AI

“Inteligjenca artificiale nuk do të zëvendësojë krijimtarinë njerëzore”

Anadol thotë se AI mund të jetë ‘mundësi për të gjetur mënyra të reja për të bashkëpunuar me makinat’.

Publikuar

Derisa shqetësimet mbi rreziqet e mundshme që mund të vijnë nga inteligjenca artificiale (AI) po vazhdojnë të rriten, një artist i shquar ka ofruar një perspektivë të re duke thënë se makinat “nuk do të zëvendësojnë krijimtarinë njerëzore”.

“Si koncept, na lë shumë për të menduar për sa i përket mënyrës se si e përkufizojmë kreativitetin dhe matim kohën ose përpjekjen krijuese në epokën e AI”, tha Refik Anadol, një artist i mediave digjitale me origjinë turke, për Anadolu.

“Si mjet, edhe pse mund të ketë aplikime të dobishme profesionale, Inteligjenca Artificiale nuk do të zëvendësojë krijimtarinë njerëzore sepse, për mendimin tim, krijimtaria njerëzore ka një lidhje të fuqishme midis kujtesës dhe emocionit – diçka që AI-së do t’i mungojë gjithmonë”, shpjegoi ai.

“Unë mendoj se përparimet e fundit në teknologjitë e Inteligjencës Artificiale fillimisht mund të shihen si kërcënime serioze në botën e artit, por nuk mendoj se AI paraqet në mënyrë specifike rreziqe për të ardhmen e krijimtarisë”, shtoi ai.

Anadol përdor teknologjitë e fundit për të prodhuar instalime dhe skulptura. Këto teknologji përfshijnë inteligjencën artificiale, mësimin e makinerive dhe llogaritjen kuantike.

Më 5 maj, Anadol rikrijoi performancën e tij audio/vizuale “Living Architecture: Casa Batllo” në Barcelonë të Spanjës për të nderuar Antoni Gaudi, arkitektin katalanas që vdiq në vitin 1926.

Më shumë se 65 mijë njerëz përjetuan performancën në Barcelonë, ku ndodhet Caso Batllo.

AI ‘mundësi për të gjetur mënyra të reja për të bashkëpunuar me makinat’

Kur u pyet lidhur me letrën e hapur që u nënshkrua nga emra të njohur të teknologjisë, të cilët bënë thirrje për një pauzë gjashtëmujore të AI-së, duke përmendur “rreziqet e thella të teknologjisë së re për shoqërinë dhe njerëzimin”, Anadol pranoi se ekzistojnë rreziqe.

“Jam dakord me mendimin e shprehur në letër se ritmi i politikëbërjes në lidhje me AI duhet të përputhet me shpejtësinë e inovacionit në këtë fushë, por jam i mendimit se në vend që të ndalojmë Inteligjencës Artificiale, ndoshta mund të punojmë në forcimin e politikave, rregulloreve, dhe etikës rreth saj njëkohësisht”, tha ai./UBTNews/

AI

Kompania xAI e Elon Musk merr 6 miliardë dollarë për zhvillimin e produkteve të AI-së

Publikuar

nga

Kompania xAI e miliarderit Elon Musk do të marrë 6 miliardë dollarë nga investitorët për të financuar zhvillimin e produkteve të Inteligjencës Artificiale (AI). 

Fondet e reja do të përdoren për të sjellë produktet e para të kësaj kompanie të Inteligjencës Artificiale në treg, për të ndërtuar infrastrukturën dhe për të përshpejtuar kërkimin e teknologjive të ardhshme.

XAI do të vazhdojë në këtë trajektore të pjerrët progresi gjatë muajve të ardhshëm, me përditësime të shumta emocionuese të teknologjisë dhe produkte që do të shpallen së shpejti”, njoftoi kompania gjatë fundjavës.

Musk shkroi në rrjetin social X se para investimit, xAI kishte një vlerësim prej 18 miliardë dollarësh (16.5 miliardë euro)./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

AI

Warren Buffett e krahason AI-në me armët bërthamore

Publikuar

nga

Warren Buffett është i shqetësuar për inteligjencën artificiale.

Në mbledhjen vjetore të aksionarëve në Omaha, Nebraska, 93-vjeçari bashkëthemelues, kryetar dhe CEO i Berkshire Hathaway lëshoi ​​një paralajmërim për rreziqet e mundshme të teknologjisë.

“Ne lamë një xhind nga shishja kur zhvilluam armë bërthamore”, tha ai të shtunën. “AI është disi e ngjashme – është një rrugëdalje nga shishja”.

I ashtuquajturi Oracle of Omaha tha se ka pak ide për teknologjinë që qëndron pas AI-së, por tha se ende ka frikë nga pasojat e saj të mundshme. Imazhi dhe zëri i tij u kopjuan kohët e fundit nga një mjet i mbështetur nga AI, tha ai, dhe ato ishin aq bindëse sa mund të kishin mashtruar familjen e tij. Mashtrimet duke përdorur këto falsifikime të thella, shtoi ai, mund të bëhen gjithnjë e më të përhapura.

“Nëse do të isha i interesuar të investoja në mashtrime, do të ishte industria e rritjes së të gjitha kohërave”, i tha ai turmës.

Berkshire Hathaway ka filluar të përdorë disa inteligjencë artificiale në biznesin e vet për t’i bërë punonjësit më efikasë, tha të shtunën Greg Abel, pasardhësi i pritshëm i Buffett që drejton operacionet josiguruese të Berkshire.

“Ndonjëherë ajo zhvendos fuqinë punëtore, por pastaj shpresojmë se ka mundësi të tjera”, tha Abel, i cili nuk zbuloi shumë detaje se si kompania planifikon të përdorë AI.

Buffett gjithashtu tha se teknologjia mund të ndryshojë botën për mirë, por tha se ai nuk është shitur ende.

“Ka një potencial të madh për të mirë dhe potencial të madh për dëm”, tha ai. “Dhe thjesht nuk e di se si do të ndodhë”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

AI

Microsoft do të investojë 1.7 miliard dollarë për AI në Indonezi

Publikuar

nga

Microsoft ka njoftuar rreth planeve për të investuar 1.7 miliard dollarë në shërbimet e inteligjencës artificiale në Indonezi.

CEO i Microsoftit, Satya Nadella, njoftoi se gjiganti i teknologjisë do të trajnojë 840 mijë njerëz në Indonezi në përdorimin e AI-së dhe do të ofrojë mbështetje për zhvilluesit e teknologjisë në vend.

“Kjo gjeneratë e re e inteligjencës artificiale po riformulon mënyrën se si njerëzit jetojnë dhe punojnë kudo, duke përfshirë edhe Indonezinë. Investimet që po i njoftojmë sot – që përfshijnë infrastrukturën dixhitale, aftësitë dhe mbështetjen për zhvilluesit – do ta ndihmojnë Indonezinë të lulëzojë në këtë epokë të re”, tha ai.

Sipas tij, investimi i Microsoftit do të sjellë infrastrukturën më të fundit dhe më të madhe të AI-së në Indonezi./UBTNews/

 

Vazhdo të lexosh

AI

UBT-ja ka arritur që përmes inteligjencës artificiale të bëjë testimin e njohurive të studentëve

Rektori njoftoi se përmes inteligjencës artificiale UBT-ja bëri edhe testimin e shëndetit të njeriut.

Publikuar

nga

Rektori i UBT-së, Prof. Dr. Edmond Hajrizi njoftoi se si inteligjenca artificiale po shfrytëzohet në edukim. Ai në konferencën ndërkombëtare “Kufijtë e lirisë së fjalës”, tha se UBT-ja përmes inteligjencës artificiale ka mundësuar testimin e njohurive të studentëve.

“Ne kemi arritur sot që përmes ndërlidhjes të inteligjencës artificiale dhe realitetit virtual dhe të shtuar, ne të bëjmë studentët tanë të kenë mundësi të testohen nga një profesor i inteligjencës artificiale për temën për të cilën do të hyjë në provim. Sistemi jonë e konfirmon që ti ke arritur te kompetenca, po flet bukur, ke hyrë thellë, je duke u përgjigjur saktë apo ke nevojë ende të zhvillohesh. Një lloj stimulimi mjaft i mirë, nganjëherë më i mirë se njeriu për të konfirmuar se a je gati për kompetencën apo nuk je”, deklaroi Hajrizi.

Rektori njoftoi se përmes inteligjencës artificiale UBT-ja bëri edhe testimin e shëndetit të njeriut./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara