Shëndeti

Mësoni sinjalet e ëndrrave për shëndetin tuaj

Sipas studimit, problemet në fjalë kanë lidhje me fazën REM (lëvizja e shpejtë e syve), gjatë së cilës njeriu ëndërron.

Publikuar

Mungesa epidemike e ëndrrave është një tregues i disa problemeve shëndetësore të shkaktuara nga mungesa e gjumit.

Ky është konkluzioni i një studimi të vitit të fundit, të cilit i referohet AgroWeb.org.

Sipas studimit, problemet në fjalë kanë lidhje me fazën REM (lëvizja e shpejtë e syve), gjatë së cilës njeriu ëndërron.

Rëndësia e gjumit të thellë

Në këtë fazë, sytë lëvizin me shpejtësi të madhe, ndërkohë që i gjithë trupi futet në një hapësirë relaksi dhe qetësie që e pengon të lëvizë.

Kjo fazë e gjumit është e rëndësishme dhe jo vetëm për ëndrrat.

Gjatë saj, truri dhe trupi rimëkëmben nga problemet e ditës dhe bëhen gati për një performancë optimale të nesërmen.

Ëndrrat pengohen nga një sërë faktorësh siç mund të jetë alkoli.

Alkoli mund t’ju vëjë në gjumë, por do t’ju dalë shpejt pak orë më vonë.

Në këtë mënyrë, trupi dhe truri kapërcejnë fazën REM.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, faza REM mund të ndërpritet edhe me konsumin e një gote verë.

Të njëjtin efekt kanë medikamentet kundër depresionit, sëmundjeve të zemrës, Parkinsonit dhe dhimbjeve të përgjithshme.

Problemet që lindin nga mungesa e gjumit dhe ëndrrave

Mungesa e gjumit të thellë nxit shtimin në peshë.

Sipas të dhënave te AgroWeb.org, pagjumësia shkakton vështirësi në përqendrim, nervozizëm, ankth, iluzione dhe haluçinacione.

Ekspertët thonë se mbipesha, sëmundjet kardiovaskulare dhe humbja e kujtesës janë të lidhura fort me mungesën e ëndrrave dhe gjumit të mirë.

Studime të tjera mbi këtë çështje thonë se mungesa e ëndrrave dhe gjumit të thellë nxit reagime inflamatore të ndryshme.

Ekspertët thonë se zgjidhja qëndron në mos konsumimin e substancave të ndryshme para fjetjes, gjumit të mjaftueshëm, ekspozimit të pakët gjatë dritës në mbrëmje dhe mundësisht heqjes së alarmit.

Sipas tyre, melatonina është një substancë e rekomandueshme për optimizimin e gjumit dhe ëndrrave, sigurisht pas konsultës me mjekun./AgroWeb.org

Lajmet

Shishet e mbyllura të tatuazheve dhe boja sjellin miliona bakterie

Publikuar

nga

Shishet e mbyllura të tatuazheve dhe boja e përhershme kozmetike, përfshirë edhe ato të njohura si sterile, përmbajnë miliona baktere potencialisht të rrezikshme, sipas një studimi të ri nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Në dritën e rezultateve të studimit tonë, ne duam të theksojmë rëndësinë e monitorimit të vazhdueshëm të këtyre produkteve për të garantuar sigurinë mikrobike të bojrave të tatuazheve”, tha Seong-Jae (Peter) Kim, një anëtar i stafit mikrobiolog në Qendrën Kombëtare të FDA për Kërkime Toksikologjike.

Kim është autori korrespondues i raportit të 2 korrikut, i cili u publikua në revistën Applied and Environmental Microbiology.

Për shkak se boja injektohet thellë në lëkurë ku mund të lulëzojnë disa baktere, boja e kontaminuar e tatuazheve mund të shkaktojë infeksione dhe lëndime serioze, tha bashkëautorja e studimit Linda Katz, drejtoreshë e Zyrës së Kozmetikës dhe Ngjyrave të FDA-së.

“Patogjenët ose substancat e tjera të dëmshme në këto bojëra mund të udhëtojnë nga vendi i injektimit përmes gjakut dhe sistemeve limfatike në pjesë të tjera të trupit”, tha Katz në një përgjigje përmes emailit.

Nëse nuk trajtohet shpejt, “sepsis mund të çojë me shpejtësi në lëndim të indeve, organeve dhe mund të çojë në fatalitet”, njoftoi Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Simptoma të tjera të raportuara nga boja e tatuazheve janë skuqja në vendin e injektimit; impetigo, një infeksion bakterial shumë ngjitës i lëkurës; erizipelë, një skuqje e kuqe e ndezur dhe e butë në lëkurë; dhe celuliti, një infeksion i thellë i lëkurës që kërkon trajtim me antibiotikë.

Njerëzit me tatuazhe të shumta ose të mëdha janë në rrezik më të lartë nga boja e kontaminuar, sipas Katz, sepse tatuazhet më të mëdha rrisin gjasat e ekspozimit ndaj mikroorganizmave. Gjithashtu ajo tha se aplikimi i grimit të përhershëm gjithashtu mund të rrisë rrezikun e infeksionit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Si ndikojnë farat e shalqirit në shëndetin tonë?

Publikuar

nga

Shalqiri është një ushqim i preferuar, veçanërisht në verë, kur temperaturat janë të larta

Nëse e kini zakon ta blini shpesh, duhet të keni parasysh se farat që shumë i heqin dhe i hedhin, janë gjithashtu shumë të shëndetshme.

Në mënyrë që të përdoren të gjitha vetitë shëruese, farat e shalqirit duhet të gatuhen, bluhen ose piqen.

Fibër diete

Farat e shalqirit përmbajnë fibra dietike të nevojshme për funksionimin normal të aparatit tretës, ndihmojnë në rast të parazitëve të zorrëve, si dhe në trajtimin e pacientëve me verdhëz dhe pezmatim në trup.

Ato përmbajnë substancën citrulinë, e cila vepron si një antioksidues, përshpejton zgjerimin e enëve të gjakut dhe ka një efekt të dobishëm në rastin e arterosklerozës, hipertensionit, angina pectoris dhe mosfunksionimit erektil te meshkujt, raporton Kosovarja.

Po ashtu, ato forcojnë zemrën, të gjithë muskujt në trup dhe përdorimi i këtyre farave në formën e çajit apo ‘snacks’, rekomandohet për forcimin e kujtesës dhe përqendrimit, bukurinë e lëkurës, si dhe janë një mjet i shkëlqyeshëm për forcimin e epshit dhe potencës te burrat.

Pastrimi i veshkave

Çaji i farave të shalqirit është një ilaç për heqjen e gurëve dhe rërës nga veshkat, pastron fshikëzën dhe traktin urinar, dhe rekomandohet si një mjet efektiv për trajtimin e diabetit të tipit 2.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

OBSH thotë se 2.6 milionë njerëz kanë vdekur si pasojë e përdorimit të alkoolit në vitin 2019

Publikuar

nga

Njerëzit kanë më shumë gjasa të vdesin si pasojë e problemeve që vijnë si pasojë e përdorimit të alkoolit në Evropë se kudo tjetër, sipas një raporti të ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Në vitin 2019, sipas OBSH-së, 2.6 milionë njerëz kanë vdekur si pasojë e përdorimit të alkoolit. Kjo është një rënie prej 2.5 për qind nga viti 2010, por ende “e lartë dhe e papranueshme”, tha Dr Vladimir Poznyak, i cili drejton njësinë për përdorimin e alkoolit, drogës dhe sjelljeve të varësisë në departamentin e shëndetit mendor dhe substancave të OBSH-së.

Evropa ka shkallën më të lartë të vdekshmërisë si pasojë e alkoolit – 52.9 për 100,000, pak mbi Afrikën 52,2 për 100,000 – si dhe shkallën më të lartë në botë të çrregullimit të përdorimit të alkoolit, me 10.7 për qind, megjithëse prevalenca ka rënë në vitet e fundit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Paralajmëron OBSH: Nxehtësia mund të përkeqësojë krizën shëndetësore për palestinezët në Gaza

Publikuar

nga

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se nxehtësia përvëluese në Gaza mund të përkeqësojë problemet shëndetësore për palestinezët.

Programi Botëror i Ushqimit ka paralajmëruar se një krizë serioze e shëndetit publik po afrohet në Gaza për shkak të mungesës së ujit të pastër, ushqimit dhe furnizimeve mjekësore.

“Ne kemi përjetuar zhvendosjen masive gjatë javëve dhe muajve të fundit dhe ne e dimë se kombinimi dhe nxehtësia mund të shkaktojnë një rritje të sëmundjeve”, tha Richard Peeperkorn, përfaqësuesi i OBSH-së për Gazën dhe Bregun Perëndimor.

“Ne jemi dëshmitarë të ndotjes së ujit për shkak të ujit të nxehtë dhe do të ketë më shumë ushqim të kontaminuar për shkak të temperaturës së lartë. Do të kemi mushkonja dhe miza nga insektet, dehidrim, goditje nga nxehtësia”, shtoi ai.

Nxehtësia ekstreme ka lënë të vdekur qindra njerëz në mbarë botën derisa po fillon vera e hemisferës veriore./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara