Internet

Hakohet GoDaddy, ekspozohen 1.2 milion konsumatorë

Kompania tha se hakerët kishin fituar akses në ambientin e hostimit të menaxhuar të WordPress.

Publikuar

Regjistruesi i domaineve dhe ofruesi i shërbime të hostimit GoDaddy lajmëroi ditën e sotme se ishte hakuar.

Kompania tha se hakerët kishin fituar akses në ambientin e hostimit të menaxhuar të WordPress. Afro 1.2 milion përdorues janë ekspozuar nga fjalëkalimet e administratorit, tek sFTP, databazat dhe çelësat privatë SSL.

GoDaddy beson se sulmi ka ndodhur më 6 Shtator 2021 ndërsa një hetim është në proces. Kompania po punon me konsumatorët për të lëshuar certifikata të reja SSL.

Sulmi i fundit kibernetik ndaj GoDaddy ishte në 2020 ku një individ kishe kompromentuar 28 mijë llogari përdoruesish. Në 2018-ën një gabim i AWS ekspozoi serverët e GoDaddy./PCWorld Albanian

Internet

Fraza e vitit 2021 në Duolingo

Sikurse Spotify dhe Apple, edhe aplikacioni Duolingo po u sjell përdoruesve një vështrim të vitit 2021.

Publikuar

nga

Aplikacioni për mësimin e gjuhëve, Duolingo, thotë se fraza e vitit 2021 në këtë aplikacion është “Jam psiqikisht i lodhur”, frazë e cila u përdor në mësimet e gjuhës japoneze dhe duket se e përmbledh më së miri vitin 2021.

Sikurse Spotify dhe Apple, edhe aplikacioni Duolingo po u sjell përdoruesve një vështrim të vitit 2021.

Në raportin e aplikacionit Duolingo, gjuhët më të kërkuara ishin gjuha spanjolle, gjuha angleze, gjuha frënge, gjuha japoneze, gjuha gjermane, dhe popullariteti i gjuhës koreane po rritet në mbarë botën.

Më shumë se dy të tretat e përdoruesve të anketuar nga Duolingo thanë se “ngjarjet kulturore” i frymëzuan ata të mësojnë një gjuhë të re, kurse 29% prej tyre thanë se videot në TikTok në gjuhë të tjera shërbyen si motivim.

Madje kishte të atillë që u frymëzuan edhe nga serialet për të mësuar gjuhë të reja, psh.37% e të anketuarve filluan të mësonin gjuhën spanjolle pas serialit “Money Heist”, 28% prej tyre filluan të ndiqnin kursin e gjuhës koreane pasi pane serialin “Squid Game”, dhe 20% prej tyre filluan të mësonin gjuhën frënge pasi panë serialin “Emily in Paris”./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Internet

‘Emoji’ më i përdorur gjatë vitit 2021

Kështu së paku thonë të dhënat e reja nga Unicode Consortium.

Publikuar

nga

Emotikoni apo ’emoji’ që tregon lot gëzimi mund të duket i pakëndshëm, por është emoji më i përdorur në botë. Kështu së paku thonë të dhënat e reja nga Unicode Consortium, një organizatë përgjegjëse për kodimin e karaktereve universale në ueb, përfshirë këtu edhe emojit që shfaqen në telefona të mençur dhe kompjuterë.

Sipas Unicode, 92% e popullsisë në të gjithë botën përdorin emotikonë, dhe ky emotikon përbën 5% të përdorimit.

Bazuar nga të dhënat e Unicode Consortium, duket se përdorimi i emotikonëve nuk ka ndryshuar shumë. Edhe në vitin 2019, fytyra e qeshur dhe zemra e kuqe ishin më të përdorurat./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Internet

Efektet e lojrave elektronike në psikologjinë e lojtarit

Ankthi mund të ndikojë në jetën e një personi në shumë mënyra.

Publikuar

nga

A keni përjetuar ndonjëherë ankth ndërsa luani videolojëra? Nuk je vetëm. Shumë njerëz mendojnë se videolojërat shkaktojnë ankth edhe kur lodhen me qëllim për relaksim.

Ankthi mund të ndikojë në jetën e një personi në shumë mënyra. Ai “vjen në shumë forma, por shpesh përfshin mendime negative të përsëritura që janë të vështira për t’u qetësuar”, thotë Risa Williams, një psikoterapiste e licencuar dhe autore e Instrumentit Ultimate Anxiety. “Ankthi i lojës mund të përfshijë rrathë mendimesh të përsëritura, veçanërisht për gjërat që nuk mund t’i plotësojmë në lojë.”

Mund të jetë gjithashtu më shumë se dështimi për të përfunduar një lojë. Lojtarët mund të ndihen të zhgënjyer kur i dështojnë shokët e tyre të skuadrës gjatë lojës me shumë lojtarë dhe të ndjehen të vetmuar kur luajnë vetëm. Ka shumë gjëra që mund të shkaktojnë ankth, duke përfshirë ndjenjën e “mosgatishmërisë për të luajtur një lojë tjetër” derisa një pjesë e saj të pastrohet, thotë Yonatan Sobin, Therapisti Nerd. “Në thellësi, është paksa një interes i zbehur për përvojën e lojërave, dhe shpesh, të jesh fizikisht në ankth kur nuk mund të kryesh një detyrë ose arritje të caktuar në një lojë dhe të gjesh veten të frustruar dhe të paaftë për të ‘hyrë në rrjedhat e lojës.”

Ankthi i lojërave prek njerëzit kudo dhe mund të shfaqet në si simptoma si dhimbje koke, palpitacione, dhimbje barku dhe parestezi (ndjesi e gjilpërave) si dhe ndjenja e mungesës së shpresës dhe vetëbesimi i ulët, thotë Leela R. Magavi, një psikiatëre  dhe drejtoresha rajonale mjekësore e Psikiatrisë Komunitare.

Pra cfarë duhet të bësh ti? Të heqësh dorë përfundimisht nga videolojërat? Jo domosdoshmërisht. Ka mënyra për të hartuar strategji dhe për të mësuar të shijoni videolojërat në mënyrë që ato të mos jenë më problem për shëndetin tuaj mendor.

Ndërsa mund të jetë e vështirë për t’u bërë, të menduarit për detyra më të vogla që dëshironi të përmbushni në videolojërat tuaja mund të zvogëlojë ankthin tuaj.

” Krijimi i qëllimeve më të vogla me një afat kohor mund t’ju ndihmojë të ndiheni të relaksuar – veçanërisht kur lojërat bëhen gjithnjë e më e bazuara në arritje, përfitoni një ndjenjë se keni fituar dhe arritur shumë” thotë Williams

  • Rifokusoni energjinë tuaj diku tjetër

Gjetja e diçkaje qetësuese për të bërë para dhe pas lojës mund të ndihmojë me ankthin. Mund të jetë çdo gjë që keni përdorur më parë për të reduktuar stresin.

Magavi këshillon që lojtarët të dëgjojnë këngën e tyre të preferuar së bashku me marrjen e “disa frymëmarrjeve të thella për të ngadalësuar ritmin e tyre të frymëmarrjes dhe për të parandaluar panikun”. Sa herë që ju ndodh të vëzhgoni një ndryshim në humor ose frymëmarrje, të bëni një pushim për të praktikuar frymëmarrjen.

  • Luaj atë që të pëlqen – me miqtë

Taktika e Sobin për reduktimin e ankthit gjatë lojës është të mbështetet në komunikimin social. Sugjerimi i tij është të ndërtoni ose të bashkoheni me komunitete në hapësira në internet si Discord, Reddit dhe Twitch. Kjo zvogëlon ndjenjën e të qenit vetëm që mund të vijë nga të luajturit solo. Kjo nuk do të thotë që loja solo i atribuohet drejtpërdrejt ankthit – nëse loja me shumë lojtarë është shkaku i ankthit tuaj, atëherë të luash solo mund të japë efektin e kundërt. Gjithçka ka të bëjë me njohjen e vetes. Është gjithashtu e rëndësishme të luani lojërat që dëshironi në mënyrë që përvoja juaj të jetë e këndshme. /GameWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Internet

Twitter do të heqë përmbajtjet e publikuara pa leje

Rregulli i ri është shtesë e politikave për të ndalë publikimin e informatave private, pa leje.

Publikuar

nga

Platforma sociale, Twitter ka njoftuar se fotografitë dhe videot e njerëzve që shpërndahen pa lejen e tyre janë kundër politikave të tyre, dhe sipas kërkesës mund të hiqen.

Rregulli i ri është shtesë e politikave për të ndalë publikimin e informatave private, pa leje.

Sipas kritikëve, ky rregull është i gjerë dhe se mund të përdoret për “të penguar qëllimisht fjalën e lirë”. Por nga Twitter thonë se do të shqyrtojnë edhe kontekstin në të cilin janë postuar fotografitë.

Kompania megjithatë ka thënë se do të marrë në konsideratë nëse një fotografi ka qenë publikisht në dispozicion apo në artikuj të ndryshëm të lajmeve apo nëse një fotografi po shpërndahet në të mirë të interesit publik.

Para heqjes së imazheve ose ndërmarrjes së veprimeve detyruese, Twitter duhet të njoftohet nga “individët e paraqitur, ose nga një përfaqësues i autorizuar, se ata nuk kanë pranuar që imazhi ose videoja e tyre private të ndahet”./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara