Film & TV

Ka vdekur aktorja që solli për herë të parë personazhin e Wednesday Addams

Sipas The Guardian, Loring vdiq të shtunën në mbrëmje në spital e rrethuar nga familja.

Publikuar

Lisa Loring aktorja e cila luajti rolin e Wednesday Addams në filmin e parë të “The Addams Family” është ndarë nga jeta në moshën 64 -vjeçare nga një goditje cerebrale.

Sipas The Guardian, Loring vdiq të shtunën në mbrëmje në spital e rrethuar nga familja.

Laurie Jacobson, mikeshë e Loring ka dhënë lajmin e keq nëpërmjet një postimi në Facebook. Sipas saj, aktorja pësoi një goditje të rëndë në tru për shkak të presionit të lartë të gjakut  dhe konsumit të duhanit. Ajo ka treguar se tre ditët e fundit jeta e saj varej vetëm nga aparaturat, derisa familja vendosi t’i shkëpuste.

Jacobson ka vlerësuar trashëgimin që Loring ka lënë në kinematografi. Ajo do të kujtohet gjithmonë si Wednesday Adams, rol të cilin ajo e luajti nga viti 1964 deri në 1966 në përshtatjen e parë të bërë për “Familjen Adams” të cilat ishin të botuar nga Charles Addams në New Yorker.

Rolin e vajzës së frikshme ajo e mori kur ishte vetëm 5 vjeçe dhe performanca e saj ndikoi shumë në mënyrën se si ky personazh do të transformohej më vonë.

Edhe kërcimi i cili shumë shpejt u kthye në një trend në serialin e Netflix “Wednesday”, e ka zanafillën e tij te kërcimi i Loring pasi ajo ka qenë një frymëzim për aktoren, Jenna Ortega./tvklan.al

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Aktori Jonathan Majors arrestohet nën dyshimet për sulm

Viktima pësoi “lëndime të lehta në kokë dhe qafë”, njoftoi policia.

Publikuar

nga

Aktori Jonathan Majors, i cili shkëlqeu në filmat “Creed III” dhe “Ant-Man and the Wasp: Quantumania”, u arrestua mëngjesin e së shtunës për sulm, njoftoi policia e New York-ut.

33-vjeçari Majors u dërgua në paraburgim pas një telefonate që u bë nga një apartament në lagjen Chelsea të Manhattanit, thuhet në njoftimin e policisë.

“Viktima e raportoi rastin në polici”, thuhet në njoftim.

Viktima pësoi “lëndime të lehta në kokë dhe qafë”, njoftoi tutje policia.

Majors përballet me akuza për sulm dhe ngacmim./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Rikthimi i filmave “më të mëdhenj se ekrani”

Bëhet fjalë për “Avatar” dhe “Babylon”.

Publikuar

nga

“Avatar” dhe “Babylon”, janë vetëm 2 filmat e para të një zhanri të ri filmash spektakolarë, të projektuar mbi të gjitha për t’u parë në kinema. Megjithatë tani i takon publikut që të kthehet dhe mbushë sallat.

Aktualisht ka një kategori të re filmash që janë “më të mëdhenj se ekrani”. Dhe kjo në çdo kuptim: nga konceptimi dhe deri tek realizimi i asaj shfaqje të madhe që mund të jetë tërheqëse edhe nëse shihet sërish edhe pse jo domosdoshmërisht në kinema.

Siç ndodh shpeshherë, dy filmat e parë në kuadër të kësaj përpjekje të re për të rikthyer njerëzit në kinematë e mbarë botës pas kufizimeve të pandemisë vijnë nga Hollywood, kryeqyteti i industrisë audiovizive amerikane dhe botërore, që ka shumë nevojë për të ardhurat nga kinematë. Dhe jo vetëm ato amerikane.

Kjo gjë duhet kuptuar edhe në Itali: gjithçka që prodhohet për kinemanë duhet të ketë përmbajtje gjithnjë e më të jashtëzakonshme kinematografike. Mbi të gjitha spektakolaritetdhe përfshirje emocionale. Çdo film që nuk respekton plotësisht të paktën këto dy parametra duhet të destinohet për televizionin, ashtu siç edhe ka ndodhur në fakt gjatë 3 viteve të fundit.

Njerëz që bisedojnë në një dhomë, një makinë që vjen apo një histori në një plazh, në TV; Avtar dhe Babylon, që kanë dalë prej disa ditësh edhe në kinematë italiane, dhe më pas edhe në TV. Një film shumë i ndryshëm për nga përmbajtja, Avatar ka një skenar të shkruar në anën e pasme të një pulle postare, por është shumë i pasur me efekte dixhitale.

Ndërsa Babylon, nga regjisori fituesi i çmimit Oscar, Damien Chazelle, është i tejmbushur me përmbajtje dhe nivele letrare emocionuese. Gjithsesi që të dy i përkasin kategorisë së filmave të krijuar enkas për të mbushur sërish kinematë.

Sepse tallen me vetë idenë për t’u parë në TV, të paktën herën e parë. “Babylon” është një kryevepër për cilindo që e do kinemanë, jo si një fans i zjarrtë i kinemasë, por edhe si një spektator i dashuruar pas filmave dhe historisë së tyre, madje edhe thashethemeve mbi to.

Vetëm sa për të dhënë një ide mbi madhështinë që dominon në të gjithë filmin: imazhi i parë i Babilonisë është ai i një elefanti gjigant, që nga shkretëtira e Kalifornisë, duhet të arrijë një majë shkëmbore në të cilën ndodhet kështjella e një producenti hollivudian, në mënyrë që të bëhet një nga atraksionet më të çmendura të festës së madhe që do të fillojë.

Jemi në vitin 1926 dhe për Hollywood-in ishte gati të niste sezoni i jashtëzakonshëm, megjithëse i dhimbshëm, i kalimit nga filmi pa zë në atë më zë. Shumë yje, që dikur nuk kishin nevojë të flisnin, i nënshtrohen nevojës për të shqiptuar dhe recituar vargjet që më parë, në filmat e vjetër pa zë, ishin shkruar në tabela. Para së gjithash, Jack Conrad, i luajtur nga një Brad Pitt në formën e tij më të mirë në rolin e një miksimi yjesh të kohës (nga RonaldColman te John Gilbert). Të vdekur dhe të plagosur.

Në Hollywood ka përfunduar njëherë e përgjithmonë Epoka e Pionierëve dhe ka nisur Epoka e Artë e përqendruar në një sistem të ri yjesh të kinemasë. Ndër “yjet” e parë që u rrëzuan gjatë kalimit nga filmi pa zë në atë më zë ishte Greta Garbo e vërtetë, e cila dështoi në provën e zërit të saj, pavarësisht se deri atëherë ishte “Hyjnorja” kryesore.

Për ta ngushëlluar veten, Holliwood u bë rreth vitit 1927 (viti zyrtar i lindjes së filmit me zë me filmin “Këngëtarja e xhazit” nga Al Jolson), kryeqyteti i veseve më ekstreme, i figurave më të errëta, ku debatohet edhe për personazhin që luan së fundmi aktorja Margot Robbie, në një rol pretendues për çmimin Oscar. Pra po rikthehen filmat që duhet të shihen ekskluzivisht në kinema: tani është publiku ai që duhet të rikthehet atje për t’i parë. / Total TV – Bota.al

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Aktori Luke Evans i shpreh mbështetje Ukrainës

Ai dëshiron që “lufta e tmerrshme dhe e pakuptimtë të përfundojë”.

Publikuar

nga

Aktori nga Uellsi, Luke Evans, i cili u shfaq në filmat “Beauty and The Beast” dhe “The Beast and The Hobbit”, i shprehu mbështetje popullit të Ukrainës.

Qytetarët ukrainas janë “vëllezërit dhe motrat tona”, thotë ai, duke shtuar se dëshiron që “lufta e tmerrshme dhe e pakuptimtë të përfundojë”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Zbulohen detaje rreth filmit të fundit të Quentin Tarantino

Detajet rreth komplotit të filmit të ardhshëm mbeten të paqarta.

Publikuar

nga

Filmi final i vetëshpallur i Quentin Tarantinos është në rrugë e sipër. Të martën, The Hollywood Reporter raportoi se Tarantino ka shkruar një skenar të titulluar “The Movie Critic” që tani po përgatitet ta drejtojë në vjeshtë, duke cituar burime.

Detajet rreth komplotit të filmit të ardhshëm mbeten të paqarta, por gazeta raportoi se filmi zhvillohet në Los Anxhelos gjatë fundit të viteve 1970 dhe përqendrohet rreth një gruaje kryesore. THR spekuloi se filmi mund të fokusohej në kritiken e ndjerë të filmit Pauline Kael, për të cilën Tarantino “dihet se ka një respekt të thellë” dhe që për disa muaj në 1979 punoi si konsulent në Paramount Pictures, sipas gazetës. Kael vdiq në vitin 2001.

Quentin ka thënë prej vitesh se do të bënte vetëm 10 filma në karrierën e tij. Në nëntor 2022, regjisori i filmit Pulp Fiction i tha Chris Wallace të CNN se filmi i tij i radhës do të ishte i fundit pas publikimit të nëntë filmave të pavarur, duke filluar me Reservoir Dogs të vitit 1992. “E kam bërë për një kohë të gjatë; e kam bërë për 30 vjet. Dhe është koha për të përfunduar shfaqjen”, i tregoi Tarantino Wallace.

Tarantino ka fituar dy çmime Oscar për skenarin: për filmin Pulp Fiction të vitit 1994 dhe Django Unchained të vitit 2012, të dyja të cilat ai i drejtoi gjithashtu. Pjesa tjetër e filmave të tij të pavarur të drejtuara përfshijnë Jackie Brown (1997), Kill Bill: Volume 1 (2003), Kill Bill: Volume 2 (2004), Inglourious Basterds (2009) dhe The Hateful Eight (2015)./lapsi.al/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara