Inovacione

Lansohet aplikacioni online për leje ndërtimi, donacion i UBT-së për Komunën e Prishtinës

Publikuar

Prishtina është komuna e parë në Republikën e Kosovës dhe në rajon që ka lansuar sot sistemin “Aplikacioni online për leje ndërtimi”, aplikacion që është krijuar nga UBT, si institucioni më inovativ i arsimit të lartë në vend.

Përmes këtij sistemi është digjitalizuar edhe procedura për leje ndërtimi, sepse aplikacioni mundëson procedura digjitale të aplikimit dhe procesit të trajtimit të kërkesave që i adresohen Drejtorisë së Urbanizmit.

Ky sistem online do të përshpejtojë procesin e aplikimit dhe do të rritë transparencën, njëherësh ndikon në uljen e kostos dhe ruajtjen e ambientit.

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka falënderuar UBT-në për mbështetjen e pakursyer në digjitalizimin e procedurës për leje ndërtimit, duke shtuar se aplikacioni do të implementohet në faza.

“Aplikacioni online për leje ndërtimi” do të implentohet në faza, ku fillimisht do të do të mundësohet aplikimi dhe trajtimi i kërkesave për KUSHTE NDËRTIMI kategoria 1, ku në muajt në vijim do të pasojë me çasje në sistem edhe për procedurat e trajtimit edhe të kërkesave tjera pasi që të njëjtat janë në fazën e testuese. Aplikacioni për disa ditë është në fazën testuese, ndërsa nga e hëna, 12.10.2020, mund të shfrytëzohet zyrtarisht. Falënderojmë Kolegjin UBT për mbështetje dhe për këtë donacion të rëndësishëm”, theksoi kryetari Ahmeti.

Vegëza për aplikim: http://eleja.prishtinaonline.com.

Futurizëm

Kosova edhe këtë vit merr pjesë në garën më të madhe ndërkombëtare të robotikës, FIRST Global Challenge

Publikuar

nga

Sikurse edhe viteve të kaluara, UBT ka nderin që edhe sivjet të përfaqësojë Kosovën në garën më të madhe ndërkombëtare në fushën e robotikës, FIRST Global Challenge, që për shkak të situatës aktuale me COVID-19 po mbahet në formën online.

Kosovën do ta përfaqësojnë, Elta Bajrami, Vlera Saraçi, Riona Krosa, Alba Ratkoceri dhe Mërgita Alija, të cilët nën mentorimin e Elita Hajrizit, janë duke u përgatitur dhe punuar në laboratorët e UBT-së.

Ekipi përfaqësues i shtetit të Kosovës do ta sfidojë vetën në mesin e të rinjve nga rreth 170 shtete të ndryshme të botës. të cilët këtë vit, ndryshe nga garat e organizuara më herët po përdorin njohuritë kreative the teknologjinë për zgjidhjen e problemeve të ndryshme në komunitetin ku jetojnë ata.

Të rinjtë nga Kosova në fazën e parë të kësaj gare kanë ideuar dhe dizajnuar projektin për qasjen e barnave në mënyrën online, projekt ky shumë interesant dhe i nevojshëm për gjithë shoqërinë.

Projekti ‘E-Pharm” është barnatore digjitale, që përbën lehtësim në blerjen dhe dërgesën e barnave online për të gjithë personat e specifikisht për të moshuarit dhe personat në viset rurale.

Sipas ekipit përfaqësues nga Kosova, “E-Pharm” përbëhet nga të gjitha llojet e barnave, vitaminave, suplimenteve, të cilat lehtësisht mund të gjenden në barnatoren digjitale përmes faqes kryesore (home) të “E-Pharm”.

E veçanta e “E-pharm” është se dërgesa e çdo barne bëhet përmes postës apo droneve (për viset jo të përshtatshme për qasje), përderisa secila dërgesë është e shoqëruar me një përshkrim, ku përpos komponentëve të tyre gjenden dhe këshilla pasuese.

UBT e përfaqëson Kosovën në këtë garë tash e disa vite, ku përmes ekipit të përbërë nga studentë të UBT-së, bëhet përgatitja në mënyrë profesionale në laboratorët inovativ të mekatronikës.

Kujtojmë se nga kjo garë UBT është vlerësuar nga organizatorët dhe ka marrë medalje të artë për kontributin dhe mbështetjen që po jep institucioni për FIRST Global dhe për zhvillimin e STEM në botë (Science, Technology, Engineering and Mathematics).

Vazhdo të lexosh

Inovacione

Jeff Bezos financon një kompani që synon ta ndalojë plakjen

Publikuar

nga

Një kompani që synon ta ndalojë plakjen pritet ta hap një laborator në Britani të Madhe – me financim nga Jeff Bezos. “Altos Labs” është një kompani e bazuar në kërkime e themeluar në fillim të këtij viti e cila po punëson shkencëtarë me oferta prej 1 milion dollarësh paga vjetore, sipas MIT Tech Review.

Altos Labs ka të paktën 270 milionë dollarë për të zhvilluar teknologjinë biologjike të riprogramimit, e cila funksionon duke shtuar proteina në një qelizë e cila në thelb e udhëzon atë të kthehet në një gjendje të ngjashme me qelizat burimore.

Sipas MIT Technology Review, kompania që u inkorporua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britani të Madhe, ka investitorë miliarderët Jeff Bezos dhe Yuri Milner.

Shinya Yamanaka, shkencëtar që mori çmim Nobel në vitin 2012 për zbulimin e riprogramimit, do të kryesojë bordin këshillues shkencor të kompanisë.

Mediat e huaja raportojnë se Altos do t’i paguajë studiuesve rroga miliona dollarëshe pa pritshmëri të lartë për produktet apo të ardhurat./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Inovacione

Inteligjenca artificiale vihet në përdorim për parandalimin e sëmundjeve parazitare

Publikuar

nga

Inteligjenca artificiale mund të përdoret për të parandaluar përhapjen e disa prej sëmundjeve parazitare më vdekjeprurëse në vendet në zhvillim.

Një ambicie e kompanisë teknologjike DeepMind në pronësi të Alphabet/Google, inteligjenca artificiale do të përdoret për trajtimin e sëmundjeve të Chagas dhe Leishamiazës.

Shkencëtarët kanë shpenzuar vite në laboratorë për të krijuar një hartë të strukturave të proteinës. Por vitin e kaluar DeepMind ka arritur të krijojë struktura proteinash me të njëjtën saktësi dhe vetëm në disa ditë.

Njohja e strukturës 3D të një proteine është jetike për zhvillimin e medikamenteve mjekësore për trajtimin e tyre.

Dy sëmundjet e lartpërmendura prekin deri në 23 milionë njerëz në mbarë botën. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Inovacione

Ethereum: Çfarë është dhe ku ndryshon nga bitcoin?

Publikuar

nga

Si filloi

Ether (eter) është monedha vendase e Ethereum, një platformë me burim të hapur – blockchain (teknologji e re revolucionare – një zinxhir bllok).

Ethereum u themelua në vitin 2013 nga programuesi ruso-kanadez Vitalik Buterin dhe disa sipërmarrës të tjerë të kriptovalutave. Shumë nga njerëzit që themeluan Ethereumin u morën më parë me bitcoin.

Për Buterin, bitcoin ishte shumë i kufizuar në funksionalitet. Në një intervistë për Business Insider, ai e krahasoi atë me një kalkulator xhepi që “ka vetëm një funksion”, ndërsa ai tha se Ethereum është më shumë si një smartphone (telefon i mençur), me shumë aplikacione që mund të përdorni.

Kjo është premisa kryesore e Ethereum. Ashtu si bitcoin, ajo është e ndërtuar në teknologjinë blockchain – në thelb një rrjet kompjuterik i shpërndarë që regjistron të gjitha transaksionet e kriptovalutave. Por ndryshe nga bitcoin, njerëzit mund të ndërtojnë aplikacione në majë të Ethereum.

Me fjalët e vetë Buterit, Ethereum është “një bllokim me një gjuhë programimi të integruar” dhe “mënyra më logjike për të ndërtuar në të vërtetë një platformë që mund të përdoret për shumë më shumë lloje të aplikacioneve”.

Kontrata inteligjente

Rrjeti Ethereum pret ato që njihen si kontrata të mençura – koleksione të kodeve që kryejnë një sërë udhëzimesh dhe funksionojnë në blockchain.

Kohët e fundit, aktiviteti në rrjetin e eterit është rritur falë rritjes së NFT-ve, ose shenjave jo-zbutëse, të cilat janë pasuri dixhitale të krijuara për të përfaqësuar pronësinë e artikujve unik virtualë. Kjo sepse shumë NFT – nga macet shumëngjyrëshe në internet të CryptoKitties te avatarët e frymëzuara nga Cyberpunk të CryptoPunks – drejtohen në Ethereum.

E thënë thjesht, bitcoin është një rrjet pagesash që mund të përdoret për të transferuar vlerën midis dy personave kudo në botë. Sot, përdoret kryesisht për të investuar. Nga ana tjetër, Ethereum po synon të krijojë infrastrukturën për një internet që nuk mirëmbahet nga asnjë autoritet i vetëm.

Një trend i madh në Ethereum tani është financa e decentralizuar, një term që i referohet produkteve tradicionale financiare si huatë dhe hipotekat që ndërtohen duke përdorur blockchain. Në këtë rast, blockchain zëvendëson ndërmjetësit – nga bankat tek qeveritë – dhe mban gjurmët e gjithçkaje.

Kritikat

Megjithatë, Ethereum është larg të qenit perfekt. Në vitin 2017, popullariteti i lojës CryptoKitties bëri që rrjeti i eterit të mbingarkohej shumë, duke ngadalësuar në mënyrë të konsiderueshme transaksionet dhe duke drejtuar zhvilluesit e lojës për të rritur tarifat e tyre.

Shkallëzimi është një nga çështjet më të mëdha me rrjetin Ethereum sot. Aktualisht operon duke përdorur një protokoll të provës së punës, të ngjashëm me bitcoin. Kjo do të thotë që minatorët e kriptovalutave me kompjuterë të krijuar për qëllim duhet të garojnë për të zgjidhur enigma komplekse matematikore në mënyrë që të vërtetojnë transaksionet.

Kjo ka çuar në kritika si për bitcoin ashtu edhe për Ethereum nga ata që shqetësohen për sasitë masive të energjisë së konsumuar nga rrjetet e tyre.

Por Ethereum po kalon një azhurnim ambicioz të quajtur Ethereum 2.0. Investitorët e kriptos thonë se azhurnimi duhet të ndihmojë rrjetin Ethereum të funksionojë duke përpunuar shumë më shumë transaksione me një ritëm më të shpejtë dhe duke mbështetur aplikacione me miliona përdorues.

Kjo gjithashtu mund të çojë në vlerësim afatshkurtër të çmimeve. Gjithnjë e më shumë eter (kriptovaluta dixhitale) po largohet për një periudhë “bllokimi” nga mbajtësit e shenjave që kërkojnë të bëhen ‘staker’ dhe të vërtetojnë transaksionet në rrjetin e ri. Kjo, në teori, mund të kufizojë furnizimin e disponueshëm të eterit.

Akoma, disa skeptikë dyshojnë në monedhat dixhitale si bitcoin dhe eter. Tubimi i fundit u ka kujtuar disa investitorëve flluskën e kriptos 2017, në të cilën bitcoin shkoi deri në 20 mijë dollarë përpara se të binte deri në 3 mijë e 122 dollarë një vit më vonë./UBTNews

(Arjeta Ibishi, studente në Media dhe Komunikim në UBT)

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara