Kuriozitete

Ja pse të rinjtë pëlqejnë ti mbajnë telefonat pa ‘zë’

Publikuar

Një sondazh i kryer nga ‘Sensor Tower’ në Britaninë e Madhe informon se 49% e adoleshentëve preferojnë të komunikojnë me njerëzit që janë në të njëjtin vend, përmes mesazheve.

Të rinjtë e moshave 16 deri 24 vjeç, i mbajnë telefonat në “heshtje” pra pa zë, sepse nuk duan që t’i telefonojnë.

Studiuesit e sondazhit e quajtën gjeneratën ‘Generation Mute’ (gjenerata e heshur).

Hulumtuesit informuan se numri i shkarkimeve të tingujve për zile nga interneti u ul me 1 milion brenda periudhës 2016-2020.

“Të rinjtë i mbajnë telefonat pa zë, sepse nuk duk duan të bezdisen. Nuk bezdisen nga zhurma e ziles, por bezdisen nga telefonata, që do të thotë se preferojnë të komunikojnë më së shumti nëpërmjet mesazheve”, shkruhet në raportin e studimit.

I njëjti hulumtim gjithashtu zbulon se 49% e adoleshentëve komunikojnë me njerëzit që janë në të njëjtin vend, përmes email-eve, mesazheve me tekst me platforma të tilla si WhatsApp, Facebook Messenger, etj.

Në fakt, arsyeja kryesore, sipas personave që hulumtuan këtë temë, është se të rinjtë preferojnë t’i kenë telefonat e tyre në heshtje sepse ata gjithnjë e kanë ekranin para syve, kështu që nuk “humbasin” asnjë zhvillim dhe për këtë arsye nuk kanë nevojë për tinguj zanor.

Kuriozitete

Banka zvicerane UBS: 14 persona në botë kanë pasuri sa 1,5 miliard njerëz

Publikuar

nga

Një raport i fundit publikuar nga banka zvicerane UBS zbulon se në botë ekziston një grup i shumë privilegjuar i 14 personave të cilët, bashkarisht, kanë grumbulluar një pasuri prej 2 000 miliardë dollarësh. Kjo shifër e jashtëzakonshme përfaqëson një shumë e cila është e barabartë me pasurinë e 1,5 miliard njerëzve më të varfër në botë.

Ndër pjesëmarrësit në këtë grup ekskluziv janë emra të njohur si themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, Elon Musk, themeluesi i Tesla, si dhe Bernard Arnault, pronari i LVMH. Këta individë janë në krye të listës së miliarderëve botërorë dhe mbajnë një pjesë të konsiderueshme të pasurisë globale.

Sidoqoftë, studimi gjithashtu evidenton një “këmbëngulje” të një grupi më të ulët, por ende të pasur, prej 12 personash që kanë një pasuri nga 50 deri në 100 miliardë dollarë. Këta individë, përkundër se më pak në numër, vazhdojnë të mbajnë një shumë prej 2 800 miliardë dollarësh, duke treguar një dallim të qartë nga miliarderët e njohur por edhe të pasurit e mëdhenj të botës, shkruan ATA.

Analizat e bëra nga banka UBS tregojnë gjithashtu se numri i milionerëve në botë është rritur në nivel global, duke arritur 58 milionë persona, të cilët sot e zotërojnë rreth gjysmën e pasurisë globale, e cila përllogaritet në 214 trilionë dollarë.

Studimi gjithashtu bën të ditur se përfitimet nga rritja e pasurisë kanë qenë më të dukshme për shtresat më të pasura, ndërsa shtresat e mesme dhe të ulëta janë larguar gjithnjë e më shumë nga kjo rritje e pasurisë globale./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

Më shumë se 45 mijë specie në rrezik zhdukjeje

Publikuar

nga

Më shumë se 45 mijë specie janë aktualisht në rrezik zhdukjeje, 1 mijë më shumë se vitin e kaluar, sipas një organizate ndërkombëtare të ruajtjes (IUCN) e cila fajëson presionet nga ndryshimet klimatike, speciet “pushtuese” dhe aktivitetet njerëzore si tregtia e paligjshme, shkruan AP.

Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) publikoi listën e specieve të kërcënuara. Tani në edicionin e saj të 60-të, lista ngre alarmin për kafshët dhe bimët në rrezik zhdukjeje, por gjithashtu thekson historitë e suksesit të ruajtjes si ajo e rrëqebullit iberik.

Lista tani përfshin 163 mijë e 40 lloje, një rritje prej rreth 6 mijë krahasuar me vitin e kaluar.

Kaktusët Copiapoa në shkretëtirën bregdetare të Kilit, Atacama, elefanti i Borneos dhe hardhuca gjigante Gran Canaria janë ndër speciet e kërcënuara. Kaktusët Copiapoa janë lakmuar prej kohësh si bimë dekorative, duke nxitur një tregti të paligjshme që është përforcuar nga mediat sociale ku entuziastët dhe tregtarët shfaqin dhe shesin kaktusët.

”82% e specieve tani janë në rrezik të zhdukjes, një rritje e konsiderueshme nga 55% në vitin 2013”, thotë raporti.

IUCN tha se rënia ishte për shkak të rritjes së kërkesës për kaktusët kilianë në Evropë dhe Azi si specie zbukuruese. Kontrabandistët dhe gjuetarët që lehtësojnë tregtinë kanë fituar akses më të madh në habitatin e bimëve falë rrugëve dhe zgjerimit të banesave në zonën e Atacama.

“Është e lehtë të dallosh nëse kaktusët Copiapoa janë marrë pa leje apo janë rritur në një serë”, tha Pablo Guerrero, një anëtar i Panelit të Bimëve të IUCN.

Përditësimi i vitit 2024 gjithashtu thekson elefantin aziatik i Borneos si një specie të rrezikuar. Sipas analizës së IUCN, vetëm rreth 1 mijë elefantë të Borneos vlerësohet të mbeten në natyrë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Qytetet më të mira për të jetuar janë në Evropë dhe Australi

Publikuar

nga

Konsiderohet si një prej qyteteve më të bukura në botë për ta vizituar, megjithatë Vjena është e pamposhtur edhe kur bëhet fjalë për të jetuar aty.

Në listën vjetore të Economist Intelligence Unit (EIU), qyteti austriak është kurorëzuar si qyteti më i mirë për të jetuar. Kjo organizatë bëri matjen në 173 qytete përreth globit bazuar në disa faktorë domethënës, sikurse kujdesi shëndetësor, kultura dhe mjedisi, stabiliteti, infrastruktura dhe arsimimi.

Ky është i treti vit radhazi që Vjena kryeson listën falë rezultateve të mira në katër prej pesë kategorive. Në aspektin e kulturës dhe mjedisit, Vjena u rendit në pozita më të ulëta për shkak të mungesës së dukshme të ngjarjeve të rëndësishme sportive.

Në pozitën e dytë renditet Kopenhaga e Danimarkës, ndërkaq Zyrihu i Zvicrës u pozicionua në vendin e tretë, krahasuar me vitet paraprake kur renditej në vendin e gjashtë.

Melburni i Australisë ra nga vendi i tretë në atë katër, ndërkaq qyteti kanadez Calgary është në vendin e pestë sikurse Gjeneva e Zvicrës.

Vankuveri i Kanadasë dhe Sidnei i Australisë u pozicionuan në vendin e shtatë dhe tetë respektivisht, ndërkaq Osaka e Japonisë dhe Aucklandi i Zelandës së Re u pozicionuan në vendin e nëntë dhe dhjetë respektivisht.

Edhe Evropa Perëndimore performoi mirë, me 30 qytete që shënuan një rezultat mesatar prej 92 nga 100. Sipas organizatës, rajoni kryesisht përballet me jostabilitet, që i atribuohet rritjes së protestave dhe krimit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Shitet në ankand penda më e shtrenjtë në botë

Publikuar

nga

Një pendë e vetme e zogut Huia të Zelandës së Re, i zhdukur tashmë, ka shënuar rekord të ri botëror, pasi u shit për 46 mijë e 521 dollarë në një ankand.

Kjo pendë, e cila fillimisht parashihej të shitej deri në 3 mijë dollarë, theu rekordin e mëhershëm që ishte për një pendë të së njëjtës specie me 450%, njoftoi shtëpia e ankandeve Webb.

Ky lloj zogu është i shenjtë për popullin Maori. Puplat e këtyre zogjve shpesh mbaheshin si koka nga krerët dhe familjet e tyre dhe gjithashtu dhuroheshin ose tregtoheshin.

Huia ishte një zog i familjes së zogjve në Zelandën e Re dhe ishte i njohur për aftësitë e tij të kërcimit dhe pendën e bukur, e cila dallohet për majën e bardhë përgjatë skajit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara