Teknologji

Greenroom është përgjigja e Spotify ndaj Clubhouse

Aplikacioni është i fokusuar vetëm në përmbajtjet sportive. Përdoruesit mund të kyçen në aplikacion duke përdorur kredencialet e Spotify edhe pse nuk është e kërkuar.

Publikuar

Spotify lançoi ditën e sotme Greenroom, përgjigjen ndaj Clubhouse për iOS dhe Android duke shënuar përpjekjen e parë në krijimin e një platforme të medias sociale.

Aplikacioni shumë i ngjashëm me Clubhouse, ju jep përdoruesve mundësinë për të hostuar biseda live rreth sportit, muzikës dhe kulturës.

Lançimi i ditës së sotme inkurajon përdoruesit të regjistrohen dhe mësojnë sesi të përdorin aplikacionin. Disa prej funksionaliteteve kyçe të tij do të gjejnë rrugën për në aplikacionin kryesor të Spotify.

Aplikacioni është i fokusuar vetëm në përmbajtjet sportive. Përdoruesit mund të kyçen në aplikacion duke përdorur kredencialet e Spotify edhe pse nuk është e kërkuar.

Thuajse çdo kompani teknologjike duket e fokusuar në rrjetet sociale audio, diçka që nuk ekzistonte deri në Mars të 2020-ës kur Clubhouse debutoi.

Që atëherë Twitter ka lançuar Spaces, Facebook Rooms dhe kompani të tjera si Slack, Linkedin, Reddit dhe Discord kanë ndërtuar produkte të ngjashme. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Toyota prezanton Land Cruiser Modellista për tregun e Japonisë

Publikuar

nga

Pasi së fundi prezantoi gjeneratën e re të Land Cruiserit, Toyota ka nisur të ofrojë për tregun e Japonisë edhe modelin Modellista.

Land Cruiser Modellista është i destinuar vetëm për tregun e Japonisë dhe ndër të tjera tërheq vëmendjen me mbrojtësin e përparmë e të pasmë, pastaj me dizajnin ndryshe të pragjeve e tavanit dhe me pasqyre të kromuara. Ka rrotë 21 inç nga alumini, sistem të ri shkarkimi dhe drita LED me ndriçim të brendshëm si dhe disa elemente nga metali. \autoblog

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Tash edhe në WhatsApp fotografitë zhduken pasi t’i shikoni

Publikuar

nga

Karakteristika e re, e quajtur “shiko një herë”, i lejon përdoruesit të dërgojnë fotografi dhe video në biseda që mund të shihen vetëm një herë para se të zhduken.

Karakteristika është e ngjashme me opsionin që tashmë ekziston prej kohësh në Snapchat dhe Instagram.

Kur bëni fotografi në WhatsApp-in, përdoruesit mund të zgjedhin ikonën e kohëmatësit për ta vendosur fotografinë në “shiko në një”.

Facebook e shet këtë veçori si një nga opsionet e “momenteve private” ose për dërgimin e informacioneve potencialisht të ndjeshme si fjalëkalimet Wi-Fi.

Si gjithmonë, njerëzit duhet të kenë kujdes se sa “privat” janë mesazhe të tilla.

Kompania vëren se marrësi ende mund të marrë një foto të tillë “shiko një herë” dhe, ndryshe nga Snapchat, WhatsApp nuk do ta njoftojë dërguesin kur është marrë foto. /Telegrafi/

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Microsoft ka prezantuar një kontrollues të ri për tastierën Xbox

Publikuar

nga

Microsoft ka prezantuar kontrolluesin e tij të fundit për tastierën Xbox.

Kontrolluesi i ri quhet Aqua Shift Special Edition dhe me të vërtetë duket tërheqës në ngjyrën e tij blu të ndritshme, gjë që e bën atë ndoshta kontrolluesin “më të ndritshëm” të Microsoft ndonjëherë.

Përveç ngjyrës së bukur, kontrolluesi mori edhe doreza anësore të gomës që kanë një kombinim unik të ngjyrave për secilin rast.

Porositë paraprake për kontrolluesin Aquea Shift Special Edition janë në dispozicion për tregjet e zgjedhura për 69,99 dollarë.

Ky kontrollues bashkohet me shumë të tjerë për Xbox Series X dhe S që kemi parë deri më tani.

Mirosoft hapi Xbox Desing Lab në qershor, duke lejuar lojtarët të krijojnë kontrolluesit e tyre. /Telegrafi/

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Twitter punon me agjencitë e lajmeve për të trajtuar dezinformimin

Publikuar

nga

Twitter do të bashkëpunojë me dy nga agjencitë ndërkombëtarë të lajmeve, Reuters dhe Associated Press, për të hedhur poshtë dezinformatat në faqen e tij.

Twitter tha se partneriteti do t’i mundësojë kompanisë të sigurojë informacion të saktë dhe të besueshëm.

“Në vend që të presë derisa diçka të bëhet virale, Twitter do të kontekstualizojë zhvillimin e diskursit me hapin ose në pritje të bisedës publike,” tha Twitter.

Aktualisht, kur në Twitter ndodhin biseda që mund të jenë të rëndësishme ose të diskutueshme, ekipi i Twitter do gjejë dhe promovojë kontekstin përkatës nga burime të besueshme në mënyrë që të kundërshtojë informacionet potencialisht çorientuese të postuara nga përdoruesit.

Në një postim në blog, Twitter tha se programi i ri do të “rrisë shkallën dhe shpejtësinë” e kësaj pune duke rritur “kapacitetin e tyre për të shtuar kontekst të besueshëm në bisedat që ndodhin në Twitter”.

Postimi tha se materiali nga Reuters dhe AP do të përmirësonte besueshmërinë e informacionit. Është hera e parë që Twitter ka bashkëpunuar zyrtarisht me organizatat e lajmeve për të promovuar informacione të sakta në faqen e saj, sipas një zëdhënësi nga firma e mediave sociale. /tvklan.al

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara