Lajmet

Kusari për Indeksin e Reporterëve Pa Kufij: Njollë e zezë mbi vendin tonë

Publikuar

Flutura Kusari, juriste e të drejtës së medias deri sa ka folur për Indeksin e Reporterëve Pa Kufij ka thënë se përkeqësimi i lirisë së medias në Kosovë është njollë e zezë për vendin tonë.

Kusari ka thënë se duke u bazuar në këtë raport gazetaria po bëhet vështirë e më vështirë për çka ka thënë se duhet të ndërrohet patjetër qasja.

“Raporti është një njollë e zezë mbi vendin tonë e cila do duhej shumë kohë për tu hekur reflekton realitetin reflekton sulmet e paprecedenta ndaj Klan Kosovës përmes Projektligjit të KPM-së, ndaj RTK-së, ndaj KPM-së të cilat janë bërë nga ana e pushtetit përgjatë vitit të kaluar jemi në një situatë alarmante jemi në një situatë ku sulmi ndaj lirisë së medias ndaj gazetarëve është bërë normaliteti i ri dhe shpresoj shumë që ky raport do të detyrojë njerëz në pushtet si Lëvizjen Vetëvendosje por edhe Guxo që të reflektojë dhe të fillojë me një qasje të re. Në të kundërtën ndonëse gazetaria është ende e mundur në Kosovë do bëhet vështirë dhe më vështirë nëse vazhdohet me qasjen e njëjtë”, ka thënë Kusari.

Juristja e të drejtës së mediave, Flutura Kusari ka thënë po ashtu se ky është raporti i katër brenda shtatë-tetë muajve që Kosovën e paraqet kaq negativisht. Prandaj sipas saj, pika e parë që do duhej të ndodhte është dialogu mes qeverisë, parlamentit dhe shoqërisë civile.

“Ky është raporti i katër brenda shtatë tetë muajve që neve na qet kaq negativisht dhe është vlerësimi më negativ në dekadën e fundit, pika e parë që do duhej të ndodhte është dialog mes qeverisë, parlamentit dhe shoqërisë civile ne jemi në një situatë ku qeveria dhe parlamenti nuk duhen as të flasin me shoqërinë civile i nënvlerësojnë i ofendojnë i shajnë i fyejnë kështu që e para është që të ulem në një tavolinë dhe të diskutojmë për hapat që duhet ndërmerren dhe pastaj secila iniciativë duhet të bëhet duke respektuar rolin e shoqërisë civile gjë që nuk është duke ndodhur tani dhe nëse nuk e kemi këtë reflektim nuk do kemi përmirësim në vitin e ardhshëm”, ka thënë Kusari.

Ajo ka theksuar po ashtu se duhet të kemi reflektim urgjent dhe serioz nga ana e njerëzve në pushtet për ta rregulluar këtë situatë.

“Ne kemi qenë gjithmonë të parët në listë sa i përket rangimit të rajonit ndërsa tani i jemi afruar Bosnjës dhe Serbisë edhe Shqipërisë bile Shqipëria dallon. Kështu që është treguar fakti që ne jemi afruar Bosnjës që konsiderohet shtet me problematika të mëdha dhe me Serbinë kur nuk ka liri të mediave dhe kjo dihet botërisht. Kështu që edhe kjo duhet të jetë një indikator shtesë përse duhet të kemi reflektim urgjent dhe serioz nga ana e njerëzve në pushtet”, ka theksuar Kusari.

Lajmet

Drama Kurti-Rama, probleme të protagonizmit personal të dy kryeministrave

Publikuar

nga

Ditët e fundit u vërshuan me reagime raportet ‘e ngurta’ mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Ky i fundit qëndroi për vizitë në Kosovë më 10 qershor në shënimin e 25-vjetorit të Çlirimit të Kosovës, porse në agjendën e tij nuk kishte takim të planifikuar me homologun e tij nga Kosova.

Mospajtimet e dy udhëheqësve politikë nisën që nga 7 korriku i vitit të kaluar, kur Rama kishte anuluar pjesëmarrjen e kabinetit të tij në mbledhjem e përbashkët të dy qeverive.

Megjithatë analistja politike, Afërdita Maliqi në një prononcim për UBTNews tha se brishtësia e raporteve mes kryeministrave shqiptarë e ka zanafillën që nga fillimi i qeverisjes së Kurtit.

“Problemet mes dy kryeministrave nuk është që janë sotshme, datojnë pothuajse qëkur ka ardhur kryeministri Kurti në pushtet. Nëse ju kujtohet kryeministri Kurti pati konkuruar në zgjedhjet në Shqipëri dhe kishte shkuar me votu atje dhe prej aty kanë filluar ato ndërstramcat mes të dy kryeministrave. Kryeministri Rama e ka thumbuar ndonjëherë kur ju ka thënë mundësia, ndërkaq kryeministri Kurti ka dëshiruar të jetë ai lideri i të gjithë shqiptarëve në Ballkan për të cilën nuk ka pranuar kryeministri Rama”, deklaroi Maliqi.

Vlerëson se mospajtimet rrjedhin si pasojë e protagonizmit personal të dy kryeministrave.

“Nga ana e kryeministrit Kurti protagonizmin me qenë lider i Ballkanit për shkak se është përzier në zgjedhjet në Shqipëri, ëshët përzier në zgjedhjet në Luginë të Preshevës, është përzier në zgjedhejet në Maqedoninë e Veriut, d.m.th kur në Kosovë vlojnë problemet ne e shohim kryeministrin duke u marr pjesë nëpër fushata dhe duke u mbështetur në parti të caktuara”, shtoi ajo.

“Në këtë pikë problemet mes dy kryeministrave i shoh më shumë probleme personale dhe probleme të protagonizmit personal të tyre”, thotë ajo.

Gjatë vizitës së tij në Kosovë, Rama u takua me të parën e shtetit, Vjosa Osmanin. Ai mori pjesë edhe në një konferencë ndërkombëtare për ish-presidentin Ibrahim Rugova të organizuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës./UBTNews/

Teksti: Dea Berisha

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Piramida e Tiranës nderohet me çmim nga “WAN Awards EMEA”

Publikuar

nga

Piramida e Tiranës ka marrë një tjetër çmim nga juria e “WAN Awards EMEA”, vlerësuese e projekteve arkitekturore më novatore nga e gjithë bota.

Kryeministri Edi Rama bëri sot të ditur se juria e “WAN Awards EMEA”, e cilëson Piramidën e Tiranës si një “projekt të guximshëm”, të hapur për publikun, dhe e rrethuar nga një ansambël kutish shumëngjyrëshe, të shpërndara brenda dhe përreth ndërtesës origjinale.

Juria e “WAN Awards EMEA” vlerëson se transformimi i Piramidës tregon se si një ndërtesë mund të përshtatet për një “erë të re”, duke ruajtur historinë e saj komplekse.

“Në vend që struktura të shembej më kot, guaska e saj e fortë prej betoni është përshtatur sipas parimeve të “ekonomisë qarkulluese”. Fletë të mëdha xhami me nivele zëvendësojnë xhamat midis trarëve të betonit të Piramidës, duke mbrojtur brendinë nga shiu, ndërsa njëkohësisht e mbajnë atë të hapur ndaj elementëve të natyrës”, vlerëson juria.

Arkitektja e njohur Eva Jiricna, kryetare e jurisë së “WAN Awards EMEA” vlerësoi projektuesit për këtë zgjidhje kaq të mirë, “për t’i treguar publikut se pak humor mund të shërojë edhe plagët më të thella”./ATSH/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Aksionarët e Tesla-s padisin Elon Musk për devijimin e burimeve në kompaninë e tij të AI

Publikuar

nga

Aksionarët e Tesla kanë ngritur një padi kundër CEO-s, Elon Musk dhe bordit të kompanisë për zhvendosjen e burimeve dhe talentit nga prodhuesi i makinave elektrike dhe përdorimin e tyre në vend të kësaj për kompaninë e inteligjencës artificiale (AI) të Musk, xAI.

Disa aksionarë pohuan se Musk u përpoq për vite me radhë ta poziciononte Tesla-n si një kompani robotike dhe AI-në ​​dhe jo si një prodhues automjetesh.

Sipas padisë e cila u ngrit në shtetin amerikan të Delaware, Musk “devijoi talentin dhe burimet e pakta nga Tesla në xAI dhe mblodhi miliarda dollarë për xAI ndërsa pretendonte aksesin e xAI në të dhënat e lidhura me AI të Tesla”.

Padia, e raportuar fillimisht nga TechCrunch dhe Business Insider, vjen menjëherë pasi Musk hoqi dorë nga padia e tij kundër OpenAI, kompania e cila qëndron pas ChatGPT, te e cila ai ishte një investitor origjinal./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjermania kap sasi rekorde të kokainës

Publikuar

nga

Autoritetet gjermane njoftuan sot për sekuestrimin e rreth 35 ton kokaine, në atë që besohet të jetë kapja më e madhe në llojin e tij.

Droga u zbulua për herë të parë në portin e Hamburgut vitin e kaluar, por autoritetet nuk kanë dhënë asnjë informacion prej muajsh për shkak të hetimeve në vazhdim, sipas mediave gjermane.

Sipas Ministrisë së Drejtësisë të North Rhine-Westphalia, vlera e vlerësuar në rrugë e 35 tonëve kokainë ishte disa miliardë euro.

Gjatë bastisjeve të policisë, të paktën shtatë të dyshuar u arrestuan në disa shtete federale, duke përfshirë Hamburgun, Berlinin, Bavarinë dhe Saksoninë e Ulët.

Tri portet më të mëdha në Evropë – Roterdami, Antverpen dhe Hamburgu – përdoren shpesh nga kartelet për kontrabandë të drogës nga Amerika e Jugut.

Në vitin 2021, zyrtarët doganorë në Hamburg sekuestruan 16 ton kokainë, me një vlerë rruge prej afro 3.5 miliardë euro. Ishte kapja më e madhe e vetme e kokainës deri më tani në Gjermani. /AA

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara