Teknologji

Gjëra të përditshme që ka të ngjarë të zhduken në 20 vitet e ardhshme

Tani ka kaq shumë gjëra që mijëvjeçarët nuk do t’i kuptojnë kurrë për jetën para internetit.

Publikuar

Bota po ndryshon me një ritëm shumë të shpejtë, aq sa hendeku midis përvojës së botës së brezave po rritet gjithnjë e më shumë. Tashmë ka kaq shumë gjëra që mijëvjeçarët nuk do t’i kuptojnë kurrë për jetën para internetit.

Çelësat metalikë- Siguria e bazuar në teknologji ka qenë në rritje prej vitesh dhe me ardhjen e çelësave, sistemeve të ndezjes pa çelës, njohjes së fytyrës/gjurmëve të gishtave dhe kyçjeve elektronike të tastierës, do të çojnë çelësat metalikë drejtë zhdukjes.

Pedali i freksionit- Ka dy faktorë që kontribuojnë në zhdukjen e freksionit, së pari makinat automatike po bëhen shumë më efikase, për të mos përmendur që janë më të lehta për t’u drejtuar. Së dyti, ndërrimet manuale “të automatizuara” po fillojnë kontrollojnë makinën në vend të këmbës së majtë.

Anonimiteti publik- Nga kamerat që monitorojnë rrugët, tek pajisjet inteligjente që monitorojnë mendjet tona, ky është vetëm fillimi i teknologjisë biometrike. Po jetojmë në një epokë ku profilizimi dixhital është një normë dhe klientët vlerësojnë angazhimin e personalizuar.

Telekomanda- Shumë besojnë se komandat zanore dhe kontrolli i telefonit inteligjent do t’i bëjnë telekomandat të zhduken në të ardhmen e afërt.

Fjalëkalimet- Të gjithë e dinë vështirësinë e harrimit të fjalëkalimit, por fatmirësisht ato mund të mos përdoren së shpejti. Teknologjitë e reja pa fjalëkalime, të tilla si verifikimi ndërmjet pajisjeve, kanë filluar të shfaqen dhe do të ketë mbrojtje më të madhe të të dhënave personale.

Tabelat- Dërrasa e zezë dikur ishte revolucionare për ripërdorimin e saj. Por më pas erdhën dërrasat e bardha, të cilat nuk përfshinin aq shumë pluhur, dhe tani ka tabela inteligjente që përdoren gjithnjë e më shumë në klasa pasi mund të ruhen dhe ndahen dhe ato ofrojnë shumë më tepër mjete multimediale.

Trafiku- Nga ana tjetër, me makinat që drejtojnë vetë, gjasat për të rënë në bllokim trafiku do të ulen ndjeshëm. Njerëzit janë shkaku kryesor i aksidenteve, kështu që makinat autonome, të cilat lëvizin vazhdimisht dhe me një shpejtësi konstante, mund të eliminojnë trafikun dhe ndoshta edhe shumicën e aksidenteve.

Fatura letre- Duket se kanë kaluar prej kohësh kohët kur njerëzit në të vërtetë do të mblidhnin të gjitha faturat e tyre fizike, dhe tani kur ato nuk po gërvishten dhe nuk hidhen jashtë, ato shpesh përdoren vetëm për kthime. Disa dyqane po ofrojnë gjithashtu fatura me email në vend të atyre në letër tani.

/rtsh.al/

Lajmet

Testimi i implanteve të trurit tek njerëzit – Neuralink thotë se plani i tyre është miratuar

Rekrutimi për një provë klinike nuk është ende i hapur, sipas Neuralink.

Publikuar

nga

Neuralink tha se lejimi nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për studimin e saj të parë klinik në njerëz është “një hap i parë i rëndësishëm” për teknologjinë e saj, e cila synon të lejojë trurin të ndërlidhet drejtpërdrejt me kompjuterët.

“Ne jemi të ngazëllyer të ndajmë se kemi marrë miratimin e FDA-së për të nisur studimin tonë klinik të parë në njerëz“, tha Neuralink.

“Ky është rezultat i punës së jashtëzakonshme nga ekipi Neuralink në bashkëpunim të ngushtë me FDA”.

Rekrutimi për një provë klinike nuk është ende i hapur, sipas Neuralink.

Qëllimi i implanteve Neuralink është të mundësojë trurin e njeriut të komunikojë drejtpërdrejt me kompjuterët, tha Musk gjatë një prezantimi në dhjetor.

Musk ka qenë i njohur për të bërë parashikime ambicioze për kompanitë e tij, me disa parashikime të tilla që përfundimisht dështuan./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

Kompania e Elon Musk merr leje nga autoritetet amerikane për të testuar çipe në trurin e njeriut

Një gjë e tillë i ka hapur rrugë vendosjes së pajisjeve nga Neuralink te njeriu.

Publikuar

nga

Kompania e Elon Musk e cila synon të vendosë çipet kompjuterike në trurin e njeriut, Neuralink, ka marrë aprovimin e autoriteteve amerikane për lansimin e studimit të parë te njeriu.

Një gjë e tillë i ka hapur rrugë vendosjes së pajisjeve nga Neuralink te njeriu dhe lajmi vjen pasi Elon Musk pretendoi gjatë muajit nëntor se kompania e tij është vetëm gjashtë muaj larg nga testimi i parë.

Por kush do të ishte i gatshëm të pranonte vendosjen e një pajisje të tillë në trurin e tij? A do të jetë dikush që ka një gjendje shëndetësore prej së cilës do të kishte përfitime nëse vendos një çip nga Neuralink?

Kompania është akuzuar vazhdimisht se ka abuzuar me testet e bëra te majmunët, akuza që kompania vazhdimisht i mohon dhe aktualisht është nën hetime.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) refuzoi kërkesën e parë të Neuralink në fillim të 2022 për testime te njeriu. Por nuk është kompania e parë që e pretendon të bëjë një gjë të tillë. Synchron u aprovua nga FDA për të nisur testimet në vitin 2021 dhe korrikun e vitit të kaluar zbuloi implantin e parë kompjuterik./PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

AI

Inteligjenca artificiale po i ndihmon shkencëtarët në luftën kundër superbaktereve dhe kancerit të gjirit

Antibiotiku i ri u identifikua nga studiuesit në Institutin e Teknologjisë të Masaçusetsit dhe Universitetin McMaster.

Publikuar

nga

Inteligjenca artificiale është përdorur për të identifikuar një antibiotik të ri që është i aftë për të vrarë një lloj bakteri përgjegjës për shumë infeksione rezistente ndaj ilaçeve.

Antibiotiku i ri u identifikua nga studiuesit në Institutin e Teknologjisë në Masaçusets dhe Universitetin McMaster nga një bibliotekë me gati 7 mijë përbërës të mundshëm të drogës.

Studiuesit përdorën një model të të mësuarit me makinë që kishin trajnuar për të vlerësuar nëse një përbërës kimik do të pengojë rritjen e acinetobacter baumannii.

Acinetobacter baumannii shpesh gjendet në spitale dhe mund të sjellë pneumoni, meningjit dhe sëmundje të tjera të rënda./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

Facebook nis raundin e fundit të largimeve nga puna

Gjatë muajit mars, Meta u bë kompania e parë Big Tech që njoftoi një raund të dytë pushimesh masive nga puna.

Publikuar

nga

Meta Platforms vazhdoi me raundin e fundit të largimeve nga puna, tha një burim i njohur me çështjen, si pjesë e një plani që u shpall gjatë muajit mars nga kompania.

Gjatë muajit mars, Meta u bë kompania e parë Big Tech që njoftoi një raund të dytë pushimesh masive nga puna.

Shefi Ekzekutiv i Metas, Mark Zuckerberg tha gjatë muajit mars se pjesa më e madhe e pushimeve nga puna në raundin e dytë të kompanisë do të ndodhin në tri “momente” gjatë disa muajve, kryesisht duke përfunduar në maj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara