Sport

Kupa e Kosovës, mbyllen ndeshjet e sotme të 1/8 së finales

Publikuar

Sot janë zhvilluar tri ndeshjet e vlefshme për fazën 1/8 së finales në Kupën e Kosovës. Drenica e ka mposhtur Ulpianën me rezultat të thellë 4-0.

Zabërgja me dy golat e tij në minutat 45’ dhe 65’ si dhe Rapo dhe Uka me nga një gol në minutat 14’ dhe 61’ ia siguruan këtë fitore të thellë skuadrës vendase.

Dy ndeshjet tjera, Llapi – Ballkani dhe Prishtina – Drita ofruan emocione të mëdha pasi fituesi nuk u mësua brenda 90 minutave dhe skuadrat shkuan në vazhdime.

Prishtina e siguroi fitoren në derbi me Dritën me golin e realizuar nga Boshnjaku në minutën e 106’, por duhet përmendur që deri në fund te ndeshjes Drita mbeti me dy lojtarë më pak në fushë për shkak se me kartona të kuq u përjashtuan Vucaj dhe Bidarovski.

Ndërsa fituesi i ndeshjes ndërmjet Llapit dhe Ballkanit u mësua vetëm pas penalltive pasi pas 120 minutave rezultati ishte i barabartë (0-0).

Në penallti më e suksesshme u tregua skuadra e Llapit, e cila fitoi me rezultat 4-3.

Lajmet

Kosova, e dyta në “Tokyo 2020” në sportin e xhudos

Publikuar

nga

Sot kanë përfunduar garat në të gjitha kategoritë në sportin e xhudos në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Japonia prin bindshëm në renditjen përfundimtare me 10 medalje gjithsej, tetë të arta, një të argjendtë dhe një të bronztë.

E menjëherë pas Japonisë, në vendin e dytë renditet Kosova me dy medalje gjithsej, të dyjat të arta.

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova janë meritoret që Kosova shkroi një sukses kaq të madh dhe një renditje kaq të lartë në mesin e të gjitha vendeve.

Vazhdo të lexosh

Sport

Man City e blindon Edersonin

Publikuar

nga

Ederson do të vazhdojë të jetë numri një në portën e Manchester City.

Sipas “Athletic”, klubi i ka ofruar kontratë të re portierit brazilian.

Ai ka kontratë deri më 2025, por paraqitjet mbresëlënëse kanë bërë që klubi t’i ofrojë rinovimin e kontratës me kushte më të mira ekonomike.

Ai do të vazhdojë të jetë numri një i skuadrës së Pep Guardiolës edhe për shumë vite.

Vazhdo të lexosh

Sport

City zyrtarisht në bisedime me Aston Villën, ofron 120 milionë për Grealish

Publikuar

nga

Manchester City ka bërë ofertë zyrtare 100 milionë funte për Grealish, apo ndryshe 117.4 milionë euro.

Grealish është dëshira e madhe e Pep Guardiolës.

Drejtuesit e Manchester City janë duke bërë gjithçka që është e mundur për t’ia plotësuar këtë dëshirë trajnerit të tyre të dashur.

Eksperti i transferimeve, italiani Fabrizio Romano, të premten në mëngjes raportoi se zyrtarisht, City ka nisur bisedimet me Aston Villën për Grealish.

Tani “Telegraph” raporton se oferta zyrtare e Cityt është 100 milionë funte, afër 120 milionë euro, një shifër vështirë e refuzueshme nga ana e Aston Villës.

Vazhdo të lexosh

Sport

Aguero nis stërvitjet te Barça, i lumtur dhe mezi pret të startojë sezoni

Publikuar

nga

Sergio Aguero është rikthyer nga pushimet dhe ka nisur punën te klubi i ri, Barcelona.

Ai është stërvitur i veçuar të premten në mëngjes, derisa thotë se mezi pret që të takojë shokët dhe të nisë sezonin me Barcelonën.

Aguero, te Barcelona do ta ketë Lionel Messin, shokun më të mirë, ani pse Messi ende zyrtarisht s’e ka rinovuar kontratën.

Që nga largimi i Luis Suarez, Messi ka qenë disi i vetmuar, por tashmë ka shokun e jetës, Agueron, i cili ka nënshkruar deri më 2023 me Barçën. 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara