Sport

Donjeta Sadiku rrezikon ta humb Botërorin e boksit për shkak të vizave

Të shqetësuar janë drejtuesit e Federatës së Boksit, si dhe ata të Komitetit Olimpik të Kosovës.

Publikuar

Nga 14 deri më 26 mars në Nju Dehli të Indisë do të mbahet Kampionati Botëror i Boksit për kategorinë seniore. Kosova në këtë kampionat synon të marrë pjesë me boksieren Donjeta Sadiku, por kjo ende nuk është konfirmuar për shkak se India po heziton të lëshojë viza për Sadikun dhe ekipin e saj.

Të shqetësuar me situatën e krijuar dhe me mundësinë e humbjes së mundësisë për të marrë pjesë në këtë kampionat janë shprehur drejtuesit e Federatës së Boksit, si dhe ata të Komitetit Olimpik të Kosovës.

Sekretari i Federatës së Boksit, Latif Demolli ka thënë se kjo nuk është hera e parë që India pengon Kosovën të marrë pjesë në gara ndërkombëtare sepse një gjë të tillë e kishte bërë edhe në vitin 2018, por se shpreson që Kosova të mos e pësojë edhe kësaj radhe.

“Ne kemi aplikuar në dhjetor të vitit të kaluar për pjesëmarrje në Kampionatin Botëror në Indi me të gjithë dokumentacionin e duhur për viza dhe ky është muaji i tretë. Ne kemi të njëjta fjalë, ne çdo ditë i dërgojmë e-male Federatës së Indisë, Federatës Botërore IBA, të njëjtën përgjigje na e kthejnë dhe përgjigjja e fundit është dje ku na thuhet se jemi në diskutime ende… Neve Ministria e Punëve të Jashtë (e Indisë) edhe viteve të mëparshme na i ka ndalur vizat për Kosovën për arsye se nuk e njohin si shtet”, tha Demolli.

Zëdhënësi për media i Komitetit Olimpik të Kosovës (KOK), Kushtrim Krasniqi nga ana tjetër thotë se janë në komunikim intensiv me Komitetin Olimpik të Indisë, duke kërkuar që Donjeta Sadikut t’i mundësohet pjesëmarrja në Botëror me simbolet e shtetit të Kosovës.

“Problemi tashmë dihet, India nuk e njeh pavarësinë e Republikës së Kosovës dhe kjo është një çështje prej vitesh që ndikon në pjesëmarrjen e sportistëve tonë në shtetin e Indisë. India, përveç që nuk e lejon pjesëmarrjen, ajo e ka zgjedhur një mënyrë tjetër që mos t’iu jep viza sportistëve tonë, konkretisht në këtë rast të Donjeta Sadikut, e cila po përballet për herë të dytë me problemin e njëjtë… Si Komitet Olimpik i Kosovës jemi në kontakt të vazhdueshëm me Federatën e Boksit të Kosovës por edhe me Komitetin Olimpik të Indisë nga të cilët kemi kërkuar ndihmë në këtë drejtim në mënyrë që t’i lehtësohet marrja e vizës Donjetës dhe ajo të paraqitet me simbolet shtetërore dhe me të gjitha të drejtat e barabarta në Kampionatin Botëror”, tha Krasniqi.

Krasniqi shton se Sadiku është njëra ndër boksieret favorite për ta fituar edhe medaljen e artë në këtë kampionat, andaj fakti që potencialisht në këtë shtet do të duhej të ngrihej flamuri i Kosovës, mund të paraqesë një pengesë për shtetin organizator.

“Forma e mirë që është duke e përjetuar Donjeta, sidomos nga viti i kaluar kur fitoi medaljen e bronztë të botës, pastaj medaljen e bronztë të Evropës është dëshmi e mirë që ajo nëse merr pjesë në këtë Kampionat Botëror është kandidate për të fituar jo vetëm medaljen e bronztë por ndoshta edhe medaljen e artë…Prandaj kjo do të ishte mundësi e mirë për Federatën e Boksit por edhe për Donjetën që të fitojë një tjetër medalje botërore…India përveç që nuk e njeh shtetin e Kosovës, një medalje e tillë do të bënte që simbolet tona shtetërore, flamuri ynë të valonte në një shtet të madh siç është India”, theksoi ai.

Përtej vizave, një problem tjetër me të cilin po ballafaqohet Donjeta Sadiku dhe Federata e Boksit, është edhe aspekti financiar. Demolli zbulon se ata detyrohen që të marrin para borxh për të marrë pjesë në gara, e pastaj Ministria e Sportit ua kthen ato.

“Nëse na lejohet ne sigurisht të hënën do të udhëtojmë, pastaj, sikur deri më tani do të marrim para huazim, me borxhe si gjithmonë sepse garat nuk lejojmë të na ikin kurrë për arsye se ne gjithmonë kemi shkuar me para tona dhe pastaj na është përgjigjur ministria, na i ka kthyer paratë, i kemi paguar borxhet…  Kjo sëmundje është vite me radhë, kjo ministri na ka premtuar që të gjitha federatat t’ua mundëson që në janar t’i alokojë disa mjete që të mund të fillojnë me garat dhe kur te dalë TM1-shi atëherë të barazohemi, por këtë vit është vazhduar tretmani i njëjtë si vite më parë. Para marsi-prillit kurrë ne nuk kemi marr para”, tha Demolli.

Por për këtë situatë Krasniqi thotë se KOK-u do të ofrojë zgjidhje.

“Ky do të ishte një problem minimal nëse mund ta them kështu sepse e dimë që të gjitha federatat janë duke u ballafaquar me probleme financiare shkaku i vonesave në licencim, mirëpo Komiteti Olimpik i Kosovës shumë herë iu është gjendur federatave, sidomos Federatës së Boksit e cila nëse do t’i mundësohej marrja e vizës, sigurisht se Komiteti Olimpik i Kosovës do ta shqyrtonte këtë mundësi që t’i dilte në ndihmë”, tha Krasniqi.

Kurse, trajnerja e Sadikut, Marjola Sallauka, thotë se që nga fillimi e kanë pritur se India mund të vendosë pengesa për pjesëmarrjen e Donjetës në këtë kampionat. Ajo shton se boksierja kosovare është në formë të jashtëzakonshme dhe se do të udhëtonte atje për të siguruar medalje elitare.

“Donjeta prej fillimit kur e kemi kuptuar që Kampionati Botëror do të mbahet në Indi, e kemi pasur në mëdyshje nëse do të marrim pjesë apo jo edhe pse po them se kemi ende shpresa. Donjeta ka qenë shumë e motivuar pasi që dy herë nuk e kanë lejuar pjesëmarrjen dhe qëllimi i vetëm ka qenë medalja për ta ngritur flamurin ne shtetin e Indisë. Donjeta është në formën e saj më të mirë, këtë e ka dëshmuar edhe me medaljet që i ka marr më herët, por tani është në formë edhe më të mirë se sa vitin e kaluar duke marr parasysh që tani i kemi dhe kualifikimet në qershor dhe kjo do të ishte një provë shumë e mirë dhe shumë e mirëpritur nëse do të merrnim pjesë në Kampionatin Botëror”, tha Sallauka.

Ndryshe, Donjeta Sadiku vitin e kaluar fitoi medalje të bronztë botërore dhe evropiane, duke i kthyer në Kosovë medaljet e këtij niveli pas më shumë se 30 viteve.

Sport

Ylli gjerman me origjinë shqiptare bie në radarët e Liverpool

Publikuar

nga

“Sport Bild” bën të ditur se anësori i Mainz, Brajan Gruda është duke tërhequr vëmendjen e disa klubeve nga Bundesliga dhe nga jashtë Gjermanisë.

Liverpooli, Bayer Leverkusen, Borussia Dortmund, RB Leipzig, Aston Villa dhe Newcastle kanë shprehur interesim në Grudën, që me prejardhje është shqiptar. Thuhet se transfeirmi i mundshëm i Grudës do të kushtojë plot 20 milionë euro.

Ky sezon ka qenë sezoni debutues i Grudës, por ai i ngriti performancat e tij me ardhjen e Bo Henriksen si trajner. Në sezonin e tij të parë, Gruda ka katër gola dhe tre asistime në 28 ndeshje dhe e ndihmoi Mainzin të mbijetojë në Bundesliga në ditën e fundit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Trepça thërret tifozët para sfidës me Yllin: Jeni lokomotiva jonë

Publikuar

nga

Palestra “Minatori” në Mitrovicë do të jetë nikoqire e spektaklit të fianles së pestë ndërmjet Trepçës dhe Golden Eagle Yllit, ku edhe do të përcaktohet kampioni i ri i Kosovës në basketboll.

Pas katër finaleve të zhvilluara, rezultati mes dy klubeve është 2-2, ndaj finalja e pestë do të qartësojë gjithçka.

E një ditë para ndeshjes, klubi mitrovicas u ka bërë thirrje tifozëve për mbështetje sa më të madhe në këtë finale.

“Shumë festa e shumë gëzime kishim gjatë edicionit 2023/24, të cilin e përmbyllim me ndeshjen vendimtare ndaj Golden Eagle Yllit, të enjten nga ora 19:00. Jemi një fitore larg synimit madhor – titullit të kampionit të Kosovës. Me ju në krahë, jemi një fitore afër titullit. Na presin 40 minuta të zjarrtë, 40 minuta angazhim maksimal, përkushtim,  dëshirë e vetëmohim. Por edhe 40 minuta të përkrahjes së paparë nga tribunat, nga lojtari ynë i gjashtë, nga tifozët që i ka lakmi secili klub në Evropë… nga ata që janë lokomotivë e Trepçës së madhe. (Vërejtje: Biletat dalin në shitje të enjten në ora 9:00. Një person ka të drejtën e blerjes së dy biletave. Biletet shiten për personat mbi 16 vjet. Bileta VIP, njëjtë si biletat e zakonshme, vlejnë vetëm për një person) Të gjithë së bashku, lojtarë e tifozë, si një trup i vetëm! Për Mitrovicën, Për qytetin e minatorit, Për secilin mitrovicas kudo në botë, Për TREPÇËN kampione”, thuhet në thirrjen e klubit mitrovicas.

Vazhdo të lexosh

Sport

Kapiteni i Golden Eagle Yllit flet para finales ndaj Trepçës

Publikuar

nga

Kapiteni i Golden Eagle Yllit, Gëzim Morina ka folur para duelit të së enjtes ndaj Trepçës për ndeshjen e vlefshme për finalen e “Play-Offit” të Superligës së Kosovës në basketboll, e cila do të zhvillohet në Mitrovicë.

Seria e finaleve qëndron në rezultat të barabartë 2:2. Skuadra që regjistron tri fitore e para shpallet kampione.

Para finales së pestë, kapiteni i Golden Eagle Yllit tha se në Mitrovicë do të shkojnë vetëm për fitore.

Edhe kësaj sezone po i vjen fundi. Ndeshja e pestë finale, e 11-ta në total me Trepçën sivjet. Mendoj që të dy skuadrat kemi treguar lojë të mira dhe gjithë tifozët kanë pasur mundësi të kënaqen me ndeshjet. Normal që në lojën e fundit shkojmë në Mitrovicë për fitore, shpresoj të fitojë më i miri. Forca Ylli”, tha Morina.

Vazhdo të lexosh

Sport

​I përfundoi huazimi në Angli, Origi rikthehet në Serie A

Publikuar

nga

Nottingham Forest e konfirmon se Divock Origi ka arritur në fund të periudhës së huazimit në klub, kështu që belgu do të kthehet në Milano.

Reprezentuesi belg rikthehet në Milano pas një huazimi një-vjeçar në Nottingham Forest, konfirmoi skuadra e Premier Ligës me një deklaratë zyrtare.

Nottinghami tha se Origi dhe lojtarë të tjerë, përfshirë Gio Reyna, Nuno Tavares, Gonzalo Montiel dhe Rodrigo Ribeiro “kanë arritur në fundin e huazimeve të tyre në Trentside“.

Origi, 29 vjeç, iu bashkua Milanit në një transferim të lirë nga Liverpool në vitin 2022, por nuk arriti të bënte përshtypje në sezonin e tij të parë në “Stadio Meazza”, duke shënuar vetëm dy gola në 36 paraqitje në të gjitha garat.

Ai u huazua te Nottingham Forest verën e kaluar, por ish-sulmuesi i Liverpoolit pati një tjetër periudhë zhgënjyese në klub, duke shënuar vetëm një herë në 22 paraqitje.

Pas sezonit të tij në klub, Origi nuk ishte më pjesë e planeve të Stefano Piolit dhe mbetet për t’u parë nëse trajneri i ardhshëm i Milanit do të mbështetet tek ai në sezonin 2024/2025.

Origi fiton 4 milionë euro në sezon në “Stadio Meazza” dhe kontrata e tij me gjigantin e Serie A skadon në qershor të vitit 2026.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara