Lajmet

Jep dorëheqje diplomati rus në OKB: Kurrë nuk jam ndjerë kaq i turpëruar

Ai dënoi Vladimir Putinin për luftën e tij agresive kundër Ukrainës

Publikuar

Shumë shtete kanë zgjedhur të largohen nga Rusia dhe të mos bëjnë më biznes me të ose të largojnë nga vendi i tyre diplomatët rusë.

Së fundmi një diplomat rus në OKB ka dhënë dorëheqje, duke thënë se ai “kurrë nuk ka qenë kaq i turpëruar” nga vendi i tij, ndërsa dënoi Vladimir Putinin për luftën e tij agresive kundër Ukrainës, sipas raporteve, shkruan The Guardian.

Boris Bondarev, një këshilltar i misionit rus në zyrën e OKB-së në Gjenevë, kritikoi ministrinë e jashtme ruse – ku ai ka punuar për 20 vjet për gënjeshtra dhe joprofesionalizëm, raporton vëzhguesi i të drejtave UN Watch.

“Për njëzet vite të karrierës sime diplomatike kam parë kthesa të ndryshme të politikës sonë të jashtme, por kurrë nuk kam pasur aq turp për vendin tim sa më 24 shkurt të këtij viti”, deklaroi ai.

Lufta agresive e nisur nga Putini kundër Ukrainës, dhe në fakt kundër gjithë botës perëndimore, nuk është vetëm një krim kundër popullit ukrainas, por gjithashtu, ndoshta, krimi më i rëndë kundër popullit të Rusisë.

Ata që e konceptuan këtë luftë duan vetëm një gjë – të qëndrojnë në pushtet përgjithmonë, të jetojnë në vila luksoze, të shëtisin me jahte duke gëzuar fuqi të pakufizuar dhe pandëshkueshmëri të plotë.

Për ta arritur këtë, ata janë të gatshëm të sakrifikojnë aq persona sa është e nevojshme. Mijëra rusë dhe ukrainas kanë vdekur tashmë vetëm për këtë”, tha ai.

Ai tha se puna e ministrisë së jashtme ishte katastrofike gjatë viteve të fundit. Ai ishte veçanërisht kritik ndaj ministrit të jashtëm rus, Sergej Lavrov, për të cilin tha se ishte kthyer nga një “intelektual profesionist dhe i arsimuar” në “një person që transmeton vazhdimisht deklarata kontradiktore dhe kërcënon botën me armë bërthamore”.

“Sot Ministria e Jashtme nuk ka të bëjë me diplomaci. Gjithçka ka të bëjë me persona që nxisin luftën, gënjeshtra dhe urrejtje. Ajo u shërben interesave të pak njerëzve, të atyre pak njerëzve, duke kontribuar kështu në izolimin dhe degradimin e mëtejshëm të vendit tim. Rusia nuk ka më aleatë dhe nuk ka asnjë për të fajësuar veç politikës së saj të pamatur”, deklaroi ai tutje.

Ai përfundoi duke thënë se nuk mund të vazhdonte më të punonte për Ministrinë e Jashtme dhe të ishte dëshmitar i kësaj lufte të përgjakshme dhe të panevojshme.

Neuer tha se Bondarev ishte një “hero”, duke shtuar: Tani po u bëjmë thirrje të gjithë diplomatëve të tjerë rusë në Kombet e Bashkuara – dhe në mbarë botën – të ndjekin shembullin e tij dhe të japin dorëheqjen.

Lajmet

Qeveria ndan mbi 7.2 milionë euro për subvencionim të tarifave të rrymës

Mjetet janë ndarë për masën e zbatimit 3.7 – Mbështetje në tejkalimin e krizës energjike të Pakos Ringjallja Ekonomike.

Publikuar

nga

Qeveria e Kosovës ka mbajtur një mbledhje elektronike të hënën ku ka ndarë 7 milionë e 278 mijë euro për subvencionim të tarifave të energjisë elektrike.

Mjetet janë ndarë për masën e zbatimit 3.7 – Mbështetje në tejkalimin e krizës energjike të Pakos Ringjallja Ekonomike.

“Mjetet e ndara do të përdoren për subvencionimin e energjisë elektrike për konsumatorët fundorë, me qëllim të uljes së ndikimit të tarifave të energjisë, që reflektojnë në faturat e konsumatorëve. Kushtet dhe kriteret e shfrytëzimit të këtyre mjeteve përcaktohen me vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës Nr. 21/94 të datës 24 gusht 2022”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit. 

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kurti takoi ambasadorët e akredituar: Kosova ka votat e nevojshme për anëtarësim në KiE

Ai i informoi ata për ecurinë e bisedimeve që u zhvilluan të shtunën në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Publikuar

nga

Me ftesë të tij, kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me zëvendëskryeministrin e parë, Besnik Bislimi, priti ambasadorët, të ngarkuarit me punë, shefat e misioneve diplomatike dhe zëvendësambasadorët e akredituar në Kosovë.

Sipas një komunikate të Qeverisë, në këtë takim të gjerë e të përbashkët, ai i informoi ata për ecurinë e bisedimeve të shtunën në Ohër të Maqedonisë së Veriut, dhe për rezultatin e arritur aty me rastin e dakordimit publik për aneksin e zbatimit të Marrëveshjes Bazë.

“Në tekst të Aneksit të dakorduar në Ohër thuhet që Kosova dhe Serbia angazhohen plotësisht për t’i respektuar të gjitha nenet e Marrëveshjes dhe Aneksit, dhe për t’i zbatuar të gjitha detyrimet e tyre përkatëse – që rrjedhin nga Marrëveshja dhe Aneksi – në mënyrë të përshtatshme dhe në mirëbesim. Aty po ashtu thuhet se Kosova dhe Serbia pajtohen që të gjitha nenet të zbatohen në mënyrë të pavarur nga njëra-tjetra”, thuhet në komunikatën e Qeverisë.

Kryeministri Kurti theksoi se delegacioni i Republikës së Kosovës kanë qenë maksimalisht të përkushtuar dhe konstruktiv, por edhe kreativ me oferta e propozime që u refuzuan nga pala tjetër, e cila, sikurse në Bruksel me 27 shkurt, përsëri refuzon të nënshkruajë.

“Rruga për procedimin e aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës dhe në Bashkimin Evropian është e hapur. Sa i përket anëtarësimit në Këshillin e Evropës, Kosova tashmë ka numrin e nevojshëm të votave të shteteve anëtare, ndërkohë që departamenti ligjor i Këshillit ka konfirmuar se nuk ka asnjë pengesë juridike për anëtarësimin e plotë të Republikës së Kosovës në këtë organizatë të rëndësishme”, tha ai.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Erdogan: 104 miliardë dollarë dëme nga tërmeti shkatërrues në Turqi

Erdogan deklaroi kështu në Konferencën e Donatorëve Turqi – Siri.

Publikuar

nga

104 miliardë dollarë, pra 97 miliardë euro, janë dëmet e shkaktuara në Turqi nga tërmeti katastrofik që shkaktoi vdekjen e më shumë se 50 mijë njerëzve, tha Recep Tayyip Erdogan.

“Pavarësisht situatës së tij ekonomike, është e pamundur për çdo vend të luftojë vetëm një fatkeqësi të kësaj shkalle”, tha presidenti turk, duke folur në Konferencën e Donatorëve Turqi – Siri.

“Ne nuk do ta harrojmë kurrë solidaritetin e treguar në këto ditë të vështira nga të gjithë miqtë tanë, BE së bashku me instrumentet termike, shtetet anëtare, vendet kandidate, OKB dhe organizata të tjera ndërkombëtare”, tha ai.

Megjithatë, ai ka bërë të qartë se ka ende shumë për të bërë.

“Kontributet do të na ndihmojnë në përpjekjet tona për tu shëruar nga tërmetet dhe për të fshirë gjurmët e fatkeqësisë. Kjo sepse lufta jonë e vërtetë fillon tani”, tha ai.

Sipas presidentit turk, synimi është ndërtimi i strukturave të sigurta me cilësi të lartë për të plotësuar nevojat e banimit brenda zonës sizmike.

Shefja e Komisionit, Ursula von der Leyen njoftoi se krahu ekzekutiv i BE-së do të japë 1 miliard euro për të ndihmuar në rindërtimin e Turqisë.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Lirohen gazetari francez dhe punonjësi amerikan i ndihmës që ishin rrëmbyer në Sahel

Dubois, 48 vjeç, ishte rrëmbyer në Mali në vitin 2021, ndërsa Woodke u zhduk në Niger në 2016.

Publikuar

nga

Një gazetar francez dhe një punonjës amerikan i ndihmave që ishin rrëmbyer nga xhihadistët në Sahel janë liruar, sipas një gazetari të AFP.

Përkthyesi i pavarur francez Olivier Dubois dhe punonjësi amerikan i ndihmës, Jeffery Woodke dolën nga një aeroplan që u ul në një aeroport në Niamey, kryeqyteti i Nigerit.

Dubois, 48 vjeç, ishte rrëmbyer në Mali në vitin 2021, ndërsa Woodke u zhduk në Niger në 2016.

“Ndihem i lodhur, por jam mirë”, tha Dubois, i buzëqeshur, por dukshëm i tronditur.

“Është e mrekullueshme për mua të jem këtu, të jem i lirë”, tha ai, duke folur para një grupi të vogël gazetarësh.

“Dua t’i bëj homazhe Nigerit për aftësitë e tij në këtë mision delikat dhe t’i bëj homazhe Francës, të gjithë atyre që më kanë ndihmuar të jem këtu sot”.

Ministri i Brendshëm i Nigerit, Hamadou Souley, i cili ishte në aeroport, tha se “pengjet u kapën shëndoshë e mirë nga autoritetet nigeriane përpara se t’u dorëzoheshin autoriteteve franceze dhe amerikane”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara