Muzikë

Kur grupi ‘Minatori’ i këndonte legjendarit Fadil Vokrri

Publikuar

Fadil Vokrri ishte shndërruar në personalitetin kryesor të pranimit të Kosovës në UEFA dhe FIFA.

Rock grupi Minatori ia kishte kushtuar një këngë Prishtinës dhe Vokrrit në vitet e 1980-a.

/kultplus.

Kulturë, Lifestyle

Gjon’s Tears shfaqet në ‘The Voice All-Stars’, impresionon me performancën e tij

Publikuar

nga

Disa muaj pasi përfaqësoi Zvicrën në “Eurovision 2021”, Gjon Muharremaj i është rikthyer konkurrimit në një spektakël tjetër.

Të shtunën ai u shfaq në audicionet e fshehura të “The Voice All-Stars” në Francë, shkruan WiwiBlogs.

Gjon po kthehet në shfaqjen që e ndihmoi atë të tërhiqte vëmendjen e publikut për sezonin e veçantë të përvjetorit të “The Voice”, ku shfaqen ish-konkurrentët më të njohur.

Në vitin 2019, publiku francez u mahnit nga interpretimi i tij prekës i këngës “Christine” në këtë spektakël, kur aso kohe ishte vetëm 20 vjeç.

Këngëtari nga Kosova arriti në gjysmëfinale të konkursit me trajnerin e tij, Mika. Pasi doli i treti në “Eurovision 2021” në Roterdam të Holandës, vendosi të hyjë edhe një herë në “The Voice” – një mundësi e mirëpritur për të dalë në skenë pas dy vitesh anulimi të koncerteve.

“The Voice All-Stars” feston 10 vjetorin e shfaqjes. Trembëdhjetë zërat më të njohur të programit janë mbledhur për të fituar trofeun për zërin më të bukur ndër zërat më të bukur. Një tjetër emër i njohur mes tyre është Emmy Liyana, të cilën do ta mbani mend nga Eurovision 2018, ku konkurroi me këngën “OK ou KO”.

Në audicionet e fshehura, Gjon interpretoi këngën e Yseult “Corps”. Ashtu si në vitin 2019, i riu e gjeti veten vetëm në skenë, i shoqëruar vetëm me pianon e tij. Në këtë mjedis intim, këngëtari bëri një interpretim prekës, i cili bëri që pesë trajnerë të kthejnë karriget e tyre.

“’The Voice’ më lejoi të di se sa vlej në biznesin e muzikës … të kthehem në skenën e ‘The Voice’ më sjell shumë kujtime. Në sezonin e tetë, unë u shfaqa në skenë. Këtë herë dua të qetësohem dhe dua që trajnerët dhe shikuesit të lëvizin”, tha ai.

Nga notat e para të pianos, ish-trajneri i tij Mika e bëri të qartë se ai njohu zërin e ish-nxënësit të tij.

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Elton John shtyn turneun e tij lamtumirës

Publikuar

nga

Këngëtari Elton John shtyu turneun e tij lamtumirës në Evropë dhe Britani të Madhe për vitin 2023, meqë ai do t’i nënshtrohet një operacioni pas një rrëzimi.

74-vjeçari ndau lajmin me fansat e tij në Instagram të enjten, teksa shprehu ‘mërzinë e madhe’.

Ylli e ka kaluar verën me bashkëshortin e tij, David Furnish, 58 vjeç dhe dy djemtë e tyre, në vende të ndryshme evropiane, ndërsa tani njoftoi se gjatë kësaj periudhe u rrëzua.

Ylli i “Crocodile Rock” do të performojë në eventin e mbledhjes së fondeve Global Citizen Live më 25 shtator, në mënyrë që të mos heqë dorë nga bamirësia dhe shpreson të rifillojë turneun e tij në New Orleans, në janar të vitit të ardhshëm./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Kritikohet reperja Nicki Minaj për postimin rreth efekteve anësore të vaksinës antiCOVID

Publikuar

nga

Postimi i reperes Nicki Minaj rreth efekteve anësore të vaksinës antiCOVID ngjalli shumë reagime. Ministri i Shëndetësisë i Trinidadit dhe Tobagos, Terrence Dyalsingh, kritikoi reperen, duke thënë se ky “postim fals” ia mori kohën atij dhe departamentit të tij.

Në Twitter, Nicki shkroi se një shok i saj pati efekte anësore nga vaksina kundër COVID-19. Kjo shkaktoi reagime te ekspertët shëndetësorë rreth botës, të cilët janë të shqetësuar rreth dezinformatave për vaksinat.

Deyalsingh tha se departamenti i tij nuk ka hasur në ndonjë person që ka pasur efekte anësore nga vaksina në Trinidad dhe Tobago. Ai tha se ekipi i tij kaloi gjithë të martën duke u marrë me këtë rast, për ta vërtetuar nëse është ngjarje e vërtetë apo jo.

“Fatkeqësisht shpenzuam kohën duke u marrë me këtë pretendim të rremë”, deklaroi ai.

Postimi në Twitter u kritikua gjithashtu edhe nga shefi mjekësor i Anglisë, Chris Whitty, i cili tha se Minaj duhet të ketë “turp”.

Eksperti amerikan i sëmundjeve infektive Anthony Fauci tha se reperja “duhet të mendojë dy herë për përhapjen e informacionit që me të vërtetë nuk ka bazë”./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Shtëpia e Bardhë i ofroi reperes Nicki Minaj një telefonatë për të diskutuar rreth efikasitetit të vaksinës

Publikuar

nga

Pasi reperja Nicki Minaj vuri në dyshim efikasitetin e vaksinës kundër COVID-19 me një postim kontraversal në Twitter për efektet anësore të vaksinës, Shtëpia e Bardhë konfirmoi të mërkurën se i ka ofruar asaj një telefonatë me një doktor për t’iu përgjigjur pyetjeve të saj rreth sigurisë së vaksinës.

Postimi i Minajt bëri shumë bujë. Reperja shkroi të hënën se nuk do të merrte pjesë në Met Gala, meqë ende nuk e ka marrë vaksinën antiCOVID, dhe për pjesëmarrësit kërkohej dëshmia e vaksinimit.

“Ne i ofruam asaj një telefonatë me një nga doktorët tanë për t’iu përgjigjur pyetjeve që ka ajo rreth sigurisë dhe efikasitetit të vaksinës”, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë të mërkurën mbrëma.

E Minaj tha se ka marrë ftesë nga Shtëpia e Bardhë për takim. Ajo shkroi të mërkurën në Twitter se “do të vishet e gjitha në ngjyrë rozë”.

Nicki nuk e kishte mohuar marrjen e vaksinës në të ardhmen./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara