Lajmet

Macron nën kritika pasi mbrojti ikonën e filmit Depardieu

Publikuar

Presidenti francez Emmanuel Macron këtë javë u përball me akuza për përkrahje të agresorëve seksualë pasi tha se ikona e filmit Gerard Depardieu, i akuzuar për përdhunim dhe i cili përballet me një sërë pretendimesh për sulme seksuale, ishte objektivi i “një gjuetie njerëzore”.

Depardieu, i cili ka bërë më shumë se 200 filma dhe seri televizive, u akuzua për përdhunim në vitin 2020 dhe është akuzuar për ngacmim seksual dhe sulm nga gjithsej 13 gra.

Ai aktualisht përballet me një shqyrtim të ri mbi komentet seksiste të kapura në kamerë gjatë një udhëtimi në Korenë e Veriut në vitin 2018, të cilat u transmetuan për herë të parë në një dokumentar në televizionin kombëtar në fillim të këtij muaji.

I pyetur në një intervistë televizive të mërkurën nëse Depardieu duhet t’i hiqet çmimi më i lartë shtetëror i Francës, të cilin e mori gati tre dekada më parë, Macron tha: “Nuk do të më shihni kurrë të marr pjesë në një gjueti njerëzore. Unë e urrej këtë lloj gjëje. Prezumimi i pafajësisë është pjesë e vlerave tona”.

Macron tha se kishte “admirim të madh” për Depardieun, të cilin ai e quajti “një aktor të jashtëzakonshëm”.

Por Generation.s Feministe, një kolektiv feminist, tha se komentet e Macron ishin “një fyerje” për të gjitha gratë që kishin pësuar dhunë seksuale, “para së gjithash ato që akuzuan Depardieun”.

Sandrine Rousseau, një deputete e Partisë së Gjelbër, i quajti komentet “një fyerje për lëvizjen që u jep zë viktimave të dhunës seksuale”.

“Emmanuel Macron ka zgjedhur anën e tij – atë të agresorëve”, tha ajo në platformën X.

Zëdhënësja e Partisë së Gjelbër, Sophie Bussiere, akuzoi Macron duke e quajtur “promovuesi kryesor i kulturës së përdhunimit”.

Udhëheqësi i partisë socialiste Olivier Faure, gjithashtu në X, tha se lufta ndaj dhunës ndaj grave supozohej të ishte “një nga kauzat e mëdha” të mandatit të dytë të presidentit.

Por, tha Faure, “presidenti nuk beson në asnjë nga gjërat që ai deklaron, pavarësisht nga tema”.

Anne-Cecile Mailfert, e cila drejton një shoqatë të quajtur Fondacioni i Grave, tha: “Një postim i vetëm në Twitter nuk mjafton për të thënë se sa e turpshme dhe e neveritshme është kjo për viktimat”./UBTNews/

Lajmet

Pendarovski: Bullgaria mund ta përsëris veton për integrim

Ai tha se nuk beson që vendi do të mund të anëtarësohet në BE deri në vitin 2023.

Publikuar

nga

Kandidati për president të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i cili mbështetet nga Lidhja Sociale-Demokrate, nuk beson se vendi do të mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian deri në vitin 2023, njësoj siç deklaruan shumë përfaqësues të partive tjera politike në Maqedoni.

Pendarovski më tutje tha se “Me bllokadën bullgare dhe për fat të keq me konsensusin e plotë që është ende i vlefshëm dhe me shumë gjasa nuk do të ndryshojë në kuadër të BE-së për pranimin e anëtarëve të rinj me konsensus, kam frikë se nesër Bullgaria sërish mund të përsëris veton ndaj Maqedonisë së Veriut”.

Si problem shqetësues për Maqedoninë e Veriut e thekson humbjen e besimit të qytetarëve në pushtetin gjyqësor dhe vjetërsimin e shumë lëndëve gjyqësore që lanë të lirë mbi 200 ish-zyrtarë të lartë të dyshuar për vepra të ndryshme penale.

Megjithatë duke folur mbi ndikimin rus në vend, Pendarovski thotë se nuk është ai në nivelin që ishte në vitin 2008 kur u mbajt referendumi për çështjen e emrit.

Pendarovski në zgjedhjet presidenciale që do të mbahen më 24 prill, e në veçanti në raundin e dytë të 8 majit, pret votat e të gjithë bashkësive etnike që jetojnë në Maqedoninë e Veriut.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​EULEX: Bashkë me Policinë dhe KFOR-in po monitorojmë situatën e sigurisë në vendvotimet në veri

Kështu ka shkruar Barbano në “X”.

Publikuar

nga

Shefi i EULEX-it në Kosovë, Pietro Barbano, ka deklaruar se Policia e Kosovës së bashku me KFOR-in si dhe EULEX-in janë duke monitoruar situatën e përgjithshme të sigurisë në katër komunat veriore, në qendrat e votimit ku po mbahen zgjedhjet për votim ndaj kryetarëve.

“Në koordinim me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in, EULEX-i është duke monitoruar situatën e përgjithshme të sigurisë rreth vendvotimeve në 4 komunat ku po zhvillohet votimi për tërheqjen e kryetarëve”, ka shkruar Barbano në X.

Në referendumin për shkarkimin e kryetarëve shqiptarë në katër komunat të banuara me shumicë serbe deri në ora 15:00 kanë votuar 203 qytetarë “për ose kundër”.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ministri i Jashtëm turk i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar ta njohë Palestinën

Kështu deklaroi ai në konferencë për media.

Publikuar

nga

Ministri i Jashtëm turk, Hakan Fidan i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të kundërshtojë veton e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj ofertës së Palestinës në OKB dhe të njohë shtetin e Palestinës.

“Është e padrejtë që Palestinës nuk i lejohet të bëhet anëtare e OKB-së. Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të kundërshtojë këtë padrejtësi dhe të njohë shtetin e Palestinës”, tha Fidan në një konferencë për media./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Votimi në veri pa incidente, kallashnikovët e kapur s’kanë të bëjnë me procesin

Ai duke folur para gazetarëve e ka përshkruar situatën e sigurisë të qetë, stabile, por edhe delikate.

Publikuar

nga

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Veton Elshani, ka thënë se asnjë incident deri tani nuk është shënuar sa i përket procesit të votimit. Ai duke folur para gazetarëve e ka përshkruar situatën e sigurisë të qetë, stabile, por edhe delikate, duke marrë parasysh zhvillimet që kanë ndodhur në veri gjatë viteve të fundit.

Sipas tij, policia sot ka gjetur dy kallashnikovë, disa fishekë dhe karikatorë në një shtëpi të pabanuar, por që siç tha ai, nuk ndërlidhen me procesin e votimit. Elshani ka bërë të ditur se ka një të dyshuar në lidhje me rastin, por nuk ka dhënë detaje.

“Situata e sigurisë në veri të vendit është e qetë, stabile, është delikate duke marrë parasysh zhvillimet që kanë ndodhur këtu që nga viti 2022 deri tani, mirëpo sa i përket procesit të votimit çdo gjë është në rregull dhe nuk kemi pasur asnjë incident… Ne kemi pranuar informacione që në një shtëpi që për momentin është e pabanuar mund të ketë armë, policia ka reaguar, ka gjetur dy kallashnikovë, disa fishekë, karikatorë… por nuk ka lidhje absolutisht me rastin e votimit… E kemi një të dyshuar, sepse shtëpia është në emrin e tij, mirëpo nuk kishim dashur të flasim për identitetin e tij”, ka thënë Elshani.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara