Kulturë, Lifestyle

Eurovision 2023: Ukraina zgjedh përfaqësuesin e saj në një strehë bombash

Për shkak të luftës, konkursi u mbajt nën tokë në një stacion metroje këtë vit.

Publikuar

Ukraina do të dërgojë grupin muzikor TVORCHI në Liverpool për të përfaqësuar kombin në Eurovision Song Contest 2023.

Dyshja — Jefferey dhe Andriy — performuan këngën e tyre “Heart of Steel” të shtunën mbrëma, duke fituar votën në Vidbir, konkursi kombëtar i përzgjedhjes së këngëve të Ukrainës.

Ukraina është vendi i parë që zgjodhi hyrjen e saj në Eurovision 2023, me më shumë se 30 kombe të tjera që ende kanë zgjedhur, por që pritet ta bëjnë në javët dhe muajt në vijim.

Për shkak të luftës në vazhdim, Vidbir u mbajt nën tokë në një stacion metroje këtë vit, i cili ka shërbyer gjithashtu si një strehë për bomba, duke i mbajtur banorët e Kievit të sigurt nga bombardimet e fundit ruse.

Kënga fituese u zgjodh nga një kombinim i votimit publik dhe një jurie, me tre anëtarët e jurisë të zgjedhur nga publiku — duke përfshirë fituesen e Ukrainës në 2006, Jamala.

Qyteti anglez i Liverpoolit do të organizojë Festivalin e Këngës në Eurovizion 2023, pasi Britanisë iu kërkua të zhvillonte ngjarjen në emër të vendit të caktuar pritës, Ukrainës.

Ukraina fitoi të drejtën për të pritur konkursin e shkëlqyer të muzikës pan-kontinentale kur pjesëmarrja e saj, ansambli folk-rap Kalush Orchestra, fitoi konkursin e këtij viti në maj. Britaniku Sam Ryder ishte i dyti.

Organizatorët arritën në përfundimin se ishte shumë e rrezikshme që ngjarja të organizohej në Ukrainë për shkak të luftës së Rusisë, kështu që konkursi i vitit 2023 shkoi në Britani, e cila thotë se ngjarja do të jetë një festë e kulturës dhe krijimtarisë ukrainase.

Konkursi u themelua në vitin 1956 për të ndihmuar në bashkimin e një kontinenti të plagosur nga Lufta e Dytë Botërore.

Që atëherë është rritur për të përfshirë më shumë se 40 vende, duke përfshirë kombe jo-evropiane si Izraeli dhe Australia.

Organizatorët përpiqen të mbajnë muzikën dhe politikën larg, dhe simbolet dhe tekstet e hapura politike janë të ndaluara.

Megjithatë, tensionet globale shpesh janë imponuar në garë. Rusia u përjashtua nga konkursi i vitit 2022 për shkak të pushtimit të Ukrainës./UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

Nexhmije Pagarusha, ylli i pashuar i muzikës shqiptare

Me një tekst të jashtëzakonshëm dhe interpretim të bukur, “Baresha” është një ndër kryeveprat që e karakterizon një ndër zërat më të bukur shqiptar, Nexhmije Pagarusha.

Publikuar

nga

Vepra e papërsëritshme shqiptare “Baresha” e kënduar nga bilbili i Kosovës – Nexhmije Pagarusha mbetet një ndër këngët që simbolizon bukurinë e trojeve shqiptare midis peisazheve kolorite dhe frymëzimin e bukurisë femërore.

Me një tekst të jashtëzakonshëm dhe interpretim të bukur, “Baresha” është një ndër kryeveprat që e karakterizon një ndër zërat më të bukur shqiptar, Nexhmije Pagarusha. E lindur në Pagarushë afër Malishevës, ajo vijoi shkollimin në vendlindje duke vazhduar mëtej në Beograd në shkollën e muzikës. Fillet në karrierën e saj muzikore i mori në Radio Prishtina në vitin 1948.

Në vitin 1963, publikoi albumin e parë “Po vijnë kruqshit”, tri vjet më vonë albumin “Një lule”, dhe në vitin 1974 albumin “Nexhmije Pagarusha”, që po me të njëjtin emër titulloi edhe albumet e viteve 2008 dhe 2013.

Veprimtaria e saj muzikore 40-vjeçare ishte aq e pasur saqë është e vështirë të thuhet se cilit zhanër i takon, sepse ajo këndoi thuajse në të gjitha zhanret. Është e njohur për interpretimet e saja të shkëlqyera në muzikën popullore, por ajo në anën tjetër këndoi me sukses edhe opera. Përveç si këngëtare, ishte edhe aktore e suksesshme, si në film ashtu edhe në teatër.

Askush nuk do t’i harrojë interpretimet e saj, që nuk kanë qenë thjesht vetëm art i të kënduarit sepse në interpretim ajo kalonte dimensionet e një simfonie të përsosur. Ajo ishte interpretuese e 150 këngëve dhe pjesëmarrëse e shumë koncerteve në Kosovë, Shqipëri, Bullgari, Izrael, etj.

Pagarusha la muzikën në vitin 1984 për t’u kthyer pas 16 vitesh, më saktësisht në vitin 2000, me këngën “Për ty” në një emision të udhëhequr nga Ardit Gjebrea.

Nexhmije Pagarusha vdiq më 7 shkurt të vitit 2020 në moshën 86-vjeçare. Ajo do të mbahet mend si një model referimi për brezat e rinj të artistëve, një yll i pashuar i muzikës shqiptare./UBTNews/

Realizoi: Edi Miftari

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Një ndër bibliotekat më magjepsëse në botë

Zbukuruar me ngjyrë ari dhe të bardhë, kjo bibliotekë austriake daton që nga viti 1776, megjithëse vetë Manastiri është dukshëm më i vjetër.

Publikuar

nga

Një nga bibliotekat më të bukura në botë është padyshim biblioteka magjepsëse “Admont Abbey” e Austrisë.

Zbukuruar me ngjyrë ari dhe të bardhë, kjo bibliotekë austriake daton që nga viti 1776, megjithëse vetë Manastiri është dukshëm më i vjetër.

Arkitektura është e llojit barok dhe përmban 70 mijë vëllime librash dhe 1 mijë 400 dorëshkrime.

Tavanet janë të pikturuara me afreske nga Bartolomeo Altomonte./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Nesër botohet libri biografik për Hashim Thaçin

Publikuar

nga

Nesër (15 shkurt), në Prishtinë do të promovohet libri “Shtet i ri, burrë shteti modern: Hashim Thaçi, një biografi”, nga autorët Roger Boyes dhe Suzy Jagger.

“Ky promovim po organizohet në shenjë të 16-vjetorit të shpalljes së Kosovës shtet i pavarur dhe demokratik. Kosova ka hyrë në vitin e katërt prej kur presidenti Thaçi, figura kryesore e pavarësisë, po mbahet padrejtësisht në Hagë, të cilit nuk i është mundësuar madje as arresti shtëpiak, as atij dhe as bashkëluftëtarëve të tij”, ka thënë Ismail Syla, ish-këshilltar i Thaçit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Aktorja franceze Judith Godrèche akuzon regjisorin Benoît Jacquot për përdhunim

Padia u dërgua të martën, tha avokati i saj për agjencinë e lajmeve AFP.

Publikuar

nga

Prokurorët francezë kanë nisur hetimet pasi aktorja Judith Godrèche dërgoi një ankesë kundër regjisorit të filmit Benoît Jacquot duke e akuzuar atë për përdhunim historik.

Godrèche akuzon Jacquotin për përdhunim kur ajo ishte 14 vjeçe në vitin 1986 dhe për shkelje të mëvonshme në një marrëdhënie që zgjati deri në vitet 1990.

Padia u dërgua të martën, tha avokati i saj për agjencinë e lajmeve AFP.

Jacquot ka thënë se ai “në mënyrë të vendosur” mohon “pretendimet dhe akuzat e saj”.

Në fillim të karrierës së saj, Godrèche ishte e njohur për rolet e saj në dy filma të realizuar nga regjisori, The Beggars (1987) dhe The Disenchanted (1990)./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara