Kulturë, Lifestyle

Dakota Johnson reagon pas videos virale ku thuhej se ishte në dijeni të dhunës së Heard ndaj Depp

Për dy muajt e fundit, çështja e shpifjes së aktorit dhe Amber Heard fiksoi botën.

Publikuar

Dakota Johnson nuk dëshiron të ketë aspak të bëjë me situatën ligjore të ish-bashkëjetuesit të saj, Johnny Depp.

Për dy muajt e fundit, çështja e shpifjes së aktorit dhe Amber Heard fiksoi botën dhe një video, e titulluar “Momenti i saktë që Dakota Johnson e dinte që Amber Heard ishte e dhunshme ndaj Johnny Depp”, u bë virale në internet.

Në klip, Depp dukej se i tregonte gishtin e lënduar Johnson ndërsa ata po promovonin Black Mass në Festivalin e Filmit në Venecia 2015. Vëmendja bëri që Johnson të frikësohej se ajo mund të thirrej për të dëshmuar.

“Unë thashë: ‘Oh Zot, pse? Pse jam përfshirë në këtë?’, tha ajo për Vanity Fair. “Nuk e mbaj mend fare këtë, por të lutem, më nxirr nga kjo. Mos e lër këtë të shkojë më tej. A mund ta imagjinosh, oh, Zot, sikur të më thërrisnin në tribunën e dëshmitarit?”

Gjatë gjyqit, Depp dëshmoi se gishti i tij i prerë dyshohet se ishte shkaktuar nga Heard gjatë një zënke që patën në Australi në mars të vitit 2015. Depp pretendoi se Heard hodhi një shishe vodka drejt tij dhe ajo iu thye në dorë. Heard e mohoi akuzën.

Nga ana tjetër, Johnson u trondit kur pa se sa shumë njerëz ishin të lidhur me këtë rast.

“Nuk mund ta besoj që njerëzit po e shikojnë [gjyqin] sikur të ishte një shfaqje”, tha ajo për revistën. “Është si një dramë në sallën e gjyqit dhe zemra ime thyhet. Është kaq, kaq, kaq çmenduri. Njerëzit janë kaq të çuditshëm. Interneti është një vend i egër.”

Në intervistën e saj të re, Johnson diskutoi gjithashtu trendin e kulturës së anulimit. Ajo nuk përmendi Depp ose Heard me emër, por argumentoi se njerëzit mund të evoluojnë dhe ndryshojnë me kalimin e kohës./Classlifestyle

Lajmet

Ross Taylor flet për komentet raciste që përcollën gjithë karrierën e tij

“Në shumë mënyra, talljet në dhomat e zhveshjes janë barometri”, shkroi ai.

Publikuar

nga

Ross Taylor, 38-vjeçari i cili është me origjinë nga Zelanda e Re, u tërhoq nga garat ndërkombëtare të kriketit në prill pas një karriere të lavdishme që përfshin 16 vjet.

Në autobiografinë e tij “Black and White” të publikuar të enjten, ai thotë se ka duruar komente raciste nga shokët e skuadrës, por nuk specifikon se në çfarë niveli.

“Në shumë mënyra, talljet në dhomat e zhveshjes janë barometri”, shkroi ai.

“Lojtarët e tjerë gjithashtu duhej të duronin komentet që kishin të bënin me përkatësinë e tyre etnike”.

Ai përfaqësoi Zelandën e Re në 112 gara, duke shënuar 7,683 vrapime midis 2006 dhe 2022. Ai gjithashtu ishte kapiten i Black Caps për dy vjet deri në 2012.

Një zëdhënës i Kriketit të Zelandës së Re i tha AFP-së se ata kanë kontaktuar Taylor në lidhje me akuzat.

“NZC ka kontaktuar me Ross për të diskutuar disa nga komentet në librin e tij, si për të kuptuar më mirë detajet e tyre dhe për të ofruar mbështetje. Këto diskutime janë në vazhdim”, tha zëdhënësi.

“Ne e konsiderojmë atë një pjesë të rëndësishme të familjes sonë të kriketit dhe jemi thellësisht të zhgënjyer që ai është ekspozuar ndaj kësaj lloj sjelljeje”, duke shtuar se “NZC e dënon racizmin”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Olivia Newton-John do të nderohet me memorial në Australi

Kryeministri i shtetit Viktoria tha se familja e aktores kishte pranuar ofertën e një memoriali.

Publikuar

nga

Legjenda e ekranit, Olivia Newton-John, do të nderohet me një memorial përkujtimor shtetëror në Australi, thanë autoritetet.

Ylli i “Grease” me origjinë britanike, e rritur në Austri, vdiq të hënën në shtëpinë e saj në Kaliforninë Jugore.

Shkaku i vdekjes nuk u deklarua, por 73-vjeçarja Newton-John kishte kaluar tre dekada duke u përpjekur – siç e tha ajo – “të fitonte” betejën me kancerin e gjirit.

Kryeministri i shtetit Viktoria, Dan Andrews tha se familja e Newton-John kishte pranuar ofertën e një memoriali shtetëror që “do të ishte shumë më tepër një koncert sesa një funeral”.

Një datë për memorialin nuk është caktuar ende./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Më në fund, episodi i ri i “The Simpsons” do të shpjegojë se si e ka parashikuar seriali të ardhmen

Sipas prodhuesve, është një metodë se si shfaqja ka parashikuar disa nga ngjarjet botërore.

Publikuar

nga

Seriali i animuar, “The Simpsons” do të shpjegojë se si ata kanë parashikuar disa ngjarje të së ardhmes në episodin e ardhshëm të sezonit 34.

The Simpsons ka parashikuar disa ngjarje të mëdha botërore gjatë periudhës së saj prej dekadash – por ka një metodë për qasjen e tyre, sipas njerëzve pas shfaqjes.

Shkrimtari i serialit, producenti ekzekutiv dhe drejtuesi i shfaqjes Matt Selman foli për Deadline në lidhje me atë që do të ndodhë më pas për hitin e animuar ndërsa përgatitet për premierën e sezonit 34 muajin e ardhshëm.

Gjatë bisedës, Selman tregoi se shikuesit më në fund do të mësojnë se si emisioni ka arritur të parashikojë me saktësi të ardhmen në një episod të ardhshëm.

“Ne kemi një tjetër episod konceptual të çmendur që shpjegon se si The Simpsons e dinë të ardhmen. Është një episod konceptual me shumë gjëra të çmendura në të, por bën një shpjegim se si Simpsons mund të parashikojnë të ardhmen”, shpjegoi Selman, 50 vjeç.

“Jam shumë i emocionuar për sezonin 34”, vazhdoi ai. “Ju duhet të shtyni përpara dhe të sfidoni veten dhe të siguroheni që çdo episod të jetë i dallueshëm, emocional, vizual, bindës dhe i frikshëm dhe kinematografik. Kështu që ne e bëjmë këtë në 85 përqind të tyre. Kjo është shumë mirë. Gjithmonë kam menduar se B+ është një notë e mirë”.

Sipas tij, mbajtja sa më e freskët e shfaqjes pas gjithë këtyre viteve është ende “sfida më e madhe krijuese” e ekipit.

The Simpsons u shfaq për herë të parë në dhjetor të vitit 1989. Me kalimin e viteve, filmi kryesor i animuar ka parashikuar me sukses ngjarje të ndryshme botërore, përfshirë bërjen e Donald Trump president, blerjen e Fox nga Disney, sulmet e 11 shtatorit, pandeminë COVID-19 dhe tre ngjarje të Super Bowls.

Megjithatë, pyetjet për të ardhmen e emisionit janë ngritur gjithashtu. Për fat të mirë për fansat, producenti ekzekutiv dhe shkrimtari Al Jean thotë se ai nuk do të përfundojë së shpejti.

Sezoni 34 i The Simpsons do të shfaqet premierë më 25 shtator në orën 20.00. ET në Fox.

Vazhdo të lexosh

Art

Statuja e vjedhur e Lord Ernest Rutherford do të rikthehet në lokacionin e saj

Ajo u vodh në komunitetin e vogël të Ishullit Jugor të Brightwater.

Publikuar

nga

Statuja e vjedhur e Lord Ernest Rutherford është gjetur nga policia dhe do të kthehet lokacionin e mëparshëm, sipas policisë.

Statuja e shkencëtarit legjendar Lord Ernest Rutherford u vodh në komunitetin e vogël të Ishullit Jugor të Brightwater, pranë Nelson të premten.

Grabitja natën vonë u kap nga kamera. Hajduti rreth kaloi gjysmë ore duke tundur statujën derisa ajo u këput, duke lënë pas palë çizmet e saj prej bronzi.

Vjedhja e Rutherford tronditi komunitetin Brightwater gjatë fundjavës, por Këshilli është i lumtur që e ka kthyer atë.

“Ne jemi mjaft të kënaqur për komunitetin që [statuja] është kthyer në vendin e tij të duhur”, tha një zëdhënës i këshillit të Tasman./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara