Kronika e zezë

Gjendet pa shenja jete një person në Vushtrri

Lajmin e ka konfirmuar Avni Zahiti, zëdhënës për media në Drejtorinë Rajonale të Policisë së Kosovës në Mitrovicë.

Publikuar

Një person është gjetur pa shenja jete në Vërnicë të Vushtrrisë sot rreth orës 11:00. Lajmin e ka konfirmuar Avni Zahiti, zëdhënës për media në Drejtorinë Rajonale të Policisë së Kosovës në Mitrovicë.

“Trupi i pajetë deri me tani i paidentifikuar është i gjinisë mashkullore i moshës së shtyrë. Hetuesit policor me autorizim të prokurorit kanë nisur hetimet për identifikimin dhe zbardhjen e rrethanave të rastit. Me urdhër prokurorit, trupi i pa jetë dërgohet në IML për obduksion”, ka thënë Zahiti.

Kronika e zezë

Ngrihet aktakuzë kundër shtatë serbëve për krime lufte në Bosnje dhe Hercegovinë

Ata akuzohen për pjesëmarrje në gjenocidin kundër boshnjakëve në Bosnjën lindore në vitin 1995.

Publikuar

nga

Prokuroria e Bosnjës dhe Hercegovinës ka ngritur aktakuzë kundër shtatë ish-pjesëtarëve të ushtrisë së serbëve të Bosnjës me akuzën për pjesëmarrje në gjenocidin kundër boshnjakëve në Bosnjën lindore në vitin 1995.

Të akuzuar janë Ratko Vujoviq (56), Ljubomir Vlaçiq (66), Vitomir Pepiq (70), Milovan Ognjenoviq (71), Goran Vishkoviq (69), Zheljko Dupljanin (48) dhe Vlastimir Golijanin (49).

Të akuzuarit gjatë luftës në Bosnjë dhe Hercegovinë ishin pjesëtarë të policisë ushtarake të të ashtuquajturit korpus i Drinës të ushtrisë së serbëve të Bosnjës dhe kjo njësi ishte e përfshirë drejtpërdrejt në sulmin në Srebrenicë dhe në përndjekjen dhe vrasjen masive të boshnjakëve.

Në zonën e lokalitetit Shekoviqi dhe Vlasenicë, ata kapën një grup më të madh boshnjakësh të cilët u përpoqën që nga Srebrenica të depërtojnë në territorin nën kontrollin e Ushtrisë së BeH-së.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Arrestohet një person për kanosje të zyrtarëve policorë në Prishtinë

I dyshuari është dërguar në mbajtje.

Publikuar

nga

Në Prishtinë një person është arrestuar të martën pasi që ka kanosur zyrtarë policorë.

“Prishtinë 05.12.2023-10:30. Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që i njëjti kishte kanosur zyrtarët policor. Pas intervistimit me vendim të prokurorit, i dyshuari është dërguar në mbajtje”, thuhet në raportin 24-orësh të policisë.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Kapen rreth 1 mijë euro false në Prishtinë e Suharekë

Në të dyja rastet paratë e dyshuara janë konfiskuar si prova materiale për hetime të mëtutjeshme.

Publikuar

nga

Një grua ka raportuar në polici se janë hasur dy kartëmonedha si dhe tri monedha, në vlerë totale prej 556 euro që dyshohet të jenë të falsifikuara.

Një rast tjetër me falsifikim parash ka ndodhur në Suharekë. Atje një grua ka raportuar se nga persona të panjohur janë pranuar para të metalta në vlerë rreth 418 euro që dyshohet se janë të falsifikuara.

Policia njofton në raportin e saj 24-orësh se në të dyja rastet paratë e dyshuara janë konfiskuar si prova materiale për hetime të mëtutjeshme.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Nëna keqtrajton fëmijën në Fushë Kosovë, dërgohet në mbajtje

Rasti ka ndodhur të martën rreth orës 10:30 të së paradites.

Publikuar

nga

Një rast “keqtrajtimi apo braktisje e fëmijës” është hapur në polici. Një ankues nga Fushë Kosova ka njoftuar institucionin e rendit se një grua ka keqtrajtuar fëmijën e saj.

“E dyshuara është arrestuar, dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje”, thuhet në raportin 24-orësh.

Rasti ka ndodhur të martën rreth orës 10:30 të së paradites.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara