Sport

Drita nuk planifikon përforcime për janar, synon dy trofetë me fondin aktual

Publikuar

Kampioni në fuqi e Kosovës në futboll, Drita, të martën nga ora 13:30 do t’i nisë përgatitjet për stinorin pranveror. Faza përgatitore do të fillojë me të gjithë lojtarët të cilët ishin pjesë e ekipit kampion edhe në vjeshtë.

Ekipi nga Gjilani ende nuk është përforcuar në afatin kalimtar të janarit, por as nuk ka larguar ndonjë futbollist. Drejtuesit e Dritës janë duke shikuar mundësinë që të sjellin në ekip vetëm lojtarë cilësorë, të cilët janë të nivelit të njëjtë ose më të lartë sesa futbollistët që kanë aktualisht në skuadër.

Drejtori i përgjithshëm i Dritës, Feti Murseli, ka thënë për KOHËN se në Kosovë nuk ka lojtarë të cilët mund t’i transferojnë, sipas tij, për shkak të kontratave që ata kanë me klubet e tyre. Murseli theksoi se fokusi është jashtë Kosovës, për shkak të cilësisë më të lartë.

“Nëse arrijmë të gjejmë ndonjë lojtar që është i nivelit të njëjtë ose më i mirë sesa lojtarët që i kemi, atëherë do ta transferojmë. Në të kundërtën, nuk do të transferojmë lojtarë të nivelit më të ulët. Mund të them se në Kosovë nuk ka lojtarë që ne kërkojmë, për shkak se kanë kontrata me klubet e tyre. Ne jemi duke shikuar të sjellim ndonjë lojtar nga jashtë Kosovës”, tha Murseli. Ai tregoi se më 20 janar ekipi do të niset drejt Antalyas në Turqi për fazë përgatitore.

Të njëjtin mendim me drejtorin Murseli e ndan edhe trajneri i skuadrës, Ardian Nuhiu. Ai shton se u beson shumë lojtarëve që ka në ekip, kurse sa u përket përforcimeve, thekson se mund të mbyllin afatin pa e sjellë asnjë lojtarë.

“Të gjithë futbollistët që i kemi në skuadër janë me kontrata dhe nuk do të largohet asnjë. Janari është i varfër sa u përket transferimeve, pasi lojtarët janë nën kontrata. Ne nuk jemi në bisedime me ndonjë lojtar, por do të shohim gjatë rrugës nëse do të kemi ndonjë lojtar cilësor që mund ta sjellim në ekip, atëherë do ta bëjmë një gjë të tillë. Sigurisht, e kam fjalën për lojtarë cilësorë të nivelit të Dritës ose më të mirë. Por nuk e përjashtoj mundësinë që të mos transferojmë asnjë lojtar. Unë i besoj këtij ekipi, kemi kontingjent të madh të lojtarëve”, ka deklaruar trajneri shqiptar nga Maqedonia e Veriut.

Nuhiu konfirmon se krahas përgatitjeve që do t’i fillojnë të martën, gjatë javës do të kenë edhe teste mjekësore.

“Do të nisim përgatitjet të martën. Do të kemi edhe kontrollet mjekësore brenda javës për të parë gjendjen e secilit lojtar. Do të jenë kontrolle të zakonshme. Në Kosovë do të qëndrojmë vetëm dy javë, e më pas do të zhvendosemi në Antalya”, tha Nuhiu. Sipas tij, qëndrimi në qytetin bregdetar të Turqisë, do të shërbejë për t’u përgatitur sa më mirë. Pozitive i sheh edhe ndeshjet miqësore që do t’i zhvillojnë ndaj skuadrave evropiane.

“Gjatë qëndrimit në Antalya do të mundohemi ta shfrytëzojmë kohën më të mirë që është atje, fushat, e po ashtu edhe kundërshtarët për ndeshje miqësore, të cilët janë të nivelit më të lartë dhe na ndihmojnë shumë që të përgatitemi sa më mirë. I kemi aranzhuar katër ndeshje miqësore. Ende nuk i dimë kundërshtarët pasi me këtë punë po merret agjencia , por e dimë që janë klube evropiane. Këto ndeshje miqësore me ekipe të nivelit të lartë janë të mira dhe të rëndësishme edhe për ndeshjet evropiane, pavarësisht që janë miqësore. Për ne e rëndësishme është që lojtarët të kapin formën e tyre”, shtoi Nuhiu.

Nuhiu konfirmoi se skuadra që ai drejton do të luftojë në të dyja fontet.

“Do të jetë një garë e fortë. Janë disa klube që kërkojnë titullin e kampionit. Synimi ynë është që të mbrojmë titullin. Do të shohim kundërshtarin e radhës në Kupë. Sigurisht do të japim më të mirën që të fitojmë edhe atë trofe”, përfundoi Nuhiu, i cili në sezonin e kaluar fitoi titullin e kampionit. Me Nuhiun në krye, Drita arriti deri në raundin e tretë të Ligës së Evropës, që është “rekord” për një klub kosovar në garat evropiane.

Drita do ta nisë stinorin pranveror nga pozita e parë. Pas 18 xhirove të luajtura, “intelektualët” kanë arritur 12 fitore, 5 barazime dhe kanë pësuar vetëm një humbje. Me 41 pikë renditen në vendin e parë, me tri pikë më shumë se Ballkani që është i dyti. Drita është skuadra e vetme në Superligë që e ka pësuar vetëm një humbje në stinorin vjeshtor. Drita së bashku me Ballkanin kanë sulmin më të mirë në ligë. Gjilanasit kanë realizuar 30 gola, kurse suharekasit 43.

Po ashtu, Drita bashkë me Prishtinën kanë mbrojtjen më të mirë në ligë. Drita ka pranuar 13 gola, kurse Prishtina 12 sosh

Lajmet

Djali i legjendës Johan Cruyff e refuzon stolin e Barcelonës

Publikuar

nga

Jordi Cruyff u rikthye te Barcelona pas eksperiencës si trajner në Kinë me Shenzhen, ndërkohë që më parë ka drejtuar edhe Maccabi Tel Aviv, Chongqing Dangdai Lifan dhe kombëtaren e Ekuadorit.

Djali i legjendës Johan Cruyff është këshilltar sportiv te katalanasit tani, por së fundmi i është ofruar edhe një mundësi për ta drejtuar ekipin.

Gazetari i “Sport”, Toni Juanmarti, shkruan se Jordi është përgjigjur se për momentin nuk e pranon opsionin për t’u bërë trajner i Barcelonës.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Coman i nënshtrohet një operimi në zemër

Publikuar

nga

Kingsley Coman i është nënshtruar një operimi në zemër, dhe lajmin e ka konfirmuar trajneri i Bayern Munich, Julian Nagelsmann.

Sulmuesi francez e ka përfunduar operimin dje, që kishte të bëjë me rregullimin e ritmit të zemrës së tij dhe pritet që së shpejti të rikthehet në seancat përgatitore.

Nagelsmann tregoi që ishte një rrezik i vogël i menaxhuar në mënyrë të duhur, dhe shpjegoi që nuk ishte diçka e zakonshme.

“Ritmi i tij i zemrës kishte një problem të vogël që kishte rrahje më të ngadalta. Në disa momente ai kishte probleme me frymëmarrje”, tha Nagelsmann.

“Ai është në gjendje shumë të mirë, ka vetëm dhimbje të vogla në plagë. Kur plaga të shërohet, ai do të fillojë seancat përgatitore përsëri dhe nuk do të mungojë më shumë se një javë eventualisht dy, para se ai të rikthehet në stërvitje”, shtoi trajneri i “Bavarezëve”.

Po ashtu, Nagelsmann tregoi që Coman do të fillojë stërvitjet kardio ditën e marte.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Roma dëshiron rinovimin e kontratës me Lorenzo Pellegrinin

Publikuar

nga

Skuadra italiane, AS Roma po përgatit një kontratë të re pesëvjeçare për Lorenzo Pellegrinin, raporton gazetari i njohur Fabrizio Romano.

Klauzola e lirimit prej 30 milionë eurove në kontratën aktuale të Pellegrinit do të largohet. Po ashtu, raportohet që gjatë afatit kalimtar veror të transferimeve dy skuadra angleze kanë qenë të interesuara në shërbimet e mesfushorit 25-vjeçar.

Lajmin për rinovimin e kontratës e konfirmoi edhe trajneri i klubit romak Jose Mourinho.

“Ai do të nënshkruajë kontratën e re së shpejti”, tha Mourinho.

Këtë sezon, në 6 paraqitje në të gjitha garat, Lorenzo Pellegrini ka kontribuar në 7 gola, respektivisht 5 gola dhe 2 asistime.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Klopp flet rreth kontratës së Salah

Publikuar

nga

Gjiganti anglez, Liverpooli ka disa lojtarë që tanimë iu ka ofruar kontrata afatgjate për t’i shpërblyer për kontributin e dhënë drejt triumfit të Ligës së Kampionëve dhe Premier Ligës angleze.

Ndër ta janë portieri Alisson Becker, mesfushori Fabinho, dhe mbrojtësi Virgil Van Dijk. Po ashtu, krerët e Liverpoolit janë në bisedime me agjentët e Salah për t’i rinovuar kontratën “Mbretit egjiptian”.

Trajneri i “Të Kuqve”, Jurgen Klopp në një konferencë për media sot foli rreth situatës aktuale të Salah, duke mos dhënë shumë detaje mbi rinovimin e kontratës së tij.

“Shikoni, nuk kam ndonjë gjë për të thënë, veçanërisht unë sepse unë nuk jam i përfshirë. Kështu që nuk ka ndonjë detaj të ri”, tha Klopp.

“Sigurisht që gjërat në të cilat jam i interesuar janë paraqitjet e tij, sa është i vëmendshëm, sa është i përkushtuar në këto momente. Dhe kjo është e gjitha. Asgjë e re për tu thënë”, shtoi trajneri gjerman.

Mohamed Salah ka kontratë me gjigantin anglez deri në qershor të vitit 2023.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara