Kulturë, Lifestyle

Lady Gaga ‘jetoi’ si personazhi i saj në “House of Gucci” për më shumë se një vit

Kjo përfshinte edhe të folurit me një theks italian për plot nëntë muaj.

Publikuar

Aktorja dhe këngëtarja thotë se ka folur me theksin e Patrizia Reggianit për nëntë muaj, madje edhe jashtë kamerës, përcjell UBT News.

“Kanë tre vjet që kam filluar të punoj për të”, tha ajo për British Vogue. “Dhe unë do të jem plotësisht e sinqertë dhe transparente: kam jetuar si ajo (Reggiani) për një vit e gjysmë”. Sipas këngëtares, ajo madje vazhdoi jetën si personazhi edhe kur kamera pushoi së xhiruari. “Unë kurrë nuk u ndala, unë qëndrova me të”.

Ndër të tjera, kjo përfshinte edhe të folurit me një theks italian për plot nëntë muaj, dhe sado pak imitimin e jetës së Reggiani-t.

“Kam marrë kamerën time kudo që shkoja. Vura re që Patrizia i pëlqente gjërat e bukura. Nëse diçka nuk ishte e bukur, e fshija”.

Duke qenë se Gaga hyri aq thellë në rol, nuk është shumë e habitshme se ajo kishte “disa vështirësi psikologjike” në fund të xhirimeve, teksa u rishfaq në botën reale, transmeton UBT News.

“Unë isha ose në dhomën time të hotelit, duke jetuar dhe duke folur si Reggiani, ose isha në xhirime, duke jetuar dhe duke folur si ajo”, tha ajo. “Mbaj mend që dola në Itali një ditë për të shëtitur. Kisha rreth dy muaj që nuk kisha bërë një shëtitje dhe më kishte zënë paniku. Mendova se isha në një set filmi”.

Në film, Gaga luan përballë Adam Driver si Maurizio Gucci i cili u qëllua për vdekje nga një vrasës me pagesë në vitin 1995. Reggiani u dënua për orkestrimin e atentatit dhe kreu 18 vjet burg.

Edhe pse Reggiani tani është një grua e lirë, Gaga nuk u përpoq kurrë ta konsultonte atë për rolin. Ajo tha se donte të i’u qasej filmit me një “kuriozitet që zotëronte një shpirt gazetaresk, në mënyrë që të mund të lexoja mes rreshtave se çfarë po ndodhte në skenat e filmit”.

“Do të thotë se askush nuk do të më tregonte se kush ishte Patrizia Gucci. As Patrizia Gucci”, përfundoi ajo./UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

40-vjetori i revoltës antikomuniste të Qafë Barit

Publikuar

nga

Në këtë ditë të 22 majit, Muzeu Historik Kombëtar kujtoi ngjarjen e rëndësishme të revoltës së Qafë Barit, një moment shkëputës në historinë e luftës antikomuniste në Shqipëri.

Revolta e Qafë Barit ndodhi në burgun me të njëjtin emër, ku 500 të burgosur politikë u ngritën kundër kushteve të rënda të burgosjes dhe dhunës së sistemit komunist. Të burgosurit, të dënuar me burgje të gjata prej 25 vitesh, u organizuan për të kërkuar drejtësi dhe liri, duke refuzuar të pranonin shtypjen e tyre.

 

Në mëngjesin e asaj dite, ata u mblodhën në shesh, duke denoncuar komunizmin, diktaturën dhe diktatorin. Përgjigjja e regjimit komunist ishte brutale, me forca të armatosura që rrethuan burgun dhe qëlluan mbi të dënuarit me armë zjarri. Në këtë sulm të dhunshëm, shumë prej tyre u plagosën dhe disa humbën jetën.

Sandër Sokoli, njëri nga të burgosurit, ndërroi jetë nga torturat, ndërsa disa të tjerë u dënuan me burgje të gjata. Tom Ndoja dhe Sokol Sokoli u dënuan me pushkatim për guximin e tyre për të ngritur zërin kundër padrejtësisë së regjimit komunist.

Kjo ngjarje shënon një moment të rëndësishëm në historinë e luftës për lirinë dhe drejtësinë në Shqipëri, duke theksuar guximin dhe vendosmërinë e atyre që nuk u mundën për të luftuar për lirinë e tyre./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Rrëfenjat e Nolit: Festivali i Filmit Shqiptar në Amerikë

Publikuar

nga

Në një valë emocionuese të ndriçuar nga kinemaja, festivali përurues i Noli Film Festival (NFF) shpall datat dhe detajet për ngjarjen e tij të parë. NFF do të ngritet në Katedralen Ortodokse Shqiptare të Shën Gjergjit, në Bostonin Jugor, nga 31 maj deri më 2 qershor, duke promovuar dhe festuar kinemanë shqiptare në Shtetet e Bashkuara.

Festivali është organizuar me pasion dhe angazhim nga prodhuesit e festivalit, Erand Sojli nga Sojli Art Production dhe Bujar Alimani nga 90 Production. Kjo ngjarje është e para në llojin e saj në Massachusetts dhe është shfaqja e parë e kinemasë shqiptare në këtë shtet, i cili ka një histori të thellë me komunitetin shqiptar.

Në një përzierje eklektike të filmit shqiptar, festivali do të paraqesë një gamë të gjerë filmash, duke përfshirë filma artistikë, dokumentarë, filma të shkurtër dhe filma të animuar. Në çdo fazë të festivalit, që fillon me një pritje të veçantë më 31 maj dhe përfundon me një gala përmbyllëse dhe ceremoni çmimesh më 2 qershor, pjesëmarrësit do të kenë mundësinë të shohin, diskutojnë dhe festojnë kinemanë shqiptare dhe trashëgiminë kulturore.

Në këtë festival, figura e shquar e historisë shqiptare, Fan S. Noli, do të nderohet dhe përkujtohet për kontributin e tij të shquar në letërsi, art dhe politikë. Filmat do të shfaqen në ambientet profesionale të Auditoriumit Athanas, duke ofruar një përvojë kinematografike për të gjithë pjesëmarrësit.

Hyrja në shfaqjet e festivalit është falas, por regjistrimi është i nevojshëm në faqen zyrtare të internetit të NFF. Donacionet për të mbështetur Bibliotekën & Qendrën Kulturore Fan S. Noli dhe shqiptarët në luftën kundër kancerit janë të mirëseardhura dhe të inkurajuara, shkruhet në deklaratën për shtyp të NFF-së./UBTNews/

D.E.

 

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Rrëfimi i një heroine: Muzeu për jetën dhe frymën e Musine Kokalarit

Publikuar

nga

Në Gjirokastër, një ndërtesë e veçantë tani shërben si shkëndija e kujtesës për një nga figurat më frymëzuese të historisë së Shqipërisë. Muzeu “Muza ime”, një nderim ndaj Musine Kokalarit, vajzës gjirokastrite që përjetoi 40 vjet mes burgjeve dhe internimit komunist, është bërë realitet falë përpjekjeve të drejtueses Arjeta Kokalari.

Ky muze, i financuar nga një investim i qeverisë suedeze dhe zbatuar nga organizata “Trashëgimia Kulturore pa Kufij”, tani është një oaz i historisë dhe frymës së Musines. Hapësira është e ndarë në tre salla, secila e pasuruar me materiale të rralla dhe emocionuese. Salla e parë shkëlqen me foto dhe shënime të jetës së Musine Kokalarit, ndërsa në një ekspozitor shfaqen objekte personale të saj dhe libri i saj i shquar “Siç më thotë nënua plakë”, shkruan RTSH.

Por, përtej objekteve materiale, Muzeu “Muza ime” ofron një përvojë të jashtëzakonshme. Një prezantim videomapping me titullin “Musine, muza ime” të sjell më pranë jetën dhe udhën e kësaj heroine. Salla e fundit, një ambient i qetësisë dhe reflektimit, ofron një mundësi për të përjetuar frymën dhe ndikimin e Musines në mënyrë intime dhe personale.

Kjo hapësirë është më shumë se një muze; është një vend për të festuar frymën, guximin dhe heroizmin e një figure të jashtëzakonshme të historisë së Shqipërisë. Muzeu “Muza ime” nxit reflektim, inspirim dhe respekt për trashëgiminë e Musines, e cila tani ka gjetur shtëpi të përjetshme në zemrat dhe mendjet e vizitorëve të saj. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Scarlett Johansson e ‘tronditur’ nga imitimi i chatbot me Inteligjencë Artificiale

Publikuar

nga

Ylli i Hollivudit, Scarlett Johansson ka thënë se ajo mbeti “e tronditur” dhe “e zemëruar” pasi OpenAI lansoi një chatbot me një zë “të çuditshëm” të ngjashëm me zërin e saj.

Kur ky chatbot debutoi javën e kaluar me zërin e saj, komentuesit nxituan të bënin krahasime midis zërit “Sky” të chatbot-it dhe zërit të Johansson në filmin “Her” të vitit 2013.

OpenAI njoftoi të hënën se do të heqë zërin, dhe theksoi se nuk ishte menduar të ishte një “imitim” i yllit. Megjithatë, Johansson akuzoi kompaninë dhe themeluesin e saj Sam Altman, për kopjim të qëllimshëm të zërit të saj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara