Bota

Liqeni Salda në Turqi mund të mbajë të dhëna për jetën antike në planetin e kuq

NASA thotë se mineralet dhe depozitat e shkëmbinjve në Liqenin Salda janë ndeshja më e afërt në Tokë me ato përreth kraterit Jezero në Mars.

Publikuar

Ndërsa Rover Perseverance i NASA-s eksploron sipërfaqen e Marsit, shkencëtarët që shikojnë për shenja të jetës antike në planetin e largët po përdorin të dhëna të mbledhura në një mision shumë më afër shtëpisë në një liqen në Turqinë Jugperëndimore.

Rover Perseverance Mars i NASAduke u ulur në Kraterin Jezero në Mars më 19 Shkurt 2021

NASA thotë se mineralet dhe depozitat e shkëmbinjve në Salda janë përputhja më e afërt në Tokë me ato përreth Kraterit Jezero ku anija kozmike u ul dhe që besohet se dikur ishte përmbytur me ujë.

Informacioni i mbledhur nga Liqeni Salda mund t’i ndihmojë shkencëtarët teksa kërkojnë gjurmë të fosilizuara të jetës mikrobike të ruajtur në sedimentin që mendohet të jetë depozituar rreth deltës dhe liqenit të zhdukur prej kohësh që dikur ushqente.

Salda … do të shërbejë si një analog i fuqishëm në të cilin ne mund të mësojmë dhe të marrim në pyetje,” tha Z. Thomas Zurbuchen, administrator i asociuar i NASA-s për shkencën.

Një ekip shkencëtarësh planetarë amerikanë dhe turq kryen kërkime në vitin 2019 në bregdet e liqenit, të njohur si Maldivet e Turqisë për shkak të ujit të kaltër dhe brigjeve të bardha.

Shkencëtarët besojnë se sedimentet përreth liqenit gërryhen nga tuma të mëdha që formohen me ndihmën e mikrobeve dhe njihen si mikrobialit.

Ekipi prapa Perseverance, laboratori më i përparuar i astrobiologjisë që ka fluturuar ndonjëherë në një planet tjetër, dëshiron të zbulojë nëse ka mikrobialit në Kraterin Jezero.

Ata gjithashtu do krahasojnë sedimentet e plazhit nga Salda me minerale karbonatike – të formuara nga dioksidi i karbonit dhe uji, një përbërës kryesor për jetën – zbuluar në kufijtë e Kraterit Jezero.

Pra, ne jemi vërtet të kënaqur që kemi atë liqen, vetëm sepse mendoj se do të jetë me ne për një kohë të gjatë” thanë ata.

Mostrat e shkëmbinjve nga toka marsiane do të ruhen në sipërfaqe për tërheqje eventuale dhe do të sjellen në Tokë nga dy misione robotike të ardhshme, deri në 2031.

(Përktheu dhe përshtati UBTNews)

Aktualitet

Sulme të reja në Kiev

Nuk ka raportime për viktima.

Publikuar

nga

Raketat ruse kanë goditur kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, pas dy netësh sulmesh të rënda me dron.

Rusia ka nisur 16 sulme ajrore në kryeqytetin ukrainas këtë muaj. E fundit, megjithatë, ishte e pazakontë sepse ndodhi gjatë ditës – dhe shënjestra ishte qendra e qytetit.

Të gjitha sulmet e tjera ajrore në kryeqytet deri më tani në maj kanë ndodhur natën dhe duket se janë drejtuar në infrastrukturën kritike kombëtare dhe mbrojtjen ajrore në periferi.

Zëdhënësi i Forcave Ajrore, Yuri Ihnat tha se raketat balistike Iskander u përdorën në sulmin e fundit dhe se ishte e mundur që edhe raketat S-300 dhe S-400 të ishin lëshuar.

Sirenat e sulmit ajror thuhet se kanë rënë në disa rajone të tjera të Ukrainës.

Komandantët ushtarakë lokalë në Kiev akuzuan Rusinë për ndryshimin e taktikave të saj dhe synimin e qëllimshëm të popullatës civile. Me siguri duket se Moska dëshiron të rrisë presionin e saj mbi Ukrainën edhe më tej përpara çdo kundërofensive./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Dëgjohen shpërthime në Kiev

Këtë e ka konfirmuar kryebashkiaku i rajonit, Vitali Klitschko.

Publikuar

nga

Sipas raportimeve, shpërthime janë dëgjuar në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev.

Kryebashkiaku i rajonit Vitali Klitschko tha se kishte shpërthime në qendër të kryeqytetit dhe u kërkoi banorëve të qëndrojnë në strehimore.

Më herët sot, Kievi u vu nën sulm intensiv për të dytën ditë radhazi, por nuk raportoi për dëme të konsiderueshme dhe zyrtarët thanë se shumica e dronëve dhe raketave të gjuajtura në kryeqytet gjatë natës janë rrëzuar.

Sulmet ishin pjesë e një vale të re të sulmeve ajrore gjithnjë e më të shpeshta dhe intensive të nisura nga Moska këtë muaj ndërsa Kievi përgatitet të nisë një kundërofensivë në përpjekje për të rimarrë territorin e pushtuar nga forcat ruse.

Aktualisht ka sirena të sulmit ajror që dëgjohen në zona të gjera të vendit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Liderët botërorë urojnë Erdoganin për fitoren në zgjedhje

Sipas Putinit, firotja ishte “rezultat logjik i punës së përkushtuar” të Erdoganit.

Publikuar

nga

Presidenti amerikan Biden tha se shpresonte të punonte me Erdoganin për “sfidat e përbashkëta globale”.

“Mezi pres të vazhdoj të punoj së bashku si aleatë të NATO-s për çështjet dypalëshe dhe sfidat e përbashkëta globale”, shkroi Biden, duke mos përmendur tensionet e fundit mes dy palëve.

Presidenti rus Putin, i cili ka bashkëpunuar ngushtë me Erdoganin për çështje kyçe ndërkombëtare pavarësisht disa mosmarrëveshjeve, i tha udhëheqësit të Turqisë se fitorja e tij ishte “rezultat logjik i punës suaj të përkushtuar”.

“Fitorja juaj në këto zgjedhje është rezultati logjik i punës suaj të përkushtuar si kreu i Republikës Turke, një dëshmi e qartë e mbështetjes së popullit turk për përpjekjet tuaja për të forcuar sovranitetin e shtetit dhe për të ndjekur një politikë të jashtme të pavarur”, tha Putin.

Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit të Bashkimit Evropian tha se blloku dëshiron të forcojë lidhjet me vendin.

“Unë e përgëzoj (Erdoganin) për fitoren e zgjedhjeve. Mezi pres të vazhdoj të ndërtoj marrëdhëniet BE-Turqi”, shkroi ajo.

“Është e një rëndësie strategjike për BE-në dhe Turqinë që të punojnë për avancimin e kësaj marrëdhënieje, për të mirën e popullit tonë”.

Urime ka dërguar edhe Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i aleancës ushtarake të NATO-s, anëtare e së cilës është edhe Turqia.

“Urime President (Erdogan) për rizgjedhjen tuaj. Mezi pres të vazhdojmë punën tonë së bashku dhe të përgatitemi për Samitin e NATO-s në korrik”, shkroi ai në Twitter.

Ndërsa udhëheqësi francez Emmanuel Macron tha se të dy kombet kishin “sfida të mëdha” për të punuar së bashku. Ai tha se këto sfida përfshinin “kthimin e paqes në Evropë”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

​Dita Ndërkombëtare e Paqeruajtësve të OKB-së

Kjo ditë ka për qëllim të nderojë paqeruajtësit që kanë humbur jetën për kauzën e paqes.

Publikuar

nga

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka caktuar 29 majin si Ditën Ndërkombëtare të Paqeruajtësve të OKB-së.

Kjo ditë ka për qëllim të nderojë paqeruajtësit që kanë humbur jetën për kauzën e paqes, si dhe nderimin e gjithë burrave dhe grave që vazhdojnë shërbimin në operacionet e OKB-së, për profesionalizimin e lartë, përkushtimin dhe kurajën.

Që nga themelimi i misionit paqeruajtës në vitin 1948, rreth 3 mijë e 200 ushtarë, policë dhe staf civil, kanë humbur jetën në shërbim të paqes, si pasojë e aksidenteve, dhunës, apo sëmundjeve.

Paqeruajtësit e përdorin këtë ditë për të forcuar lidhjet me popullsinë lokale të cilës i shërbejnë. 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara