Sport

Kampionati Evropian/”Dardanet” kërkojnë fitoren sot kundër Moldavisë

Në pesë ndeshjet e fundit të zhvilluara, Kosova U17 ka formë më të mirë se Moldavia.

Publikuar

Kombëtarja e Kosovës në grupmoshat U17 do t’i rikthehet sot aksionit, ku me fillim nga ora 12:00 do të nisë rrugëtimin në fazën e kualifikimit të Kampionatit Evropian U17 2023.

“Dardanet” e reja do të zhvillojnë ndeshje sot kundër Kombëtares së Moldavisë, e vlefshme kjo për xhiron e parë të Grupit 2 të këtij Evropiani.

Kosova dhe Moldavia pozicionohen në Grupin 2 së bashku me kombëtaret e tjera si ajo e Shqipërisë dhe e Maqedonisë së Veriut.

Në pesë ndeshjet e fundit të zhvilluara, Kosova U17 ka formë më të mirë se Moldavia, ku “Dardanet” e reja kanë regjistruar një fitore, një barazim dhe tre humbje, krahas moldaveve që kanë pesë humbje radhazi.

12:00 Kosova U17 – Moldavia

Sport

Zaniolo: Ka shumë lajme të rreme për mua

“Jam i gatshëm për ta ndihmuar AS Roman dhe që ta jap më të mirën nga vetja për klubin”, shtoi ai.

Publikuar

nga

Njëra nga sagat më të çuditshme të merkatos së janarit është ajo e Nicolo Zaniolos së Romës, i cili e dëshironte largimin nga klubi.

Bournemouthi bëri ofertë për Zaniolon në regjionin e 30 milionë eurove, ofertë kjo e cila u pranua nga Roma, por që lojtari e refuzoi kalimin te skuadra angleze.

Më pas, Roma e dënoi Zaniolon duke e përjashtuar nga skuadra, gjë që bëri t’ia ndërronte mendjen yllit italian dhe ta pranonte kalimin te Bournemouthi, por që ky i fundit vendosi të largohej nga marrëveshja.

Ndërkaq, kishte spekulime se Zaniolo ishte afër transferimit te Leeds fillimisht, pastaj edhe te Evertoni, por që si duket këto ishin të pavërteta.

“Ka shumë lajme të rreme për mua. Jam i gatshëm për ta ndihmuar AS Roman, dhe jam i gatshëm që ta jap më të mirën nga vetja për klubin”, tha Zaniolo.

Zaniolo nuk ishe kurrë afër kalimit te Leeds United ose Evertoni. Bournemouthi kishte një marrëveshje me Romën, por që lojtari e refuzoi.

Vazhdo të lexosh

Sport

Messi: Botërori 2026 duket larg për moshën time

“Ka shumë deri në Botërorin e ardhshëm”, ka thënë Messi.

Publikuar

nga

Lionel Messi ka dhënë një intervistë të gjatë për gazetën argjentinase “Ole” ku ka folur gjerë e gjatë për karrierën e tij duke folur për gjëra shumë të rëndësishme.

Mbi të gjitha, ai ka hedhur dyshime nëse do të jetë i pranishëm në Kampionatin Botëror të vitit 2026 duke thënë se për moshën që ka, ai duket mjaftë larg.

“Nuk e di, kam thënë gjithmonë që për shkak të moshës më duket se e kam shumë të vështirë ta mbërrijë. Më pëlqen të luaj futboll, e dua atë që bëj dhe për sa kohë që jam mirë dhe ndihem në formë dhe vazhdoj ta shijoj atë, do ta bëj. Por duket se ka shumë deri në Botërorin e ardhshëm”, ka thënë Messi.

Tuje kampioni i botës ka zbuluar edhe detaje nga fotoja e tij e famshme në krevat me trofeun e Kupës së Botës.

“Kemi arritur pothuajse në mëngjes në hotel, kemi fjetur shumë pak. Mendoj se me ndryshimin e orës kam fjetur maksimumi një ose dy orë. Ishte ora 6 e mëngjesit dhe unë kisha ndezur tashmë televizorin dhe dhoma ime kishte pamje nga Rodrigo dhe Otamendi, të cilët ishin në anën tjetër. Ata duhet të më kenë dëgjuar të shkoj në banjë, të ngrihem dhe të ndez televizorin. Nuk e di pse kisha përfunduar me Kupën atë natë, ishte në dhomën time, ma kishin lënë. E kisha pranë, u shfaq Rodrigo, u bëra kështu dhe më tha: ‘Eja këtu të të bëj foton’”, ka zbuluar Messi.

Vazhdo të lexosh

Sport

Messi tregon nëse ka probleme me Mbappen

“E vërteta është se me Kylian nuk ka asnjë problem, përkundrazi”, tha ai.

Publikuar

nga

Lionel Messi ka këmbëngulur se ai ka një marrëdhënie shumë të mirë me bashkëlojtarin e PSG-së, Kylian Mbappe dhe zbuloi se ata kanë diskutuar së bashku për finalen e Kupës së Botës.

Në një intervistë tjetër të zhvilluar me shtatë herë fituesin e Topit të Artë, Messi u pyet për marrëdhënien e tij me shokun e skuadrës së Paris Saint-Germain, Mbappe, ku të dy duhet të janë në qendër të vëmendjes në kryeqytetin francez, ndërkohë që luftojnë për të qenë më i miri në botë. Messi tha se nuk ka pasur kurrë probleme me Mbappen.

Gazeta argjentinase “Ole” e pyeti Messin nëse ka diskutuar për finalen e Katarit me Mbappe, për të cilën ai u përgjigj:

“Po, ne folëm për lojën, festimet se si e kishin përjetuar njerëzit në Argjentinë në ato ditë që kisha qenë unë. Pushimet dhe festat që kishim. Dhe asgjë, asgjë më shumë, por mirë, shumë mirë. E vërteta është se me Kylian nuk ka asnjë problem, përkundrazi”.

Ky është një lajm shumë i mirë për skuadrën franceze pasi i pret një përballje e madhe në fazën 1/16 të Ligës së Kampionëve me Bayern Munihun ne mesin e muajit shkurt.

Messi gjithashtu është në bisedime me drejtuesit e PSG-së për rinovimin e kontratës së tij.

Vazhdo të lexosh

Sport

Greenwood lirohet nga të gjitha akuzat për përdhunim dhe sulm në tentativë

Vendimi u mor këtë pasdite.

Publikuar

nga

Lojtari i Manchester United, Mason Greenwood është liruar nga të gjitha akuzat për përdhunim, sjellje kontrolluese e shtrënguese dhe një akuzë e sulmit që shkaktoi dëmtime trupore.

Greenwood, 21 vjeç, u akuzua në tetor të vitit 2022, por këtë pasdite u mor një vendim nga CPS për të ndërprerë ndjekjen penale në përputhje me Kodin për Prokurorët e Gjykatës.

Lojtari, i cili ka luajtur vetëm një herë për Anglinë, u arrestua për herë të parë në janar mbi akuzat në lidhje me partneren e tij, pasi imazhet dhe videot u postuan nga ajo në rrjetet sociale.

Më pas, ai u suspendua nga skuadra e Unitedit si dhe ishte larguar nga video-loja, “FIFA 22”.

Një person nga Greater Manchester Police tha:“Ne kemi për detyrë t’i mbajmë çështjet në shqyrtim të vazhdueshëm. Në këtë rast, një kombinim i tërheqjes së dëshmitarëve kryesorë dhe materialeve të reja që dolën në dritë nënkuptonin se nuk kishte më një perspektivë realiste për dënim. Në këto rrethana, ne kemi për detyrë ta ndalojmë rastin. Ne ua kemi shpjeguar vendimin tonë të gjitha palëve”.

Akuzat me të cilat përballej Greenwood, nga nëntori i vitit 2018 deri në tetor të vitit 2021, të gjitha lidhen me të njëjtën grua, respektivisht partneren e tij.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara