Lajmet

Gaza-Izrael: Kina dënon veton e SHBA-së për thirrjen për armëpushim të menjëhershëm në OKB

Beijing tha se masa dërgoi “mesazhin e gabuar” dhe në mënyrë efektive i dha një “dritë jeshile për masakrën e vazhdueshme”.

Publikuar

Kina ka kritikuar ashpër qëndrimin e SHBA-së për veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB) që kërkon një armëpushim të menjëhershëm në Gaza.

Beijing tha se masa dërgoi “mesazhin e gabuar” dhe në mënyrë efektive i dha një “dritë jeshile për masakrën e vazhdueshme”.

Shtëpia e Bardhë tha se rezoluta e propozuar nga Algjeria do të “rrezikonte” bisedimet për t’i dhënë fund luftës.

Mes tjerash, SHBA-ja ka propozuar rezolutën e saj të përkohshme të armëpushimit, e cila gjithashtu paralajmëroi Izraelin të mos pushtonte qytetin e Rafahut.

Rezoluta e Algjerisë u mbështet nga 13 nga 15 anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së – me MB abstenuan.

Sipas rregullave të këshillit, çdo rezolutë që vihet në veto nga një prej pesë anëtarëve të tij të përhershëm – ku përfshihet edhe SHBA-ja – hidhet menjëherë jashtë.

Afati i fundit i Izraelit për Rafah ngre rreziqe me afrimin e Ramazanit.

Izraeli nisi operacionet e tij në Gaza pas një sulmi nga Hamasi në jug të Izraelit më 7 tetor, gjatë të cilit u vranë rreth 1200 njerëz dhe më shumë se 240 të tjerë u morën peng.

Fushata ushtarake izraelite ka lënë më shumë se 29,000 njerëz të vdekur në Gaza, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi në territorin palestinez.

Më shumë se një milion palestinezë të zhvendosur – rreth gjysma e popullsisë së Rripit – janë grumbulluar në Rafah pasi janë detyruar të kërkojnë strehim atje. Qyteti jugor, i cili kufizohet me Egjiptin, ishte shtëpia e vetëm 250,000 njerëzve para luftës.

Shumë nga të zhvendosurit jetojnë në strehimore të improvizuara ose tenda në kushte të mjerueshme, me qasje të pakët në ujë të pijshëm ose ushqim të sigurt.

Vendimi i SHBA-së për të bllokuar rezolutën e Algjerisë është pritur me një dënim të gjerë.

Ambasadori i Kinës në OKB, Zhang Jun tha se pretendimi se mocioni do të ndërhynte në negociatat diplomatike ishte “krejtësisht i pambështetur”.

“Duke pasur parasysh situatën në terren, shmangia e vazhdueshme pasive e një armëpushimi të menjëhershëm nuk është asgjë ndryshe nga dhënia e dritës jeshile për masakrën e vazhdueshme”, tha ai.

“Përhapja e konfliktit po destabilizon të gjithë rajonin e Lindjes së Mesme, duke çuar në rritjen e rrezikut të një lufte më të gjerë”, shtoi ai.

“Vetëm duke shuar flakët e luftës në Gaza, ne mund të parandalojmë që zjarri i ferrit të përfshijë të gjithë rajonin”.

Kryediplomati algjerian i OKB-së deklaroi se “për fat të keq Këshilli i Sigurimit dështoi edhe një herë”.

“Shqyrtoni ndërgjegjen tuaj, si do t’ju gjykojë historia”, shtoi Amar Bendjama.

Disa aleatë të SHBA-së, kanë qenë gjithashtu kritikë ndaj vendimit për të vënë veton ndaj rezolutës së propozuar nga Algjeria.

I dërguari i Francës në OKB, Nicolas de Rivière shprehu keqardhjen që rezoluta nuk ishte miratuar “duke pasur parasysh situatën katastrofike në terren”.

Linda Thomas-Greenfield, ambasadorja e Uashingtonit në OKB, tha se nuk ishte koha e duhur për të bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm ndërsa negociatat midis Hamasit dhe Izraelit po vazhdonin.

Homologia e saj në Mbretërinë e Bashkuar, Barbara Woodward, tha se plani mund të “bëjë në fakt një armëpushim më pak të mundshëm” duke rrezikuar bisedimet.

Ndërkohë, rezoluta alternative e propozuar nga SHBA bën thirrje për një armëpushim të përkohshëm “sa më shpejt të jetë e mundur” dhe me kusht që të gjithë pengjet të lirohen, si dhe kërkon heqjen e barrierave për ndihmat që arrijnë në Gaza.

Shtëpia e Bardhë më parë shmangu fjalën “armëpushim” gjatë votimeve të OKB-së për luftën. Është e paqartë nëse dhe kur Këshilli i Sigurimit do ta votojë propozimin.

Drafti gjithashtu thekson se një ofensivë e madhe tokësore në Rafah do të rezultonte në më shumë dëme për civilët dhe zhvendosjen e tyre të mëtejshme, duke përfshirë potencialisht në vendet fqinje – një referencë për Egjiptin.

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu tha të martën se ai ishte “i përkushtuar për të vazhduar luftën derisa të arrijmë të gjitha qëllimet e saj” dhe asnjë presion nuk mund ta ndryshojë atë.

Mes tjerash, OKB-ja ka paralajmëruar se një ofensivë e planifikuar izraelite në qytet mund të çojë në një “masak”. Ushtria izraelite më parë ka këmbëngulur se synon vetëm luftëtarët e Hamasit.

Anëtari i kabinetit të luftës izraelite Benny Gantz tha se sulmi tokësor do të fillonte nëse Hamasi nuk lironte të gjithë pengjet deri më 10 mars.

Dështimi i rezolutës së propozuar nga Algjeria vjen disa ditë pasi Katari, një nga vendet që ndërmjetëson bisedimet që synojnë të ndërmjetësojnë një pauzë të luftimeve në Gaza, tha se ato nuk kishin qenë “shumë premtuese” kohët e fundit./UBTNews/

Lajmet

Ukraina pranon raketa me rreze veprimi prej 300 kilometrash nga ShBA-ja

Zëdhënësi i DASH-it njoftoi se këto raketa u dërguan me vendimin e presidentit amerikan, Joe Biden.

Publikuar

nga

Departamenti amerikan i Shtetit (DASH) konfirmoi vonë se Shtetet e Bashkuara i kanë dërguar Ukrainës raketa me rreze të gjata veprimi, të njohura si ATACMS.

Zëdhënësi i DASH-it njoftoi se këto raketa u dërguan me vendimin e presidentit amerikan, Joe Biden.

ATACMS, mund të godasin cakun në largësi të mëdha – deri në 300 kilometra larg – krahasuar me raketat me rreze veprimi prej 165 kilometrash që SHBA-ja ia dha Ukrainës në tetor.

Këshilltari për siguri kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan theksoi më tutje se Ukraina është zotuar se do t’i përdorë këto armë vetëm brenda Ukrainës, dhe jo në Rusi.

Ndërkohë, presidenti amerikan Biden e nënshkroi dje pakon me ndihmë ushtarake për Ukrainën, pasi ajo u miratua nga Kongresi amerikan pas shumë vonesave.

Sipas zyrtarëve amerikanë, pjesa e parë e ndihmës për Ukrainën – që ka vlerë të përgjithshme prej 61 miliardë dollarësh.

Aty përfshihen armë të mbrojtjes ajrore, municione për artileri, autoblinda dhe armë të tjera që do t’iu dërgohen forcave ukrainase, të cilat po përballen me pushtimin që Rusia nisi në shkurt të vitit 2022.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Polonia është e gatshme të kthejë në Kiev ukrainasit që të shërbejnë në ushtri

Kështu bëri të ditur ministri polak i Mbrojtjes, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Publikuar

nga

Polonia e gatshme të ndihmojë Kievin, duke kthyer në Ukrainë burrat ukrainas që të plotësojnë kriterin e moshës për shërbim ushtarak, që të ndihmojnë shtetin e tyre në luftën kundër Rusisë, bëri të ditur minsitri polak i Mbrojtjes, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Ndërsa qeveria ukrainase njoftoi më 24 prill për rregullat e reja, ku sipas tël cilave pasaporta për burrat që plotësojnë moshën për shërbimin ushtarak mund të lëshohen vetëm brenda vendit e jo në misionet e huaja diplomatike.

Burrat nga mosha 18 deri 59 vjeç që jetojnë jashtë vendit nuk do të mund tl rinovojnë pasaportat të cilave u ka skaduar tashmë afati për marrjen e pasaportave të reja.

Polonia edhe më herët ka sugjeruar se do të ndihmonte shtetin ukrainas, në mënyrë që ata persona që janë subjekt i shërbimit ushtarak të kthehen në shtetin e tyre dhe të kryejnë obligimin, tha Kosiniak-Kamysz.

Gjithashtu Polonia ju ka ofruar status të mbrojtjes së përkohshme 950.000 ukrainase.

Polonia renditet nga Evropa e dyta, si shteti që ka strehuar më së shumti ukrainas, pas Gjermanisë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Sot pritet të mbahet takimi i ri në Bruksel për çështjen e dinarit serb në Kosovë

Ky do të jetë takimi i pestë me rradhë mes mes kryenegociatorëve të dy vendeve për çështjen e dinarit serb.

Publikuar

nga

Kryenegociatorët e Kosovës dhe të Serbisë do të mbajnë një takim të ri sot në dialogun për normalizimin e marrëdhenëieve, për të vazhduar përpjekjet për gjetjen e një zgjidhjeje sa i përketë valutës dinar nga Serbia në Kosovë.

Ky do të jetë takimi i pestë me rradhë mes kryenegociatorëve të dy vendeve për çështjen e dinarit serb, përdorimi i të cilit u ndalua në Kosovë në shkurt.

Me rregulloren e re të BQK-s, euroja është caktuar si valuta e vetme në Kosovë për kryerjen e pagesave me para të gatshme që nga 1 shkurti i këtij viti.

Bashkësia ndërkombëtare i ka kërkuar Kosovës ta pezullojë rregulloren, në mënyrë që t’u jepet kohë qytetarëve që të përshtaten me praktikën e re.

Nga ana tjetër Qeveria e Kosovës ka këmbëngulur, është një vendim të pavarur të BQK-së e jo për vendim politik./REL/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kush fitoi e kush humbi në zgjedhjet në Maqedoninë Veriore?

Siljanovska-Davkova dhe Pendarovski shkojnë në balotazh.

Publikuar

nga

Zgjedhjet Presidenciale në Maqedoninë Veriore do të vazhdojnë në raundin e dytë. Në zgjedhjet që u mbajtën të mërkurën, kandidati shqiptar nga Fronti Evropian, Bujar Osmani, doli i treti, ndërsa kandidati tjetër shqiptar nga koalicioni VLEN u rendit në vendin e katër. Balotazhi do të mbahet mes Siljanovska Davkova dhe Stevo Pendarovski.

Gordana Siljanovska Davkova e mbështetur nga VMRO-DPMNE, dhe Stevo Pendarovski i mbështetur nga LSDM, do të shkojnë në balotazh në zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë Veriore.

Siljanovska Davkova, sipas rezultateve fillestare jozyrtare të Komisionit shtetëror zgjedhor nga votat e numëruara, ka fituar 349.746 vota – 40,23 përqind, përderisa Pendarovski 173,612 vota përkatësisht 19,97 përqind.

Në këto zgjedhjet, shqipatër garuan me dy kandidatë, Bujar Osmani nga Fronit Evropian dhe Arben Taravari nga koalicion VLEN.

Osmani nga BDI mori 116.319 vota (13,38), më pas Arben Taravari me 81.671 (13,38).

Ndërsa, Maksim Dimitrievski nga ZNAM me 76.894 (8,85), Biljana Vankovska me 39.660 (4,56) e mbështetur nga E Majta, dhe me më së paku vota është Stevço Jakimovski nga GROM me 7.898 vota.

Çka thanë Osmani e Taravari?

Bujar Osmani pak orë pasi dolën rezultate e para, shpalli fitoren e Frontit Evropian.

Osmani tha se që kanë shënuar fitore pothuajse në çdo komunë, teksa e pati një porosi për kundërshtarin të tij Arben Taravarit nga VLEN.

“Arben pavarësisht goditjeve të ulëta patëm një fushatë të ndershme dhe fer që me dinjitet sot të pranohet humbja dhe poashtu dhe fitorja. Vullneti i popullit është ai që përcakton karierat tona. Duhet të pranojmë këtë vullnet por edhe mesazhin që e dërguan sot shqiptarët dhe gjitha komunitetet tjera.” – ka thënë Osmani.

Nga ana tjetër, Arben Taravari, kandidat i koalicionit VLEN, ka thënë se ‘ata janë fitues të votës shqiptare’.

Kështu tha Taravari në një deklaratë për gazetarë:

“Jemi fitues të votës shqiptare. VLEN është përfaqësues i vetëm në qeverinë e ardhshme. BDI e ka humbur legjitimitetin te shqiptarët prandaj në zgjedhjet e 8 majit ne do të fitojmë. Do ta përmbysim rezultatin që sot BDI e mori me metoda kriminale. Ne treguam që jemi opsion demokratik që respektojmë vlerat evropiane. Me angazhimin e madh për ndryshim do ta kthejmë situatën. BDI arriti ta shkatërrojë mundësinë që presidenti të zgjidhej me zgjedhje të drejtpëdrejta. BDI do të shkruhet me shkronja të zeza në historinë e re politike, si një parti që punon për interesa të saj.” – ka thënë ai.

Këto zgjedhje patën vëmendje të madhe edhe në Kosovë, për shkak se Qeveria e Kosovës bashkë me kryeministrin, Albin Kurti, dolën hapur në përkrahje të kandidatit, Arben Taravari.

Ndaj Kurtit pati shumë kritika për përçarjen e shqiptarëve atje dhe humbjen e një mundësi që presidenti të jetë shqiptar.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara