Lajmet

“Jini të lumtur në heshtje. Sa më e vogël audienca, aq më i madh suksesi juaj!”

Mësoni të mos e përhapni lumturinë tuaj në ajër.

Publikuar

Pavarësisht nëse arritjet tona lidhen me marrëdhëniet romantike, vetëvlerësimin ose punën, ne gjithashtu ndajmë informacionin më të vlefshëm dhe kuptimplotë, duke besuar se janë të lumtur që na shohin të përmbushim ëndrrat tona.

Ja pse mund të tërheqim shumë negativitet:

Kur bëhet fjalë për ndarjen e informacionit të vlefshëm për realitetin tonë, duhet të ndjekim gjithmonë këshillat e nënave dhe gjysheve tona për të “mbajtur gojën mbyllur”.

Sado që besojmë në mirësinë e botës, e vërteta është se është shumë më e lehtë të gjesh njerëz që janë ziliqarë dhe të pakënaqur me fitoret tona sesa njerëz zemërmirë, vërtet të lumtur për të parë suksesin e të tjerëve.

Meqenëse nuk mund t’i dimë qëllimet e të gjithëve rreth nesh, gjëja më e mirë që mund të bëjmë është të zvogëlojmë zhurmën kur festojmë arritjet tona. Kur lumturia jonë hesht, duke mbetur vetëm mes nesh dhe atyre që janë pjesë e udhëtimit tonë, ne mund të festojmë çdo ditë në mënyrë të plotë, pa frikë nga pasojat e thashethemeve dhe negativitetit.

Duke kufizuar numrin e njerëzve që dinë për lumturinë tonë, ne gjithashtu zvogëlojmë numrin e njerëzve të pakënaqur dhe të paaftë për të qenë të lumtur, e që janë të interesuar të na sabotojnë.

Sigurisht, është mirë të jemi në gjendje të ndajmë momentet e mira në jetë me të tjerët, por zilia mund të na dëmtojë në mënyra që as nuk mund t’i imagjinojmë.

Pra, gjëja më e mirë për të bërë është të ruani të drejtën për të qenë të lumtur, dhe një nga mënyrat më të mira për të ushqyer ditët e mira është të flisni më pak për to. Nëse keni vuajtur ndonjëherë nga prania e një personi toksik dhe ziliqar, të gjithë jeni shumë të njohur me dëmin e të qenit shumë i hapur me ta.

Mësoni të mos e përhapni lumturinë tuaj në ajër. Ruajeni atë, ashtu siç ruani të gjitha gjërat tuaja që nuk doni të vidhen. Lumturia dhe suksesi juaj janë pasuritë tuaja më të mëdha, mësoni t’i ruani ato në mënyrë që të zgjasin më shumë./Bota.al

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara