Sport

Gattuso: U lëndova që më quajtën racist

Publikuar

Stina e verës për Gennaro Gattuson nuk ka qenë e qetë, përkundrazi rezultoi e stuhishme dhe me lëkundje.

Për herë të parë pas disa sezonesh është pa skuadër, sepse një sërë ngjarjesh, që nuk lidhen drejtpërdrejt me futbollin, kanë bërë që Gattuso të jetë për momentin i papunë.

43-vjeçari firmosi me Fiorentinën, por pa kryer as stërvitjen e parë nënshkroi dirvorcin për shkak të mosmarrëveshjeve me drejtuesit, më pas në skenë doli Tottenhami, por aty ishin tifozët që iu vendosën kundër për shkak të një konflikti që Gatttuso pati dikur kur luante me Milanin me ish-ndihmëstrajnerin e Tottenhamit, Joe Jordan.

Tekniku kalabrez ka folur për herë të parë duke u shprehur i lënduar për mënyrën se si tifozët e “Spurs”-ave e kanë përshkruar atë si njeri.

“Nuk arrij ta kapërcej atë që ndodhi. Më kanë përshkruar si një njeri që nuk jam, duke më quajtur racist dhe homofob. Nuk pata mundësi të mbrohem ndaj akuzave që tifozët lëshonin në rrjetet sociale. Mënyra se si më kanë përshkruar më ka lënduar edhe më shumë se sa një humbje apo një shkarkim nga detyra. Rrjetet sociale janë të rrezikshme, por njerëzit nuk arrijnë ta kuptojnë, për këtë arsye unë dhe bashkëshortja ime nuk kemi asnjë profil askund, pse duhet t’u jap mundësinë njerëzve të më ofendojnë.”

Më pas, ish-trajner i Napolit nuk kërkoi të ndalej tek historia e çuditshme me Fiorentinën, ku u emërua në stol dhe pas pak javësh u largua.

“Nuk kam dëshirë të flas, madje është folur edhe shumë për atë situatë, nuk kam se çfarë të shtoj. Histori e mbyllur”.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Tuchel i relaksuar rreth së ardhmes së Rudiger

Publikuar

nga

Trajneri gjerman, Thomas Tuchel është i relaksuar mbi situatën e të ardhmes së Antonio Rudiger, pavarësisht spekulimeve se ai mund të largohet nga Chelsea në fund të këtij sezoni.

Kontrata aktuale e Rudiger skadon në qershor të vitit të ardhshëm, dhe mbrojtësi gjerman ka qenë i lidhur me gjigantët evropian si Real Madridi, Paris Saint-Germain dhe Bayern Munih.

Mbrojtësi gjerman ka treguar paraqitje tejet të mira nën urdhrat e Tuchel, dhe tani krerët e “bluve” dëshirojnë që ai të rinovojë kontratën e tij dhe të vazhdojë të ardhmen në “Stamford Bridge”.

Po ashtu, trajneri Tuchel shpreson që Rudiger do të qëndrojë te Chelsea, por është i vëmendshëm që nuk mund të garantohet që ai do të qëndroj te kampioni evropian.

“Unë shpresoj që ata do të gjejnë një zgjidhje, por kjo gjë nuk është vetëm mes trajnerit dhe lojtarëve. Është mes klubit, lojtarëve dhe agjentit. Ne shpresojmë që ata do të gjejnë një zgjidhje”, tha Tuchel.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Djali i legjendës Johan Cruyff e refuzon stolin e Barcelonës

Publikuar

nga

Jordi Cruyff u rikthye te Barcelona pas eksperiencës si trajner në Kinë me Shenzhen, ndërkohë që më parë ka drejtuar edhe Maccabi Tel Aviv, Chongqing Dangdai Lifan dhe kombëtaren e Ekuadorit.

Djali i legjendës Johan Cruyff është këshilltar sportiv te katalanasit tani, por së fundmi i është ofruar edhe një mundësi për ta drejtuar ekipin.

Gazetari i “Sport”, Toni Juanmarti, shkruan se Jordi është përgjigjur se për momentin nuk e pranon opsionin për t’u bërë trajner i Barcelonës.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Coman i nënshtrohet një operimi në zemër

Publikuar

nga

Kingsley Coman i është nënshtruar një operimi në zemër, dhe lajmin e ka konfirmuar trajneri i Bayern Munich, Julian Nagelsmann.

Sulmuesi francez e ka përfunduar operimin dje, që kishte të bëjë me rregullimin e ritmit të zemrës së tij dhe pritet që së shpejti të rikthehet në seancat përgatitore.

Nagelsmann tregoi që ishte një rrezik i vogël i menaxhuar në mënyrë të duhur, dhe shpjegoi që nuk ishte diçka e zakonshme.

“Ritmi i tij i zemrës kishte një problem të vogël që kishte rrahje më të ngadalta. Në disa momente ai kishte probleme me frymëmarrje”, tha Nagelsmann.

“Ai është në gjendje shumë të mirë, ka vetëm dhimbje të vogla në plagë. Kur plaga të shërohet, ai do të fillojë seancat përgatitore përsëri dhe nuk do të mungojë më shumë se një javë eventualisht dy, para se ai të rikthehet në stërvitje”, shtoi trajneri i “Bavarezëve”.

Po ashtu, Nagelsmann tregoi që Coman do të fillojë stërvitjet kardio ditën e marte.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Roma dëshiron rinovimin e kontratës me Lorenzo Pellegrinin

Publikuar

nga

Skuadra italiane, AS Roma po përgatit një kontratë të re pesëvjeçare për Lorenzo Pellegrinin, raporton gazetari i njohur Fabrizio Romano.

Klauzola e lirimit prej 30 milionë eurove në kontratën aktuale të Pellegrinit do të largohet. Po ashtu, raportohet që gjatë afatit kalimtar veror të transferimeve dy skuadra angleze kanë qenë të interesuara në shërbimet e mesfushorit 25-vjeçar.

Lajmin për rinovimin e kontratës e konfirmoi edhe trajneri i klubit romak Jose Mourinho.

“Ai do të nënshkruajë kontratën e re së shpejti”, tha Mourinho.

Këtë sezon, në 6 paraqitje në të gjitha garat, Lorenzo Pellegrini ka kontribuar në 7 gola, respektivisht 5 gola dhe 2 asistime.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara