Kulturë, Lifestyle

Lady Gaga, një ndër opsionet kryesore për të performuar në Katar 2022

Lady Gaga dhe Abba po përflitet se mund të performojnë në Kupën Botërore të Katarit.

Publikuar

Kupa Botërore në Katar mund të ketë grupin Abba dhe Lady Gaga si interpretuese ndërsa “6,000 tifozë do të jenë në gjendje të relaksohen në varka”, transmeton UBT News.

Lady Gaga dhe grupi Abba po përflitet se mund të performojnë në Kupën Botërore të diskutueshme të Katarit vitin e ardhshëm.

Krahas mundësisë për të parë muzikantë, tifozët do të jenë në gjendje të eksplorojnë një port të ri që do të jetë shtëpia e dy anijeve turistike, të cilat do të jenë në gjendje të strehojnë rreth 6,000 tifozë futbolli.

Sipas The Times, Katari dëshiron të përshëndesë tifozët nga e gjithë bota.

Dhe kjo përfshin sigurimin e artistëve të mëdhenj si Lady Gaga, Abba, Andrea Bocelli dhe Aerosmith, përcjell UBT News.

Ata janë nënshkruar të gjithë nga Universal, të cilët kanë një partneritet me FIFA-n.

Dhe tifozët këmbësorë mund ta gjejnë veten të vendosur në dy anije festash në një port të ndërtuar rishtas.

Sipas ligjit të Katarit, është një vepër penale të dehesh në publik ose të pish në vende publike. Mosha e pirjes në vend është 21, dhe raporti i The Times thotë se ligjet nuk ka gjasa të ndryshojnë për turneun.

Kupa e Botës vitin e ardhshëm do të jetë ndryshe nga të tjerat.

Do të jetë Kupa e parë Botërore e mbajtur në dimër, dhe distanca më e madhe midis stadiumeve është vetëm 45 milje./UBTNews

Kulturë, Lifestyle

40-vjetori i revoltës antikomuniste të Qafë Barit

Publikuar

nga

Në këtë ditë të 22 majit, Muzeu Historik Kombëtar kujtoi ngjarjen e rëndësishme të revoltës së Qafë Barit, një moment shkëputës në historinë e luftës antikomuniste në Shqipëri.

Revolta e Qafë Barit ndodhi në burgun me të njëjtin emër, ku 500 të burgosur politikë u ngritën kundër kushteve të rënda të burgosjes dhe dhunës së sistemit komunist. Të burgosurit, të dënuar me burgje të gjata prej 25 vitesh, u organizuan për të kërkuar drejtësi dhe liri, duke refuzuar të pranonin shtypjen e tyre.

 

Në mëngjesin e asaj dite, ata u mblodhën në shesh, duke denoncuar komunizmin, diktaturën dhe diktatorin. Përgjigjja e regjimit komunist ishte brutale, me forca të armatosura që rrethuan burgun dhe qëlluan mbi të dënuarit me armë zjarri. Në këtë sulm të dhunshëm, shumë prej tyre u plagosën dhe disa humbën jetën.

Sandër Sokoli, njëri nga të burgosurit, ndërroi jetë nga torturat, ndërsa disa të tjerë u dënuan me burgje të gjata. Tom Ndoja dhe Sokol Sokoli u dënuan me pushkatim për guximin e tyre për të ngritur zërin kundër padrejtësisë së regjimit komunist.

Kjo ngjarje shënon një moment të rëndësishëm në historinë e luftës për lirinë dhe drejtësinë në Shqipëri, duke theksuar guximin dhe vendosmërinë e atyre që nuk u mundën për të luftuar për lirinë e tyre./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Rrëfenjat e Nolit: Festivali i Filmit Shqiptar në Amerikë

Publikuar

nga

Në një valë emocionuese të ndriçuar nga kinemaja, festivali përurues i Noli Film Festival (NFF) shpall datat dhe detajet për ngjarjen e tij të parë. NFF do të ngritet në Katedralen Ortodokse Shqiptare të Shën Gjergjit, në Bostonin Jugor, nga 31 maj deri më 2 qershor, duke promovuar dhe festuar kinemanë shqiptare në Shtetet e Bashkuara.

Festivali është organizuar me pasion dhe angazhim nga prodhuesit e festivalit, Erand Sojli nga Sojli Art Production dhe Bujar Alimani nga 90 Production. Kjo ngjarje është e para në llojin e saj në Massachusetts dhe është shfaqja e parë e kinemasë shqiptare në këtë shtet, i cili ka një histori të thellë me komunitetin shqiptar.

Në një përzierje eklektike të filmit shqiptar, festivali do të paraqesë një gamë të gjerë filmash, duke përfshirë filma artistikë, dokumentarë, filma të shkurtër dhe filma të animuar. Në çdo fazë të festivalit, që fillon me një pritje të veçantë më 31 maj dhe përfundon me një gala përmbyllëse dhe ceremoni çmimesh më 2 qershor, pjesëmarrësit do të kenë mundësinë të shohin, diskutojnë dhe festojnë kinemanë shqiptare dhe trashëgiminë kulturore.

Në këtë festival, figura e shquar e historisë shqiptare, Fan S. Noli, do të nderohet dhe përkujtohet për kontributin e tij të shquar në letërsi, art dhe politikë. Filmat do të shfaqen në ambientet profesionale të Auditoriumit Athanas, duke ofruar një përvojë kinematografike për të gjithë pjesëmarrësit.

Hyrja në shfaqjet e festivalit është falas, por regjistrimi është i nevojshëm në faqen zyrtare të internetit të NFF. Donacionet për të mbështetur Bibliotekën & Qendrën Kulturore Fan S. Noli dhe shqiptarët në luftën kundër kancerit janë të mirëseardhura dhe të inkurajuara, shkruhet në deklaratën për shtyp të NFF-së./UBTNews/

D.E.

 

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Rrëfimi i një heroine: Muzeu për jetën dhe frymën e Musine Kokalarit

Publikuar

nga

Në Gjirokastër, një ndërtesë e veçantë tani shërben si shkëndija e kujtesës për një nga figurat më frymëzuese të historisë së Shqipërisë. Muzeu “Muza ime”, një nderim ndaj Musine Kokalarit, vajzës gjirokastrite që përjetoi 40 vjet mes burgjeve dhe internimit komunist, është bërë realitet falë përpjekjeve të drejtueses Arjeta Kokalari.

Ky muze, i financuar nga një investim i qeverisë suedeze dhe zbatuar nga organizata “Trashëgimia Kulturore pa Kufij”, tani është një oaz i historisë dhe frymës së Musines. Hapësira është e ndarë në tre salla, secila e pasuruar me materiale të rralla dhe emocionuese. Salla e parë shkëlqen me foto dhe shënime të jetës së Musine Kokalarit, ndërsa në një ekspozitor shfaqen objekte personale të saj dhe libri i saj i shquar “Siç më thotë nënua plakë”, shkruan RTSH.

Por, përtej objekteve materiale, Muzeu “Muza ime” ofron një përvojë të jashtëzakonshme. Një prezantim videomapping me titullin “Musine, muza ime” të sjell më pranë jetën dhe udhën e kësaj heroine. Salla e fundit, një ambient i qetësisë dhe reflektimit, ofron një mundësi për të përjetuar frymën dhe ndikimin e Musines në mënyrë intime dhe personale.

Kjo hapësirë është më shumë se një muze; është një vend për të festuar frymën, guximin dhe heroizmin e një figure të jashtëzakonshme të historisë së Shqipërisë. Muzeu “Muza ime” nxit reflektim, inspirim dhe respekt për trashëgiminë e Musines, e cila tani ka gjetur shtëpi të përjetshme në zemrat dhe mendjet e vizitorëve të saj. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Scarlett Johansson e ‘tronditur’ nga imitimi i chatbot me Inteligjencë Artificiale

Publikuar

nga

Ylli i Hollivudit, Scarlett Johansson ka thënë se ajo mbeti “e tronditur” dhe “e zemëruar” pasi OpenAI lansoi një chatbot me një zë “të çuditshëm” të ngjashëm me zërin e saj.

Kur ky chatbot debutoi javën e kaluar me zërin e saj, komentuesit nxituan të bënin krahasime midis zërit “Sky” të chatbot-it dhe zërit të Johansson në filmin “Her” të vitit 2013.

OpenAI njoftoi të hënën se do të heqë zërin, dhe theksoi se nuk ishte menduar të ishte një “imitim” i yllit. Megjithatë, Johansson akuzoi kompaninë dhe themeluesin e saj Sam Altman, për kopjim të qëllimshëm të zërit të saj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara