Sport

Edon Zhegrova: Ylli i javës me dy golat magjik!

Publikuar

Futbollisti dardan, Edon Zhegrova, ka treguar një formë të jashtëzakonshme në fundjavën e kaluar, duke realizuar dygolësh në barazimin 3-3 të Lille ndaj Strasbourgut në javën e pestë të Ligue 1. Zhegrova shënoi dy gola në minutat 15 dhe 27, duke e bërë atë një nga protagonistët kryesorë të ndeshjes.

Megjithëse paraqitja e tij ishte e shkëlqyer, skuadra e tij nuk arriti të fitojë, duke marrë vetëm një pikë nga kjo ndeshje. Vlerësimi për Zhegrovën si njeri i ndeshjes erdhi për shkak të instiktit të tij vrasës para portës.

Për performancën e tij të shkëlqyer, Zhegrova u përfshi në formacionin e javës në Ligue 1, duke marrë një notë të lartë prej 8.9 nga saiti i specializuar për statistikat, “Sofascore”. Kjo është nota më e lartë mes 11 lojtarëve të përfshirë në këtë formacion, duke theksuar rëndësinë e tij në suksesin e skuadrës, pavarësisht rezultatit të ndeshjes./UBTNews/

Sport

Xhaka shkund Leverkusenin: Tre gola në çdo ndeshje? Jo, faleminderit!

Publikuar

nga

Granit Xhaka, mesfushori i Bayer Leverkusenit, ka shprehur pakënaqësinë e tij për performancën e skuadrës, pavarësisht fitores dramatike 4-3 ndaj Wolfsburgut. Pas ndeshjes, Xhaka theksoi se fitoret nuk kanë vlerë nëse ekipi vazhdon të pësojë shumë gola.

“Duhet të bëjmë autokritikë. Nuk është e mundur të pësojmë tri gola në çdo ndeshje. Kjo është një situatë alarmante,” deklaroi ai. Deri tani, Bayer Leverkuseni ka pësuar 9 gola në katër ndeshjet e para të Bundesligës, duke e bërë mbrojtjen e tij një nga më të dobëtat në kampionat.

Xhaka theksoi se ky problem nuk është vetëm individual, por ndikon në performancën e gjithë ekipit. “Duhet të jemi shumë më të kujdesshëm në mbrojtje. Ne kemi cilësinë për të shënuar shumë gola, por nuk mjafton. Duhen përmirësime në organizimin tonë mbrojtës,” shtoi ai.

Pas asaj që e cilësoi si një ndeshje të lodhshme, Xhaka shprehu dëshirën që shokët e tij të skuadrës të përfshihen në një diskutim të hapur mbi mënyrën sesi mund të luajnë më mirë si një njësi në mbrojtje. “Më intereson të di pse nuk luajmë të bashkuar. Kjo është ajo që na nevojitet në këtë moment,” përfundoi ai.

Me këtë deklaratë, Xhaka ka treguar se përkushtimi për të përmirësuar performancën e skuadrës është një nga prioritetet e tij, duke e vendosur ekipin në qendër të vëmendjes./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Kristjan Asllani mes ‘fajtorëve’ për humbjen në derbi, mediat italiane kryqëzojnë Inzaghin

Publikuar

nga

Kristjan Asllani ka rënë nën kritika të shumta pas humbjes së djeshme të Interit në derbin e qytetit ndaj Milanit. Sipas mediave italiane, disa lojtarë, përfshirë mesfushorin shqiptar, janë identifikuar si “fajtorë” për disfatën që ndodhi në stadiumin Giuseppe Meazza.

Pas ndeshjes, portali “Calcio Mercato” e vlerësoi paraqitjen e Asllanit me notën 5 (pesë), duke theksuar se ai nuk kishte personalitetin e duhur për ndeshje të tilla të rëndësishme. Analiza e portalit sugjeroi se, me Asllanin në fushë, mesfusha e Interit ishte më e paqëndrueshme dhe se ai nuk arriti të kontribuonte siç pritej në një sfidë kaq të madhe.

Ndërkohë, trajneri Simone Inzaghi mori kritikën më të ashpër, duke u vlerësuar me notën 4.5. Sipas analizës, Inzaghi nuk e lexoi si duhet ndeshjen në të dyja pjesët dhe me zëvendësimet që bëri, i dha mundësi Milanit të kontrollonte lojën sipas planit të tij. Kjo kritikë e madhe ndaj trajnerit vjen pas një serie performancash të diskutueshme, që e kanë lënë Interin në një pozitë të vështirë në kampionat.

Këto komente kanë nxitur reagime të ndryshme nga tifozët dhe analistët e futbollit, të cilët janë të shqetësuar për të ardhmen e skuadrës nën drejtimin e Inzaghi-t dhe performancën e lojtarëve të saj, duke përfshirë Asllanin./UBTNews/

Sport

Barcelona pa ‘gardian porte’: Kush do ta zëvendësojë Marc ter Stegenin?

Publikuar

nga

Dëmtimi i Marc ter Stegen, portierit gjerman të Barcelonës, ka krijuar një krizë serioze për skuadrën katalanase. Pas raportimeve fillestare, pritet që ter Stegen të mungojë për një periudhë të gjatë, potencialisht deri në tetë muaj, për shkak të dëmtimit të gjurit të tij të djathtë. Kjo do ta detyrojë Barcelonën të mbështetet te Iñaki Peña si portieri i vetëm i ekipit të parë.

Për të zëvendësuar ter Stegen, Barcelona është në kërkim të një portieri që aktualisht është pa kontratë, megjithëse mundësitë janë të kufizuara. Disa kandidatë potencialë përfshijnë:

Keylor Navas (37 vjeç) – Portieri veteran nga Kosta Rika, i cili ka pasur një karrierë të suksesshme me PSG-në, tani është në kërkim të një ekipi pas skadimit të kontratës së tij. Navas sjell shumë përvojë, megjithatë, vitet e fundit ka pasur pak minuta loje.

Jordi Masip (35 vjeç) – Ish-anëtar i akademisë La Masia dhe portieri zëvendësues i Barcelonës nga 2014 deri në 2017, Masip është aktualisht pa ekip pas përfundimit të kontratës me Real Valladolid.

Edgar Badia (32 vjeç) – Një portier me përvojë në La Liga, Badia filloi sezonin te Elche, por klubi ndërpreu kontratën e tij në fund të merkatos.

Jiri Pavlenka (32 vjeç) – I njohur për karrierën e tij me Werder Bremen dhe përfaqësuesen çeke, Pavlenka është ende i lirë pas dështimit të transferimit të tij në Arabinë Saudite.

Loris Karius (31 vjeç) – Pas një periudhe të vështirë te Newcastle, Karius ka luajtur vetëm dy ndeshje, duke përfshirë një finale të FA Cup.

Tomas Vaclik (35 vjeç) – Një portier me përvojë në La Liga, Vaclik ndihmoi Albaceten të qëndronte në Kategorinë e Dytë gjatë sezonit të kaluar.

Etrit Berisha (35 vjeç) – I njohur për karrierën e tij në Serinë A dhe si një portier i rëndësishëm për kombëtaren shqiptare, Berisha është i disponueshëm pas përfundimit të kontratës me Empoli.

Tomas Koubek (32 vjeç) – Zëvendësues i rregullt i Augsburgut dhe me përvojë ndërkombëtare me Çekinë.

Alexandre Letellier (33 vjeç) – Portier zëvendësues i PSG-së, por me pak minuta loje në katër sezonet e fundit.

Kostas Lamprou (33 vjeç) – Portieri grek ka pasur përvojë në Eredivisie dhe së fundmi ka lënë Feyenoordin pas një sezoni pa minuta.

Barcelona do të shqyrtojë këto mundësi në përpjekje për të forcuar pozitat e saj në portë, ndërsa përgatitet për sfidat e ardhshme pa ter Stegen. Sfidat do të jenë të mëdha, dhe vendimet që do të merren në ditët në vijim do të kenë një ndikim të konsiderueshëm në performancën e skuadrës./UBTNews/

Sport

Legjionarët kuqezi: Shkëlqim dhe gola në Europë

Publikuar

nga

Java e kaluar ka qenë mjaft e suksesshme për legjionarët kuqezi që luajnë në klubet europiane dhe përtej. Shumë prej tyre kontribuan me gola dhe asiste, duke treguar paraqitje të shkëlqyera në fushë.

Qazim Laçi shënoi një debutim të shkëlqyer me skuadrën e tij, Sparta Prague, në UEFA Champions League. Ai e filloi ndeshjen si titullar kundër Salzburg dhe realizoi një gol të bukur në minutën e 58, duke ndihmuar ekipin e tij të fitonte 3-0. Laçi arriti të zhgënjente dy mbrojtësit kundërshtarë me një lëvizje të shkëlqyer për të dërguar topin në rrjetë.

Një tjetër paraqitje mbresëlënëse erdhi nga Jasir Asani, i cili në ndeshjen e tij të parë në Championsin e Azisë realizoi tre gola spektakolarë për Gwangju ndaj Yokohama F. Marinos. Ai zhbllokoi takimin në minutën e 2-të dhe vijoi të shënonte edhe në minutat e 55 dhe 90+2. Përveç golave, Asani dha një asist në minutën e 68 për golin e Mikeltadze.

Myrto Uzuni gjithashtu shënoi në barazimin 2-2 të Granada ndaj Malagas, duke realizuar golin e tij të dytë radhazi. Ndërkohë, Taulant Seferi ishte vendimtar në ndeshjen e tij të parë si titullar me Bodrumspor, duke shënuar golin e fitores 1-0 ndaj Hatayspor dhe duke u shpallur lojtari i ndeshjes me notën 8.1.

Nedim Bajrami dha një asist në fitoren 3-0 të Rangers ndaj Dundee FC, ndërsa Ylber Ramadani asistoi për golin e parë të Lecce në barazimin 2-2 me Parma.

Titullarë këtë javë ishin gjithashtu Thomas Strakosha, Berat Gjimshiti, Arlind Ajeti, Marash Kumbulla, Ardian Ismajli, Enea Mihaj, Amir Abrashi, Mirlind Daku dhe Arbnor Muja, ndërsa Ivan Balliu, Kristjan Asllani, Arbër Hoxha dhe Sebastjan Spahiu kontribuan si zëvendësues. Këto paraqitje pozitive tregojnë potencialin e madh të legjionarëve shqiptarë në arenën ndërkombëtare./UBTNews/