Kulturë, Lifestyle

Ish-ylli i Hollywood-it flet për abuzimin seksual që nga fillimi i karrierës në moshën 12 vjeçare

Ajo shkruan se gjithçka filloi në moshën 12 vjeçare.

Publikuar

Kujtimet tronditëse të modeles dhe aktores tregojnë se si turpi dhe refuzimet e penguan atë t’i tregonte dikujt se ishte përdhunuar kur ishte 12 vjeç, gjë që çoi në një marrëdhënie tjetër abuzive – me një burrë të moshuar – dhe vite varësie nga droga.

Kur dolën kujtimet e Mena Suvarit vitin e kaluar, djali i saj ishte vetëm disa muajsh dhe ajo po përballej me depresionin pas lindjes, ndërsa promovonte librin e saj “The Great Peace” dhe fliste për traumat e: përdhunimit; burra të moshuar grabitqarë; varësia ndaj drogës; dhe një marrëdhënie të tmerrshme dhe abuzive.

Për pjesën më të madhe të jetës së saj, Suvari, e cila tani është 43 vjeç, besonte se vlera e saj nuk qëndronte vetëm në pamjen e saj, por edhe se sa atraktive ishte.

Suvari ishte e shqetësuar se si do të pritej libri i saj, por përgjigja ishte pozitive. Njerëzit i dërguan asaj mesazhe në Instagram, duke treguar përvojat e tyre të abuzimit seksual dhe duke e falënderuar që e kishte shkruar.

Më e vogla nga katër fëmijët dhe vajza e vetme, Suvari u rrit në Rhode Island, në një shtëpi të madhe me një sallë vallëzimi, ku babai i saj, një psikiatër (i cili ishte tashmë në të 60-at kur Mena lindi), do të shihte pacientët. Fëmijëria e saj e hershme ishte e lumtur, por u bë e paqëndrueshme – së pari, ajo u zhvendos me nënën e saj dhe një nga vëllezërit e saj në Virgin Islands, pastaj e gjithë familja u transferua në Karolinën e Jugut. Prindërit e saj ishin të largët.

“U mundova të shihesha dhe të dëgjohesha, të angazhohesha”, thotë ajo. “Por unë nuk ndjeva një humbje të tillë të ndjenjës së vetvetes deri në moshën 12-vjeçare. Kur u përdhunova”. Një mik i njërit prej vëllezërve të saj më të mëdhenj i kushtoi shumë vëmendje, i shkroi letra dashurie, dhe më pas e përdhunoi disa herë në shtëpinë e tij. Më pas ai ishte munduar të njolloste reputacionin e saj.

“Kjo e thithi jetën nga unë. Mendoj se ky ishte vetëm një konfirmim i tepruar se askush nuk do të më shpëtonte, askush nuk do të bënte asgjë për mua”.

Rreth kohës së përdhunimit, ajo nënshkroi kontratë me një agjenci të madhe modelimi në divizionin e fëmijëve të tyre. Verën e ardhshme, ajo do të shkonte për të bërë thirrje në Nju Jork, dhe vitin pas kësaj, ajo i kaloi pushimet verore në Los Anxhelos. Kur ajo u hodh në një reklamë, agjencia i sugjeroi Suvarit të transferohej përgjithmonë në qytet për të vazhduar karrierën e saj, kështu që prindërit e saj u transferuan me të në një apartament të vogël.

Ajo zbuloi se modelimi dhe aktrimi i dhanë asaj një mënyrë për të shprehur ndjenjat e saj, por gjithashtu këto të dyja i mësuan asaj se e vetmja gjë që kishte rëndësi ishte mënyra se si dukej dhe se nëse dukej “atraktive”, kjo ishte edhe më mirë. Në xhirimin e saj të parë për modelim, thotë ajo, “të gjithë ishin të habitur se si dukesha 18 vjeçe. Por unë isha 12”.

Në këtë kohë, nëna e saj ishte larguar, tensionet me babanë e Suvarit ishin shumë të mëdha dhe Suvari kishte mbetur duke u kujdesur për babanë e saj të moshuar. Paratë ishin të pakta, dhe ajo merrte shumë drogë, ndonjëherë në shkollë, duke përfshirë metamfetaminën. “Mendoj se isha e dëshpëruar. U ndjeva plotësisht e pafuqishme dhe e pashpresë”.

Jeta do të përkeqësohej. Menjëherë pas kësaj, Suvari takoi një inxhinier. Marrëdhënia e tyre ishte e keqe dhe abuzive, thotë ajo. Ai i tregonte sa budallaqe ishte, e thërriste me emra ofendues. Ajo u ndje e bllokuar – ajo ishte e dëshpëruar për dashurinë e tij dhe ndjeu se nuk kishte ku të shkonte tjetër. Ajo mori më shumë drogë për t’u përballur me të. Pastaj ishte abuzimi seksual. Në librin e saj, rrëfimi i saj është i tmerrshëm dhe pikëllues. “Nuk më donte. Unë isha vetëm një trup”, shkruan ajo.

Ajo foli edhe rreth filmit që e bëri atë tejet të njohur, “American Beauty” ku luante personazhin e njohur si Angela, transmeton UBT News.

“Unë u identifikova me Angelen” thotë Suvari. “E dija se si ta luaja atë rol, sepse isha shumë e shkolluar në të.

Është e vështirë të kujtohet tani se si ishte jeta në fillim të viteve 2000 për gratë e reja dhe të famshme – shqyrtimi dhe presioni intensiv ndaj grave si Britney Spears, Lindsay Lohan dhe bashkë-yjet e dikurshme të Suvarit, Tara Reid dhe Brittany Murphy. Pas “American Beauty”, megjithë vlerësimin e gjerë dhe nominimin për Bafta, Suvari ende nuk kishte shumë pushtet.

Më pas ajo bëri “Sugar & Spice”, një komedi adoleshente. Duke xhiruar në një gjendje tjetër, ajo më në fund arriti t’i shpëtonte marrëdhënies së saj abuzive, përveçse ajo hyri me shpejtësi në një marrëdhënie tjetër me drejtorin e fotografisë së filmit, Robert Brinkmann, i cili ishte 16 vjet më i madh se ajo. Ata u martuan shpejt.

“Ndoshta po kërkoja familjen”, thotë ajo. Martesa nuk zgjati, dhe as martesa e saj e dytë.

Që nga viti 2018, Suvari ka qenë e martuar me Michael Hope, një mjeshtër që e takoi në xhirime në vitin 2016, dhe djali i tyre mbushi një vjeç në pranverë. Ajo ka vazhduar të punojë në mënyrë të qëndrueshme, duke përfshirë rolet në seritë televizive “Six Feet Unde”r dhe “American Horror Story”.

“Mendoj se gjëja më e madhe është se, për mua, ndihesha sikur nuk më lejohej t’i konsideroja shumë nga këto momente si abuzim apo traumë, sepse gjithmonë e falja. Kjo është një pjesë e madhe e mbijetesës – më duhej të mësoja se si më shërbyen shumë gjëra atëherë, dhe ato nuk duhet të më shërbejnë më”.

Ajo ka pasur terapi ndër vite, por është, thotë ajo, “një betejë e përditshme. Ndjej sikur gjërat nuk largohen kurrë, thjesht fitoni një këndvështrim të ri për to dhe një durim të ri për veten dhe më shumë dhembshuri”.

Sa i përket Hollywood-it, ajo pohoi se “Unë kurrë nuk e kam dashur vërtet. Ndihem sikur mund ta bëj punën time më me ndershmëri”, thotë ajo./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Dylan Sprouse fejohet me modelen Barbara Palvin

Çifti filloi të takohej në vitin 2018.

Publikuar

nga

Dylan Sprouse thuhet i ka propozuar të dashurës së tij, Barbara Palvin.

“Dylan dhe Barbara janë fejuar”, ka thënë një burim për Entertainment Tonight. “Ata u kanë treguar njerëzve unazën e saj dhe janë shumë të lumtur, duke shtuar se “Mezi presin të fillojnë këtë kapitull të ri së bashku”.

Çifti filloi të takohej në vitin 2018./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

The Weeknd thyen rekordin Guiness si artisti më i dëgjuar në histori

Kënga e The Weeknd “Blinding Lights” është tani kënga më e transmetuar në Spotify.

Publikuar

nga

The Weeknd është zyrtarisht mbreti i botës së muzikës, sipas Librit të Rekordeve Botërore Guinness.

Artisti vendosi së fundmi dy rekorde krejt të reja: më së shumti dëgjues mujor në Spotify ndonjëherë, me 111.4 milionë mbresëlënës, dhe ai është artisti i parë që ka arritur 100 milionë dëgjues në platformën e transmetimit.

Por ka edhe më shumë: Kënga e The Weeknd “Blinding Lights” është tani kënga më e transmetuar në Spotify e të gjitha kohërave, me 3.47 miliardë dëgjime mahnitëse që nga e hëna.

Edhe pse Grammy e hodhi poshtë këngën, “Blinding Lights” prapë arriti të bënte histori si kënga më e gjatë në listë në Billboard Hot 100 e të gjitha kohërave, duke kaluar 90 javë në listë. Artistja më e afërt me të për sa i përket dëgjuesve mujor të Spotify është Shakira me 81.6 milionë, e ndjekur nga Ariana Grande me 80.6 milionë, Taylor Swift me 80.2 milionë dhe Rihanna me 78.5 milionë.

Kënga e tij e re “Die For You” me Ariana Grande goditi numrin një në Billboard Hot 100. Është hiti i shtatë numër një për të dy artistët dhe bashkëpunimi i tyre i katërt së bashku. “Die For You” është në fakt një remix i një kënge që The Weeknd e publikoi në vitin 2016, të quajtur “Starboy”, e cila ishte një sukses i madh për të.

Duke folur për suksesin, rekordet e reja botërore të The Weeknd nuk janë të parat e tij. Ai në fakt ka fituar disa Rekorde Botërore Guinness më parë, duke përfshirë një për albumin më të transmetuar të vitit 2015 dhe një tjetër për javët më të njëpasnjëshme në Top 10 të Billboard Hot 100 nga një artist mashkull solo./lapsi.al

Vazhdo të lexosh

Art

​Sot hapet ekspozita e pamjeve satelitore “Duke parë përtej”

Çelja e ekspozitës do të bëhet të hënën, në orën 17:30 në “Pallatin e Rinisë”.

Publikuar

nga

Një vit pas rihapjes për publikun, Observatori Astronomik i Prishtinës në bashkëpunim me Ambasadën e Italisë në Kosovë organizon ekspozitën e pamjeve satelitore “Looking Beyond – Duke parë përtej”, promovuar nga Ministria e Punëve të Jashtme Italiane me kontributin e Agjencisë Italiane të Hapësirës (ASI) dhe të kompanive e-GEOS dhe Telespazio, aktive në fushën e zgjidhjeve dhe shërbimeve satelitore.

Çelja e ekspozitës do të bëhet të hënën, në orën 17:30 në “Pallatin e Rinisë”, ku gjendet edhe Observatori, me pjesëmarrjen e Ambasadorit Antonello De Riu, kryetarit të Prishtinës, Përparim Rama, si dhe kuratorit, Filippo Maggia, një nga ekspertët më të mëdhenj italianë në fushën e fotografisë bashkëkohore.

Sipas një njofitmi të mabasadës, pas çeljes, në kuadër të “Ditës së kërkimit italian në botë”, ekspozita do të jetë e hapur për publikun deri më 14 prill, çdo ditë, nga e hëna në të premte, nga ora 11:00 – 18:00 dhe hyrja do të jetë falas.

Ambasadori De Riu, shpjegon se “projekti përbëhet nga një ekspozitë imazhesh të marra nga plejada satelitore COSMO SkyMed që synon të rrisë kërkimin italian mbi shkencën dhe hapësirën dhe të ndërgjegjësojë publikun për përdorimet e shumta të teknologjive të zbulimit satelitor, veçanërisht në fushën bujqësore, infrastrukturë, parandalimin dhe menaxhimin e ndryshimeve klimatike dhe fatkeqësive mjedisore. Ekspozita – shton diplomati – përfaqëson një mundësi për të prezantuar dhe ndarë një qasje në të cilën Italia beson bindshëm, atë të vënies së shkencës në shërbim të paqes, sigurisë dhe prosperitetit të planetit tonë. Një ngjarje që është kulturore dhe shkencore dhe që jemi krenarë ta sjellim në Observatorin e Prishtinës, i rihapur për publikun pas kaq shumë vitesh falë këmbënguljes së një grupi kosovarësh të rinj dhe të pasionuar.”.

Për Suhel Ahmetin, udhëheqës i Observatorit dhe kryetar i Klubit të Astronomisë së Kosovës (ACK), “qëllimi i ekspozitës, për të cilën falënderojmë përzemërsisht Ambasadën Italiane, është t’i ofrojë publikut një mundësi për të reflektuar për kontributin e teknologjive satelitore për vëzhgimin e Tokës, për promovimin e zhvillimit të qëndrueshëm dhe për mbrojtjen e trashëgimisë natyrore dhe kulturore. Në përgjithësi, përmes kësaj ekspozite, inaugurimi i së cilës bie në një ditë shumë të veçantë për ne që është përvjetori i nëntë i themelimit të Klubit tonë, shpresojmë të rrisim interesimin e publikut kosovar për astronominë dhe hapësirën”.

COSMO-SkyMed është një nga programet më inovative në fushën e vëzhgimit të Tokës, financuar nga ASI dhe Ministria Italiane e Mbrojtjes dhe Universitetit. Sistemi bazohet në një konfigurim të katër satelitëve të pajisur me sensorë SAR (Synthetic Aperture Radar), të aftë të vëzhgojnë planetin ditën dhe natën, në të gjitha kushtet atmosferike. I projektuar për qëllime të dyfishta, programi është në gjendje t’i plotësojë nevojat civile dhe ushtarake.

Observatori Astronomik i Prishtinës, i hapur për herë të parë në vitin 1977, kishte funksionuar vetëm 3-4 vite, megjithatë kishte shërbyer si qendër shkencore dhe arsimore dhe si nyje e bashkëpunimit midis Lindjes dhe Perëndimit gjatë Luftës së Ftohtë. Në vitin 2022, pas 43 vitesh pasiviteti dhe falë kontributit të Misionit të OKB-së në Kosovë (UNMIK) dhe Komunës së Prishtinës, rihapi dyert e tij me përpjekjet e disa të rinjve entuziastëve të hapësirës. Qendra ka disa teleskopë dhe një stacion meteorologjik. Organizon ngjarje shkencore dhe takime vëzhgimi të hapësirës, sidomos gjatë eklipseve.

Dita e kërkimit italian në botë promovohet nga Ministria e Universitetit dhe Kërkimit me mbështetjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar me synimin për të rritur kontributin e studiuesve italianë në shkencën ndërkombëtare. Në mënyrë simbolike festohet rreth datës 15 prill, përvjetorit të lindjes së gjeniut italian Leonardo Da Vinci.

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Aktori Luke Evans i shpreh mbështetje Ukrainës

Ai dëshiron që “lufta e tmerrshme dhe e pakuptimtë të përfundojë”.

Publikuar

nga

Aktori nga Uellsi, Luke Evans, i cili u shfaq në filmat “Beauty and The Beast” dhe “The Beast and The Hobbit”, i shprehu mbështetje popullit të Ukrainës.

Qytetarët ukrainas janë “vëllezërit dhe motrat tona”, thotë ai, duke shtuar se dëshiron që “lufta e tmerrshme dhe e pakuptimtë të përfundojë”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara