Internet

Facebook akuzohet nga ish-punonjësi për shkarkimin e baterive të telefonit në mënyrë të qëllimshme

George Hayward e ka paditur kompaninë në Gjykatën Federale të Manhatanit.

Publikuar

Telefonat inteligjentë janë një pjesë e pazëvendësueshme e jetës sonë. Tani ne mbështetemi tek ata për të kryer shumicën e detyrave tona të përditshme. Megjithatë, një nga problemet më të mëdha që hasim në lidhje me ta është mbarimi i baterisë.

Telefonat e juaj, të cilët dikur mbanin baterinë gati një ditë e gjysmë, nuk janë më në gjendje të ruajnë këtë jetëgjatësi baterie. Kjo rënie është kryesisht për shkak të aplikacioneve që keni instaluar dhe përdorni.

Por a e dini se një aplikacion, i përdorur zakonisht nga pothuajse të gjithë, mund ta shkarkojë shpejt baterinë tuaj pa e kuptuar ju? Ja detajet…

Një ish-punonjës i Facebook-ut ka akuzuar kompaninë për shkarkimin e paligjshëm të baterive të telefonit.

George Hayward së fundmi bëri këtë pretendim. Ai thotë se Facebook dhe Messenger kanë aftësinë për të zbrazur qëllimisht bateritë e telefonave inteligjentë. Ky proces, i referuar si “Negative Testing”, u mundëson kompanive të teknologjisë që të harxhojnë fshehurazi bateritë e telefonit të një përdoruesi në mënyrë që të testojnë veçoritë brenda një aplikacioni.

Ish-punonjësi i Meta-s, i cili tha se nuk pranoi t’i bënte këto teste, e përshkruan kështu dialogun me shefin e tij, “I thashë menaxheres, ‘Kjo mund të dëmtojë dikë’ dhe ajo tha duke dëmtuar disa, [ne] mund të ndihmojmë masën më të madhe”.

Hayward ngriti një padi kundër kompanisë në Gjykatën Federale të Manhatanit. Baza kryesore e padisë është se përdoruesit e Facebook mund të mos kenë akses në telefonat e tyre kur u nevojitet më së shumti.

Dan Kaiser theksoi se shkarkimi i baterive të smartfonëve përbën një rrezik për ta. Avokati shtoi, “Është e paligjshme dhe është e egër që dikush mund të manipulojë baterinë e telefonit tim”.

Në një moment gjatë punësimit të tij në Meta, kompania i dha Hayward-it një dokument trajnimi të brendshëm të titulluar “How to run thoughtful negative tests”, i cili përfshinte shembuj se si të kryheshin teste të tilla. Kjo sugjeron që gjigandi i mediave sociale ka kryer teste të ngjashme në të kaluarën. Megjithatë, Meta nuk ka dhënë ende një deklaratë për këtë çështje, por pritet të dalë në të ardhmen e afërt./UBTNews/

Internet

Belgjika do të monitorojë Telegramin në përputhje me ligjin e ri të BE-së për moderimin e përmbajtjes

Publikuar

nga

Autoritetet belge do të jenë përgjegjëse për monitorimin e Telegramit dhe do të adresojnë të gjitha shqetësimet lidhur me këtë aplikacion mesazhesh.

Kompania e Telegramit ndodhet në Dubai, por ka zgjedhur një përfaqësues ligjor në Belgjikë, tha një zëdhënës i Institutit Belg për Postën dhe Telekomunikacionin.

Akti i Shërbimeve Dixhitale të BE-së, i cili hyri në fuqi në muajin shkurt, u kërkon kompanive që ndodhen në vendet tjera jashtë bllokut ta kenë një përfaqësues ligjor në një prej shteteve anëtare të BE-së.

Vendet e BE-së duhet gjithashtu të caktojnë një autoritet të pavarur për të mbikëqyrur përputhjen e kompanive me rregullat e reja. Kjo do të fillojë zyrtarisht kur Belgjika të caktojë BIPT si një Koordinator të Shërbimit Dixhital./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

Gjermania paralajmëron pasoja pas sulmit të dyshuar kibernetik rus

Publikuar

nga

Rusia do të përballet me pasoja për sulmin kibernetik, që dyshohet se është orkestruar nga një grup që ka lidhje me inteligjencën ushtarake ruse, tha ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock.

Gjermania është në mesin e shteteve perëndimore që i jep ndihmë ushtarake Ukrainës në luftën e saj me Rusinë.

Dhjetorin e kaluar, presidenti rus, Vladimir Putin, tha se raportet mes Rusisë dhe Gjermanisë janë gjerësisht të ngrira.

Në janar të vitit 2023, Berlini tha se hakerët rusë kishin sulmuar disa ueb-faqe gjermane, duke i nxjerrë nga përdorimi, në përgjigje të vendimit të Gjermanisë për të dërguar tanke në Ukrainë. Megjithatë, atëbotë autoritetet gjermane thanë se sulmi nuk kishte ndonjë efekt të ndjeshëm.

“Tani ne qartësisht mund t’ia atribuojmë sulmin e vitit të kaluar grupit rus, APT28, që kontrollohet nga shërbimi rus i inteligjencës ushtarake, GRU”, tha Bearbock gjatë një konference për media në Adelaide më 3 maj.

“Me fjalë të tjera, hakerët shtetërorë rusë kanë sulmuar Gjermaninë në hapësirën kibernetike”, shtoi Bearbock.

Kryediplomatja gjermane e cilësoi si të papranueshëm një sulm të tillë dhe tha se ai “nuk do të mbetet pa pasoja”.

Në mars, agjencia gjermane për siguri kibernetike dhe hulumtuesit që punojnë për Alphabet, të kompanisë Google, thanë se grupi i ngjashëm, i quajtur APT29, ishte kapur duke shënjestuar disa parti politike gjermane, me synimin që të vidheshin të dhënat e tyre./REL

Vazhdo të lexosh

Internet

BE nis hetimet për dezinformim ndaj Meta-s

Publikuar

nga

Komisioni Evropian ka nisur hetimet ndaj gjigantit të mediave sociale, Meta, për dezinformim.

BE-ja nisi të martën hetimet ndaj Meta-s, meqë ka dyshime se kompania amerikane ka shkelur rregullat e bllokut lidhur me përmbajtjen në internet. Para zgjedhjeve të BE-së që do të mbahen në muajin qershor, Brukseli ka rritur përpjekjet për të shtypur dezinformimin.

Komisioni njoftoi se përpjekjet e Meta-s për të moderuar përmbajtjen janë “të pamjaftueshme” dhe se nuk po arrijnë të trajtojnë reklamat mashtruese dhe dezinformatat.

Akti i Shërbimeve Dixhitale (DSA), i cili hyri në fuqi vitin e kaluar, kërkon që “Big Tech” të bëjë më shumë për të kundërshtuar përmbajtjen e paligjshme dhe të dëmshme në platformat e mediave sociale./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

Pronari kinez i Tiktok-ut e paralajmëroi ShBA-në se ky aplikacion nuk do të shitet

Senati amerikan e miratoi ligjin i cili parasheh që kjo platformë duhet të shitet ose të ndalohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Publikuar

nga

Kompania kineze ByteDance, e cila ka në pronësi TikTok-un, se nuk e mendon shitjen e aplikacionit të famshëm, pasi senati amerikan e miratoi ligjin i cili parasheh që kjo platformë duhet të shitet ose të ndalohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në fillim të javës, TikTok-u paralajmëroi se do të ankohet në gjykatë ndaj këtij vendimi, të cilin e konsideron “jo kushtetues”.

Ndërsa presidenti amerikan, Joe Biden, nënshkori të mërkurën ligjin mbi të cilin do të ndalojë TikTok-un në Shtetet e Bashkuara, gjë e cila pritet të ndodhë nëse pronari i saj nuk do ta shesë atë brenda një viti.

Shqetësimet mbi këtë platformë janë shprehur edhe nga zyrtarët ligjorë dhe të inteligjencës, se autoritetet kineze mund të detyrojnë ByteDance-in t’ia dorëzojë të dhënat e më shumë se 170 milionë amerikanëve që e përdorin TikTok-un.

Kjo kompani ka thënë se kurrë nuk i ka ndarë me autoritetet kineze të dhënat e përdoruesve amerikanë dhe se nuk do ta bëjë këtë edhe nëse i kërkohet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara