Kuriozitete

Diamanti tejet i rrallë ngjyrë rozë pritet të shitet mbi 35 milionë dollarë

Ky diamant tejet i rrallë do të dalë në ankand në muajin qershor.

Publikuar

Një diamant ngjyrë rozë me shkëlqim të rrallë, pritet të shitet mbi 35 milionë dollarë në ankand në New York, konfirmoi Sotheby’s të mërkurën.

Me peshë 10.57 karatë dhe i njohur The Eternal Pink, ky diamant tejet i rrallë do të dalë në ankand në muajin qershor, katër vjet pasi firma nga Afrika jugore, De Beers, e zbuloi atë në një nga minat e saj në Botsvana.

Zyrtarisht i klasifikuar si diamant “rozë e purpurt”, ai është diamanti më i vlefshëm i nuancës së tij që është shfaqur ndonjëherë në ankand, sipas Sotheby’s.

Kreu i bizhuterive të shtëpisë së ankandeve për Amerikën, Quig Burning, tha në një deklaratë se ky diamant “po i bashkohet radhëve të diamantëve më të rëndësishëm në histori”./UBTNews/

Kuriozitete

Zhurmat e përditshme që mund të shkaktojnë humbje të dëgjimit

Sa më i fortë të jetë zëri, aq më shpejt dëmton dëgjimin tuaj.

Publikuar

nga

Pothuajse të gjithë përjetojnë njëfarë humbje dëgjimi me kalimin e moshës, por shumica prej nesh nuk e kuptojnë se disa aktivitete të përditshme mund të dëmtojnë më tej dëgjimin tonë.

Zhurma e madhe shkatërron qelizat e vogla të qimeve në veshin tonë të brendshëm dhe ato nuk rigjenerohen.

Sa më i fortë të jetë zëri, aq më shpejt dëmton dëgjimin tuaj. Në të vërtetë, një tingull i lartë, si një fishekzjarr, mund të shkaktojë dëmtim të menjëhershëm të dëgjimit, por ekspozimi i përsëritur ndaj tingujve mesatarisht të lartë mund të shkaktojë gjithashtu humbje të dëgjimit.

Goditja e rrugës me një motoçikletë – Me rreth 80 deri në 100 decibel, tingulli klasik i një motori mund të dëmtojë dëgjimin tuaj me kalimin e kohës.

Dëgjimi i muzikës me kufje – Shumë pajisje kanë një volum maksimal prej 110 decibel, një nivel që mund të dëmtojë dëgjimin tuaj në vetëm pesë minuta. Gjithashtu, përdorimi i kufjeve është veçanërisht i rrezikshëm sepse energjia e zërit shkon drejtpërdrejt në kanalin e veshit.

Duke dëgjuar britmat e një sirene – Tingujt e sirenave mund të prodhojnë tinguj midis 110 dhe 129 decibel.

Trafiku i qytetit – Zhurma e madhe e trafikut mund të variojë nga 80 deri në 90 decibel, gjë që mund të shkaktojë dëmtim të dëgjimit.Pjesëmarrja në një shfaqje fishekzjarrë – Pamja që sjellin fishekzjarrët mund të jetë spektakolare, por zhurma është e rrezikshme dhe mund të arrijë 140 deri në 160 decibel./syri.net/

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

​Tunelet sekrete të Luftës së Dytë Botërore do të hapen për publikun

Ato mbroheshin dikur nga Akti i Sekreteve Zyrtare të Mbretërisë së Bashkuar.

Publikuar

nga

Janë zbuluar planet për atë që premton të jetë atraksioni turistik më spektakolar i nëndheshëm i Londrës ndonjëherë-transformimi prej 268 milionë dollarësh i një serie tunelesh të gjata të Luftës së Dytë Botërore në një eksperiencë të mrekullueshme.

Pra, ato mbroheshin dikur nga Akti i Sekreteve Zyrtare të Mbretërisë së Bashkuar, ish-tunelet e spiunazhit janë vendosur të rinovohen nga një ekip që përfshin arkitektët e “Singapore’s Gardens by the Bay” dhe “London’s Battersea Power Station” – nëse siguron miratimin e planifikimit më vonë këtë vjeshtë, raporton CNN.

Tunelet “Kingsway Exchange”, rreth 40 metra nën stacionin e metrosë Chancery Lane në High Holborn, u ndërtuan në vitet 1940 për të strehuar londinezët nga fushata e bombardimeve Blitz gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kjo ishte hera e fundit që ato ishin të hapura për publikun e gjerë.

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Po aq misterioze sa Bermuda: 20 mijë njerëz u zhdukën në trekëndëshin e Alaskës

Zhdukjet në Trekëndëshin e Alaskës ishin të lidhura me jashtëtokësorët.

Publikuar

nga

Një i Trëkëndësh i ngjashëm me “Trekëndëshin e Bermudës” në Atlantikun e Veriut, i cili ka qenë subjekt i teorive konspirative, romaneve dhe filmave, ekziston edhe në Alaskë. Thuhet se deri më tani në ‘Trekëndëshin e Alaskës’ janë zhdukur 20 mijë persona. Shumë teori konspirative janë paraqitur për rajonin, nga UFO-t e deri te përbindëshat gjigantë.

Rajoni trekëndor midis qyteteve Juneau dhe Anchorage dhe qytetit Barrow në shtetin amerikan të Alaskës filloi të dilte në plan të parë me teori të çuditshme konspiracioni pas rrëzimit të një avionit në 1972. 

Një avion i vogël pasagjerësh që transportonte politikanë amerikanë u zhduk në atë zonë në tetor 1972. 

Gjatë kontrollit që vazhdoi për ditë të tëra, avionit nuk iu gjetën as gjurmët më të vogla. 

Pasi hetimet për avionin e zhdukur nuk ishin përfundimtare, legjendat urbane për ” Trekëndëshin e Alaskës ” filluan të përhapen.

Teoritë konspirative

Zhdukjet në Trekëndëshin e Alaskës ishin të lidhura me jashtëtokësorët pasi një pilot japonez raportoi se kishte parë tre UFO në zonë në vitin 1986. 

Një teori tjetër është se ka “vorbulla të mëdha energjie” në rajon që shkaktojnë parregullsi magnetike. 

Ndërsa sipas banorëve vendas pohuan se kishte një përbindësh të madh të quajtur ‘Sasquatch’ që sulmonte njerëzit në zonë. 

Por shkencëtarët kanë shpjeguar se çfarë ndodh me faktorët gjeografikë. 

Ekspertët theksojnë se ka shumë mundësi që në rajonin që ka reshje të dendura bore gjatë gjithë vitit, avionët kanë vështërsi në pamje për t’u ulur ndërsa njerëzit që bëjnë shëtitje mund të humbasin pasi mund të sulmohen nga kafshët e egra ose mund të bien në gropa të mbuluara nga bora./syri.net

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

​Arkeologët zbulojnë këpucën 2000-vjeçare

Dizajni i këpucëve prej lëkure mund të jetë bërë në shekullin e dytë para Krishtit.

Publikuar

nga

Një këpucë që i përket një fëmije dhe që daton më shumë se 2000 vjet është zbuluar në Austri me lidhëse ende të paprekura.

Dizajni i këpucëve prej lëkure mund të jetë bërë në shekullin e dytë para Krishtit, njofton muzeu gjerman i minierave, Bochum-Leibniz.

Gërmimet për këpucën filluan nga arkeologët në fshatin perëndimor të Dürrnbergut, ku minierat e kripës së gurit u zhvilluan që në epokën e hekurit.

Kripa, e cila është veçanërisht e mirë në ruajtjen e mbetjeve organike, mendohet se e ka ruajtur këpucën në gjendje jashtëzakonisht të mirë.

“Aktivitetet tona kërkimore në Dürrnberg na kanë ofruar gjetje të vlefshme për dekada me radhë, në mënyrë që të eksplorojmë shkencërisht aktivitetet më të hershme minerare. Gjendja e këpucës së gjetur është e jashtëzakonshme”, tha profesori Thomas Stoellner, kreu i Departamentit të Kërkimeve në Muzeun Gjerman të Minierave, në një deklaratë për media./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara