Mobile

Dark Mode vjen në Google Maps për iOS

Nëse edhe ju jeni prej atyre që nuk kishit dijeni për ekzistencën e një opsioni të tillë, atëherë ndiqni udhëzimet më poshtë.

Publikuar

Google tha në muajin Gusht se aplikacioni iOS i Maps së shpejti do të kishte një dark mode. Edhe pse funksionaliteti debutoi, shumë pak përdorues e kanë vënë re një opsion të tillë derisa filluan të merrnin njoftime.

Nëse edhe ju jeni prej atyre që nuk kishit dijeni për ekzistencën e një opsioni të tillë, atëherë ndiqni udhëzimet më poshtë.

Nga ndërfaqja kryesore e Google Maps në iOS klikoni foton tuaj të profilit në skajin e djathtë lart të ekranit. Zgjidhni opsionin Settings nga menuja dhe më pas Dark Mode.

Do të gjeni tre opsione: On, Off dhe Same as Device Setting. Kjo e fundit bën aktivizimin automatik nëse iPhone juaj ka të aktivizuar dark mode automatike në nivel sistemi.

Nëse jeni në Android një funksionalitet i ngjashëm është prezent por ndryshon mënyra e aktivizimit. Duhet të klikoni foton e profilit më pas Settings dhe më pas Theme.

Aty do tu shfaqen tre opsione të ngjashme. /PCWorld Albanian

Lajmet

​4.3 miliardë njerëz përdorin telefona mobilë në botë

4.6 miliardë njerëz në mbarë botën përdorin internetin dhe 4 miliardë kanë qasje në shërbime përmes telefonave inteligjentë.

Publikuar

nga

Shoqata GSM publikoi raportin e saj të Lidhjes së Internetit Mobil për vitin 2023, në të cilin deklaron se 55 për qind e popullsisë së botës, ose rreth 4.3 miliardë njerëz, përdorin telefona mobilë sot.

Sipas të dhënave të publikuara në raport, 4.6 miliardë njerëz në mbarë botën përdorin internetin dhe 4 miliardë kanë qasje në shërbime përmes telefonave inteligjentë.

Raporti i GSMA zbuloi një pabarazi midis rajoneve dhe qasjes së tyre në internetin celular. Rreth 69 për qind e përdoruesve të telefonave të mençur që jetojnë në Amerikën e Veriut, Azinë Lindore dhe rajonin e Paqësorit përdorin pajisje 4G, ndërsa shumica e përdoruesve në Afrikën Sub-Sahariane ende mbështeten në lidhjet 3G, ngjashëm me Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, ku një në tre përdorues kanë ende internet 3G.

Rritja e përdorimit të internetit në celular nuk është befasi, por rreth 3.4 miliardë njerëz ende nuk kanë qasje në internet. GSMA pretendon se përqindja globale e njerëzve që jetojnë në zona me një rrjet celular dhe nuk e përdorin atë është 38 për qind. Hendeku i lidhjes është i mrekullueshëm në Afrikën Sub-Sahariane dhe Azinë Jugore me 59 dhe 52 për qind të popullsisë që nuk janë të lidhur në internet.

Një tjetër informacion i rëndësishëm në raport është se 600 milionë njerëz, ose rreth 8 për qind e popullsisë së botës, ende përdorin internetin përmes të ashtuquajturave celular “feature phone”, pra një lloj celulari që ka ruajtur formën e gjeneratave të mëparshme, duke përfshirë ekranet e vegjël dhe butonat fizikë.

Barriera të tjera për zgjerimin e mëtejshëm të përdoruesve celularë janë aftësitë digjitale, shkrim-leximi, shqetësimet e sigurisë dhe disponueshmëria e përmbajtjes përkatëse. E gjithë kjo i pengon përdoruesit e telefonave të zgjuar të përdorin plotësisht pajisjet e tyre për të hyrë në internet.

Drejtori i Përgjithshëm i GSMA Mats Granryd thotë se mungesa e lidhjes po u mohon miliarda njerëzve qasjen në shërbimet jetike dhe mundësitë e të ardhurave, duke prekur në mënyrë disproporcionale përdoruesit më të varfër, më pak të arsimuar, ruralë dhe femra.

Këto grupe do të preken më tej nga kriza e kostos së jetesës dhe rritja e emergjencave të shkaktuara nga ndryshimet klimatike, dhe Granryd bëri thirrje për “përshpejtimin e përfshirjes digjitale dhe thyerjen e barrierave për të ndaluar zgjerimin e ndarjes digjitale”.

Vazhdo të lexosh

Mobile

Dyqanet franceze të Apple bëjnë thirrje për protesta në ditën e lansimit të iPhone 15

Kjo pas rritjes për paga.

Publikuar

nga

Dyqanet franceze të Apple kanë bërë thirrje për protesta të premten dhe të shtunën – kur pritet të lansohet iPhone 15 – pas kërkesave për paga.

“Derisa menaxhmenti ka vendosur të injorojë kërkesat dhe shqetësimet tona, pavarësisht nga fakti se ato janë krejtësisht legjitime, katër sindikatat e Apple Retail France (si dhe përfaqësuesit e Barcelonës dhe ekipeve të korporatave) po bëjnë thirrje për protesta më 22 dhe 23 shtator”, njoftoi sindikata CGT Apple Retail në X.

Kjo thirrje për grevë, e cila pritet të prekë shumicën e 20 dyqaneve të Apple në Francë, do të shënohet edhe jashtë Opéra Apple Store në Paris, një nga dyqanet kryesore të markës Apple./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Mobile

Seria Galaxy Z ka tejkaluar shitjet vjetore të serisë Galaxy Note në Evropë

Më 11 gusht, Samsung njoftoi disponueshmërinë e Galaxy Z Flip5 dhe Z Fold5 në 38 vende në të gjithë Evropën.

Publikuar

nga

Samsung Electronics njoftoi se në Evropë, pajisjet Galaxy Z Flip5 dhe Galaxy Z Fold5 kanë tejkaluar rekordin e shitjeve krahasuar me modeleve të mëparshme.

“Telefonët e fundit të serisë së palosshëm po shiten super shpejt. Në fakt, shitjet vjetore të pajisjeve tona të palosshme kanë tejkaluar shifrat e shitjeve në Evropë”, tha Benjamin Braun, shefi i marketingut, Samsung Europe në konferencën për shtyp të Samsung të mbajtur në IFA Berlin 2023 më 31 gusht.

Më 11 gusht, Samsung njoftoi disponueshmërinë e Galaxy Z Flip5 dhe Z Fold5 në 38 vende në të gjithë Evropën. Që nga lançimi, dy pajisjet e palosshme kanë shënuar një rekord të ri shitjesh, duke tejkaluar atë të gjeneratës së mëparshme.

Nisja dhe suksesi i fuqishëm i smartfonëve të rinj të palosshëm në tregun evropian pasqyron rritjen e kërkesës për kategorinë e smarphone-ve të palosshëm. Ekspertët e industrisë parashikojnë që vëllimi vjetor i shitjeve të Samsung për telefonat inteligjentë të palosshëm, duke përfshirë Galaxy Z Flip5 dhe Z Fold5, mendohet të tejkalojnë 10 milionë njësi këtë vit. Në Europë, raporti i shitjeve midis Galaxy Z Flip5 dhe Z Fold5 është rreth 7:3. Për sa i përket ngjyrave, për modelin Galaxy Z Flip5, ngjyrat grafit dhe mente patën interes të lartë të konsumatorëve, ndërsa për modelin Galaxy  Z Fold5 ngjyra e zezë dhe blu e akullt ishin të njohura.

Galaxy Z Flip5 është vlerësuar për dizajnin e tij unik me menteshën Flex dhe ekranin e përmirësuar që është 3,78 herë më i madh se gjenerata e mëparshme. Në veçanti, FlexCam ka mahnitur përdoruesit në Europë, duke ofruar një përvojë të gjithanshme të kamerës unike në pajisjet e palosshme. Galaxy Z Fold5 është një paketë inovative e produktivitetit, që ofron Taskbar dhe S Pen, duke përmirësuar përvojën e përdoruesve, duke u mundësuar atyre të kryejnë shumë detyra njëkohësisht. Duke shfaqur dizajnin më të hollë dhe më të lehtë në mesin e të gjitha serive Z Fold, me një reduktim të peshës prej 10 g, Samsung ka marrë reagime pozitive bazuar në tregut europian ndaj Z Fold5.

Samsung frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me idetë dhe teknologjitë e tij transformuese. Kompania po ridimensionon botën e televizorëve, smartfonëve, aksesorëve, tabletave, aparateve digjitale, sistemeve të rrjetëzimit dhe memorieve, sistemeve LSI, zgjidhjeve teknologjike dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutemi vizitoni faqen e risive më të fundit të Samsung në adresën news.samsung.com

Vazhdo të lexosh

Mobile

Rusia gjobit Apple

Apple ndaloi të gjitha shitjet e produkteve në Rusi.

Publikuar

nga

Një gjykatë në Moskë gjobiti Apple me 400 mijë rubla për mosfshirjen e përmbajtjes “të pasaktë” në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS. Kjo është hera e parë që Apple është gjobitur për këtë shkelje.

Apple ndaloi të gjitha shitjet e produkteve në Rusi menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën shkurtin e kaluar dhe kufizoi shërbimin e saj Apple Pay.

Moska është përplasur me Big Tech qe disa vite me radhë lidhur me përmbajtjen, censurën, të dhënat dhe përfaqësimin lokal në mosmarrëveshjet që u përshkallëzuan pas fillimit të luftës.

Edhe më parë Apple u gjobit me 906 milionë rubla (7.6 milionë £) në një rast antitrust rus që pretendon abuzim të dominimit të saj në tregun e aplikacioneve celulare./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara