë vjedhur, zhdukur dhe dëmtuar dy javë më parë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

​Muzeu britanik përjashton një punonjës pas zhdukjes së disa artefakteve

Artefaktet duke përfshirë ar, bizhuteri dhe gurë gjysmë të çmuar ishin ndër ato që mungonin nga muzeu.

Publikuar

nga

Muzeu britanik në Londër ka shkarkuar një anëtar të stafit dhe policia po bën hetime pasi thesaret u raportuan “të zhdukura, të vjedhura ose të dëmtuara”.

Artefaktet duke përfshirë ar, bizhuteri dhe gurë gjysmë të çmuar ishin ndër ato që mungonin nga muzeu, një nga atraksionet më të mëdha turistike të Mbretërisë së Bashkuar.

Shumica e artefakteve u mbajtën në një depo, thanë nga muzeu, raporton BBC.

Drejtori i muzeut britanik, Hartwig Fischer, tha se muzeu “do të bëj përpjekje në rikuperimin e objekteve”.

Ai shtoi: “Ky është një incident shumë i pazakontë. E di që flas për të gjithë kolegët kur them se ne e marrim jashtëzakonisht seriozisht ruajtjen e të gjitha artefakteve që kemi në kujdesin tonë”.

Do të ndërmerren veprime ligjore kundër anëtarit të stafit që u pushua nga puna, thonë nga muzeu.

Komanda e Policisë Metropolitane kundër Krimit Ekonomik po heton, por nuk ka të arrestuar.

Muzeu britanik ka filluar gjithashtu një rishikim të pavarur të sigurisë.

George Osborne, kryetar i Muzeut Britanik, tha: “Kujdestarët e Muzeut Britanik ishin jashtëzakonisht të shqetësuar kur mësuam në fillim të këtij viti se objektet e koleksionit ishin vjedhur”.

Ai shtoi: “Ne thirrëm policinë, vendosëm masa urgjente për të rritur sigurinë, ngritëm një rishikim të pavarur të asaj që ndodhi dhe përdorëm të gjitha kompetencat disiplinore në dispozicion për t’u marrë me individin që besojmë se është përgjegjës”.

Fischer shtoi se organizata “i dha fund kësaj” dhe ishte “i vendosur t’i rregullonte gjërat”.

Asnjë nga objektet, të cilat datonin nga shekulli i 15 para Krishtit deri në shekullin e 19 pas Krishtit, nuk ishte ekspozuar kohët e fundit dhe u mbajtën kryesisht për qëllime akademike dhe kërkimore, sipas muzeut.

Rishikimi i pavarur i muzeut do të drejtohet nga ish-administratori i besueshëm Sir Nigel Boardman dhe shefi i policisë Lucy D’Orsi, i Policisë Britanike të Transportit.

Ata do të japin rekomandime në lidhje me marrëveshjet e ardhshme të sigurisë dhe do të fillojnë “një program energjik për të kthyer sendet që mungojnë”, sipas muzeut.

Atraksioni me bazë në Bloomsbury ka më shumë se gjashtë milionë njerëz që e vizitojnë atë çdo vit.

Vazhdo të lexosh

Art

​Arti më i madh tokësor ndonjëherë në Bullgari shfaqet në bregun Durankulak

Autorja e veprës artistike është Vivia Niki.

Publikuar

nga

Një art i madh tokësor u shfaq në bregun e Durankulak – vendi më verilindor i banuar në Bullgari, tha të dielën organizata Ekspozita me një Kauzë. Autorja e veprës artistike është Vivia Niki. Vepra i kushtohet dashurisë dhe është piktura më e madhe e artit tokësor e bërë ndonjëherë në Bullgari, me një shkallë prej 510 metrash katrorë. Është 30 metra e gjatë dhe 17 metra e gjerë.

Ai përbëhet tërësisht nga elementë natyrorë – rërë dhe alga jeshile. Me ndihmën e një shtrese të hollë konturi me shkumës, sa më të padëmshme për mjedisin, piktura ka fituar shikueshmëri më të mirë nga qielli, prej nga është shkrepur me dron.

Një stuhi lau gjysmën e vizatimit dhe pjesën tjetër të algave të detit, autori pastroi plazhin dhe rivendosi pamjen origjinale të terrenit, deklaroi organizata.

Niki shtoi se ideja për artin e ka origjinën në vitin 2021.

“U shfaq si një shprehje e dashurisë për kafshët. Megjithatë, në fund shoh besëlidhjen e Krishtit të shprehur në të. Grushti në përqafim dhe qengji simbolizojnë kujdesin dhe dashurinë. të Zotit, krijimtarisë së gjallë, butësisë, butësisë dhe mirësisë”, shpjegoi artisti.

Vivia Niki është një arkitekte, regjisore dhe muzikante nga arsimi. Ndër vite ajo ka punuar në fushën e arteve figurative dhe është e përfshirë në kauza mjedisore. Ajo themeloi Komitetin e Rinisë së Orchard, i cili mbolli dy pemishte bamirësie në Sofje./BTA/

Vazhdo të lexosh

Art

Unaza e vetëdizenjuar e Tupac Shakur shitet mbi 1 milion dollarë në ankand

Unaza u shit mbi tri herë më shumë sesa vlerësimi i shtëpisë së ankandit në New York.

Publikuar

nga

Unaza e kurorës me ari, rubin dhe diamant, e reperit të ndjerë Tupac Shakur, u shit të martën mbi 1 milion dollarë në ankand, duke u bërë artifakti më i vlefshëm i ndonjë artisti të zhanrit hip-hop i shitur ndonjëherë në ankand, sipas Sotheby’s.

Unaza, e cila u dizenjua nga Shakur dhe të cilën e mbajti gjatë paraqitjes së tij të fundit publike në Video Music Awards (VMAs) në vitin 1996, u shit mbi tri herë më shumë sesa vlerësimi i shtëpisë së ankandit në New York.

Unaza ka mbishkrimin “Pac & Dada 1996”, një referencë për fejesën e tij me aktoren dhe modelen Kidada Jones (vajza e producentit amerikan, Quincy Jones).

Unaza u projektua gjatë disa muajve pasi reperi nënshkroi me Death Row Records pas një dënimi me burg prej të cilit kreu tetë muaj. Ajo u modelua sipas kurorave të mbretërve mesjetarë të Evropës në “një akt të vetëkurorëzimit”, tha kumbara e Shakurit, Yaasmyn Fula, e cila e solli unazën në ankand, sipas një njoftimi për shtyp të Sotheby’s./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara