Kulturë, Lifestyle

Eurovision 2023: Ukraina zgjedh përfaqësuesin e saj në një strehë bombash

Për shkak të luftës, konkursi u mbajt nën tokë në një stacion metroje këtë vit.

Publikuar

Ukraina do të dërgojë grupin muzikor TVORCHI në Liverpool për të përfaqësuar kombin në Eurovision Song Contest 2023.

Dyshja — Jefferey dhe Andriy — performuan këngën e tyre “Heart of Steel” të shtunën mbrëma, duke fituar votën në Vidbir, konkursi kombëtar i përzgjedhjes së këngëve të Ukrainës.

Ukraina është vendi i parë që zgjodhi hyrjen e saj në Eurovision 2023, me më shumë se 30 kombe të tjera që ende kanë zgjedhur, por që pritet ta bëjnë në javët dhe muajt në vijim.

Për shkak të luftës në vazhdim, Vidbir u mbajt nën tokë në një stacion metroje këtë vit, i cili ka shërbyer gjithashtu si një strehë për bomba, duke i mbajtur banorët e Kievit të sigurt nga bombardimet e fundit ruse.

Kënga fituese u zgjodh nga një kombinim i votimit publik dhe një jurie, me tre anëtarët e jurisë të zgjedhur nga publiku — duke përfshirë fituesen e Ukrainës në 2006, Jamala.

Qyteti anglez i Liverpoolit do të organizojë Festivalin e Këngës në Eurovizion 2023, pasi Britanisë iu kërkua të zhvillonte ngjarjen në emër të vendit të caktuar pritës, Ukrainës.

Ukraina fitoi të drejtën për të pritur konkursin e shkëlqyer të muzikës pan-kontinentale kur pjesëmarrja e saj, ansambli folk-rap Kalush Orchestra, fitoi konkursin e këtij viti në maj. Britaniku Sam Ryder ishte i dyti.

Organizatorët arritën në përfundimin se ishte shumë e rrezikshme që ngjarja të organizohej në Ukrainë për shkak të luftës së Rusisë, kështu që konkursi i vitit 2023 shkoi në Britani, e cila thotë se ngjarja do të jetë një festë e kulturës dhe krijimtarisë ukrainase.

Konkursi u themelua në vitin 1956 për të ndihmuar në bashkimin e një kontinenti të plagosur nga Lufta e Dytë Botërore.

Që atëherë është rritur për të përfshirë më shumë se 40 vende, duke përfshirë kombe jo-evropiane si Izraeli dhe Australia.

Organizatorët përpiqen të mbajnë muzikën dhe politikën larg, dhe simbolet dhe tekstet e hapura politike janë të ndaluara.

Megjithatë, tensionet globale shpesh janë imponuar në garë. Rusia u përjashtua nga konkursi i vitit 2022 për shkak të pushtimit të Ukrainës./UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

MKRS-ja ndan pesë çmime vjetore në fushën e teatrit

Çeku tha se dikasteri që ai e drejton vëmendjen e ka në fushën e teatrit.

Publikuar

nga

Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Teatrit, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka ndarë çmimet vjetore në fushën e teatrit. Me këtë rast, u ndanë pesë çmime për regjinë më të mirë, për aktorin më të mirë, etj.

Ministri i MKRS-së, Hajrullah Çeku tha se dikasteri që ai e drejton vëmendjen e ka në fushën e teatrit. Ai përmendi edhe fituesit për vitin 2022.

“Për nder të ditës ndërkombëtare të artit shfrytëzoj rastin t’i shpreh mirënjohje të madhe aktorëve të teatrit. Edhe ky vit do të jetë sa i përket çmimeve ndërkombëtare. Çmimi Vjetor për Regjinë më të mirë në fushën e Teatrit për vitin 2022 i ndahet Fatos Berisha, me shfaqjen ‘Pornography’”, tha Çeku.

“Çmimi Vjetor për Aktoren/Aktorin më të mirë në fushën e Teatrit për vitin 2022 iu nda Ilire Vinca në shfaqjen ‘Babai dhe babai’. Çmimi Kombëtar për Vepër Jetësore në fushën e Teatrit për vitin 2022 iu nda Muradije Muriqi dhe Mejreme Berisha. Çmimi Vjetor për Shfaqjen më të mirë në fushën e Teatrit për vitin 2022 iu nda Qendrës Multimedia me shfaqjen ‘The Handke Project’. Çmimi Kombëtar për Prezantim të suksesshëm ndërkombëtar në fushën e Teatrit për vitin 2022 e fitoi Teatri i Qytetit në Gjilan”, tha tutje Çeku.

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Amanda Bynes do të vazhdojë qëndrimin në qendrën psikiatrike

Aktorja po “përqendrohet seriozisht që të përmirësohet”, sipas TMZ.

Publikuar

nga

Mbajtja e Amanda Bynes në qendrën psikiatrike ku po trajtohet thuhet se është zgjatur për të paktën edhe një javë tjetër.

Aktorja po “përqendrohet seriozisht që të përmirësohet” ndërsa mbetet e shtruar në spital, sipas TMZ.

Një burim i tha gazetës se Bynes, 36 vjeçe, nuk ka folur me askënd afër saj, duke vënë në dukje se është e paqartë nëse ajo i kujton disa ditë që kaloi duke u endur nëpër Los Anxhelos.

Ylli i “She’s the Man”,që më parë ishte diagnostikuar me çrregullim bipolar, ka të ngjarë të jetonte “në rrugë për ditë të tëra” përpara se të thërriste policët pasi pësoi një pushim mendor, raportoi TMZ më herët.

Burime pranë Bynes i thanë mediumit se makina e saj ishte tërhequr në Long Beach, Kaliforni, më 15 mars – katër ditë përpara se ajo të gjendej./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Aktori Orlando Bloom takohet me presidentin Volodymyr Zelensky

Ata u takuan të dielën në Kiev.

Publikuar

nga

Një numër i madh aktorësh dhe muzikantësh kanë udhëtuar drejt Ukrainës qëkur nisi lufta në shkurt të vitit 2022. Së fundmi edhe aktori britanik, Orlando Bloom, i cili vizitoi një qendër të fëmijëve dhe u takua me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky në Kiev, të dielën.

“Nuk do ta prisja kurrë që lufta të përshkallëzohet në të gjithë vendin qëkur isha këtu”, shkroi Bloom në Instagram.

“Por sot, jam me fat të dëgjojë buzëqeshjen e fëmijëve në qendrën Spilno, që mbështetet nga UNICEF, një hapësirë e sigurt, e ngrohtë dhe edukative për fëmijët që të luajnë, mësojnë dhe marrin mbështetje psikosociale”, deklaroi ai tutje.

Bloom është ambasador i vullnetit të mirë për organizatën e Kombeve të Bashkuara për fëmijë, UNICEF./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Beyoncé prish marrëveshjen me Adidas

Kjo sipas Hollywood Reporter.

Publikuar

nga

Beyoncé dhe Adidas thuhet se kanë prishur marrëveshjen sipas Hollywood Reporter.

Lajmi për ndarjen e supozuar vjen gati dy muaj pasi shitjet e linjës së veshjeve të këngëtares “Ivy Park” ranë me 50 për qind, duke sjellë vetëm 40 milionë dollarë në 2022 krahasuar me 93 milionë dollarë në 2021. Në atë kohë, Wall Street Journal raportoi se linja e Beyoncé ishte parashikuar të sillte mbi 250 milionë dollarë në shitje vitin e kaluar.

Megjithatë, “në pesë nga gjashtë lëshimet e fundit të Ivy Park, afërsisht gjysma e mallrave që u prodhuan mbetën të pashitura”, raportoi media, duke shtuar se linja e veshjeve dhe atleteve “po humbiste para për Adidas”. Megjithatë, në vitin 2018, këngëtarja bleu 100 për qind të markës nga kompania e miliarderit britanik Philip Green pasi ai u përball me akuza për ngacmim seksual dhe racizëm.

Një vit më pas, ajo u bashkua me Adidas për të lansuar një linjë gjithëpërfshirëse unisex që u shërbente burrave dhe grave./lapsi.al

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara