Teknologji

Elon Musk akuzon Twitter për fshehjen e dëshmitarëve nga avokatët e tij

Kjo ndërsa të dyja palët po përgatiten për gjyqin e 17 tetorit.

Publikuar

Sipas një raporti të Bloomberg, Elon Musk ka akuzuar Twitter se ka fshehur dëshmitarët që i duhen ekipit të tij për të provuar se përfundimi i blerjes prej 44 miliardë dollarësh është i justifikuar.

Kjo ndërsa të dyja palët po përgatiten për gjyqin e 17 tetorit. Musk këmbëngul se Twitter ka refuzuar të dorëzojë emrat e punonjësve të ngarkuar për vlerësimin e numrit të llogarive të spam dhe bot në faqen e mikroblogimit, thanë për Bloomberg njerëz të njohur me hetimin.

Ekipi i avokatëve të Musk paraqiti një kërkesë të martën me gjyqtaren kryesuese, Kathaleen McCormick për të detyruar Twitter-in të publikojë emrat. Avokatët e platformës tani kanë pesë ditë për të redaktuar çdo informacion që ata mendojnë se janë të pronës.

51-vjeçari shpreson që avokatët e tij të marrin deklaratat e punonjësve dhe të dhënat e tyre për të ndihmuar në çështjen e tij, sipas raportit të Bloomberg./UBTNews/

Teknologji

Turqia thotë se Malajzia dhe Indonezia janë të interesuara për të blerë dronë të armatosur

Globalisht kërkesa për dronët turq është rritur pas ndikimit të tyre në konfliktet në Siri, Ukrainë dhe Libi.

Publikuar

nga

Turqia tha të hënën se Malajzia dhe Indonezia kanë shprehur interes për blerjen e dronëve të armatosur nga firma turke e mbrojtjes, Baykar, e cila ka furnizuar me armë disa vende pas sukseseve në fushën e betejës.

“Shumë vende aziatike, veçanërisht Malajzia dhe Indonezia, tregojnë interes të madh për produktet tona të industrisë së mbrojtjes. Marrëveshjet po nënshkruhen”, tha ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu në një konferencë për shtyp në Tokio.

“Ne do të plotësojmë nevojën e Japonisë për dronë”, shtoi ministri.

Globalisht kërkesa për dronët turq është rritur pas ndikimit të tyre në konfliktet në Siri, Ukrainë dhe Libi./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Zgjedhjet në Itali: Kush shpenzoi më shumë para për reklama në Facebook?

Në Itali, audienca më e madhe në internet mund të gjendet në Facebook, me rreth 38 milionë përdorues.

Publikuar

nga

Partitë dhe kandidatët kanë investuar shumë në reklama online, përveç posterave dhe billbordeve në rrugë.

Një numër i drejtuesve dhe kandidatëve partiakë, përfshirë Go Italy (Forza Italia) Silvio Berlusconi, krijoi në mënyrë të veçantë llogaritë në TikTok në prag të zgjedhjeve për të tërhequr votuesit më të rinj.

Në Itali, audienca më e madhe në internet mund të gjendet në Facebook, me rreth 38 milionë përdorues, sipas Statista.

Duke përdorur bibliotekën e reklamave të Facebook-ut, Euronews ka hetuar se cilat parti dhe kandidatë kanë shpenzuar më shumë para për reklamat në Facebook në 30 ditët e fundit, nga 22 gushti deri më 20 shtator.

Vëllezërit e Italisë (Fratelli d’Italia) – të udhëhequr nga Giorgia Meloni dhe të parët në sondazhe – janë shpenzuesit më të mëdhenj. Partia e djathtë ka shpenzuar 119,311 euro për 73 reklama politike në faqen e saj zyrtare në Facebook, mbi 43,000 euro më shumë se çdo parti apo organizatë tjetër.

Pasi shpenzuan fillimisht më pak se rivalët e tyre politikë, ata më pas rritën shpenzimet e tyre në internet duke synuar votuesit në Italinë qendrore dhe jugore.

Meloni, në veçanti, është një nga drejtuesit më të ndjekur të partive italiane në Facebook (me mbi 2.4 milionë) dhe 21,411 euro të tjera janë shpenzuar në Facebook Ads në faqen e saj zyrtare.

Në total, Brothers of Italy ka shpenzuar më shumë se 140,00 € në reklamat në Facebook në 30 ditët e fundit, më shumë se organizatat humanitare si Save the Children, Emergency dhe Unicef ​​Italy.

Rajonet ku të gjitha palët shpenzuan më shumë para në reklamat në Facebook ishin Lombardia (263,004 €), Siçilia (259,358 €) dhe Campania (231,581 €)./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

Plaga e lajmeve të rreme në zgjedhjet presidenciale të Brazilit

WhatsApp, një burim lajmesh në Brazil.

Publikuar

nga

Vetëm disa javë në prag të zgjedhjeve presidenciale, autoritetet në Brazil po mundohen të limitojnë shpërndarjen e dezinformatave online. Ndonëse vendi është më i përgatitur të përballet me lajmet e rreme sesa që ishte gjatë kampanjës të vitit 2018, ku Jair Bolsonaro fitoi zgjedhjet, disa përmbajtje dhe platforma po i shmangen kontrollit.

Mbështetësit e presidentit Jair Bolsonaro dolën në numër të madh më 7 shtator për të shënuar 200-vjetorin e pavarësisë së Brazilit nga Portugalia. Në plazhin Copacabana në Rio de Zhaneiro, një grumbull njerëzish me telefona inteligjentë realizonin, shpërndanin dhe ripostonin me furi fotografitë.

Sonia, një 50-vjeçare nga Rio, është një nga ta.

“Shpërndaj gjithçka, madje në grupet e WhatsApp-it ato shpërndahen menjëherë”, deklaroi ajo.

Ajo tashmë ka dërguar videot dhe fotot te të gjitha kontaktet e saj, edhe pse i njeh vetëm disa nga ta.

Këto grupe mesazhesh janë mjeti kryesor për lajmet e rreme në Brazil dhe përbëhen nga një rrjedhë e pafund mesazhesh kërcënuese të shkruara me shkronja të mëdha.

“Urgjente, Lula po planifikon vrasjen e Bolsonaros”, thuhet në një shkrim. “Një entuziast pro-Lula kritikon flamurin e Brazilit”, thuhet në një tjetër.

Edhe sondazhet e rreme që parashikojnë fitoren e Bolsonaros qarkullojnë gjerësisht.

Që nga viti 2018, mediat sociale kanë qenë mjeti i preferuar i Bolsonaros për të komunikuar me bazën e tij mbështetëse, ndërsa mediat tradicionale portretizohen si një armik që duhet mposhtur.

“Gazetarët janë të gjithë të korruptuar, ata janë leninistë, trockistë”, thonë disa nga mbështetësit e presidentit në Copacabana.

WhatsApp, një burim lajmesh

Brazili është tregu i dytë më i madh në botë për WhatsApp, pas Indisë – dhe aplikacioni është një nga kanalet kryesore për qarkullimin e lajmeve të rreme. Gjashtë në çdo dhjetë brazilianë përdorin WhatsAppin çdo ditë. Një studim i vitit 2019 i porositur nga Kongresi Brazilian zbuloi se 79 përqind e brazilianëve i marrin lajmet e tyre kryesisht nga WhatsApp.

Bolsonaro e shfrytëzoi me sukses këtë mjet gjatë fushatës së tij në vitin 2018. Një ish-parashutist, nuk merrej edhe aq shumë me politikë në atë kohë, një anëtar i një partie të vogël me pak ndikim dhe pak burime – kështu që ai u mbështet në WhatsApp. Fotot, memet, videoklipet, të gjitha të shpërndara përmes miliona mesazheve në WhatsApp, shërbyen si reklama të fushatës së tij./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Në Angli ëmbëlsirat me kanabis po iu shiten fëmijëve në rrjete sociale

Këto xhirime tregojnë se si një tregtar në Telegram po promovon ëmbëlsirat me kanabis.

Publikuar

nga

Ëmbëlsirat me kanabis të ambalazhuara sikurse Haribo dhe Skittles po u shiten dhe po promovohen gjerësisht në rrjetet sociale Instagram dhe TikTok, raporton Sky News.

Këto xhirime tregojnë se si një tregtar në Telegram po promovon ëmbëlsirat me kanabis të cilat janë ambalazhuar me marka të falsifikuara.

Policia tha se paketimi i tyre i bën ato më atraktive për fëmijët. Së paku gjashtë fëmijë u dërguan në spital pasi kanë ngrënë ëmbëlsira kanabisi. Njëri nga ta ishte vetëm 8-vjeçar.

Ka shqetësime se droga po përdoret për të joshur fëmijët në trafikimin e drogës përmes një sistemi të njohur si linjat e qarqeve. Forcat e policisë në lindje të Anglisë raportojnë se një e treta e personave të arrestuar janë nën moshën 18-vjeçare.

Ëmbëlsirat e kanabisit promovohen dhe shiten në mënyrë rutinore me drogën e klasës A, përfshirë heroinë, kokainë dhe LSD, si dhe sasi të mëdha të marihuanës.

Sky News zbuloi se tregtarët po operojnë hapur në pesë mediat sociale më të përdorura në Mbretërinë e Bashkuar: Facebook, Instagram, TikTok, Twitter dhe Snapchat. Ata po përdorin gjithashtu edhe Whatsappin dhe Telegramin. Madje ky i fundit duket të jetë platforma më e njohur për tregtarët për të ofruar çmime dhe për të filluar shitjet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara