Shëndeti

Dieta me tranguj

Çfarë duhet të dini rreth vlerave të saj?

Publikuar

Nëse mendoni se i keni dëgjuar të gjitha rreth dietave, iu zbulojmë trendin e dietës me tranguj. Kjo mënyrë për humbjen e shpejtë të peshës përfshin konsumin e një sasie të madhe të trangujve, gjatë një periudhe dy javore. Trangujt janë të pasur me vitaminë C, magnez dhe kalium, përmbajnë pak kalori, shumë ujë dhe ka disa gramë fibra.

Gjithashtu vëllimi i tyre zë mjaft hapësirë në stomakun tuaj. Për të gjitha këto arsye shumë ushqime po zëvendësohen nga trangujt. Ju ftojmë të zbuloni më poshtë më tepër rreth kësaj diete.

Si funksionon dieta?
Edhe pse nuk ka rregulla për këtë dietë, zakonisht sugjerohen udhëzimet e mëposhtme:Konsumoni tranguj në çdo vakt, hani sa më shumë që të mundeni dhe sa të dëshironi. Shtoni pak proteina gjatë vakteve, të tilla si vezë të ziera fort, kos, gjizë, peshk ton ose mish pule. Përdorni sasi të vogla të yndyrës së mirë, si vaji i ullirit ose farat e lirit. Nëse është e nevojshme, shtoni sasi të vogla të karbohidrateve të shëndetshëme, si orizi kaf, patatet ose frutat. Përfshini perimet e tjera me kalori të ulëta, të tilla si domatet, spinaqi dhe selinoja.

Çfarë duhet të dini!
Kur bëni kufizime të tilla në regjimin tuaj ushqimor për të ulur peshën, shpesh pjesa më e madhe e peshës që humbisni është ujë. Dhe sapo filloni të konsumoni sërisht të gjitha ushqimet e përjashtuara, ekziston mundësia të rimerrni peshën e humbur. Edhe pse me shtimin e proteinave, yndyrnave të shëndetshme dhe të disa karbohidrateve të mira në këtë dietë, rezutatet me shumë gjasa nuk do jenë të qëndrueshme. Këto praktika për të humbur peshë, nuk janë ushqyese dhe mund të shkaktojnë shumë stres tek disa njerëz.

Shumë njerëz krijojnë një marrdhënie jo të shëndetshme me ushqimin dhe janë të paaftë të mbajnë një peshë të ideale. Prandaj specialistët këshillojnë gjithmonë të provoni një regjim ushqimor më të ekuilibruar. Ju mund të filloni duke ndërprerë ushqimet e përpunuara të bëra me sheqer dhe karbohidrate të rafinuara. Dhe në vend të tyrë të konsumoni të karbohidrate të mira, si drithërat e plota, perimet dhe frutat. Konsumoni proteina në çdo vakt, si fasule, thjerrëza, bizele ose qiqra. Zgjeroni gamën e yndyrnave të shëndetshme që konsumoni, si avokadot, arrat dhe farat. Sigurisht që kjo mund të jetë një mënyrë më e ngadaltë për të humbur peshë, por është më e qëndrueshme dhe e shëndetshme./AgroWeb.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Sa e dëmshme është të flini pranë telefonit?

Dëmet e shkaktuara nga telefonat ende nuk janë studiuar plotësisht.

Publikuar

nga

Në botën moderne, është mjaft e zakonshme që njerëzit të përdorin telefonat e tyre para gjumit, madje edhe t’i mbajnë nën një jastëk. Por sa e rrezikshme të flini me një celular pranë jush.

Në fillim të epokës së telefonit celular, shumë mjekë dhe shkencëtarë sugjeruan që rrezatimi i emetuar nga këto pajisje mund të kontribuojë në zhvillimin e kancerit. Sidoqoftë, prova për të mbështetur këtë teori nuk janë gjetur kurrë.

Para se të dilnin në treg, telefonat inteligjentë të sotëm i nënshtrohen testimit të gjerë për të marrë certifikatat e nevojshme të sigurisë. Në çdo rast, duhet të jeni të kujdesshëm, veçanërisht gjatë natës.

Duhet të theksohet se dëmet e shkaktuara nga telefonat ende nuk janë studiuar plotësisht. Rregulli i përgjithshëm është që të mos flini duke përqafuar vegël.

Shumica e pajisjeve janë të certifikuara për ekspozim në një distancë prej gjysmë metri. Në këtë distancë, ndikimi i tyre në shëndet është minimal. Për atë arsye, rekomandohet që të mos e mbani telefonin afër kokës.

Është veçanërisht e rëndësishme që njerëzit me një stimulues kardiak të mos e mbajnë telefonin shumë afër, pasi mund të ndikojë në punën e aparatit të zemrës.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ushqimet që duhet t’i shmangni nëse nuk doni kalori të tepërta

Ushqime të tjera, sidomos prodhime të përpunuara dhe të rafinuara, mund t’ju bëjnë të shtoni peshë.

Publikuar

nga

Ushqimet që hani mund të kenë një efekt të madh në peshën tuaj dhe kjo tashmë dihet. Por ka disa ushqime, si kosi pa yndyrë, vaji i kokosit dhe vezët, ndihmojnë në humbjen e peshës.

Ndërsa ushqime të tjera, sidomos prodhime të përpunuara dhe të rafinuara, mund t’ju bëjnë të shtoni peshë.

Këtu janë 11 ushqimet që duhet të shmangni nëse po përpiqeni të humbisni peshë:

1. Patatet e skuqura

Patatet janë të shëndetshme, të ziera dhe të mbushura, por të skuqurat kanë shumë kalori.

2. Pijet me sheqer

Pijet me sheqer të ëmbël, si soda, janë një nga ushqimet jo të shëndetshme që ju shtojnë kilogramë.

3. Buka e bardhë

Buka e bardhë është shumë e rafinuar dhe shpesh përmban shumë sheqer të shtuar.

4. Karamelet

Karamelet përmbajnë jashtëzakonisht shumë sheqer të shtuar, vajra të shtuara dhe miell të rafinuar në një paketë të vogël.

5. Shumica e lëngjeve të frutave

Shumica e lëngjeve të frutave që gjeni në supermarket kanë shumë pak të përbashkëta me frutat e plota. Janë të mbushura me sheqer dhe kalori ashtu si sodat.

6. Ëmbëlsira, biskotat

Ëmbëlsirat dhe biskotat  janë të mbushura me përbërës si sheqeri dhe miell i rafinuar.

7. Disa lloje të alkoolit (sidomos birra)

Alkooli siguron më shumë kalori sesa karbohidratet dhe proteinat, ose rreth 7 kalori për gram.

8. Akullore

Akullorja është tepër e shijshme, por shumë e pashëndetshme. Është e lartë në kalori, dhe shumica e llojeve janë të ngarkuara me sheqer.

9. Pica

Pica është një ushqim shumë i popullarizuar. Megjithatë, picat janë shumë të pashëndetshme, përmbajnë ekstremisht shumë sheqer dhe kalori.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Superushqimi: Hudhra rrit imunitetin, dhe pak dihet se e kuron këtë virus

Publikuar

nga

Për këtë ushqim flitet prej vitesh sepse është i paprekshëm në luftën kundër gripit dhe për forcimin e imunitetit.

Një shtesë dietike e fuqishme që është treguar të jetë veçanërisht e fortë në luftimin e infeksioneve, mbron në mënyrë efektive kundër baktereve patogjene, viruseve dhe parazitëve rezistentë ndaj ilaçeve, dhe është gjithashtu e mirë kundër infeksioneve kërpudhore.

Nutricionistët pohojnë se hudhra ka efektin e saj më të mirë në formë të freskët ose të shtypur. Në formë të gatuar, është më mirë për mbrojtjen e enëve të gjakut.

Ndërsa një erë e fortë mbetet në gojë pas konsumimit të saj, shumë ende preferojnë ta marrin në formë pluhuri. Madje përdoret në dermatologji dhe për të përmirësuar rritjen e flokëve, mund ta gjejmë në preparatet kozmetike.

Efektive dhe kundër plakjes, e kombinuar me përsosmërinë më të madhe natyrore, mjaltë. Sidoqoftë, dihet më pak se ky super ushqim është një aleat ideal në luftën kundër herpesit dhe kandidisë.

Për herpesin, pastroni një thelb hudhër, priteni përgjysmë dhe fërkojeni zonën e problemit 2 deri 3 herë në ditë. Në rast të kandidisë, do të ishte mirë të konsumoni dy thelpinj të freskët të hudhrës me ndonjë pjatë kryesore në ditë.

Vazhdo të lexosh

Lifestyle

7 problemet shëndetësore që shkaktojnë djersitje të tepruar

Djersitja është një reagim normal ndaj nxehtësisë.

Publikuar

nga

Djersitja freskon trupin dhe pastron toksinat. Megjithatë, djersa e tepruar e bën një person të ndihet i parehatshëm dhe sinjalizon se diçka mund të jetë e gabuar.

Por është me të vërtetë e rëndësishme të zbulohet arsyeja për të parandaluar probleme më serioze në të ardhmen!

Ja një listë me 7 probleme shëndetësore që mund të shkaktojnë djersitje të tepruar: 

  1. Stresi
  2. Probleme me tiroiden
  3. Niveli i ulët i sheqerit në gjak (hipoglicemi)
  4. Efektet anësore të ilaçeve
  5. Menopauza
  6. Temperatura e lartë, shkaktari i të cilës nuk dihet
  7. Obeziteti (apo kilet e tepërta)/neps.al

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara