Ekonomi

Kriza ekonomike, bankat në Liban do të qëndrojnë të mbyllura për një periudhë të pacaktuar

Libani po përballet me një krizë të rëndë ekonomike.

Publikuar

Për shkak të mungesës së mbrojtjes nga autoritetet, bankat në Liban do të qëndrojnë të mbyllura për një periudhë të pacaktuar.

Njoftimi që erdhi nga Shoqata e Bankave libaneze pason një varg bastisjesh nga klientët që kërkuan qasje në kursimet e ngrira javën e kaluar. Sipas shoqatës, punonjësit u përballën me rreziqe.

Një grua me armë shkoi në bankë dhe kërkoi t’i paguante faturat mjekësore të familjes. Po ashtu u raportua edhe për pesë raste të tjera të bastisjeve.

Libani po përballet me një krizë të rëndë ekonomike, me më shumë se 80% të popullsisë që luftojnë për të siguruar ushqim dhe ilaçe./UBTNews/

Ekonomi

Amerika fitoi 2.5 milionë milionerë të rinj vetëm vitin e kaluar

Rreth 5.2 milionë njerëz u bënë milionerë vitin e kaluar, me gati gjysma vetëm në SHBA.

Publikuar

nga

Numri i njerëzve të pasur në botë u rrit me një ritëm të shpejtë vitin e kaluar, i nxitur nga fitimet në tregun e aksioneve dhe çmimet e banesave.

Rreth 5.2 milionë njerëz u bënë milionerë vitin e kaluar, me gati gjysma vetëm në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit të fundit vjetor të pasurisë së Credit Suisse.

“Kjo është rritja më e madhe e numrit të milionerëve të regjistruar për çdo vend në çdo vit këtë shekull”, tha ai.

Në mbarë botën, numri i përgjithshëm i milionerëve ishte 62.5 milionë në fund të vitit 2021, vlerësoi Credit Suisse.

Raporti, i cili u publikua të martën, zbuloi se pasuria e përgjithshme globale arriti në 463.6 trilion dollarë në fund të vitit të kaluar, duke u rritur me 9.8%.

Çuditërisht, dy ekonomitë kryesore – Shtetet e Bashkuara dhe Kina – panë fitimet më të mëdha në pasurinë e familjeve, të ndjekura nga Kanadaja, India dhe Australia.

Kjo përkeqësoi edhe një herë pabarazinë globale, e cila tashmë është përkeqësuar ndjeshëm gjatë gjithë pandemisë.

Viti 2020 pa një kthim historik në luftën kundër varfërisë globale, me numrin e më të varfërve në botë që po rritet për herë të parë në mbi 20 vjet, sipas Bankës Botërore.

Ndërsa varfëria e përgjithshme që atëherë ka rënë paksa përsëri, institucioni vlerëson se dhjetëra milionë më shumë njerëz mund të jetojnë ende në varfëri ekstreme këtë vit sesa mendohej më parë, “për shkak të efekteve të vazhdueshme të pandemisë, luftës në Ukrainë dhe inflacionit në rritje”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Ekonomi

Një kompani amerikane do të investojë në Kosovë 800 milionë euro për sektorin privat

Azemi tha se kjo kompani ka për qëllim të punësojë mbi 4 mijë persona më pagë minimale 500 euro.

Publikuar

nga

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat ka prezantuar sot një bashkëpunim në mes kompanisë amerikane për eksplorim dhe miniera i cili është i mbështetur edhe nga ambasada amerikane në Kosovë. Ajo pritet të investojë në Kosovë 800 milionë euro për sektorin privat.

Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve Privat të Kosovës, Jusuf Azemi tha se kjo kompani ka për qëllim të punësojë mbi 4 mijë persona më pagë minimale 500 euro.

“Ne si sindikatë kemi një bashkëpunim me kompaninë me kolegun Grant Liverett dhe kemi kënaqësi të ju njoftojmë se në Kosovë ka ardhur Grant Liverentt nga fusha e eksplorimit dhe minierave. Kosovës njëherë në 500 vite mund të ofrohet një investim kaq i madh. Investim për të cilën në momentin që kemi komunikuar ne me përfaqësuesin e kësaj kompanie kemi qenë jashtëzakonisht emociaonal dhe të shqetësuar pozitivisht sepse në Kosovë kjo kompani po ofron 800 milionë euro investime për të cilën po dihet që Kosova është jashtëzakonisht shumë mbrapa me investime”, tha ai.

Kryetari i kësaj kompanie, Grant Liverett tha se pret që ky projekt të shkojë në drejtimin e duhur. Në të kundërtën, ai tha se të njëjtin do të detyrohet ta dërgojë diku ku e mirëpritet dhe e duan.

“Jam i durueshëm përderisa shkon në drejtim të duhur, mendoj se kjo është shumë e thjeshtë. Unë jam një biznesmen amerikan duke u munduar të ndihmoj Kosovën që të krijojë vende pune, dhe arsyeja pse jam këtu është sepse Kosova e do Amerikën, dhe kjo ka shumë rëndësi për mua. Dhe përderisa jam duke e bërë këtë, arsyeja është që të rrisim kualitetin e jetesës për punëtorët. Përderisa njerëzit e marrin seriozisht këtë dhe i kushtojnë vëmendje, dhe ecë në drejtimin e duhur, pajtohem. Por nëse vetëm ndalet, atëherë do te jem i detyruar ta dërgoj tek dikush, në një vend ku e duan”, tha ai.

Jon Dërguti, përfaqësues i kësaj kompanie në Kosovë tha se ky projekt është i rekomanduar edhe nga Ambasada Amerikane dhe gjithashtu është e informuar Qeveria e Kosovës.

“Kjo kompani është në Kosovë tash e 7 vite. Kemi filluar me përgatitje në bashkëpunim të ngushtë me Ambasadën Amerikane për fillimin e një investimi të huaj, i cili ka të bëjnë për një shumë rreth 800 milionë euro. Atëherë ky investim privat është i vetmi investim privat në Ballkan, ka nevojë për një garancion shtetëror. Është një garancion shtetëror për të cilën kjo kompani nuk ka nevojë dhe është e vetmja kompani që është duke e sjell këtë në Kosovë. Kompania duke pasur të gjithmonë bashkëpunim të ngushtë me ambasadën amerikane është e rekomanduar nga ambasada amerikane tek qeveria e Kosovës edhe pse qeveria është e informuar për këtë projekt se cilat faza janë duke e shty përpara dhe e kanë mbajt vetëm një takim me Amabasadën Amerikane duke pasur parasysh krizën e punëtorëve të sektorit privat e cila është në Kosovë”, tha ai.

Vazhdo të lexosh

Ekonomi

Rihapet McDonald’s në Kiev

McDonald’s punon vetëm me porosi, por shihej një numër i madh shoferësh duke pritur t’i dërgonin ato.

Publikuar

nga

Në Kiev u hap McDonald’s për herë të parë sot që nga fillimi i luftës në Ukrainë në muajin shkurt.

McDonald’s punon vetëm me porosi, por shihej një numër i madh shoferësh duke pritur t’i dërgonin ato.

Zinxhiri amerikan i burgerëve njoftoi përmes një deklarate se “pas bisedimeve me zyrtarët ukrainas, specialistët e sigurisë dhe furnitorët” do të rihapet në fillim vetëm për porosi.

McDonald’s pezulloi veprimtarinë në Ukrainë më 24 shkurt pasi Rusia e pushtoi vendin. Ndërsa në Rusi, McDonald’s në fillim të këtij viti ia shiti restorantet e tij biznesmenit Alexander Govor pasi u largua plotësisht nga Rusia./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Ekonomi

Tri mënyra se si Kina dhe Rusia po krijojnë lidhje shumë më të forta ekonomike

Kompanitë kineze po mbushin gjithashtu vakumin pasi markat perëndimore u larguan nga Rusia.

Publikuar

nga

Udhëheqësi kinez Xi Jinping dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, do të takohen ballë për ballë këtë javë për herë të parë që kur Moska dërgoi trupa në Ukrainë në fillim të këtij viti.

Kur u takuan për herë të fundit, në Pekin gjatë Lojërave Olimpike Dimërore, ata deklaruan se miqësia e tyre “nuk kishte kufij”. Nga atëherë, Rusia ka kërkuar lidhje gjithnjë e më të ngushta me Kinën pasi Evropa dhe Shtetet e Bashkuara iu përgjigjën pushtimit me një valë sanksionesh.

Pekini ka shmangur me kujdes shkeljen e sanksioneve perëndimore ose ofrimin e mbështetjes së drejtpërdrejtë ushtarake për Moskën. Ky akt balancues, thonë ekspertët, është një shenjë se Xi nuk do të sakrifikojë interesat ekonomike të Kinës për të shpëtuar Putinin.

Por marrëdhënia tregtare po lulëzon, pasi Rusia kërkon dëshpërimisht tregje të reja dhe Kina – një ekonomi 10 herë më e madhe – përpiqet për mallra më të lira.

Tregti me shifra rekord

Shpenzimet e Kinës për mallrat ruse u rritën me 60% në gusht nga një vit më parë, duke arritur në 11.2 miliardë dollarë, sipas statistikave të doganave kineze, duke tejkaluar fitimin prej 49% të korrikut.

Dërgesat e saj në Rusi, ndërkohë, u rritën me 26% në 8 miliardë dollarë në gusht, duke u përshpejtuar gjithashtu nga muaji i kaluar.

Për tetë muajt e parë të këtij viti, tregtia totale e mallrave midis Kinës dhe Rusisë u rrit me 31% në 117.2 miliardë dollarë. Kjo është tashmë 80% e totalit të vitit të kaluar – që ishte rekord prej 147 miliardë dollarësh.

Juan dollari i ri në Rusi?

Lufta e Ukrainës ka rritur gjithashtu kërkesën për juanin kinez në Rusi, pasi sanksionet perëndimore kryesisht e ndërprenë Moskën nga sistemi financiar global dhe kufizuan aksesin e saj në dollar dhe euro.

Tregtia e juanit në bursën e Moskës arriti në 20% të vëllimeve totale të tregtimit sipas monedhave kryesore në korrik, nga jo më shumë se 0.5% në janar, sipas medias ruse të lajmeve Kommersant.

Vëllimet ditore të tregtimit në kursin e këmbimit juan-rubla gjithashtu shënuan një rekord të ri muajin e kaluar, duke tejkaluar tregtinë rubla-dollar për herë të parë në histori, sipas medias ruse të kontrolluar nga shteti RT.

Edhe kompanitë dhe bankat ruse po i drejtohen gjithnjë e më shumë juanit për pagesat ndërkombëtare.

Kompanitë kineze mbushin vakumin

Kompanitë kineze po mbushin gjithashtu vakumin pasi markat perëndimore u larguan nga Rusia.

Telefonat inteligjentë kinezë përbënin dy të tretat e të gjitha shitjeve të reja në Rusi midis prillit dhe qershorit, raportoi Reuters. Pjesa e tyre totale në Rusi është rritur në mënyrë të qëndrueshme nga 50% në tremujorin e parë, në 60% në prill dhe më pas në më shumë se 70% në qershor, tha M.Video.

Xiaomi ishte prodhuesi më i shitur i smartfonëve në Rusi në korrik, duke mbajtur 42% të tregut. Samsung, dikur lider në treg, kishte vetëm 8.5% të tregut. Apple mbajti 7%. Dy kompanitë kishin zënë pothuajse gjysmën e tregut rus përpara pushtimit në Ukrainë, por pezulluan shitjet e produkteve të reja në vend pas fillimit të luftës.

Makinat kineze kanë vërshuar edhe Rusinë. Kjo pasi firmat e mëdha, përfshirë Ford dhe Toyota, janë tërhequr nga Rusia këtë vit.

Çfarë do të ndodhë në të ardhmen?

Marrëdhëniet e ardhshme ka të ngjarë të mbeten të tensionuara dhe Kina do të dëshirojë të mbajë opsionet e saj të hapura, sipas analistëve.

“Ka pasur gjithmonë mosbesim midis dy regjimeve, të cilat historikisht e trajtuan njëri-tjetrin si rivalë”, vuri në dukje Krach.

“Lufta e Rusisë në Ukrainë nuk është në interesin e Kinës, por duke pasur parasysh armiqësinë perëndimore, Kina nuk do ta kundërshtojë Rusinë”, përfundon Krach./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara