Lajmet

Dëme të konsiderueshme si pasojë e vërshimeve në Mitrovicë, ndihma nga shteti zero

Dalja e lumit Ibër nga shtrati si pasojë e vërshimeve ka bërë që shtëpitë afër tij të bëhen të pabanueshme.

Publikuar

Mbi 30 000 euro llogaritet të jetë vlera e dëmeve të shkaktuara nga vërshimet në “Lagjen e Boshnjakëve”. Po ashtu dëme të ngjashme ka pasur edhe në pjesë të tjera të Mitrovicës

Dalja e lumit Ibër nga shtrati si pasojë e vërshimeve ka bërë që shtëpitë afër tij të bëhen të pabanueshme. E këtë “fat” pati shtëpia e 21-vjeçares ngjitas lumit Ibër në “Lagjen e Boshnjakëve”.

“Lagjja e Boshnjakëve”, shtëpia e 21-vjeçares brenda

Tmerrin e 19 janarit, 21-vjeçarja e cila nuk pranoi t’i përmendet emri, e përshkruante si diçka që kishte lënë shumë pasoja.

“E tërë shtëpia është dëmtuar nga vërshimet. Pasojat janë të mëdha për arsye se ne nuk mundemi të kthehemi në shtëpinë tonë”, deklaroi ajo.

Mimikat e fytyrës së vajzës të bënin të kuptoje se asgjë në shtëpinë e saj nuk është si më parë.

“Për momentin ne jemi duke banuar në një banesë në jug sepse në shtëpi nuk ka mundësi jetese”, tha ajo.

21-vjeçarja tha se sipas inspektoriatit që ka vlerësuar dëmet, vlera monetare e tyre është afro 30000 euro.

Ndihmat e vetme që iu kanë ofruar kësaj familjeje kanë qenë nga shoqatat humanitare

“Shteti nuk ka ndihmuar asgjë, po ashtu deri më tani nuk ka asnjë ndihmë as nga komuna. Ndryshe, shoqatat humanitare të cilat ishin “Inciativa” dhe “Bereqeti”  na kanë ndihmuar me pako ushqimore dhe higjenike”.

Ajo shtoi se Lindrit Misini, i cili udhëheq shoqatën humanitare “Djemtë e Mitrovicës”, ka ofruar ndihmë për rregullimin e shtëpisë. Mirëpo më pas ai ka hequr dorë me pretekstin se shuma është e madhe.

“Lagjja e Boshnjakëve”, shtëpia sot

Ndryshe, 21-vjeçarja shpreson se komuna do të marrë inciativën për t’iu ndihmuar.

“Lagjja e Boshnjakëve”, shtëpia sot

Shenjat nga vërshimet vërehen edhe në lagjen “2 Korriku”. Rrugët nga hyrja e deri në dalje ishin të gjitha të baltosura. Lumi Sitnica kishte goditur pothuajse çdo shtëpi të kësaj lagjeje.

Malsor Peci banor i “2 Korrikut” tha se vërshimet e fundit kishin depërtuar brenda shtëpisë.

“Dëmet brenda shtëpisë kanë qenë kryesisht  në kuzhinë, korridor dhe në banjo. Në aspektin monetar shuma e këtyre dëmeve arrin afro 2000 euro”, theksoi ai.

Lagjja “2 Korriku”, shtëpia e Malsor Pecit gjatë vërshimeve

Peci theksoi se shuma e premtuar nga komuna për kompensimin e demeve nuk i kanë rënë në dorë familjes së tij.

 “Përkrahje nga shteti dhe komuna nuk kemi pasur. Megjithëse ne kemi aplikuar në komunë me shpresën që do t’i marrim 2500 euro të premtuara nga komuna. Mirëpo ne si familje ende nuk i kemi marrë, por thuhet që një pjesë e familjeve të prekura nga vërshimet në ketë lagje i kanë marrë”, tha ai.

Lagjja “2 Korriku”, shtëpia e Malsor Pecit gjatë vërshimeve

Ai përfundoi se banorët e kësaj shtëpie janë ndjerë keq emocionalisht sepse e njëjta situatë kishte ndodhur para dy viteve, mirëpo asokohe dëmet ishin më të vogla.

Shtëpia e Malsorit, sot

Familja e Azem Alilit hapi dyert për UBTNews, familje kjo që i përkiste komunitetit ashkali. Si të gjthë banorët e kësaj lagjeje edhe kjo familje kishte dëme materiale. Motra e kryefamiljarit shprehet se të gjitha këto dëme të cilat iu shkaktuan kryesisht te orenditë shtëpiake, në pamundësi riparimi, janë detyruar t’i hudhin.

Ngjashëm me parafolësit, ajo pohoi se ndihmat kryesisht ishin nga shoqatat humanitare (“Iniciativa” dhe “Bereqeti”) dhe jo nga shteti apo komuna.

Në lidhje me ndihmën e ofruar për këto familje, kompensimin e dëmeve të cilat arrijnë shumën prej mijëra eurove si dhe strehimin e familjeve që kanë pasur dëme ekstreme si pasojë e këtyre vërshimeve, komuna nuk ka pranuar të jep përgjigje.

Ndryshe, vërshime të mëdha sikurse në Mitrovicë pati edhe në komunën e Skenderajit.
Ndërsa vendet e tjera të prekura nga vërshimet ishin: Peja, Istogu dhe Drenasi./UBTNews/

(Arbnora Pllana dhe Florinda Kelmendi, studente të vitit të tretë në Fakultetin Media dhe Komunikim në UBT)

Kulturë, Lifestyle

Arabia Saudite do të organizojë për herë të parë një Javë Mode!

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor.

Publikuar

nga

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor me pjesëmarrjen e 30 markash vendase. Krahas ngjarjes inauguruese, e cila po mbahet nga Komisioni i Modës në Arabinë Saudite, do të ketë gjithashtu një hapësirë ekspozite ku produktet e markave vendase do të vendosen dhe do të shfaqen për blerësit ndërkombëtarë dhe vendas.

Arabia Saudite do të organizojë Javën e Modës në Riad nga 20 deri më 23 tetor me pjesëmarrjen e 30 markash vendase. Krahas ngjarjes inauguruese, e cila po mbahet nga Komisioni i Modës në Arabinë Saudite, do të ketë gjithashtu një hapësirë ekspozite ku produktet e markave vendase do të vendosen dhe do të shfaqen për blerësit ndërkombëtarë dhe vendas.

Përveç kësaj, Java e Modës do të nisë me një darkë gala hapëse që do të mirëpresë mbi 250 pjesëmarrës nga komuniteti ndërkombëtar i modës. Në një njoftim, CEO i komisionit, Burak Çakmak, tha: “Për herë të parë, ne po mirëpresim komunitetin global të modës në qendrën e modës në Arabinë Saudite, këtu në Riad.

Ngjarja do të shfaqë më të mirën e talentit tonë krijues, duke i dhënë edhe një mundësi tjetër markave tona për t’u lidhur me botën. Pavarësisht nëse na bashkoheni personalisht ose përmes transmetimit të drejtpërdrejtë, ne mezi presim të nxjerrim në pah atë që ka për të ofruar moda saudite”.

Detajet e Javës së Modës u zbuluan fillimisht gjatë Javës së Modës në Paris, në të cilën Komisioni i Modës në Arabinë Saudite prezantoi një numër stilistësh sauditë për të shfaqur koleksionet e tyre.

Shitjet me pakicë të modës pritet të rriten me 28 për qind, në 32 miliardë dollarë deri në vitin 2025, sipas një raporti nga “Fashion Futures”./syri.net/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

BQE zotohet të ndryshojë kriket pas raportit të barazisë

ICEC publikoi raportin e tij në qershor duke zbuluar diskriminim “të përhapur” në lojë.

Publikuar

nga

Shefat anglezë të kriketit janë zotuar të “ndryshojnë” lojën pasi një raport zbuloi racizëm, seksizëm, klasizëm dhe elitizëm në këtë sport.

Komisioni i Pavarur për Barazi në Kriket (ICEC) publikoi raportin e tij në qershor duke zbuluar diskriminim “të përhapur” në lojë.

Komisioni bëri 44 rekomandime duke përfshirë një thirrje për një “falje publike të pakualifikuar” nga bordi për dështimet e tij, të cilën BQE e bëri menjëherë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Akulli i detit në Antarktidë arrin në nivelin rekord të ulët

“Ky është maksimumi më i ulët i akullit të detit”, sipas NSIDC.

Publikuar

nga

Akulli i detit rreth Antarktidës ka të ngjarë të ketë një sipërfaqe rekord të ulët kur ishte në madhësinë e tij maksimale këtë dimër, tregoi një analizë paraprake amerikane e të dhënave satelitore të hënën.

Ndërsa hemisfera jugore kalon në pranverë, Qendra Kombëtare e të Dhënave për Borë dhe Akull (NSIDC) tha në një deklaratë se akulli i detit Antarktik kishte arritur një madhësi maksimale prej 16.96 milion kilometra katrorë këtë vit, më 10 shtator.

“Ky është maksimumi më i ulët i akullit të detit në rekordin e akullit të detit 1979-2023 me një diferencë të gjerë”, tha NSIDC.

“Është një akull rekord i detit, [rekord] i ulët në Antarktik”, tha shkencëtari i NSIDC, Walt Meier./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Shefi i tregtisë së BE-së paralajmëron se ligjet e Kinës për të dhënat mund të kenë pasoja

Dombrovskis tha në një konferencë shtypi se kishte angazhime “pozitive” me homologët vendas.

Publikuar

nga

Komisioneri i tregtisë së BE-së paralajmëroi sot se ligjet kineze që rregullojnë transferimin e të dhënave jashtë vendit, duke përfshirë një ligj kundër spiunazhit, mund të kenë “pasoja të padëshiruara”.

Valdis Dombrovskis tha në një konferencë shtypi se kishte angazhime “pozitive” me homologët vendas.

I pyetur nga AFP nëse ai kishte diskutuar në mënyrë specifike një ligj që zgjeron në mënyrë dramatike përkufizimin e Kinës për spiunazhin, Dombrovskis tha se ai ishte ngritur në kontekstin e diskutimeve rreth “transferimeve më të gjera të të dhënave dhe vërejtjeve të lidhura me të dhënat”.

“Kjo mund të jetë një çështje e shqetësimit sistemik dhe mund të prekë të gjitha kompanitë aktive ndërkombëtare, jo vetëm kompanitë evropiane por edhe kompanitë kineze”, tha ai.

“Mund të ketë pasoja të padëshiruara”.

“Është pozitive që ne e mbajtëm këtë angazhim tani nga autoritetet kineze”, shtoi ai.

Kina ka zbatuar kohët e fundit rregullore të reja të gjera që mbulojnë sigurinë kibernetike, kundërspiunazhin dhe menaxhimin e të dhënave, duke përmendur nevojën për të mbështetur sigurinë kombëtare./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara