Sport

Milan në kërkim të fantazisë, përveç Vlasic, del në skenë edhe Coutinho

Publikuar

Fanellën me numrin 10 te Milani do ta veshë spanjolli Brahim Diaz, i cili u rikthye te kuqezinjtë tani për një huazim dy vjeçar, megjithatë Maldini e Massara vijojnë të jenë në kërkim të një fantazisti, për të zënë vendin e lënë bosh nga turku Hakan Calhanoglu.

Emri i parë në listën e drejtuesve milanezë është ai i kroatit Nikola Vlasic, megjithatë problem janë negociatat me klubin rus të CSKA-së së Moskës, që ka edhe pronësinë e kartonit të futbollistit kroat.

Milani ka ofruar një huazim prej 5 milionë eurosh në sezon, me të drejtë blerjeje për 20 milionë euro të tjera, ndërsa rusët pretendojnë të arkëtojnë 30 milionë euro në total dhe njëkohësisht të drejtën e blerjes ta zëvendësojnë me detyrim blerjeje në fund të sezonit të ardhshëm.

Vetë fantazisti 23-vjeçar, që spikati edhe në Europian me Kroacinë, duket se preferon transferimin në Milano dhe ua ka bërë të qartë këtë edhe drejtuesve të CSKA-së, ndaj edhe në miqësoren e fundit para-sezonale nuk luajti për asnjë minutë.

Ndërkohë së fundi ka dalë në skenë edhe emri i brazilianit Philippe Coutinho. Ky i fundit është në pronësi të Barcelonës, megjithatë klubi katalan po punon për ta larguar, pasi punon për të ulur zërin e pagave në listën e shpenzimeve, në mënyrë që të mund të depozitojë edhe kontratën e re të Lionel Messit.

Pikërisht për këtë arsye, drejtuesit e Barcelonës kanë ofruar një shkëmbim mes brazilianit dhe mbrojtësit të Milanit, Alessio Romagnoli, me këtë të fundit që ka mbetur në stol te kuqezinjtë, por mund të gjente jo pak hapësira te katalanët dhe për më tepër ka një pagë lehtësisht të përballueshme.

Por edhe në këtë rast problem mbetet paga e lartë e Philippe Coutinhos , i cili te Barcelona merr rreth 12 milionë euro neto në sezon dhe nëse nuk pranon përgjysmimin e rrogës, Milani nuk ka ndërmend të bëjë asnjë lëvizje për të çuar përpara negociatat.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Djali i legjendës Johan Cruyff e refuzon stolin e Barcelonës

Publikuar

nga

Jordi Cruyff u rikthye te Barcelona pas eksperiencës si trajner në Kinë me Shenzhen, ndërkohë që më parë ka drejtuar edhe Maccabi Tel Aviv, Chongqing Dangdai Lifan dhe kombëtaren e Ekuadorit.

Djali i legjendës Johan Cruyff është këshilltar sportiv te katalanasit tani, por së fundmi i është ofruar edhe një mundësi për ta drejtuar ekipin.

Gazetari i “Sport”, Toni Juanmarti, shkruan se Jordi është përgjigjur se për momentin nuk e pranon opsionin për t’u bërë trajner i Barcelonës.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Coman i nënshtrohet një operimi në zemër

Publikuar

nga

Kingsley Coman i është nënshtruar një operimi në zemër, dhe lajmin e ka konfirmuar trajneri i Bayern Munich, Julian Nagelsmann.

Sulmuesi francez e ka përfunduar operimin dje, që kishte të bëjë me rregullimin e ritmit të zemrës së tij dhe pritet që së shpejti të rikthehet në seancat përgatitore.

Nagelsmann tregoi që ishte një rrezik i vogël i menaxhuar në mënyrë të duhur, dhe shpjegoi që nuk ishte diçka e zakonshme.

“Ritmi i tij i zemrës kishte një problem të vogël që kishte rrahje më të ngadalta. Në disa momente ai kishte probleme me frymëmarrje”, tha Nagelsmann.

“Ai është në gjendje shumë të mirë, ka vetëm dhimbje të vogla në plagë. Kur plaga të shërohet, ai do të fillojë seancat përgatitore përsëri dhe nuk do të mungojë më shumë se një javë eventualisht dy, para se ai të rikthehet në stërvitje”, shtoi trajneri i “Bavarezëve”.

Po ashtu, Nagelsmann tregoi që Coman do të fillojë stërvitjet kardio ditën e marte.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Roma dëshiron rinovimin e kontratës me Lorenzo Pellegrinin

Publikuar

nga

Skuadra italiane, AS Roma po përgatit një kontratë të re pesëvjeçare për Lorenzo Pellegrinin, raporton gazetari i njohur Fabrizio Romano.

Klauzola e lirimit prej 30 milionë eurove në kontratën aktuale të Pellegrinit do të largohet. Po ashtu, raportohet që gjatë afatit kalimtar veror të transferimeve dy skuadra angleze kanë qenë të interesuara në shërbimet e mesfushorit 25-vjeçar.

Lajmin për rinovimin e kontratës e konfirmoi edhe trajneri i klubit romak Jose Mourinho.

“Ai do të nënshkruajë kontratën e re së shpejti”, tha Mourinho.

Këtë sezon, në 6 paraqitje në të gjitha garat, Lorenzo Pellegrini ka kontribuar në 7 gola, respektivisht 5 gola dhe 2 asistime.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Klopp flet rreth kontratës së Salah

Publikuar

nga

Gjiganti anglez, Liverpooli ka disa lojtarë që tanimë iu ka ofruar kontrata afatgjate për t’i shpërblyer për kontributin e dhënë drejt triumfit të Ligës së Kampionëve dhe Premier Ligës angleze.

Ndër ta janë portieri Alisson Becker, mesfushori Fabinho, dhe mbrojtësi Virgil Van Dijk. Po ashtu, krerët e Liverpoolit janë në bisedime me agjentët e Salah për t’i rinovuar kontratën “Mbretit egjiptian”.

Trajneri i “Të Kuqve”, Jurgen Klopp në një konferencë për media sot foli rreth situatës aktuale të Salah, duke mos dhënë shumë detaje mbi rinovimin e kontratës së tij.

“Shikoni, nuk kam ndonjë gjë për të thënë, veçanërisht unë sepse unë nuk jam i përfshirë. Kështu që nuk ka ndonjë detaj të ri”, tha Klopp.

“Sigurisht që gjërat në të cilat jam i interesuar janë paraqitjet e tij, sa është i vëmendshëm, sa është i përkushtuar në këto momente. Dhe kjo është e gjitha. Asgjë e re për tu thënë”, shtoi trajneri gjerman.

Mohamed Salah ka kontratë me gjigantin anglez deri në qershor të vitit 2023.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara