Film & TV

Filmat e animuar më të shikuar ndër vite

Publikuar

Janë të shpeshta renditjet që bëhen për filmat më të ndjekur, në kategori të ndryshme si komedi, aksion, thriller, horror por së fundmi edhe ata të animuar.

Duke parë fitimet që filmat e animuar po marrin dhe klasifikimet e tyre në top lista bën që shumë regjisorë t’i kushtojnë rëndësi krijimit të tyre.

Më poshtë CBC ju rendit listën e serive të animuara më të shitura në Box Office, transmeton KultPlus.

Frozen

Disney vuri një bast shumë të vështirë me këtë produksion, një prodhim origjinal nga autori Hans Christian Andersen, me titull “Frozen”. Basti u fitua sepse “Frozen” është filmi i animuar më i shitur, me një fitim prej 1.27 miliardë dollar.

Toy Story

Episodi final i “Toy Story” ka qenë shumë sfidues, sepse Andi u rrit dhe i duhej të hiqte dorë nga të gjitha lodrat e tij të fëmijërisë. Si fëmijë dhe të rritur kanë qeshur dhe qarë me këtë seri. Fitimet e filmit arritën në 1 miliard dollarë.

Minions

Që në krijimin e serisë së parë pritej një fitim i jashtëzakonshëm i “Minions”, madje se do të kalonte edhe atë të “Frozen” apo “Toy Story”. Gjithashtu konsiderohet si një nga titujt e filmave të animuar më të ndjekur në 11 shtete.

The Lion King

Edhe pse është krijuar në një epokë tjetër, me një format të ndryshëm vizatimi dhe një listë të përzgjedhur me kujdes këngësh, The Lion King është një ndër serialet që është parë nga të gjithë. Fitimet e tij ishin afërsisht 987 milionë dollarë.

Finding Memo

Historia e një peshku të vogël që largohet nga shtëpia është parë me mijëra herë nga fëmijët dhe mendohej se kjo seri nuk kishte nevojë për një tjetër episod, por nuk është kështu. Fitimet e filmit ishin afërsisht 937 milionë dollarë.

UP

Pjesa e parë që zgjat 10 minuta dhe tregon gjithë historinë e Carl Fredricksen dhe bashkëshortes së tij, është një nga pjesët më prekëse në gjithë historinë e filmave të animuar, edhe pse nuk është e shoqëruar me muzikë. Ky është një nga ata filma që nuk ka nevojë për seri të tjera. Fitimi ishte 731 milionë dollarë.

Shrek

Një nga filmat më të suksesshëm ishte edhe  “Shrek”, me të cilin Dream Works Animation bëri një paraqitje të denjë. Fitimet e kësaj serie të animuar ishin 920 milionë dollarë. /kultplus

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Lady Gaga në trailerin magjepsës të ‘House of Gucci’

Publikuar

nga

Traileri gjithashtu shfaq aktorin Jared Leto, i cili nuk njihet nga ndryshimet që i’u bënë për rolin në filmin e ardhshëm të Ridley Scott.

House of Gucci, filmi i shumëpritur i Ridley Scott, zyrtarisht do të mbërrijë më vonë këtë vit, më 24 nëntor, dhe përpara premierës kemi marrë një vështrim më të afërt në yjet e tij, përmes disa fotografive, dhe tani trailerin zyrtar.

Posterat e sapo zbuluar për dramën e krimit ofrojnë një paraqitje të shkurtër të disa prej personazheve kryesorë, përfshirë Patrizia Reggiani (luajtur nga Lady Gaga) dhe Maurizio Gucci (Adam Driver).

Marrëdhënia e çiftit do të sigurojë një pikë qendrore për filmin, i cili sillet rreth vrasjes së vitit 1995, kur Reggiani u dënua për aranzhimin e vrasjes së Gucci, ish-burrit të saj.

Posterat gjithashtu ofrojnë një vështrim fillestar te Jared Leto, Jeremy Irons dhe Al Pacino në House of Gucci (treshja luajnë Paolo Gucci, Rodolfo Gucci dhe Aldo Gucci). Leto, në veçanti, duket shumë ndryshe si ish-shefi i dizajnit Gucci, i veshur me proteza dhe një kapak tullac.

Traileri i House of Gucci jep një ide më të mirë të dramës (dhe magjepsjes) që do të shpaloset gjatë gjithë filmit, me skena që përfshijnë dyqanet Gucci, pasarelat, Alpet, Studio 54 dhe natyrisht portën famëkeqe ku u vra Maurizio Gucci.

Shikoni më poshtë:

Një familje që nuk është e gëzuar për publikimin e filmit, është vetë familja Gucci.

Në prill, një nga kushërinjtë e dytë të Maurizio Gucci, Patrizia Gucci, u tha gazetarëve se ata janë “me të vërtetë të zhgënjyer” me filmin, duke shtuar se vendimet e hedhjes janë “të tmerrshme” dhe “të turpshme”./UBTNews

Hidhini një sy posterave të rinj të House of Gucci më poshtë:

Adam Driver dhe Lady Gaga.
Al Pacino, Jared Leto, dhe Jeremy Irons.

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Scarlett Johansson ngrit padi kundër Disney-t

Publikuar

nga

Scarlet Johanssoni do ta dërgojë në gjyq kompaninë e madhe filmike “Disney”.

Aktorja e famshme hollivudiane ka ngritur padi kundër Disneyt, të enjtën në Los Anxhelos, nën akuzat se konglomerati i famshëm ka shkelur kontratën, kur ka lansuar filmin e famshëm “Black Widow” në kanalin e tij të transmetimit “Disney +”, në të njëjtën kohë me lansimin nëpër kinema.

Në akuzën e siguruar nga revista “People”, Johansson 36-vjeçare, ka thënë se kontrata e saj me Disney’s Marvel Entertainment ishte për një shfaqje të garantuar ekskluzive në kinema, me pjesën më të madhe të pagës së saj në varësi të pjesës më të madhe nga performanca e filmit në “box office”.

Në një deklaratë të siguruar nga “People”, avokati i Johanssonit, John Berlinski ka thënë se “Nuk është sekret që Disney po lëshon filma si Black Widow direkt në Disney + për të rritur abonentët dhe në këtë mënyrë të rrisë çmimin e aksioneve të kompanisë – dhe se po fshihet pas COVID-19 si pretekst për ta bërë këtë. Por duke injoruar kontratat e artistëve që janë përgjegjës për suksesin e filmave të tyre, del që janë shkelur të drejtat e tyre. Ky me siguri nuk do të jetë rasti i fundit kur talenti i Hollivudit i kundërvihet Disney dhe e bën të qartë se, çfarëdo që kompania mund të pretendojë, ajo ka një detyrim ligjor të respektojë kontratat e saj”.

Johanssoni ka luajtur në “Black Widow” rolin kryesor, atë të Natasha Romanoff./koha

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Seriali i animuar për fëmijë “Arthur”, përfundon pas 25 vitesh

Publikuar

nga

Arthur, shfaqja e dashur televizive për fëmijët e viteve ’90-ta, do të përfundojë pas 25 vjetësh.

Shfaqja, e cila ndjek aventurat e Arthur Aardvark, familjes dhe miqve të tij është seriali televiziv i animuar për fëmijë më i gjatë në historinë e SHBA, transmeton KultPlus.

Transmetuesi amerikan PBS konfirmoi lajmin duke shtuar se episodi i fundit do të transmetohet vitin e ardhshëm.

Arthur ka mbuluar tema të rëndësishme, si përshembull martesat e të njëjtës gjini.

Shfaqja bazohet në një seri librash të Marc Brown dhe është shfaqur gjithashtu në vende të tjera, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar.

Lajmi për anulimin e serialit të animuar u zbulua nga një prej shkrimtareve të tij, Kathy Waugh.

Duke folur në podcast Finding DW, ajo tha se Arthur nuk ishte më në prodhim dhe ekipi kishte pasur tashmë festën përfundimtare të shfaqjes.

Ajo tha se sezoni i 25 -të dhe i fundit i Arthur do të transmetohet vitin e ardhshëm, por shfaqja do të jetë akoma e disponueshme në PBS Kids./KultPlus

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Publikohet traileri i parë i sezonit të pestë të “La Casa de Papel”

Publikuar

nga

Netflix” ka publikuar trailerin e parë për sezonin e fundit të “La Casa De Papel”.

Sezoni i pestë dhe i fundit i serialit të suksesshëm spanjoll, i cili tërhoqi miliona shikues, do të shfaqet premierë më 3 Shtator. Sipas njoftimit zyrtar të platformës, sezoni i ri do të dalë në dy pjesë.

Pjesa e parë vjen premierë më 3 shtator, ndërsa pjesën e dytë, adhuruesit e serialit spanjoll do të duhet të presin deri më 3 dhjetor.

“La Casa de Papel” është një nga serialet më të shikuar në platformë. Sezoni i tij i katërt, i publikuar në Prill 2020 në Netflix, është parë nga rreth 65 milionë njerëz.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara